Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Dan Mateianu »

Ma aflu in urmatoarea situatie:

Stimate client Volkswagen,

Ne pare rău să vă comunicăm că motorul diesel din seria EA189 Euro 5 montat în autovehiculul dumneavoastră cu seria de şasiu .................. pe care aţi introdus-o este afectat de un soft care cauzează diferenţe ale valorilor emisiilor de oxizi de azot (NOx) la testarea pe standul dinamometric. Autovehiculul dumneavoastră este sigur din punct de vedere tehnic şi capacitatea sa de a circula nu este afectată!

Ne pare foarte rău că v-am dezamăgit încrederea şi lucrăm în forţă la găsirea unei soluţii tehnice. Volkswagen suportă desigur costurile pentru toate măsurile necesare şi va face tot posibilul pentru a vă recâştiga încrederea.

Distribuitorul dumneavoastră Volkswagen vă va contacta cât mai rapid posibil, pentru a vă informa cu privire la măsurile necesare. În cazul în care nu aveţi datele de contact ale niciunui distribuitor Volkswagen, vă rugăm să ne contactaţi folosind funcţia Contact de pe această pagină web.

Cu stimă,

Volkswagen.


Ce trebuie facut? Ce variante am?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de petre iulian »

cere o masina noua :wink:

ai sanse sa primesti daca esti `tare-n gura :wink: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Dan Mateianu »

Asta ma gandeam si eu, sa cer modelul nou.. dar in situatia mea mai sunt 1 milion de oameni.. oare pot suporta ei la toata lumea actiunea asta?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de gor965 »

Eu am inteles ca masina, respectiv motorul masinii, nu are nimic, toata problema fiind la noxele emise ... chestie care nu afecteaza clientul ci doar trage in piept taxa de mediu ! N-am inteles eu bine ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de petre iulian »

pai ....cine apuca :D
Eu cred ca intra-n faliment .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Dan Mateianu »

ba da, doar ca din euro 5 va ajunge euro 4.. iar eu mi-am cumparat masina euro 5.. ei asa mi-au vandut-o, indiferent ca ei platesc diferenta de taxa.. la revanzare pretul masinii va scadea dramatic..

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de petre iulian »

Cand o sa-ti resofteze masina o sa pierzi din `cai :wink: . O sa vezi :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de arsinel »

Am lucrat 12 ani la ei.
Nu poti sa faci nimic. Cand o sa up-gradeze softul o sa te cheme sa-l schimbe. Nu o sa te coste nimic si o sa dureze 45min-60min.
Daca te gandesti sa-i dai in judecata.....,pe cine dai? Porsche Romania (PBN) si o sa-ti zica:
1/ Cine a fabricat masina? Porsche Romania sau Germania? Trebuie sa te judeci cu ei nu cu noi.....
2/ Ai cumparat masina de afara sau de la Porsche Bucuresti ......? PAI AM CUMPARAT MASINA DIN AFARA
3/ Ai macar o revzie la noi la reprezentanta? PAIIII Nuuu
Si atunci cum ai tu tupeul sa vi sa ma tragi pe mine Porsche Romania (vw romania) la raspundere?
+ ca tu ai platit o taxa de mediu mai mica ca daca se afla mai devreme plateai mult mai mult deci tu esti in avantaj.Daca tre sa dea cineva in judecata trebuie Guvernul sa-i dea ca ei au pierdut enorm.Utilizatorul a fost in avantaj.
Este mult de vorbit si greu sa te judeci cu ei.
Ultima oară modificat Mar Oct 06, 2015 21:32 de către arsinel, modificat 1 dată în total.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Dan Mateianu »

arsinel scrie:Am lucrat 12 ani la ei.
Nu poti sa faci nimic. Cand o sa up-gradeze softul o sa te cheme sa-l schimbe. Nu o sa te coste nimic si o sa dureze 45min-60min.
Daca te gandesti sa-i dai in judecata.....,pe cine dai? Porsche Romania (PBN) si o sa-ti zica:
1/ Cine a fabricat masina? Porsche Romania sau Germania? Trebuie sa te judeci cu ei nu cu noi.....
2/ Ai cumparat masina de afara sau de la Porsche Bucuresti ......? PAI AM CUMPARAT MASINA DIN AFARA
3/ Ai macar o revzie la noi la reprezentanta? PAIIII Nuuu
Si atunci cum ai tu tupeul sa vi sa ma tragi pe mine Porsche Romania (vw romania) la raspundere?
+ ca tu ai platit o taxa de mediu mai mica ca daca se afla mai devreme plateai mult mai mult deci tu esti in avantaj.Daca tre sa dea cineva in judecata trebuie Guvernul sa-i dea ca ei au pierdut enorm.Utilizatorul a fost in avantaj.
pai eu am cumparat masina de la Porsche si am facut toate reviziile la ei... iar ei mi-au vandut o masina euro 5 si de fapt era euro 4.. deci inselaciune..

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de petre iulian »

eu zic sa ceri o masina euro 5 noua ...ca aia ai platit :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”