PESCUITUL CRAPULUI IN LACUL DE ACUMULARE SIRIU(JUD. BUZAU)

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

PESCUITUL CRAPULUI IN LACUL DE ACUMULARE SIRIU(JUD. BUZAU)

Mesaj de IULIAN C »

Lansez o intrebare la care eu nu am cum sa-mi raspund...
As merge in concediu la acest lac,atat cu unditele cum faceam pana acum,dar si cu bateria de crap...!!!
Buuun....ei bine,tinand cont ca e lac de acumulare,care in larg cred ca se ajunge si pana la 70-80 sau chiar mai multi metri adancime,presupun ca doar in golfulete,unde se scurg izvoare,sau unde sunt ceva plaje sub apa as putea da si de crap.
Nu am reusit sa aflu daca este sau nu crap pana anul trecut cand s-a luat un crap de 15kg exact in zona unde pescuiesc eu de obicei(vezi pozele din postarea de mai sus),si am vazut la randul meu,pe langa vegetatia de langa acel golfulet misunand dulapii...dar la vremea respectiva nu stiam ca acel peste e crap!
E o provocare imensa pentru mine,deoarece acolo nu cred ca a dat nimeni special dupa crap,insa nu stiu cum as putea aborda aceasta apa singurul lucru la care ma gandesc,nadire grea cu porumb,pelete csl,bile tari si solubile sweetcorn,toata asta in acel golf,destul de costisitor tinand seama ca intentionez sa stau acolo pt cel putin 3-4 zile!
Marea problema e insa,ca nu stiu cum pot pescui legal!
Daca am intrebat pe la agvps au cam dat din colt in colt...intr-un cuvant nu cred ca exista taxa "pe loc" sau ceva de genul si nu-mi permite timpul sa stau pe la filialele lor si sa astept eliberarea unui permis sau ce or avea dansii...
Stie cineva ceva legat de asta?
Eu o consider o provocare imensa,tinand cont ca nu exista informatii ca ar fi pescuit cineva dupa crap si cred ca satisfactiile ar fi majore,ca am mai vedea si la noi crap salbatic sa zicem,si nu numai la Dunare,in plus eu il consider un pescuit in conditii extreme,tinand cont totusi ca e o acumulare artificiala,in mijlocul muntilor,dar f bine oxigenat,cred ca si hrana naturala e din belsug!
Am mai intrebat in stanga si-n dreapta,doar Claudiu Cozma din Brasov a mai fost acolo,insa vad ca nimeni nu mai stie nimic despre acest lac.
De aceea ,privit ca o generalitate,astept de la experti sfaturi,ce si cum sa fac?
Care ar fi indicatiile,ce nada l-ar atrage?risc mult daca fac nadire cu porumb si apoi ca momeala si nada trec la boiles tot pe baza de porumb?sau probabil ca trebuie si ceva arome de fructe tinand cont ca in zona izvoarele ar putea duce in apa prune,zmeura,afine...eventual fragi,ca atunci cand creste lacul,apa urca pana acollo unde pestele ar putea culege fragute mai usor decat scufita rosie .....
Astept nerabdator sfaturile voastre si va multumesc foarte mult!
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cand vrei sa mergi?
vin si eu!
The One Team

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Mesaj de alex_mures »

scuze de off-topic(Iulian scuze)
andrei daca tot vrei sa pescuiesti pe un lac de acumulare,dupa partida de la Siriu,te invit la Bezid.
PS si acolo exista crapi capitali :wink:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

alex_mures scrie:scuze de off-topic(Iulian scuze)
andrei daca tot vrei sa pescuiesti pe un lac de acumulare,dupa partida de la Siriu,te invit la Bezid.
PS si acolo exista crapi capitali :wink:
cat de mari?
ce informatii ai?
The One Team

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Mesaj de odsec »

Andrei eu pescuiiesc din 92 acolo ca-m si atunci a fost populat asa ca mare mare nu are cum sa aiba ,eu am prins una de 10,50, si nici nu prea am informati ca cineva a prins mai mare, pesti raspund la boiles ca de vreo 8 ani se pescuieste cu bile(atunci am inceput sa-i invati la bile)e greu de pescuit din cauza celor care vin sa se distreze (muzica ,scaldat,)plus trebuie sa stai vreo 10 zile ca sa-ti intre crapul,intrun sezon am prins 50-60 de bucati intr 2-8 kg ,pesti prinsi de mine inca innoata (cred),toate asta pot dovedi cu poze,si eu as incerca acumularea siriu ,scuze de off-topic

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Mesaj de alex_mures »

ok
scuzele de rigoare pt. invitatie :(

Adi Vasile
Mesaje: 49
Membru din: Lun Iun 09, 2008 15:37
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile »

Iulian acum te-ai ''aranjat'' de atat (andrei vladeanu : vin si eu! ) aveai nevoie :D :D si partida este una reusita.

PS: si sa fie un crap baban pt UNICU' Capitan, fire intiiinse s-aveti.

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

andrei vladeanu scrie:cand vrei sa mergi?
vin si eu!
Onorat de aceasta ocazie, Andrei!chiar nu ma asteptam! :D :D :lol: :o
Imi cer scuze ca n-am lansat si o invitatie in cadrul postarii mele de mai sus...o fac acum:
Andrei Vladeanu este in mod oficial declarat invitatul meu special la o partida de pescuit pe lacul Siriu,ce se va desfasura cel mai probabil in perioada 6-12 august!!!
Teoretic...oficial....de duminica asta sunt in concediu,dar astept sa iau ceva bani de la firma,pt ca luni sa trec pe la tine(Senzor) si sper sa te gasesc acolo ca in functie de buget vreau sa iau nada necesara acestui "proiect" si sa stabilim ce si cum....(sa te uiti la mesaje private)
@ Adi Vasile multumesc pt aprecieri si urari...da,chiar e o onoare pt mine si creste si mai mult dimensiunea acestei "provocari" pt ca ...totusi....am marea sansa sa pescuiesc cu ....CAPITANUL..deci sa iau meditatii in ce priveste pescuitul!
Imagine

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

iulian,
bine, vorbim luni la mag. (n-am niciun mesaj privat)
nu sunt absolut sigur ca am sa pot in perioada 6 - 12, sa vad cum fac.
oricum, ma tenteaza.
te rog sa incetezi cu atitudinea asta deferenta, nu-mi place!
zice lumea ca vorbesti cu horia sima :D
The One Team

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

andrei vladeanu scrie:iulian,
bine, vorbim luni la mag. (n-am niciun mesaj privat)
nu sunt absolut sigur ca am sa pot in perioada 6 - 12, sa vad cum fac.
oricum, ma tenteaza.
te rog sa incetezi cu atitudinea asta deferenta, nu-mi place!
zice lumea ca vorbesti cu horia sima :D
O.K...
Eu oricum,acolo voi fi(adica acasa la parinti) pana pe 18-19,asa ca indiferent cand poti eu te astept....da pana luni mai e....vedem atunci!
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”