Concurs casting Duminica 22.03.2015

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de nicudinescu »

Silviu eu daca ar fi dupa mine as da numai cu spodul dar sunt persoane care nu pot incarca spodul si de aceea am facut doua categori de lansete.
Iar cu mtx clas vom da toti nu ca am ceva cu dan ,dar sa fie o categori cu acelas tip de lanseta( asta daca facem rost )

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

@ zfcristian:
Ma bucur ca unii mai si vad lumina.Tot cursele cu masini ma pregateam sa dau si eu exemplu :)

Cu firul.. sa zicem ca e de inteles, cu toate ca si aici e dupa priceperea de a-l alege.

In Bulgaria, la concursul de aruncari, au pe categorii de bete. Eu nu am fost acceptat sa dau cu ale mele pe motiv ca nu sunt de serie. Presupun ca se gandeau cum ca 3,5 lbs a mea e posibil sa fie mai puternica decat ce scrie si tot asa..
Intrebarea este cum poti introduce o lanseta la o categorie, cand nu ii masori efectiv puterea reala ,nu cea inscrisa?
Puteam sa le zic si eu ca nici shimano sau alte modele nu au real ce scrie acolo, dar cum sa te certi cu bulgarii?
Noi am aruncat atunci la 3lbs cu un shimano tribal care era mai tapan decat unul de 3,5. Cred ca am si dat mai mult, parca..

Ce scrie pe bete e informativ, nu real 100%. Pentru ca masuratoarea este relativa.
Din cauza asta nici la oficiale nu se categoriseste asa. Acolo e impartit doar dupa greutatea plumbului si grosime de fir. Desi, daca e s-o iei logic, ce il intereseaza pe peste ce a cazut in apa?

@kyosmin:
Ne apropiem de adevar :)

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Dan Aron scrie:eu n-am spod :))
Vino cu catapulta :)

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

nicudinescu scrie:Silviu eu daca ar fi dupa mine as da numai cu spodul dar sunt persoane care nu pot incarca spodul si de aceea am facut doua categori de lansete.
Iar cu mtx clas vom da toti nu ca am ceva cu dan ,dar sa fie o categori cu acelas tip de lanseta( asta daca facem rost )
Mai bine o facem separat pe aia cu Class-ul, ca sa se arate "oftica" de la concursul Hakuyo si separat concepem unul bine gandit, daca vrei sa se arate adevarata valoare.

La proba cu lanseta impusa nu te poti mandri decat ca esti cel mai bun cu lanseta aia. Si nimic altceva.

Avatar utilizator
cristiand
Mesaje: 250
Membru din: Joi Oct 21, 2010 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti/Alexandria

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de cristiand »

salutare,
exista destule competitii auto in care toti pilotii au aceeasi masina: porsche carrera cup, bmw cup (chiar in 2014 a fost BMW M235i Racing Cup deci concret aceeasi masina)... se poate cauta pe google.
castingul nu e chiar domeniul meu dar silviu, daca ma inveti sa arunc cativa m mai departe te invat sa joci hore si sarbe... la dansuri moderne nu ma bag ca am o sciatica si ma mai deranjeaza.
ca si chibit de pe margine pariez un sixpack de warsteiner pe silviu
BARICADA CARP CLUB
(part-time)

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de RazvanG »

cristiand scrie:salutare,
exista destule competitii auto in care toti pilotii au aceeasi masina: porsche carrera cup, bmw cup (chiar in 2014 a fost BMW M235i Racing Cup deci concret aceeasi masina)... se poate cauta pe google.
castingul nu e chiar domeniul meu dar silviu, daca ma inveti sa arunc cativa m mai departe te invat sa joci hore si sarbe... la dansuri moderne nu ma bag ca am o sciatica si ma mai deranjeaza.
ca si chibit de pe margine pariez un sixpack de warsteiner pe silviu
`

D-nu Doctor, sunteti cumva in tara?
Daca da, doream sa va revad pe malul baltii.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

cristiand scrie:salutare,
exista destule competitii auto in care toti pilotii au aceeasi masina: porsche carrera cup, bmw cup (chiar in 2014 a fost BMW M235i Racing Cup deci concret aceeasi masina)
Pe asta nu o stiam, recunosc. Dar presupun ca au fost inventate tot din motive de marketing, de unde si numele..
Facem si dansuri.. cu lanseta. Timp sa fie. Si sanatate. Si eu sunt rupt la spate. :(

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

cristiand scrie: ca si chibit de pe margine pariez un sixpack de warsteiner pe silviu
Nu stiu ce e ala, dar cred ca o sa pierzi. Se vine tare din spate :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

zfcristian scrie:Fratilor ,
Pe Dan l-am inteles de ce a facut concursul doar cu lansete Mtx dar voi de ce mergeti pe acelasi sistem ?
Cate curse de masini spre exemplu ati vazut voi unde toata lumea alearga cu bmw sau toti cu mercedes ?
Firul mi se pare normal sa fie acelasi dar lansetele !?!?
Faceti categorie de 3,5 lbs si spod si fiecare vine cu ce are , pana la urma cred ca este important sa vedem si mana pescarului la aruncare dar si scula folosita .
Sau faceti o aruncare cu Mtx daca toata lumea e cu Mtx in suflet :lol: si inca o aruncare cu o lanseta la alegere si se castiga cu media celor 2
Trei editii am facut castingul si cu lanseta concurentului.
Varianta initiala a editie 2015 era cu lanseta la liber ( mai putin spod, care cum spuneam nu ma intereseaza ca informatie pentru majoritatea pescarilor ).
CE m-a facut sa revin si sa spun "numai MTX" nu are legatura cu comercialul , pentru ca daca avea, faceam concursul de la inceputuri asa.
Daca BMW-ul baga milioane sa organizeze o cursa in care sa se intreaca pilotii si afla ca Mercedes vine numai cu masinile , plus cativa dintre cei mai buni piloti platiti sa le conduca ( o suma mult mai mica decat organizarea ), atunci BMW-ul nu stiu cum proceda ?

Legat de partea sportiva. In curse ,toate masinile au limite de putere , garda , cauciucuri , ....... Indiferent ce scrie pe ele.
Buna idee ... :wink:

Recomand eu o proba care scoate clar in fata ce este mai bun. GREUTATEA LANSETEI ! Nu ce scrie pe ea ca putere !
Poti sa o cauti cat de lunga, cat de groasa, cat de rigida , dar in greutatea stabilita. :wink:

Proba de pana in 450g am sa fac eu la anul, deoarece aici se incadreaza marea majoritate a lansetelor folosite de pescari. Sa vina fiecare cu ce vrea. :wink: Corect ?
Ultima oară modificat Joi Mar 19, 2015 12:11 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Aron »

silviu_florescu scrie:
Dan Aron scrie:eu n-am spod :))
Vino cu catapulta :)
ete sfarc. n-aveti voi un spod de-ala mtx in plus ? macar sa dau odata cu el, ca a doua oara oricum dau mai incet ca obosesc.
CS Senzor Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”