Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Ce tip de concursuri preferati ?

1.taxa mari ,cu premii mari.
28
21%
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
56
43%
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
47
36%
 
Voturi totale: 131

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de viorel dulamita »

[quote="DumiD] Pescarii "profesionisti" vor taxe mari si premii mari ca sa arda pe cine se poate, mai ales cand umbla in haite... :lol: :lol: :lol: punctul pe I :lol: :lol: :lol:
Cam asta e cu pescuitul "profesionist" la noi, consta in nadiri excesive, non combaturi, lade frigorifice, pat de nada langa vecinul de club ca sa prinda el etc etc...ai uitat de bilele cu naftalina "livrate" pe patul de nada :mrgreen: :D ..
vezi topicul unde Mitranescu propunea un nou regulament si nu era pe placul alora care veneau 5 echipe de la un club.
...si totusi este acceptat :roll: :mrgreen: ...[/quote]

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de marin laurentiu »

osc1or scrie:
marin laurentiu scrie: pa baltile de top,la un calcul sumar,cred ca o suma undeva la 1000 ron ar acoperi cheltuielile...dar si aici depinde de nr de concurenti , de numarul arbitrilor,de nr cupelor...
asa ca daca se vrea si premii in bani eu zic ca trebuie sa se plece de undeva de la suma de 1500 ron....
Aici vreau sa te contrazic... cum crezi tu ca acoperi DOAR cheltuielile cu 1000 lei?
Excludem din discutie Moara Vlasiei unde un stand de pescuit de placere are 10m si pt concurs e nevoie de 3 standuri minim pt un concurrent.
In momentul in care se inchiriaza o balta intreaga, se discuta de discounturi, nu se inchiriaza tot cu 120 lei/stand 24 ore.
Am vazut pe site-ul unei balti ca se ofera discounturi pt inchirierea a 10 pontoane, 20 pontoane,etc.. pai daca este discount de 10% pt 10 pontoane, e clar ca pt toata balta e ceva mai mare.. nu mai pun la socoteala ca pt zilele lucratoare ar trebui sa fie chiar mai jos preturile...
Cat despre problemele organizatorice gen boxe, laptopuri, microfoane aparate foto si cantare, daca te gandesti sa le amortizezi in 2 concursrui intradevar,e nevoie de 1000 lei de echipa doar pt cheltuieli.
du-te boss tu si "discuta" de discounturi cu vlad la tancabesti... :wink:.. dar ai grija sa ti minte bine drumul pe unde ai intrat... :D :D :D
ps: eu iti spun "cum este" situatia actuala(si crede-ma ca stiu ce vorbesc),nu "cum ar trebui sa fie" :wink: ...dar asta este alt aspect,si nu cred ca sant nici eu ,nici tu in masura sa ii spunem unui proprietar de balta cum sa isi conduca afacerea. :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de marin laurentiu »

florinbrasov scrie:
marin laurentiu scrie:

1 apoi urmeaza organizatoruil...chiar daca s-au mai vehiculat idei de genul competitii "non-profit",nimeni nu isi pierde timpul facand "munca patriotica" :wink: ,sau sa-si sparga nervii si sa inroseasca telefonul ptr cateva milioane :wink: ...acest aspect nu este un secret ptr nimeni,unii organizatori deja si-au facut public venitul de pe urma unui concurs...
apoi urmeaza arbitraj : arbitrii+ toata logistica de rigoare: laptopuri,sistem de sunet,cantare,baterii,saltele de cantarire,unul-doua bannere,etc,etc...
apoi cupe+dplome..ca organizator a 4 concursuri numai anul asta 3 au fost non profit a fost o ambitie de-a mea ca se poate .singurul regret il aveam atunci ca nu pot pescuii si eu .
2" Din punctul meu de vedere, un concurs low cost ar trebui sa ma coste putin mai mult decat m-ar costa o partida de placere cu aceeasi durata "
conteaza mai putin cui ii apartine afirmatia...ideea este ca nu poti organiza concursuri low cost pastrand totusi anumite standarde :wink: ...poate exista posibilitatea organizarii unor concursuri cu taxe de 500 ron pe anumite..balti :?: :mrgreen: ...dar pe baltile de top,nu cred ca e cazul sa mai dau exemple, nu acoperi nici taxa de balta cu banii astia :wink: ...nu mai vorbim de arbitraj, premii in bani sau cupe+ diplome...se poate totul depinde de numarul de echipe care suporta baltasi pretul balti ninenteles ,numai in 48 de ore de concurs .daca e mai mult costurile depasesc
3asa ca,daca vreti concursuri low cost,acestea pot fi organizate doar pe balti mediocre,fara arbitrii cu experienta,arbitrajul sa fie facut de vecinii de stand si cupe din gama low...adica ceva facut..."mai pe genunchi" :wink: se pot face si pe baltii consacrate dar totul depinde sa se doreasca de organizator
4asa ca daca se vrea si premii in bani eu zic ca trebuie sa se plece de undeva de la suma de 1500 ron...si aici depinde de modul de organizare...daca e un concurs cu sectorizare,depinde de nr de sectoare si de cat de mult este divizat fondul de premiere...daca nu exista sectorizare,concursul se va transforma in loterie...cu cat sant mai multe sectoare,se echilibreaza sansele dar fondul de premiere este din ce in ce mai divizat...si premiile devin neatractive... :wink: aici nu sunt deacort cu tine cu suna eu am facut pe 380 de ron 3 persoane si s-au prezentat echipe bunicele.
5 o atmosfera mai destinsa la un concurs e ceva placut...dar in momentul in care nu exista acea incrancenare din partea concurentilor,parca concursul respectiv nu are...nimic motivant...e ceva nesemnificativ...iar un concurs fara miza nu are farmec...iar cea mai buna miza ramane tot :Banul...inainte sa ma contraziceti vedeti varianta de la cupa primverii cu premii in bani pana la locul 10 :!: :!: :!: ...intreb si eu acum: ala care ia locul 10 cu ce se...mandreste? :roll: sa nu imi ziceti ca ii dati si o cupa cu locul 10 :D aici te contrazic din experientele adunate ,pentru multi trofele conteaza care se prezinta la un asfel de concurs .binenteles sunt si mici excepti
6 de la 2000-in sus,se poate crea un fond de premiere mai atractiv...dar deja cadem in extrema cealalta in care foarte multi pun pe seama premiilor mari aceasta paranoie vis-a-vis de asa zisele " combinatii"...eu zic ca asta nu tine de cuantumul premiilor ci de caracterul fiecaruia....unul care vine chitit in cncursuri sa triseze,va trisa indiferent de suma care este pusa in joc...
aici sunt deacort cu tine
iti scapa un aspect...nu stiu cum e pe baltile din alte parti..dar pe aici pe langa bucuresti taxele de balta sant f mari...asa ca degeaba doreste organizatorul...el nu poate impune unui proprietar de balta o suma anume...daca cel care iti pune balta la dispozitie vrea 3000,dai 3000..daca vrea 4000-5000 de e...ii dai ,daca vrei sa faci concurs acolo...sau nu ii dai si faci concurs la ...fundulea. :wink: ...de negociat,cum zicea colegu' mai sus,posibil sa poti negocia doar daca faci 10 concursuri pe an pe aceeasi balta... :wink: si eventual sa platesti 10.000-20.000 avans :wink: ...si asta bineinteles, doar sa faci niste concursuri non-profit,ca o ambitie de-a ta :wink: ...daca iti permiti...ce sa mai zic...spor la treaba,idei sant multe...practica ne omoara :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

cata grasu
Mesaje: 57
Membru din: Lun Mai 12, 2008 21:03

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de cata grasu »

Taxele nu sunt mari atata timp cat listele sunt pline ! Bucurestiul are forta si potenta financiara nu se compara cu restul tari. Dar carcotasi sunt destui.
SREVNI ETSETIC !

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florin pocris »

acei dintre dumneavoastra care nu sunteti de acord cu "pescuitul in haita",sau participarea "cate 5",incercati sa suportati acest lucru.se pot inscrie n numar de echipe,de la orice club.
daca doriti sa-i infruntati,PARTICIPATI!!
Daca nu sunteti de acord cu reglament,spuneti asta CA PARTICIPANT!
"Pescuitul in haita",suna bine,dar spre surprinderea dumneavoastra nu implica favoruri intre echipele aceluiasi club.Pescuitul in haita ar trebui tradus pt unii dintre dumneavoastra ca o participare in haita,pescuitul si ambitia fiind mare chiar si intre membrii haitei!!!

Si ca sa fie in ton cu "linia"ultimelor postari...LUPII!!!!

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Iacob Cristian »

[quote="florin pocris"]acei dintre dumneavoastra care nu sunteti de acord cu "pescuitul in haita",sau participarea "cate 5",incercati sa suportati acest lucru.se pot inscrie n numar de echipe,de la orice club.
daca doriti sa-i infruntati,PARTICIPATI!!

Cred ca ati folosit gresit cuvantul PARTICIPANT.Mai corect era COTIZANT.
Nu este terminat de 1 saptamana concursul de pe MV2 si acuzatiile de non combat vin din toate partile.
Puteti veni si cate 10 echipe din acelasi club la un concurs cu premii medii.Vreti sa il faceti mai interesant, sa vedeti care dintre voi e mai bun si sa il premiati cu mai multi bani?Faceti o "braila "si catigatorul ia premiul.
Cineva mai sus, zicea ca situatia financiara a celor din Bucuresti permite desfasurarea concursurilor cu taxe mari .Consider total eronata aceasta afirmatie.Sunt destui pescari cu situatii financiare care le permit si participa si sunt si altii care scarbiti de ceea ce se intampla ,prefera sa nu o faca.
Ideea acestui topic era de a gasi metode de eliminare a magariilor ,formule de concursuri in care sa vii ca participant cu sanse egale in fata celorlalti.

balan
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 23, 2013 18:09

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de balan »

Si vulpea zice ca strugurii sunt acri ! Sa fim seriosi, cine nu ar vrea sa partcipe la competitii cu elita pescuitului dar nu poate din ratiuni financiare ? Ca nu vreau, ca se fura, ca se fac coalitii, etc...n motive ca sa nu participi ca nu esti bazt pe pescuit, nada, experienta.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de gabi1 »

balan scrie:Si vulpea zice ca strugurii sunt acri ! Sa fim seriosi, cine nu ar vrea sa partcipe la competitii cu elita pescuitului dar nu poate din ratiuni financiare ? Ca nu vreau, ca se fura, ca se fac coalitii, etc...n motive ca sa nu participi ca nu esti bazt pe pescuit, nada, experienta.
Bravo Balane, nici Sherlock Holmes sau lt.Columbo nu elucida mai repede dilema. :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de George Andreescu »

florin pocris scrie:Si ca sa fie in ton cu "linia"ultimelor postari...LUPII!!!!
Cum se face ca acum cativa anisori erau porecliti "CAPRELE" ? :wink:

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florinbrasov »

Denumirea a ramas.numai formatul sa schimbat
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”