Porumb flotant -recomandari

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de jdmishere »

magnum scrie:Enterprise!!!

Subscriu!
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de jdmishere »

osc1or scrie:am vazut la pescarii de competitie in penarele de monturi, monturile facute directu cu babele de porumb instalate
20-30 monturi gata facute, fara dip fara nimic..
nu cred ca un plastic se aromatizeaza mai bine daca il tii 1 an in dip au daca doar il bagi 2secunde inainte de a il arunca in apa
In majoritatea cazurilor porumbul flotant este este un element folosit atunci cand pescuiesti cu momitoare utilizandu-se forface scurte 5-10 cm. Utilizarea boabelor flotante este preferata din cel putin doua motive: primul fiind acela ca rezista mai mult in carlig (mai ales in contextul in care pescuiesti intr-o balta in care se gasesc si raci) si nici nu cade in urma recuperarii monturii sau a unui dril, iar al doilea consta in faptul ca usureaza montura datorita flotabilitatii. In cazul fericit in care pestele va veni sa se hraneasca cu nada pusa pe momitor va absorbi si carligul. Ca idee consider ca pestele va fi atras, cu preponderenta, mai mult de calitatea nadei dacat de aroma momelii.
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de Claudiu Garlea »

osc1or scrie:am vazut la pescarii de competitie in penarele de monturi, monturile facute directu cu babele de porumb instalate
20-30 monturi gata facute, fara dip fara nimic..
nu cred ca un plastic se aromatizeaza mai bine daca il tii 1 an in dip au daca doar il bagi 2secunde inainte de a il arunca in apa

Pai si eu tot cu boabele puse le am, bine, n-am 30 de rig-uri, dar 4-5 tot am la mine :D in afara de cele 3 pentru lanseta.

Cele mai tari raman Enterprise, si am inteles ca si cei de la ESP au niste boabe ok (sper sa nu le gresesc numele), alea 15 la set mini-midi-maxi, dar daca n-au reusit chinejii sa copie enterprise-ul, nu cred ca a reusit ESP.

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de viorel dulamita »

jdmishere scrie:... pestele va fi atras, cu preponderenta, mai mult de calitatea nadei dacat de aroma momelii.
... :wink: :D ...porumbul artificial de la Enterprise Tackle e cel mai bun...

Avatar utilizator
lungu vlad
Mesaje: 40
Membru din: Joi Oct 31, 2013 19:14
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de lungu vlad »

Am folosit in paralel boabe de la Nash si de la Enterprise Tackle, dar cu un plus din partea mea pentru Nash Mutant :D

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de exclusiv »

prefer bilele pe baltile unde stiu ca este crap mare...dar cateodata ajung si pe balti care nu prea au peste

atunci am tot timpul la mine doua cutiute cu flotante Enterprise si ESP cu dip-uri separate squid si capsuna...

la pescuit viteza s-ar putea dip-ul sa nu prea aiba importanta (cand stim ca balta are o densitate mare de crap),insa pe balti mai saracacioase in peste, la mine ESP in dip de squid a facut legea de fiecare data...trei zile daca le tineam plantate pe fund malos tot miroseau puternic a squid...concluzia , plasticul asimileaza puternic aroma concentrata

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de exclusiv »

si de fiecare data incep o partida de acest gen cu doua pe capsuna si doua pe squid...in final, de cele mai multe ori, sa ajung cu toate 4 pe squid ...chiar la o partida de 12h

personal prefer plasticele de la ESP si chiar folosesc firul de par mai lung cu carligul culcat pe substrat (asa mi-a mers ,asa m-am adaptat,in pescuit nu consider ca sunt reguli stricte de urmat)...

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de cornelserbu »

plasticele de la esp sunt la fel de bune ca cele de la enterprise...
conteaza mult mai putin aroma pe langa modul corect si atragator de prezentare a monturii, iar cel mai mult conteaza nada :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de gelu bar »

cornelserbu scrie:plasticele de la esp sunt la fel de bune ca cele de la enterprise...
conteaza mult mai putin aroma pe langa modul corect si atragator de prezentare a monturii, iar cel mai mult conteaza nada :wink:
Foarte corect spus :wink:

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de vasea »

Oare nu conteaza de loc aroma boabelor artificiale? Eu am simtit diferenta intre arome dulci si cele puturoase. Alte pareri?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”