unde am gresit ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

francisc vatoshi
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iun 15, 2010 18:56

Re: unde am gresit ?

Mesaj de francisc vatoshi »

Fara sa nedesti adica ? Doar prezentare si ceva flotant la ac ? Ca nu mai inteleg nimic, unii recomanda nadire masiva, altii pescuit "de interceptie" ! Si vreau marti (17 grade) sa fac o ultima partida pe Moara !

balan
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 23, 2013 18:09

Re: unde am gresit ?

Mesaj de balan »

Du-te la concurs ca spectator si tragi singur concluzile !

valentin10
Mesaje: 29
Membru din: Dum Noi 03, 2013 17:04

Re: unde am gresit ?

Mesaj de valentin10 »

francisc vatoshi scrie:Fara sa nedesti adica ? Doar prezentare si ceva flotant la ac ? Ca nu mai inteleg nimic, unii recomanda nadire masiva, altii pescuit "de interceptie" ! Si vreau marti (17 grade) sa fac o ultima partida pe Moara !
Am nadit la inceputul partidei cu 5-6 bulgari, dupa care.... doar din naditor.... am schimbat la 30 de min.

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de jdmishere »

francisc vatoshi scrie:Fara sa nedesti adica ? Doar prezentare si ceva flotant la ac ? Ca nu mai inteleg nimic, unii recomanda nadire masiva, altii pescuit "de interceptie" ! Si vreau marti (17 grade) sa fac o ultima partida pe Moara !
Concluzionand:

1.O partida de pescuit efectuata in timpul saptamanii cand balta e ceva mai aerisita , fata de una de weekend cand balta e full, pot diferi foarte mult una de alta si asta in contextul in care s-ar pescui pe acelasi loc.
2.Chiar si pe o balta cum e Moara si care "colcaie" de peste exista zone bune si mai putin bune deci localizarea joaca si aici un factor decisiv alaturi de modul de prezentare a monturii.
3.Dupa cum cred ca s-a observat, cei care au ajuns sa faca o nadire consistenta nu au facut-o de la bun inceput ci abia dupa ce au scos 1-2...n pesti;)

Parere personala:

Personal cred ca a incepe o partida (mai ales una scurta) cu o nadire concentrata fara sa cunosti in prealabil pofta de manacare pestelui (si mai ales in contextul in care se pescuieste pe un loc necunoscut) reprezinta pentru mine o abordare "la ghici". Ulterior in functie de numarul de trasaturi se poate jongla in ceea ce priveste cantitatea de nada aruncata in apa.
In ceea ce ma priveste, cu mici exceptii, scheletul unei partide de pescuit il reprezinta raspunsurile la urmatoarele intrebari: Unde? Cand?Cum? Cat?
Restul e noroc :))
Dragos MARDARE
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”