Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
cata grasu
Mesaje: 57
Membru din: Lun Mai 12, 2008 21:03

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de cata grasu »

Toni86 scrie:In primul rand imi cer scuze ca nu am putut posta in timp util cantarul si poze , nu mi-a mers internetul . In al doillea rand imi cer scuze pt nepostarea in regulament la punctul 3 detaliat. Au fost 3 incidente la 3 echipe , 3 pesti ( 1-1,5 kg)au murit in saci de pastrare din cauza diferentei de temperatura nu din cauza pescarilor ,eu ca organizator si arbitru am constatat moartea prin soc termic , pesti au fost manevrati cu grija , concurentii au respectat regulamentul. Ca arbitru am luat masura sa nu cantaresc pestii morti , dar sa nu ii elimin pe concurenti pt ca decesul pestilor, nu a fost din vina lor . Inainte de concurs cu 2 seri am avut furtuna si inundatii , nivelul ape a crescut cu 1 m, de joi seara si pana sambata seara apa a curs cu un debit foarte mare , sambata a fost canicula , apa a ajuns in mal la peste 20 de grade , in balta sunt adancimi pana la 7 m unde apa are 4 grade, de aici problema disconfortului termic .
cea mai tare scuza ! ce te faceai daca cei la care lea murit pestele nu erau anturajele tale ? las-o moarta .
SREVNI ETSETIC !

Avatar utilizator
CristianBadislav
Mesaje: 202
Membru din: Mar Noi 20, 2012 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de CristianBadislav »

Haideti sa numai fim asa rai... Prima data am crezut si eu ca asa e cum ziceti voi...
Dar dupa mi-am schimbat parerea radical... dupa ce am vazut ca si lui Maxx ia murit peste... Daca nici Maxx nu a tinut pesti in conditii bune inseamna ca eu ma las de pescuit... Accelasi lucru l-am observat si la baietii de langa Maxx... :(
Deci cred ca Tony are dreptate..
Tony pe viitor fi* si tu mai atent la regulament.....

Asteptam urmatoarele concursuri la tine pe balta... Suntem prezenti cu placere...

Felicitari pentru organizare....
Când vei fi tăiat ultimul copac, contaminat ultimul râu şi pescuit ultimul peşte, atunci îţi vei da seama că banul nu poate fi mâncat. ·.

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de George-Alexandru »

Felicitari echipei formate din Dan Arghirescu,Cojocaru Radu si Raus Adrian,pentru locul 1!!


Bravoo !!! :wink:
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de Dan Arghirescu »

George-Alexandru scrie:Felicitari echipei formate din Dan Arghirescu,Cojocaru Radu si Raus Adrian,pentru locul 1!!


Bravoo !!! :wink:
Multumim Marius, Laurentiu si George pentru felicitari!
Multumim George pentru si pentru ingredientele de cea mai buna calitate furnizate.
Multumim Tony pentru tot ceea ce ai facut atat in acest concurs, cat si pentru ca acest concurs sa se desfasoare fara probleme!

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de george tomescu »

Domnilor,

am ajuns acasa si, dupa o scurta odihna si o cafea calda :wink: , va rog sa-mi permiteti cateva consideratii.
A fost prima data cand am pescuit pe balta Green Paradise si pot sa spun ca am facut-o cu placere, chiar daca a fost intr-un concurs.
O locatie frumoasa, o balta mica ca si suprafata, dar amplasata intr-un decor deosebit.
O balta si un administrator, Toni Comsa, la inceput de drum, dar care promit mult.
Despre concurs:
- o balta mica dar dificila datorita dezechilibrului intre standuri. Dar ... asta-i concursul, norocul face parte din joc ...
- peste mic si putin ... cel putin asta care a raspuns weekendul asta (mai putin finalul nostru 8) )
- echipe care au muncit mult si nu au facut economie de energie si de nada
- un final ... o nebunie :wink: , uitati-va la clasament ... ce diferenta mica (in kg) intre locul 2 si locul 9
Despre incidentele cu pestii morti prezentati la cantar:
- sambata seara au aparut primele probleme. Toni, care si-a atribuit mult mai multe activitati decat era cazul, a anuntat, la cantarul de seara, ca au fost cazuri de pesti morti la cantar. Unele echipe l-au anuntat, dar el nu a ajuns la standuri din diverse motive ...
- in aceasta situatie, o buna parte dintre echipe "l-au bagat in sedinta tehnica" :lol: si i-au atras atentia asupra prevederilor regulamentului pe care el l-a postat aici, iar pescarii l-au acceptat platind taxa de participare si intrind in concurs. Ca in orice concurs, toate echipele au aceleasi responsabilitati si aceleasi drepturi
- solutia adoptata de Toni a fost de a nu puncta pestii si a lasa echipele in concurs, in pofida regulamentului. Acest lucru a facut ca, peste noapte, si alte echipe sa lase garda jos la capitolul "grija pentru pesti", problema reaparand la cantarul de dimineata.

Parerea mea:
- Toni si-a luat multe vorbe ... :lol: pe balta, in sensul in care, foarte multi concurenti i-au explicat ca nu are nicio legatura faptul ca el s-a ocupat de probleme de bucatarie in defavoarea pestilor
- prima greseala a lui Toni a fost faptul ca la sedinta tehnica nu a spus concurentilor ca are probleme cu pestii, care pot muri, odata ridicati de pe fundul apei, datorita diferentei de temperatura
- a doua greseala a lui Toni a fost aceea ca si-a asumat mai multe roluri decat putea duce: administrator, organizator, arbitru, bucatar etc.

Toni, daca stii ca ai astfel de probleme cu pestii, lasa bucataria (care de altfel a fost bine venita si iti multumim pentru ea) si concentreaza-te pe obiectul actiunii: pestele. Iti repet ce ti-am zis pe balta: odata platita taxa, toti concurentii trebuie sa aibe tratament egal, in spiritul si litera regulamentului impus de tine. Este frustrant pentru cei care inteleg sa nu doarma noaptea sa vada ca alte echipe pot prezenta pesti morti la cantar si nu patesc nimic, ba, mai mult, li se ia apararea de catre organizator pentru o situatie care este aspru sactionata in concursuri. Plateste un arbitru, ai o balta mica si viteza cu care se pot rezolva aceste probleme este mare.

In final:
- sunt convins ca regulamentul urmatorului concurs va arata cu totul altfel (sanctionare in kg pt primul peste mort si pe urma ... :evil: )
- un arbitru sprinten :D rezolva problemele rapid
- personal, voi reveni pe aceasta balta, care mie si prietenilor mei ne-a placut mult

Le multumesc vecinilor, standurile 16 si 18, si sper sa ne intalnim de foarte multe ori pe balti.

Madalin Stan, toata stima!
Nu vinde echipamentul! ... Hai la pescuit! :wink: . Sper sa ne vedem si la "socializare" 8) .
CS APS

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de george tomescu »

Si, evident, felicitari locului 1 ..
Toata stima!
CS APS

fredd
Mesaje: 113
Membru din: Mie Aug 17, 2011 14:02

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de fredd »

Am pescuit pe stand 2 am avut un peste mort la cantarul de sambata dimineata,peste care fusese prins cu 30-40 minute inainte de cantar.Totusi nu credeti ca ar fi fost cam mult sa fim eliminati dupa 18 ore,pentru un peste de 1kg care sunt cert convins ca nu a murit din cauza noastra? (prietenii lui Tony au fost in dreapta noastra/stand 3 si nu au avut nici un peste mort!). Celor care stiu sa acuze le doresc si lor sa pateasca la fel,sa vada ce inseamna ca dupa atata timp de asteptare, munca, cheltuieli si speranta sa te trezesti cu un peste mort in sac! Sunt cazuri care se pot intampla si cred ca toti organizatorii ar trebui sa regandeasca acest punct din regulament.

Felicitari castigatoriilor si tuturor participantiilor !
Campeon del Mondo at Titirobil 2010/ 2012/2013
Campeon Olimpico /2012/2016/2020

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de george tomescu »

fredd scrie:Am pescuit pe stand 2 am avut un peste mort la cantarul de sambata dimineata,peste care fusese prins cu 30-40 minute inainte de cantar.Totusi nu credeti ca ar fi fost cam mult sa fim eliminati dupa 18 ore,pentru un peste de 1kg care sunt cert convins ca nu a murit din cauza noastra? (prietenii lui Tony au fost in dreapta noastra/stand 3 si nu au avut nici un peste mort!). Celor care stiu sa acuze le doresc si lor sa pateasca la fel,sa vada ce inseamna ca dupa atata timp de asteptare, munca, cheltuieli si speranta sa te trezesti cu un peste mort in sac! Sunt cazuri care se pot intampla si cred ca toti organizatorii ar trebui sa regandeasca acest punct din regulament.

Felicitari castigatoriilor si tuturor participantiilor !
Fredd,
iti doresc multe concursuri si fire intinse.
Din punctul meu de vedere, nu ma intereseaza prieteniile de care pomenesti. In concursul asta au fost concurenti care ma cunosc de multa vreme, pe care i-am arbitrat in multe concursuri organizate atat de asociatia noastra cat si la campionate nationale si pot spune ce fel de om sunt.
Imi pare rau de problemele pe care le-ati intampinat, dar trebuie sa intelegeti si voi si Toni si ceilalti concurenti care au avut pesti morti ca ceilalti concurenti nu au nicio vina. S-au inscris in concurs la fel ca voi, au platit la fel ca voi, au avut de respectat acelasi regulament la fel ca voi. Concurentul raspunde, intotdeauna, de starea pestelui pana la cantar.
Sunt convins ca dupa o odihna bine-meritata o sa-ti schimbi opinia asupra doleantei tale ca si ceilalti concurenti sa pateasca la fel.

E foarte limpede, si Toni a inteles, ca trebuie sa se umble la regulament.
De asemenea, lui Toni nu trebuie sa-i fie frica sa organizeze concursuri vara, pe idea ca ... e canicula . Ba chiar poate fi o provocare. Cu un regulament bine facut, si cu o mica realocare a fondurilor, poate sa faca concursuri oricand.
Aici, pe Crapmania, sunt multe regulamente si multi organizatori de concursuri care pot da sfaturi foarte bune. Si sunt convins ca Toni va ajunge, in cel mai scurt timp, la o varianta foarte buna de regulament. va capata curaj.
CS APS

stan madalin
Mesaje: 280
Membru din: Mar Iul 06, 2010 13:56
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de stan madalin »

Felicitari castigatorilor si participantilor !
Felicitari Toni pentru aceasta superba balta .
Concluzia finala : prea multe echipe si prea inghesuite pentru potentialul baltii .
Sunt sigur ca pe viitor vei regla toate aceste aspecte si vei fi organizatorul unora dintre cele mai frumoase concursuri .
La mai mare !!
george tomescu scrie: Le multumesc vecinilor, standurile 16 si 18, si sper sa ne intalnim de foarte multe ori pe balti.

Madalin Stan, toata stima!
Nu vinde echipamentul! ... Hai la pescuit! :wink: . Sper sa ne vedem si la "socializare" 8) .
Si pentru noi a fost obuna ocazie de a cunoaste si aprecia oameni de caracter .
Jos palaria in fata dvs. .
FELICITARI !!

P.S. Vand pentru ca vreau o schimbare .
Catch & Release

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Desfasurare Cupa Verii Green Paradise 2013

Mesaj de george tomescu »

CristianBadislav scrie:Haideti sa numai fim asa rai... Prima data am crezut si eu ca asa e cum ziceti voi...
Dar dupa mi-am schimbat parerea radical... dupa ce am vazut ca si lui Maxx ia murit peste... Daca nici Maxx nu a tinut pesti in conditii bune inseamna ca eu ma las de pescuit... Accelasi lucru l-am observat si la baietii de langa Maxx... :(
Deci cred ca Tony are dreptate..
Tony pe viitor fi* si tu mai atent la regulament.....

Asteptam urmatoarele concursuri la tine pe balta... Suntem prezenti cu placere...

Felicitari pentru organizare....
Cristi,

felicitari pentru prestatia voastra. Ati luptat foarte mult, ca si noi. Am fost vecini si nu spun povesti sau va perii.
Nu suntem rai.
Toni trebuie sa fie atent la regulament. Adica si la aplicarea lui.
Raman la parerea mea ca daca sambata Toni ar fi fost ferm si prezent rapid la solicitarile concurentilor, azi dimineata nu mai erau alte cazuri.
Nu se pune problema ca Max sau vecinii lui nu stiu ce sa faca cu pestii, dar erau mai vigilenti. Sunt pescari de concursuri cu state vechi.
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”