reteta boilies ieftina pentru nadit?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de gabi1 »

Pana una- alta, omul crede ca pestele se prinde la arome si din pacate nu e singurul.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de petre iulian »

gabi1 scrie:Pana una- alta, omul crede ca pestele se prinde la arome si din pacate nu e singurul.
--------

:lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de petre iulian »

stoian06 scrie:Cine stie o reteta de boilies pentru nadit,o varianta low cost???
----------
e bine sa definesti ce inseamna la tine ieftin ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ritesco »

faina peste 300g
WPC 75g
Faina de soia 100g
Izolat de soia 75g
CLO 150g
Gris 100g
Faina de porumb 100g
Pudra de canepa 50g (canepa macinata)
faina de varec (kelp powder) 50g

Aditiv Pudra (Krill Meal) 30g
Condiment (Chilli Powder) 5g
Sare 15g

Parte lichida :

50 ml Atractant (CSL,Belachan,L030,amino etc)
Aroma (ramane la decizia ta,poti folosi 7 ml squid si 3 ml capsuna ) poti sa si renunti la ea daca faci partide lungi
Ulei de ficat de cod 15 ml
ceva indulcitor ,la nevoie se poate folosii si melasa 30 ml

Pudra de krill sarea si si chilliu poti sa le inlocuiesti cu robin red sau cu belachan poti jongla cu mixul.La fel si cu partea lichida o poti inlocui cu block de belachan daca faci o reteta cu belachan,sau cu orice alte arome sau atractanti,asta ramane sa vezi cum ai rezultate mai bune.Reteta asta nu depaseste 35 de lei pe kilogram de mix nu de boilies !

Eu iti recomand sa folosesti faina de peste LT sau faina alba de peste in niciun caz faina de peste furajera.Mai poti scadea pretul mixului daca inlocuiesti jumatate din cantitatea de wpc cu Vitamelo.

Aceasta reteta are undeva la 40% proteina pe kilogram.Este un boilies de cursa lunga care poate fi transformat usor in unul de atractie pentru partide mai scurte.Sper ca ti-am fost de folos,se gasesc si alte retete doar trebuie sa cauti.

Aceasta reteta este putin modificata,dar la baza este reteta lui Mark Mckenna.

P.S Indicat ar fi in loc de izolat de soia sa folosesti faina predigerata de peste,dar asa ar mai creste pretul kilogramului de boilies.
Ultima oară modificat Mar Aug 11, 2015 23:38 de către ritesco, modificat de 2 ori în total.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de gabi1 »

... Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cristiand
Mesaje: 250
Membru din: Joi Oct 21, 2010 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti/Alexandria

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de cristiand »

offtopic
dl. ritesco, la finalul lunii mai ati postat prima oara pe acest forum sustinand ca ati facut primul boilies home made si reteta avea mix de nadit benzar sau ceva asemanator in el... ulterior ati evoluat la ph-ul bilei... pelete ieftine...
la nici 3 luni deja oferiti retete complexe ca un adevarat profesionist. felicitari, observ ca sunteti pasionat de acest subiect
ontopic
unde dragoste nu e, nimic nu e :idea: adica mai pescareste: daca bila de nadit nu e buna atunci poti sa nu te mai obosesti sa arunci betele (intrebati-l pe burak)
BARICADA CARP CLUB
(part-time)

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ritesco »

Da ,aproximativ ,Multumesc .Nu este un subiect atat de greu de abordat pe cat pare daca te documentez.Pot spune ca am trecut la alt nivel,probabil daca eram la inceput de drum in ale pescuitului era ceva mai greu.

Cat despre bila,probabil am pescuit cu bile in astea 3-4 luni cat nu au facut-o unii in 2-3 ani . Plus ca deja am rulat multe mixuri ca sa pot aborda subiectul,pentru ca am trecut si eu prin faza asta :D.

Ca sa nu fiu chiar off topic,la inceput am rulat si eu un mix,aproximativ ca cel care a fost specificat bila de "nadit" si probabil din coincidenta,fiind singurul care am pescuit la bile in-tro partida scurta sa reusesc sa aduc pe saltea cativa ciortani,dar si o oglinda de 12 kg si ceva comuni de 7-8.Cand am incercat sa repet strategia,apoi merg pe balta cu inca 2 prieteni care pescuiau la bile de "calitate" faina lt,robin red,un lichid nutritiv etc. Cu parere de rau va spun ca am prins in 24 de ore 3 ciortani de 2-3 kilogrami,pescuind toti 3 pe o raza de 50-60 de metri.Atunci a venit momentul cand am pus punct testelor si am inceput documentarea.Din ce am scris ar trebui sa tragi o concluzie.Multi ne-am ars de ce sa faci si tu asta? Ai atatea retete la indemana,eu sincer folosesc una care ma ajunge cu kilogramul la 27-28 de lei,dar in acelasi timp pot jongla cu ingredientele si sa o fac la pret dublu :)) .E decizia ta stoian. Eu zic sa mergi pe mana celor mai experimentati,exista un proberb .Decat sa te duci la pesci cu 10 kilograme de bile proaste,mai bine iei cu tine 5 kg si bune,pe langa care mai bagi seminte si ce te mai taie capul,mai il prostesti pe domnul crap cu o pasta sau un pop-up si iesi mai castigat :D
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de gabi1 »

mai il prostesti pe domnul crap cu o pasta sau un pop-up si iesi mai castigat :D
Interesant.
Ai dreptate, pe crap nu il taie capul, e doar curios uneori. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de carbocalm »

Interesant.
Decat bile ieftine mai bine seminte sa inteleg ?
Pai si cum mai faci selectie ? :wink:

O fi bine sa pescuiesti cu 5-10 bile pe montura, seminte si cu bila la carlig sau pop ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ritesco »

Tu intelegi totul pe dos,am zis ca decat sa nadesti cu 2 kg de bile ieftine,mai bine nadesti cu 1 kg de bile bune,plus peleti si ceva seminte mici pentru preocupare,in carlig normal vei folosii bila..
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”