porumb uscat vs porumb fiert si aromat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

porumb uscat vs porumb fiert si aromat

Mesaj de bobo »

in primul rand va salut pt ca sant nou pe acest forum :P precum si in pescuitul crapului si vreau sa stiu si eu care ar fi varianta cea mai buna si de ce pt ca am auzit multe ba ca cel uscat ba ca cel preparat :roll: multumesc anticipat pt oricine vrea sa ma ajute
:D domnule Mateianu ce parere aveti :?: [/b]

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bine ai venit pe forum Bobo !

Porumbul uscat nu numai ca nu este indicat la nadire, dar chiar folosit in cantitati exagerate poate duce la ratarea unei partide de pescuit. A ta si a vecinilor tai ! :D
Porumbul uscat este foarte greu digerat de catre crap(chiar si 48 de ore), de aceea eu iti recomand sa-l prepari...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

dinulaurentiu
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 28, 2008 13:52

Mesaj de dinulaurentiu »

Vladut,vreau si eu sa te intreb referitor la porumbul uscat:de ex. la un concurs de 2-3 zile ca cel de la Peris, se poate folosi porumb uscat ca nadire? sau numai in prima zi.Ce se poate intampla?? multumesc.

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Mesaj de barbumarius »

In concurs nu se nadeste niciodata cu porumb uscat (nici nu e bine, nici nu e permis)iar intr_o partida obisnuita risti.(vezi postarea lui Vladut)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@dinu laurentiu

teoretic poti(daca permite regulamentul), dar nu este indicat nici ptr tine si nici ptr vecinii de stand..... Ca sa intelegi mai exact, este ca si cum ai dori sa participi cu Loganu' la curse de masini... :lol: Daca vrei neaparat sa pescuiesti cu cereale, foloseste cu incredere amestecurile de seminte ptr nadit, dar macar la carlig foloseste boiliesul ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@dinulaurentiu,
In cazul particular prezentat de tine, cu Perisul ,nu este permis sa nadesti cu porumb uscat, si in plus de asta, chiar cu porumb preparat, ai toate sansele sa-ti compromiti partida..deci uita-l !

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

Vladut Mateianu scrie:Bine ai venit pe forum Bobo !

Porumbul uscat nu numai ca nu este indicat la nadire, dar chiar folosit in cantitati exagerate poate duce la ratarea unei partide de pescuit. A ta si a vecinilor tai ! :D
Porumbul uscat este foarte greu digerat de catre crap(chiar si 48 de ore), de aceea eu iti rec omand sa-l prepari...
...... ................................................................................................. .............................................................................................multumesc ...dar ati putea sa.mi dati si o reteta potrivita pt sezonul acesta pt porumbul preparat daca se poate si mai multe info utile pt acest subiect fffff important pt mine :oops: :D :oops: :oops: nu fiti secretosi ca pe alte site uri :lol:

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

Vladut Mateianu scrie:@dinu laurentiu

teoretic poti(daca permite regulamentul), dar nu este indicat nici ptr tine si nici ptr vecinii de stand..... Ca sa intelegi mai exact, este ca si cum ai dori sa participi cu Loganu' la curse de masini... :lol: Daca vrei neaparat sa pescuiesti cu cereale, foloseste cu incredere amestecurile de seminte ptr nadit, da r macar la carlig foloseste boiliesul ! :wink:
mai am o antrebare amestecurile trebuiesc si ele preparate ???? si anca una dar daca balta nu e anvatata la bile cum abordez partida

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@bobo

si acum Andrei Vladeanu ma mai striga "garbanzos" sau "maple peas" . :lol:

De aceea imi permit sa iti dau un sfat . Daca balta are crap , da cu boilies , daca nu stii nimic despre balta limiteaza-te la porumb si lasa in pace amestecurile de seminte ( in general greu de preparat si greu de "tinut in viata" pe timpul verii ) .

dinulaurentiu
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 28, 2008 13:52

Mesaj de dinulaurentiu »

Cine poate sa-mi spuna si mie cum trebuie facuta o nada rapida(de mare atractie)in special pentru concursuri:ce trebuie sa predomine,multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”