porumb uscat vs porumb fiert si aromat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

dinulaurentiu scrie:Cine poate sa-mi spuna si mie cum trebuie facuta o nada rapida(de mare atractie)in special pentru concursuri:ce trebuie sa predomine,multumesc.
In principiu , talentul :lol: :lol:

dinulaurentiu
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 28, 2008 13:52

Mesaj de dinulaurentiu »

Val Pangica jr scrie:
dinulaurentiu scrie:Cine poate sa-mi spuna si mie cum trebuie facuta o nada rapida(de mare atractie)in special pentru concursuri:ce trebuie sa predomine,multumesc.
In principiu , talentul :lol: :lol:
Talent la ce? m-ar interesa ce mix si daca se poate ce aroma

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

dinulaurentiu scrie:
Val Pangica jr scrie:
dinulaurentiu scrie:Cine poate sa-mi spuna si mie cum trebuie facuta o nada rapida(de mare atractie)in special pentru concursuri:ce trebuie sa predomine,multumesc.
In principiu , talentul :lol: :lol:
Talent la ce? m-ar interesa ce mix si daca se poate ce aroma
Mixul ca mixul , aroma e "parfum" - dar o reteta de parte lichida ( amino + CSL + etc - etc ) nu te-ar interesa ? Ai intrat prea brusc in discutie - cerind o reteta competionala ( DE CONCURS ) , iar dupa cum vad esti in mare confuzie cu privire la nadele de crap . Iti dau un sfat - anul asta se poarta "ylang - ylang" , ca aroma ! :lol: :lol:

Sa ma scuze administratia Forumului - dar nu ma pot abtine la asa intrebari !

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

mda...........trebuia sa-mi imaginez .se antampla ca pe celelalte site-uri .am crezut ca aici "www crapmania" nu sant asa secretosi dar........... :x :x :x :roll:Vladut te rog da-mi si mie o reteta de preparare a porumbului mod de preparare si ingrediente :roll: :idea:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

iti dau eu!
mai bun e un amestec de seminte diferite, decat porumbul simplu. in fine, se prepara la fel.
pui semintele (porumbul) la inmuiat 24 de ore. ( merge si mai mult)
apoi fierbi o juma' de ora.
lasi oala la racit, scurgi apa si pui semintele (porumbul).
acum poti sa adaugi substantele. pana in acest moment nu pui decat sare sau (si) zahar, daca vrei. eu nu pun.
in varianta cea mai simpla eu mai folosesc CSL sau MELASA, si o aroma (respectand indicatiile producatorului de pe eticheta). aroma poate fi si de porumb (CORN)!
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

andrei vladeanu scrie: lasi oala la racit, scurgi apa si pui semintele (porumbul).
am vrut sa zic ca pui semintele intr-o galeata cu capac.
The One Team

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@bobo, dinu laurentiu,etc,
nu trebuie sa va bosumflati ca nu vi se acorda toata atentia..in definitiv , nu e vorba de mari secrete, dar pe orice site/forum exista optiunea "cautare". Puneti-va si voi pe treaba, cautati intii ce va intereseaza, daca s-a scris despre asta-SIGUR s-a mai scris :) - si pe urma sintetizati intrebarea.
Stiti cum e, toti mai avem si joburi, familie, pescuit, etc, chiar nu trebuie sa percuteze imediat cineva la o intrebare, scuzati-ma, absolut banala.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cezar, eu cred ca pescarii au dreptul sa intrebe orice doresc....Pe cei care nu au timp NU ii obliga nimeni sa raspunda ! :oops:

De aceea, il rog pe Val sa incerce sa fie un pic mai tolerant, mai ales ca intrebarea nu este de loc simpla : " Cum trebuie facuta o NADA rapida ptr. concursuri ?".

Probabil ca de simpla ce este se ingramadeste lumea sa raspunda .... :oops: :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Vladut - intrebarea era cum se prepara un amestec de seminte si nu cum se prepara porumbul . La intrebarea asta l-am sfatuit eu sa se limiteze la inceput numai la porumb .

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu Val, intrebarea era "cum trebuie sa preparam o nada RAPIDA ptr concursuri" !!!!!!!!!! Asta a intrebat Laurentiu. Si sunt sigur ca doar 1 % din competitori stiu sa raspunda.... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”