Adresa FIPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Gyorg »

Am avut cateva tentative, dar au esuat lamentabil. O parte din cei care s-au implicat fie au vrut sa-si asigure o pozitie de conducere de la inceput (exclus din conceptia democratica), fie energia s-a trasformat intr-o simpla dorinta, iar munca efectiva nu a facut-o nimeni.
Tine cont ca inclusiv LRS-ul a fost constituit legal de doua persoane, iar sediul inca este la mine acasa dupa atata timp de cand m-am retras!

REf la popescu, eu am mai postat de cateva ori pe rapitori.ro adevarata fata a acestui personaj (simpatic, dealtfel), si cred ca marea majoritate a pescarilor sportivi ii cunosc apucaturile. Chiar daca vrea sa apara curat si spalat, mai devreme sau mai tarziu tot iese murdaria la iveala.

Dupa ce agvps va anula decizia MTS si anuleaza CIS-urile (sper), cred ca este o ocazie sa apara o alta federatia legal si moral constituita care sa preia oficial pescuitul in Romania. Chiar vad o punte deschisa de colaborare si cu agvps, integrandu-i si pe ei in noua federatie si aducand reprezentarea fips-cips acolo unde este legitim, legal si moral.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

Gyorg scrie:Am avut cateva tentative, dar au esuat lamentabil. O parte din cei care s-au implicat fie au vrut sa-si asigure o pozitie de conducere de la inceput (exclus din conceptia democratica), fie energia s-a trasformat intr-o simpla dorinta, iar munca efectiva nu a facut-o nimeni.
Tine cont ca inclusiv LRS-ul a fost constituit legal de doua persoane, iar sediul inca este la mine acasa dupa atata timp de cand m-am retras!

De-asta am si indraznit sa iti pun intrebarile de mai sus, stiind de cateva "tentative esuate", ca ai pus atata suflet in LRS si ca "ai marcat" un moment de referinta in miscarea antipopesciana cu zicala "grija ca daca stai pe langa Fane se ia". Nu stiu daca ti-a spus Marian, dar te-am tot propovaduit p-aici si am avut grija ca decizia aia a voastra de a va retrage din "combinatie" sa insemne ceva si printre carpfisheri 8)

REf la popescu, eu am mai postat de cateva ori pe rapitori.ro adevarata fata a acestui personaj (simpatic, dealtfel), si cred ca marea majoritate a pescarilor sportivi ii cunosc apucaturile. Chiar daca vrea sa apara curat si spalat, mai devreme sau mai tarziu tot iese murdaria la iveala.

Sti bine ca si acolo l-am combatut pe Fane cum am stiut eu mai bine insa aici ne-am balacarit mai mult pentru ca aici era ciolanul mai impanat si mai afumat. Eu ma refeream direct la propunerea pe care ti-a facut-o. Insemna ingroparea lui daca se afla asta cat mai devreme din gura lui Gyorg.

Dupa ce agvps va anula decizia MTS si anuleaza CIS-urile (sper), cred ca este o ocazie sa apara o alta federatia legal si moral constituita care sa preia oficial pescuitul in Romania. Chiar vad o punte deschisa de colaborare si cu agvps, integrandu-i si pe ei in noua federatie si aducand reprezentarea fips-cips acolo unde este legitim, legal si moral.
Doamne ajuta!
Sper ca de data asta sa se inteleaga ca spinneri impreuna cu carpfisherii care sunt organizati de mult si au performante si traditii "trebuie sa tina aproape" ca sa fie mai usoara infiintarea federatiei / federatiilor alternative Uitati-va la stationar cat de "dezmembrata este treaba si asta tine din timpul in care s-a dezvoltat zazania in interiorul AGVPS-ului.
.
Urban culture.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Adresa FIPS

Mesaj de RazvanG »

cornelserbu scrie:revenind la subiect, de ce credeti ca fips i-ar spune pa lui popescu numai in cazul in care-si da acordul ???
din statutul lor reiese clar ca nu au motiv sa dezafilieze agvps (care ar fi o problema arzatoare pe ordinea de zi la congresul din aprilie dupa anumiti autori :) ), iar din statutul federatiei de la alba reiese tot atat de clar ca nu are treaba cu asociatiile la care nu este afiliata ?
intr-un cavant, razvan garcea, spune-mi si mie pentru ce trebuie pupat popesu in fund :?:
Nu am spus Cornele ca ''trebuie pupat in fund'',nu am dat eu sfaturile acestea,eu doar am spus ca nu este momentul,asta daca vrem CM in Romania,sa-l starnim si nici sa-l pupam.Si eu sunt de parere ca,daca este baiat salon ,nu va pune piedica in organizarea CM-ului la Corbu si sa-si reia razboiul cu AGVPS-ul dupa Mondiale.

nutzu_z
Mesaje: 66
Membru din: Mar Mar 29, 2011 1:04
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Adresa FIPS

Mesaj de nutzu_z »

cornel.s scrie: Sper ca de data asta sa se inteleaga ca spinneri impreuna cu carpfisherii care sunt organizati de mult si au performante si traditii "trebuie sa tina aproape" ca sa fie mai usoara infiintarea federatiei / federatiilor alternative Uitati-va la stationar cat de "dezmembrata este treaba si asta tine din timpul in care s-a dezvoltat zazania in interiorul AGVPS-ului. [/color].
OFF-TOPIC
... la stationar nu e dezmembrata treaba deloc. Cel putin de cand concurez eu (din 2004-2005) cei de la stationar s-au organizat singuri. E drept ca mai exista contre pe tema unde punem locatiile si cine se ocupa de organizare dar nefiind mize mari ci doar de palmares si mai ales 95% din pescari fiind prieteni, nu au existat contre. Este deasemenea corect si faptul ca nu avem palmares international dar asta doar din cauza handicapului rezultat din neprezentarea in anii comunismului la evenimente internationale. Practic dupa 89 noi am plecat ca incepatorii pe langa occidentali care aveau 20-30 de ani de experienta. Dupa 89 noi am iesit cu bete rusesti la mondiale in timp ce occidentalii pescuiau cu carboane de top. Practic noi trebuie sa recuperam 20-30 de ani de black-out in stationar in timp ce la spinning si carpfishing s-a plecat cu sanse egale, campionatele mondiale la crap incepand din 2000 si la spinning din 2003.
Carpfishing-ul si spinning-ul, dpdv al nasterii disciplinelor sunt destul de tinere si cu mult mai putine natiuni participante la nivel mondial. Noi la stationar avem de fiecare data minim 40 de natiuni participante, cate 2-2,5 kilometri de pista.
Una e sa te bati cu sanse de 1 la 2 si alta cu sanse de 1 la 4 si cu handicap de experienta.
Sabau Nutzu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

nutzu_z scrie:
cornel.s scrie: Sper ca de data asta sa se inteleaga ca spinneri impreuna cu carpfisherii care sunt organizati de mult si au performante si traditii "trebuie sa tina aproape" ca sa fie mai usoara infiintarea federatiei / federatiilor alternative Uitati-va la stationar cat de "dezmembrata este treaba si asta tine din timpul in care s-a dezvoltat zazania in interiorul AGVPS-ului. [/color].
OFF-TOPIC
... la stationar nu e dezmembrata treaba deloc. Cel putin de cand concurez eu (din 2004-2005) cei de la stationar s-au organizat singuri. E drept ca mai exista contre pe tema unde punem locatiile si cine se ocupa de organizare dar nefiind mize mari ci doar de palmares si mai ales 95% din pescari fiind prieteni, nu au existat contre. Este deasemenea corect si faptul ca nu avem palmares international dar asta doar din cauza handicapului rezultat din neprezentarea in anii comunismului la evenimente internationale. Practic dupa 89 noi am plecat ca incepatorii pe langa occidentali care aveau 20-30 de ani de experienta. Dupa 89 noi am iesit cu bete rusesti la mondiale in timp ce occidentalii pescuiau cu carboane de top. Practic noi trebuie sa recuperam 20-30 de ani de black-out in stationar in timp ce la spinning si carpfishing s-a plecat cu sanse egale, campionatele mondiale la crap incepand din 2000 si la spinning din 2003.
Carpfishing-ul si spinning-ul, dpdv al nasterii disciplinelor sunt destul de tinere si cu mult mai putine natiuni participante la nivel mondial. Noi la stationar avem de fiecare data minim 40 de natiuni participante, cate 2-2,5 kilometri de pista.
Una e sa te bati cu sanse de 1 la 2 si alta cu sanse de 1 la 4 si cu handicap de experienta.
Nu despre asta e vorba Nutule. Au aparut diverse curente si la voi printre care as aminti numai benzarismul si antibenzarismul. Plus ca voi ati functionat mai mereu sub AGVPS. N-ati avut o structura a voastra proprie care sa creeze efecte sau sa genereze competitii. Pe asta a mizat Fane cand si-a bagat coada si la voi. Ca sunteti "pa nicaieri" ca sa-l citez si a inteles el ca e loc sa va "adune". Fix asta nu a vazut ca sunteti marea majoritate prieteni si printre voi sunt si niste adevarate caractere care au razbit si au facut performante la individual, indiferent cat de "neorganizati" erati.
Acuma va trebui ca aceste caractere puternice sa lucreze si sa va tina uniti ca primavara asta vor fierbe malurile din cate cred si consider eu. Si daca ati reusi si voi sa iesiti in evidenta cu "propria jucarie" ar fi si mai bine. Stiu ca e mai dificil ca unii dintre voi nu stiu daca sa-si cumpere biletele de avion de pe acum ca sunt mai ieftine sau sa astepte sa vada ce vor mai putea face.
Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca a reusit Fane asta sa dezorienteze multa lume. Bineinteles ca i-a fost mai usor dupa ce "l-au servit" cativa baieti cu renume.
Pacat, dar viata trebuie sa-si intre pe fagasul ei firesc.
Cu respect.
Urban culture.

nutzu_z
Mesaje: 66
Membru din: Mar Mar 29, 2011 1:04
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Adresa FIPS

Mesaj de nutzu_z »

Da, asa e. Noi nu ne-am organizat sub forma unei entitati care sa se organizeze singura. Si deasemenea e drept ca unii au fost pusi pe ganduri de Fane dar cei mai multi s-au lamurit. Cat despre a fi sau nu pe aceeasi unda cu Benzar e intradevar de vorbit. Sunt si concurenti (de obicei stabil financiar) care nu sunt pe aceeasi unda cu Benzar dar trebuie sa ii dam cezarului ce e a cezarului. E singurul care a sprijinit prin sponsorizari diverse pescuitul de competitie stationar pe partea de juniori, sperante si femei. E singurul care s-a zbatut sa mearga loturi la oficialele internationale. Ca nu a mers cine a meritat si au mers cei care au avut bani, asta a fost un compromis pe care unii l-au inteles, altii nu. Cand nu au fost bani nici eu care iesisem vicecampion national la individual nu am mers la mondiale si nu am avut pretentia ca altii care au mers in locul meu pe banii lor sa imi dea mie banii sa concurez. Am inteles ca e pacat sa se piarda participarea la o editie de mondial, am inghitit in sec si am fost de acord cu inrolarea lor. Mai avem mult pana departe si este mult de lucru. Cei vechi inteleg, cei noi (care nici macar nu au palmares) vor gramezi de sponsorizari si deplasari moca direct la mondiale. Acestia din urma au trecut sau vor trece in tabara lui Fane.

Am repetat si decizia mea este definitiva. Daca Fane preaia pescuitul competitional eu nu mai concurez in oficiale si o sa merg doar la open-uri prin tara si tari vecine!
Sabau Nutzu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

Respect maxim Nutule!!!!!
Urban culture.

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Gyorg »

Am repetat si decizia mea este definitiva. Daca Fane preaia pescuitul competitional eu nu mai concurez in oficiale si o sa merg doar la open-uri prin tara si tari vecine![/quote]

Aceiasi pozitie o au si cei din spinning, in special titularii de la mal din acest an! Nu vor nici un compromis cu f(o)ane, mai bine stau acasa. Respect si impartasesc parerea, in fond asta diferentiaza calitatea oamenilor de restul profitorilor sau oportunistilor.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Cristi Y »

Mr. Claudio Matteoli, President

International Federation of Sweetwater Sports Fishing

Dear Mr. President,

From your letter dated February 5, 2014, received after signed agreement between the three parties interested in organizing the Carpfishing World Championship (CWC) event, we note that the right to organize the 2014 Carpfishing World Championship was awarded to Romania, not AGVPSR .

I understand and agree that today at the date hereof, AGVPSR appeares as a representative of Romania to the FIPS / CIPS and it is virtually the only institution that can work with FIPS, as your international federation statuts, to organize CWC 2014.

On the other hand we do not want to understand that your request is a personal forecast for the ..... Congress CIPS decision of 5 April 2014, when CIPS Congress will decide on the basis of official documents issued by the Romanian Government, official documentes that we’ve sended to you, if AGVPSR is or not the representative of Romania, given that in his own country has lost the right to represent the sport fishing. It’s a ..... decision of the utmost importance, which has the right to be tried fairly and lawfully, in accordance with FIPS and CIPS Statute .

Until the decision of Congress do not want in any way to interfere in our statutory relationship with AGVPSR. Support offered by us is required by Roman Law and is offered unconditionally strictly based on national interest, which we assume to understand as a good patriots .

Therefore , in our desire to not adversely affect in any way the organization of CM 2014 in Romania, a Tripartite Understanding Protocol was signed between FRPS , AGVPS and Rig Service. In it, is provided, is accepted and assumed by all 3 parties ( including AGVPSR ) that each institution will contribute according to the laws , statutes and their legal duties in organizing this international event.

In this respect FRPS has signed a Cooperation Protocol with AGVPSR and RIG SERVICE in order to authorize also nationally, according to Romanial Law, the organization of this international event which was held two years ago with such appreciation from participants. Basically, following protocol and having the legal ability to do so, we have already made the first step towards the international legality of the competition, obtaining approvals form Ministry of Youth and Sports for CWC 2014 without requiring nothing more than a minimal respect from our partners and top your impartiality in our current and possible ..... relationship with FIPS.

In conclusion, we are willing to respect the Tripartite Protocol literally, amicably and in full cooperation with the other two institutions involved, as Romania to organize an exceptional Carpfishing World Championship 2014, both organizational and sporting prowess.

Respectfully yours,
Ştefan Popescu
FRPS President




UI NĂU FROM AUĂR HISTORI , DA DACS CAM FROM DA TRACS :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Bai fratilor , chiar nu exista o minte luminata sa-i dea lui popescu peste mana ???? chiar este lasat sa ne faca de kkt cu dobitoceniile astea pana la infinit ???
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

Bullshit language comes from bullshit brain.
Escuse my word language 8)
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”