C.N.2008

Sectiune dedicata activitatilor , programelor , concursurilor , ideilor si initiativelor membrilor APCR din Romania precum si tuturor discutiilor legate de activitatea acestei asociatii , pana la dat de 31. 12. 2009

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei, viorel dulamita

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cornelserbu scrie:@ Vladeanu, Mateianu, Rosioru ... tripleta de "aur"



imi pare rau sa va spun, dar parca ati inebunit...aici nu mai avem ce discuta...mie in locul vostru mi-ar fi rusine...

sunteti jalnici, fratilor...si-n gandire, dar mai ales in fapte...e a doua oara cand sunt lovit prin spate de clica voastra, dar fi-ti siguri ca va fi ultima si cu asta am incheiat... puteti mintii aici pana n-o-ti mai putea...
care a fost prima oara, cornele?
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

La ce se scrie pe acest topic - iti vine sa iti bagi p...a in ea de viata si sa nu mai spui la nimeni ca esti pescar de competitie . Sincer la primul concurs eu sunt in mare dilema cu cine sa ma mai cunosc ( sau sa ma "recunosc" ) si sa ma bag in seama . Dai noroc cu unul pe care il stii de 5-6 ani , te vad ailalalti si e nasol , il saluti pe altul pe care il stii coleg de concurs de ani de zile , sar altii pe tine , mai bine iti tii mainile in buzunar si te dai mut si surd ! VIATA BATE FILMUL !!! O telenovela eterna , de proasta calitate ! :oops: :oops: :oops:
Cel putin eu nu am astfel de 10 caractere cum vad ca se poarta acum ( urita treaba :oops: ! ) - eu am scris si voi scrie ce cred eu , atit cit ma pricep si cu asta basta . In viata mea m-am luat si de Vladeanu si de Oana ( plus eternul pierzator Cotelici - pe care nu il iert pe unde il prind :lol: ) - macar in sinea mea inclin sa cred ca sunt impartial si scriu cind ma deranjeaza ceva sau cineva indiferent de "tabara" .
Dar astfel de "sovinisme" ce se intimpla acum nu le mai inteleg ! Vad ca si la concursul lui Nae Badulescu ( care nu e implicat in calificari si e om de toata stima ) care a organizat un concurs de elita la Tincabesti , s-au retras echipe , de dragul unui punct de vedere care putea fii exprimat si altfel si nu neaparat la organizarea lui Nae ( care saracu nu are nici o vina ! )
O sa ajungem pe bisericutze si o sa ne vedem la 3 ani odata , in ritmul asta ! Eu unul simt o lipsa ca la master nu vin Cornel Serbu si echipa lui , Radu Badica si clubul lui , samd , sunt pescari vechi pe care iti face placere sa ii vezi mereu . Boicotul mi se pare fortat !
Din pacate pe masura ce lucrurile inainteaza in pescuitul crapului ne umplem de personaje gen Mitica Dragomir , Borcea , Gigi Becali , George Copos , samd - plus mediatizarea aferenta ! :oops: :oops:

Ajungem la vorba alora - ca Romania e o tara frumoasa - pacat ca e locuita !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Val
Am spus-o si o repet. Contestatarul se cunoaste de ani de zile. Cotelici nu se pune.
Serbu si Badica sunt folositi la inaintare. Pacat ca inca nu-si dau seama.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

valibuc
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 26, 2008 10:14

Mesaj de valibuc »

Cine poate sa ne spuna si noua, celor mai de mana a doua ce se intampla, ca eu nu inteleg nimic, pentru ce atata incrancenare si de ce??????daca cineva vrea sa participe la cn 2008 participa plateste si gata cine nu sta acasa foarte simplu. Am un prieten care a participat la Concursul Pelicanul din 2007 primavara iar la sfarsit spunea ca mai, mai sa se bata intreb si eu de ce?????Ca cineva n-a avut incredere in arbitraj, asta este mai grav.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@valibuc,
evita catalogarile astea, gen pescar de mina a nspea, nu e cazul..

Cit se poate de succint, cam asta ar fi :
Atita timp cit pescuitul nu e recunoscut ca sport, neexistind o federatie (dar care e in curs de formare, cu minim 10 cluburi, etc), singura asociatie care poate inscrie Romania la CM este AGVPS, care este afiliata la CIPS, organismul mondial organizator al acestor CM. AGVPS a delegat(din diverse motive-experienta ,rezultate,etc) APCR sa se ocupe de organizarea unor selectii pentru stabilirea lotului national care participa la CM, si a titlului de campioni nationali. AGVPS plateste doar inscrierea lotului national la CM, restul banilor necesari pentru actiunea respectiva fiind treaba organizatorului, in speta, APCR.
Evident, ca in orice sport ,exista si orgolii, pe undeva omenesti, si nu toate ideile de organizare ale APCR sunt agreate de posibilele loturi la selectii. De aici, tot felul de contestari ! Ca sunt mai mult sau mai putin subiective, asta e, nimeni nu-i perfect ! :) Discutii asupra acestor calificari, ca si la alte concursuri traditionale, au fost si in anii trecuti ,si probabil vor mai fi, important ar fi ca ele sa se reduca...

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

andrei vladeanu scrie:
Vali Vesa scrie:
Dan scrie:...O echipa care castiga un sector si are cea mai mare cantitate de peste din mansa poate fi eliminata din fazele urmatoare pentru ca echipele de pe celelalte 2 sectoare nu au punctat corespunzator.
DECI?...
Am voie sa ma bag si eu?

DECI?... Nu asa se puncteaza si la CM ???
.
nu stie, n-a fost niciodata acolo
iar daca incearca cineva sa-i explice cum sta treba pe la mondialele astea, nu-l intereseaza, el le stie pe ale lui!
@Vali Vesa

La C M este o singura mansa de 72 ore .Ce facem in situatia in care din prima mansa o echipa prinde 500 kg ,dar echipa mare nu se califica .Urmeaza alte 2 manse in care nici o echipa nu mai prinde 500 de kg .Carei echipe i se da titlul de CAMPION NATIONAL INDIVIDUAL :!: :?: :roll:

@Vladeanu
Mai sunt unii care au participat ,chiar daca nu au obtinut rezultate exceptionale ,cunosc regulamentul .
Asa ca te rog pe tine sa explici ce a intrebat Dan ,stiind sigur ca ai inteles intrebarea :idea: :idea: dar nu i-ti convine sa lamuresti lucrurile .
MAI BINE SA RAMANA LUMEA IN CEATA SI CONFUZIE ,PENTRU CA'' SCOPUL SCUZA MIJLOACELE .'' :roll: :roll:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@victor oana

problema pe care o ridici este reala.
tot d-ta ai spus ca nu e bine sa se reporteze kilogramele de la o mansa la alta. si asa s-a facut.
ai spus ca o echipa mica poate cadea in prima mansa pe un loc de exceptie, poate prinde 500 kg, si nu e bine sa duca mai departe in toate mansele aceasta cantitate, care poate deveni un handicap de nereparat pentru ceilalti.
corect?
acum spui ( dan ) ca respectiva echipa ( in cazul in care coechipierii merg slab, si lotul nu se califica in mansa secunda) nu poate castiga titlul la individual.
scuza-ma, dar lucrurile se bat cap in cap.
in fine, exista doua variante:
1. din cele 9 locuri 1 pe sectoare, cantitatea cea mai mare castiga "individualul", indiferent daca echipa a mers mai departe sau nu.
2. titlul individual se va acorda castigatorilor din ultima mansa.

rosioru a spus ca va lasa capitanii sa decida.

ps1 e greu de crezut ca se va prinde undeva peste mai mult decat in ultima mansa, la brasov, unde, cu doar 9 echipe pe balta, sunt mari sanse sa se bata tona! sa nu uitam ca anul trecut la doripesco s-a castigat un concurs de douazeci si ceva de echipe cu vreo 700 de kg.

ps2 nu are nimeni nici un interes ca lumea sa fie in ceata si confuzie. numai ca, sistemul competional APCR pune mare pret pe intrecerea pe ECHIPE si lasa in planul secund "individualul".
la d-ta e invers. si asa a fost mereu!
The One Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

valibuc scrie:Cine poate sa ne spuna si noua, celor mai de mana a doua ce se intampla, ca eu nu inteleg nimic, pentru ce atata incrancenare si de ce??????daca cineva vrea sa participe la cn 2008 participa plateste si gata cine nu sta acasa foarte simplu. Am un prieten care a participat la Concursul Pelicanul din 2007 primavara iar la sfarsit spunea ca mai, mai sa se bata intreb si eu de ce?????Ca cineva n-a avut incredere in arbitraj, asta este mai grav.
Vali , si tu si alti tineri care doresc sa se apuce de acest sport(inca nobil), ma refer la pescuitul de competitie, cred ca sunteti oripilati de ce se intampla in aceste momente. Crede-ma ca si eu sunt. Circul asta din pacate nu se va termina niciodata.
Dar stii ce frumoasa ar fi aceasta lume fara cateva personaje ? Si ma refer la cei care nu au legaturi prea mari cu acest sport, in schimb sunt plini de invidie si rautate, aparute exact din neputinta.....
Dar am vazut ca deja a observat cam toata lumea asta ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

oanavictor scrie:...La C M este o singura mansa de 72 ore .Ce facem in situatia in care din prima mansa o echipa prinde 500 kg ,dar echipa mare nu se califica .Urmeaza alte 2 manse in care nici o echipa nu mai prinde 500 de kg .Carei echipe i se da titlul de CAMPION NATIONAL INDIVIDUAL :!: :?: :roll:
Dl. Victor,

intrebarea lui Dan a fost:

Dan a scris:
...O echipa care castiga un sector si are cea mai mare cantitate de peste din mansa poate fi eliminata din fazele urmatoare pentru ca echipele de pe celelalte 2 sectoare nu au punctat corespunzator.
DECI?...


Se referea (sau cel putin asa am inteles eu) la CALIFICARI, nu la titlul de Campion national. La asta am comentat, nu la altceva.

Dar, vorba lui Cezar

Discutii asupra acestor calificari, ca si la alte concursuri traditionale, au fost si in anii trecuti ,si probabil vor mai fi

Cand am intrat prima data pe forum, am crezut ca am intrat in cusca leilor, mai-mai ca va sfasiati unul pe altul. Am zis MAMA, UNDE AM INTRAT??? Ce e cu oamenii astia??? Ca sa constat la primul concurs, ca toate animozitatile au fost date uitarii si pupaturile erau pe locul I.
Si cred ca la fel o sa fie si anul asta. Parerea mea,
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Exemplu:

Echipa Senzor castiga in prima mansa 4puncte si 500kg
Echipa Comarnic castiga in prima mansa 5 puncte 470kg

Echipa Senzor castiga in a doua mansa 4puncte si 300kg
Echipa Comarnic castiga a doua mansa 5 puncte 280g

Echipa Senzor castiga in a doua mansa 5 puncte si 600kg
Echipa Comarnic castiga a doua mansa 3 puncte 700kg

Total Senzor 13 puncte - 1400kg
Total Comarnic 13 puncte 1450kg


Se califica echipa Comarnic dupa ce pierde 2 etape si castiga una


e penibil domnilor sa facem 3 manse sa verificam metoda de calificari fara sa intrebam Capitanii echipelor participante cu un sistem care are o slabiciune cine castiga 2 manse din 3 sta acasa ca nu are valoare - valoarea o are ala care castiga ultima mansa - Vladeanu dormi in bashchetzi taticu.


Radu Badica

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “APCR-asociatia veche”