Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
ANTIFANE
Mesaje: 92
Membru din: Mar Iul 09, 2013 22:54

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de ANTIFANE »

După asta stăm de vorbă. Apropo, tu cât ai plătit pentru „distracția” de la Corbu? Acolo s-au dat cumva și ceva premii? Sesizezi diferența?[/quote]

Premiile sunt ca la Baracuda!Alo nu uita sa platesti premiile pt castigatorii de la 4-10!! :lol: :lol: :lol: Si decontarea Uszkay! :lol: :lol: :lol: Mortal! 8) 8)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cinstitule si corectule Fane, daca nu vrei bani, atunci de ce ai infiintat federatia ? Din pasiune ?
Astept un raspuns la obiect, nu citate celebre sau vreun copy-paste.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

Vladut Mateianu scrie:Cinstitule si corectule Fane, daca nu vrei bani, atunci de ce ai infintat federatia ? Din pasiune ?
Astept un raspuns la obiect, nu citate celebre sau vreun copy-paste.
O să-ți răspund, deși nu meriți să-mi pierd timpul cu tine. În primul rând, pescuitul sportiv avea nevoie de un for legal de reprezentare și nu a fost nimeni în stare să-l înființeze. Am sesizat potențialul pescuitului sportiv din România, văzând ce au făcut alții (în special ungurii) care nu au un capital natural de valoarea celui din România. Abordarea pescuitului sportiv de către cei care s-au implicat în organizarea lui (inclusiv tu) au avut ca obiectiv propriul interes, nu interesul pescuitului sportiv. Pescuitul sportiv are infinite surse de finanțare, altele decât cele din taxarea pescarilor de competiție. De exemplu, legea sportului te obligă, ca și club sportiv, să deții o bază sportivă, în cazul de față un lac, pe care să poți organiza activitățile de pregătire și competiție pentru proprii sportivi. Nici un club nu s-a obosit să facă rost de o asemenea locație, fie prin luarea în folosință de la Apele Române fie să-și construiască un asemenea obiectiv. Proiectul de la Orăștie este o dovadă ca un asemenea lucru este posibil. Faptul că o asemenea locație este o sursă de venit, nu poate fi contestat, întrucât pescuitul sportiv presupune și recreerea și agrementul, astfel că din taxele de pescuit pentru cei care nu sunt prinși în lotul de sportivii de competiție ai clubului și care doresc să pescuiască (și nu sunt puțini) constituie o sursă consistentă de venituri și tu o știi foarte bine. De asemenea, un lucru deloc de neglijat ca sursă serioasă de venit este valorificarea excedentului de pește, care, conform legii, poate constitui o sursă de venit pentru finanțarea activităților competiționale. Pe lângă astfel de locații (în funcție de câtă minte are președintele de club) se pot face și alte activități economice conexe, surse de asemenea legale de venit. Așa se poate finanța activitatea de competiție. Legal și transparent. Ce am vrut eu să aduc nou în pescuitul sportiv, este o altă abordare a managementului acestuia, în așa fel încât prin integrarea lui în proiecte de dezvoltare durabilă să poată să-și genereze surse de venit constante și sigure pentru a susține performanța. Mă gândesc că te ducea mintea să-ți închipui că, dacă vroiam să urmăresc numai profitul, făceam ce am făcut pentru federație pe propria mea firmă. Nu m-a interesat acest lucru, ci chiar am vrut să fac ceva pentru pescuitul sportiv. Dacă am reușit sau nu, timpul o va dovedi. În pescuitul sportiv, ca și în întreaga societate, cel mai greu este să schimbi mentalitățile, nu altceva. Cam atât. Restul ține de câtă minte are fiecare.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Așa arată lacul de la Orăștie după 2 ani. Ce zici, copii ăștia care deja pescuies pe el (gratuit) au șanse, dacă se ocupă cineva de ei, să ajungă pescari de competiție?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de ionut72 »

Nici un club nu s-a obosit să facă rost de o asemenea locație
Si te-ai gandit tu, pigulici, (asemenea marelui carmaci care, fiind atotstiutor, stia inclusiv ce-i mai bine pentru toti ceilalti), in prostia-ti infinita, sa vii si sa le obligi, nu? Ca-i "spre binele lor", nu? Pe care ele insele (si, de facto, pescarii sportivi ce le compun) sunt prea proasti si batuti in freza ca sa stie care-i binele pentru ei, nu?

Pigulici, biet trist, ti-ai gresit "andrisantii" si-o sa-ti iei o mare ... ue. Bine, nu bag mana-n foc ca nu-ti place, de ti-o ceri cu asa ardoare...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

ionut72 scrie:
Nici un club nu s-a obosit să facă rost de o asemenea locație
Si te-ai gandit tu, pigulici, (asemenea marelui carmaci care, fiind atotstiutor, stia inclusiv ce-i mai bine pentru toti ceilalti), in prostia-ti infinita, sa vii si sa le obligi, nu? Ca-i "spre binele lor", nu? Pe care ele insele (si, de facto, pescarii sportivi ce le compun) sunt prea proasti si batuti in freza ca sa stie care-i binele pentru ei, nu?

Pigulici, biet trist, ti-ai gresit "andrisantii" si-o sa-ti iei o mare ... ue. Bine, nu bag mana-n foc ca nu-ti place, de ti-o ceri cu asa ardoare...
Tu sigur ești bătut în freză și faci tot ce poți ca să dovedești acest lucru. Ia și studiază:
Art. 71
(1) Sursele de finantare a federatiilor sportive nationale provin din:
a) sume destinate finantarii programelor sportive proprii si inscrise in contractele incheiate cu organele administratiei publice centrale sau locale, dupa caz;
b) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
c) cotizatii, taxe, contributii, penalitati, potrivit prevederilor statutelor si regulamentelor proprii;
d) donatii si sponsorizari;
e) 20% din incasarile realizate din pronosticurile sportive, ca urmare a utilizarii de competitii de gen pentru ramura respectiva, organizate in campionatele nationale din alte tari, de federatiile si organismele sportive internationale, precum si in "Cupa Romaniei";
f) 10% din indemnizatiile de transferuri interne si internationale ale sportivilor, care se constituie in sursa de finantare a activitatii sportive pentru copii si juniori, inclusiv a celor din cluburile scolare;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent.
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora.
(2) Sursele de finantare a cluburilor sportive provin din:
a) subventii de la bugetul de stat si bugetele locale acordate cluburilor sportive de drept public de catre organele administratiei publice centrale si/sau locale in subordinea carora se afla, precum si de organele administratiei publice locale din unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
b) sume destinate finantarii programelor sportive ale cluburilor sportive de drept privat si inscrise in contractele incheiate cu directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, sau cu organele administratiei publice locale, dupa caz;
c) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
d) cotizatii, contributii si penalitati aplicate membrilor sai, sportivilor, antrenorilor si celorlalti tehnicieni, potrivit statutelor si regulamentelor proprii;
e) sume obtinute din transferurile sportivilor;
f) donatii si sponsorizari;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent;
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora;
j) venituri obtinute din participarea la competitiile si demonstratiile sportive.
(3) Sursele de finantare a asociatiilor sportive fara personalitate juridica se asigura prin:
a) aportul membrilor;
b) repartizarea unor sume pentru activitatea sportiva din bugetul de venituri si cheltuieli al institutiilor sau unitatilor in cadrul carora s-au constituit;
c) alte surse.

Poate îți mai vine mintea la cap. Dacă ai (minte sau cap)
PS Ți-ai pus vreodată întrebarea dacă și pot să dau o mare m..ie? :lol: :lol: :lol: :lol: Tu sigur o s-o iei!

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de cea mai buna »

D-nule Presedinte, daca îmi dai un singur exemplu de conducător care da m..ie intr-o declarație publica, eu, personal, iti plătesc purtătorul de cuvant/consilierul de care ai disperata nevoie.
When nothing is sure, everything is possible.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Anti FRPS »

Un bolnav psihic care se vrea conducator de federatie . Decat sa ajungi sa te conduca un astfel de specimen cu retard mental , mai bine te lasi de pescuit !

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de ionut72 »

sume destinate finantarii programelor sportive proprii si inscrise in contractele incheiate cu organele administratiei publice centrale sau locale, dupa caz
Pigulici, aci e punctul tau slab, unde va trebui sa faci publice sumele din conturile "federatiei" si cum s-au cheltuit! Si nu-ti face iluzii ca vei putea eluda chestia asta.

In rest, ca un real idiot, eu iti spun ceva si tu raspunzi, ca o moara stricata, altceva. Pigulici, cluburile stiu foarte bine care sunt posibilele surse de finantare pentru ele! Pe tine, de fapt, te doare de "c) cotizatii, taxe, contributii, penalitati, potrivit prevederilor statutelor si regulamentelor proprii;" din partea cluburilor.
PS Ți-ai pus vreodată întrebarea dacă și pot să dau o mare m..ie? :lol: :lol: :lol: :lol: Tu sigur o s-o iei!
Iar te "ienervasi", presedintilii bulii? :D Da-i 'nainte cu tupeu, ca MTS-U' si sponsorii (potentiali) se vor bucura tare mult cand vor vedea ce ai debitat tu pe site-ul asta (si nu numai p'asta).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Stefan Popescu scrie:
Vladut Mateianu scrie:Cinstitule si corectule Fane, daca nu vrei bani, atunci de ce ai infintat federatia ? Din pasiune ?
Astept un raspuns la obiect, nu citate celebre sau vreun copy-paste.
O să-ți răspund, deși nu meriți să-mi pierd timpul cu tine. În primul rând, pescuitul sportiv avea nevoie de un for legal de reprezentare și nu a fost nimeni în stare să-l înființeze. Am sesizat potențialul pescuitului sportiv din România, văzând ce au făcut alții (în special ungurii) care nu au un capital natural de valoarea celui din România. Abordarea pescuitului sportiv de către cei care s-au implicat în organizarea lui (inclusiv tu) au avut ca obiectiv propriul interes, nu interesul pescuitului sportiv. Pescuitul sportiv are infinite surse de finanțare, altele decât cele din taxarea pescarilor de competiție. De exemplu, legea sportului te obligă, ca și club sportiv, să deții o bază sportivă, în cazul de față un lac, pe care să poți organiza activitățile de pregătire și competiție pentru proprii sportivi. Nici un club nu s-a obosit să facă rost de o asemenea locație, fie prin luarea în folosință de la Apele Române fie să-și construiască un asemenea obiectiv. Proiectul de la Orăștie este o dovadă ca un asemenea lucru este posibil. Faptul că o asemenea locație este o sursă de venit, nu poate fi contestat, întrucât pescuitul sportiv presupune și recreerea și agrementul, astfel că din taxele de pescuit pentru cei care nu sunt prinși în lotul de sportivii de competiție ai clubului și care doresc să pescuiască (și nu sunt puțini) constituie o sursă consistentă de venituri și tu o știi foarte bine. De asemenea, un lucru deloc de neglijat ca sursă serioasă de venit este valorificarea excedentului de pește, care, conform legii, poate constitui o sursă de venit pentru finanțarea activităților competiționale. Pe lângă astfel de locații (în funcție de câtă minte are președintele de club) se pot face și alte activități economice conexe, surse de asemenea legale de venit. Așa se poate finanța activitatea de competiție. Legal și transparent. Ce am vrut eu să aduc nou în pescuitul sportiv, este o altă abordare a managementului acestuia, în așa fel încât prin integrarea lui în proiecte de dezvoltare durabilă să poată să-și genereze surse de venit constante și sigure pentru a susține performanța. Mă gândesc că te ducea mintea să-ți închipui că, dacă vroiam să urmăresc numai profitul, făceam ce am făcut pentru federație pe propria mea firmă. Nu m-a interesat acest lucru, ci chiar am vrut să fac ceva pentru pescuitul sportiv. Dacă am reușit sau nu, timpul o va dovedi. În pescuitul sportiv, ca și în întreaga societate, cel mai greu este să schimbi mentalitățile, nu altceva. Cam atât. Restul ține de câtă minte are fiecare.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Așa arată lacul de la Orăștie după 2 ani. Ce zici, copii ăștia care deja pescuies pe el (gratuit) au șanse, dacă se ocupă cineva de ei, să ajungă pescari de competiție?

Pigulici, ori esti prost ori te faci ca nu intelegi intrebarea ! CE AI TU DE CASTIGAT DIN TREABA ASTA ? Faza cu "am vrut sa fac ceva ptr pescuitul sportiv" las-o ptr prostii tai ..... (acum cateva zile declarai ca nu te intereseaza pescarii sportivi, acum ce faci, te-ai sucit ?)
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de tibi_m »

cea mai buna scrie:D-nule Presedinte, daca îmi dai un singur exemplu de conducător care da m..ie intr-o declarație publica, eu, personal, iti plătesc purtătorul de cuvant/consilierul de care ai disperata nevoie.
El nu are nevoie de nimic de genul asta. Se consiliaza singur si isi poarta singur cuvintele (e drept cu greutate).
Sindromul asta are un nume in niste manuale, dar imi scapa :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”