abordare partida pe balta salbatica

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de delcea_sergiu »

Din punctul meu de vedere o idee interesanta ar fi chod-riguri plasate chiar peste agataturile care tin libelule. Fire rezistente la abraziune, eventual un sistem de plantat cu acele bile care tin firul pe suprafata pana in zona perpendiculara pe montura. Sau masurata inaltimea agataturilor si zig-riguri adaptate. Evident pestele va trebui scos cu barca perpendicular pe locul unde ai plasat.

In momentul in care indirect ii acuzi pe toti de posibila hotie si distrugere a naturii, nu inteleg de ce esti mirat de raspunsuri. O doza de reticenta e normala, modul in care ai pus problema nu iti poate aduce altfel de raspunsuri. Sau incearca niste partide pe Varlaam sa intelegi cum se pot pastra in conditii extraordinare balti la fel de salbatice ca "singurul tau loc de relaxare" (sper sa gresesc dar tonul asta l-am vazut la multi pentru care expresia asta ascunde defapt "singurul loc cu peste mare unde nu trebuie sa-l eliberez". Sper sa fie gresita presupunerea mea dar repet ca ai tot dreptul la pastrarea unui secret, dar asta nu implica dreptul de a acuza voalat pe toti). Degeaba "ne intereseaza pe toti cum scoti pestele din balti cu hrana naturala" daca vorbim de topografii + istorii ale baltilor total diferite.

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

@ciuchi, multumesc fratele meu de raspunsuri.
1. cele mai lungi partide le-am facut de 48 h si cred ca asta e unul din motive. cu siguranta urmatoarea va fi de cel putin 72h.
2. treaba cu localizarea nu stiu daca e asa importanta aici pentru ca pe toata lungimea baltii sare, dar doar pe mijloc.

3. am acordat la atentie la monturi de m-a gasit dracu :), i-am facut aproape toate legaturile la rig (combi rig, stiff, cu anou, D cu amnesia, sub 15 lb insa nu am pus), tot ce a fost pop up probat inainte, echilibrat, etc.

4 . am incercat ambele stiluri de nadit, singura data cand a intrat ceva notabil, a fost la porumb. cand un prieten a nadit vreo 40 bulgari. totul a durat 10 sec, dupa ce a intepat era deja la 20mt in dreapta (se incovoiase saracul magic de am crezut ca se rupe), nici nu a apucat sa slabeasca tamburul. cred ca a luat un step, pentru ca cedat undeva la 20 cm deasupra anti tangle.

5. cu siguranta voi lua fishmeal mai calitativ decat ce am avut, ma tem insa ca voi atrage toti somii pe langa lansete, balta detinand exagerat de multi somni. app de asta, crezi ca asta ar fi motivul pentru care nu mananca noaptea ??? indiferent cu ce am dat nu am avut prezentare pe timpul noptii....niciodata. in schimb se aud somnii cum vaneaza la suprafata.

6. lansetele le-am lasat exact cum ai spus tu, stiind ca balta nu e pescuita la bile, banuiam ca nu are cum sa intre mai repede.

7. balta e ingusta are 80 mt. linistea e obligatorie


Multumesc mult de raspunsuri si stiu garantat ca ii voi da de cap pentru ca altfel nu se poate. :wink:

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

@ sergiu....nu stiu cum sta treaba cu chod-ul si sistemul cu bile despre care vorbesti....am vazut cateva articole dar mi se pare oarecum complicat.
din celalalt punct de vedere, gresesti sigur.

multumesc!!!

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de delcea_sergiu »

Intr-adevar ce am indicat eu sunt niste abordari nu foarte usor de pus in practica. In schimb cred ca te-ar putea scuti de problema scoaterii pestelui din agataturi, pentru ca practic "ii dai in cap" - daca are hrana naturala foarte foarte multa nu cred ca il scoti prea usor chiar si cu cantitati mari de nada.

Imi asum in totalitate greseala daca asa este, am si precizat ca este ceva ce aud la multi pescari, nu toti :)

costinB
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 16, 2014 11:47

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de costinB »

Si eu pescuiesc pe balta asta de ani buni, si ii inteleg reticenta lui martinik de a divulga locatia, dar deja a inceput sa fie populata cu pescari.
ultima oara erau vreo 15 pescari pe balta, fata de anii trecuti cand mergeam in weekend si eram singur ;)
martinik ai fost cumva acum 3 sapt pe coltul din sud est al baltii ?

rezultate notabile nu am avut, maxim 4-5 kg
am prins doar la porumb, diverse arome si moduri de preparare, la bile nicio miscare, dar mai incerc
am prins si noaptea de vreo 2 ori, nu cred ca il sperie somnul

eu pecuiesc doar aruncat, nu imi place plantat, desi am fost cu niste prieteni care au plantat si au prins mai bine, nu mi se pare sportiv modul asta de a pescui...
aveti ceva sfaturi pt aruncat in zone d'astea cu agatatura pe fund, dau mai bine cu saculet pe carlig sau sa bag totul in punga solubila pt aruncat ? nu se rupe punga la contactul cu apa?

am incercat si cu markerul sa caut ceva diferente de nivel dar nu am gasit, se adanceste pe miloc si cam atat, din pacate am pierdut de fiecare data markerele pe care le aveam la mine si nu am putut sa perii prea bine balta.

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

sal costin, nu am fost eu cel despre care vorbeai.
punga respectiva nu se rupe la contactul cu apa, poti lansa linistit.
cu markerul nu ai sa reusesti sa-i gasesti formele. pe centru este mai adanca cu 2-3mt in unele locuri pentru ca in anii 70 era un canal de irigatii, iar in 88-89 cand s-a indiguit si s-a facut deversorul s-a umplut pana la nivelul canalului, s-a taiait stuful si a crescut apa. sunt niste gauri pe langa salcia aia uscata din apa, daca o stii, dar nu ai acces la ele pentru ca intentionat nu sunt locuri facute. am scos un step de pe mijloc acum 1 an si urma pana unde fusese infipt era la 1mt.

de ce nu mananca noaptea atunci ? pentru ca daca stii balta esti constient cat peste si ce dimensiuni tine.

hai sa facem ceva sa umblam pe la batranii baltii impreuna...ce zici?...

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de romanraul »

Citesc topicul din intamplare si ma minunez de rautatea unora....
Fire intinse....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”