Care esti Militian la rutiera?!!!!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de gabi1 »

Daca faceam ceva care necesita retinerea talonului si nu-l aveam (sau il aveam dar ziceam ca cica nu-l am) mai intelegeam,dar am fost oprit pentru ca nu puram centura.
arsinele,
Cand esti oprit pentru o verificare de rutina sau contraventie ai obligatia sa prezinti toate documentele in original: Ci, talon, permis, etc. De ce nu-ti faci copii xerox dupa toate documentele daca consideri ca este o chestiune optionala. Daca te-a oprit pentru centura si constata ca erai si putin matol trebuia sa-ti dea amenda pentru centura si pentru conducere sub influenta lui Bachus sa mearga pe blat? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de miyagi »

Zi-i merci ca nu ti-a oprit masina sau sa ti.o ridice in vederea verificarilor ca mai plateai si transportul ei / kg. Mie ca a depasit cu 10 kg, mi-a luat firma inca 300 si ceva, mai mult de jumate. Una peste alta 1000 la transport plus amenda.
Prezentarea unui document neoriginal ridica de la sine suspiciuni asupra celui ce il prezinta / din cazuistica.
Urban culture.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de kelu84 »

La Otopeni in aeroport nu ai nevoie de rovigneta, nu este camera
http://www.reporterntv.ro/stire/harta-p ... ti-amendat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de gabi1 »

kelu84 scrie:La Otopeni in aeroport nu ai nevoie de rovigneta, nu este camera
http://www.reporterntv.ro/stire/harta-p ... ti-amendat
Razvan, pe el nu l-a sanctionat camera de luat vederi. :?
:idea:
Valabilitatea rovinietelor poate fi verificată și prin personalul împuternicit al Inspectoratului General al Poliției Romane, al Inspectoratului de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier și al CNADNR (în punctele de trecere a frontierelor).
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de iulius_gherase »

Cu centura daca nu te-a filmat din fata,o rezolvi usor in instanta...nu are proba...vii cu un martor care zice ca ti-ai dat-o jos ca sa te apleci la torpedou..cu actele in copie esti la mana judecatorului daca vii cu o scuza buna de ce aveai in copie si nu originalele...asta o gandesti tu...poate iti iei avertisment,dar nu ceri anularea,ci o sanctiune mai blanda...de semnat pe pv inseamna ca ai luat la cunostiinta,nu ca si recunosti ca ai gresit...in schimb daca ai scris ca nu ai obiectii,poate judele sa interpreteze ca te-ai sucit tu si ca nu ai chef acum sa platesti amenda
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

deusex
Mesaje: 215
Membru din: Joi Feb 05, 2015 16:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de deusex »

iulius_gherase scrie:Cu centura daca nu te-a filmat din fata,o rezolvi usor in instanta...nu are proba...vii cu un martor care zice ca ti-ai dat-o jos ca sa te apleci la torpedou..cu actele in copie esti la mana judecatorului daca vii cu o scuza buna de ce aveai in copie si nu originalele...asta o gandesti tu...poate iti iei avertisment,dar nu ceri anularea,ci o sanctiune mai blanda...de semnat pe pv inseamna ca ai luat la cunostiinta,nu ca si recunosti ca ai gresit...in schimb daca ai scris ca nu ai obiectii,poate judele sa interpreteze ca te-ai sucit tu si ca nu ai chef acum sa platesti amenda
Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Si pentru instigare se mai da o felicitare sau dupa noroc daca ai ceva cu suspendare niste facultate.

Gresesti platesti.

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de iulius_gherase »

Frumos citezi...mai greu sa o si dovedesti...explica-mi si mie cum imi dovedesti fara filmare si fara martorii tai,ai politistului ca eu nu am vazut cand colegul s-a aplecat la torpedou?e cuvantul politistului impotriva cuvantului meu,numai ca politistul trebuie sa si dovedeasca ca nu era asa cum am vazut eu...mai usor cu copy-paste ca nu e totuna cu practica...dovedeste-mi ca am mintit...sunt tare curios sa stiu cum faci asta...e adevarat ca constatarea politistului se bucura de o anumita prezumtie de legalitate, dar e firava...nu tine fara alte probe...constatarea facuta de el vizual nu tine de proba absoluta,ca se poate interpreta ca poate i s-a parut sau batea lumina in geam si nu a vazut cum trebuie
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

deusex
Mesaje: 215
Membru din: Joi Feb 05, 2015 16:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de deusex »

iulius_gherase scrie:Frumos citezi...mai greu sa o si dovedesti...explica-mi si mie cum imi dovedesti fara filmare si fara martorii tai,ai politistului ca eu nu am vazut cand colegul s-a aplecat la torpedou?e cuvantul politistului impotriva cuvantului meu,numai ca politistul trebuie sa si dovedeasca ca nu era asa cum am vazut eu...mai usor cu copy-paste ca nu e totuna cu practica...dovedeste-mi ca am mintit...sunt tare curios sa stiu cum faci asta...e adevarat ca constatarea politistului se bucura de o anumita prezumtie de legalitate, dar e firava...nu tine fara alte probe...constatarea facuta de el vizual nu tine de proba absoluta,ca se poate interpreta ca poate i s-a parut sau batea lumina in geam si nu a vazut cum trebuie

Asa e faptul ca esti obligat sa porti centura, sa nu vorbesti la telefon, sa mergi cu luminile aprinse se aplica doar la fraieri nu si la zmei dibaci. Daca are cineva un prieten pe care vrea sa-l bage in cacat nu are decat sa va urmeze sfatul. De curiozitate si inchei aici ce scuza ai gasi pentru care nu ai documentele in original la tine?

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de iulius_gherase »

Deusex sa inteleg ca tu esti de ala care merge cu 50 in localitate de la Bucuresti pana la Satu Mare?...fiindca asta afirmi,ca respecti legea...sau o respecti cat nu te prinde?
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Care esti Militian la rutiera?!!!!

Mesaj de Lucian SV »

S-ar părea d-le Arșinel că ai scăpat ieftin. Cu puțină ”indulgență”, din ceea ce se discută pe aici, primeai și vreo doi ani cazare gratuită! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”