salut

http://www.normark.ro

Moderatori: Dan Mateianu, Normark

Încuiat
rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Normark

Mesaj de rinvid2000 »

Paradoxul intervine atunci cand un magazin din Baia Mare (nu dau nume deoarece nu este partener Crapmania dar are site si se poate verifica) poate sa ofere un pret mult mai mic decat orice magazin care vinde produse Shimano din Romania. Ori sunteti incapabili de negociere cu furnizorul ........ un exemplu xs1 la 930 ron...... cu 70 ron mai ieftin decat la altii...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Normark

Mesaj de dancalinescu »

Cred ca am gasit si eu magazinul la care faci referire.
Ai si tu dreptatea ta dar tinand cont ca toate magazinele (mai putin ala) il au la 999 RON pe stoc, e posibil (nu bag mana-n foc) ca pretul de 930 lei sa fie un pret de lichidare stoc (mai au doar 4 bucati pe stoc, desi pe site-ul cu pricina nu se mentioneaza informatii cu privire la o lichidare de stoc). La fel de bine diferenta poate fi data de adaosul comercial al magazinelor consecrate in comparatie cu un adaos mai mic practicat de acel magazin care cauta sa intre in liga "celor mari" si nu de pretul de vanzare al importatorului. :roll:

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Normark

Mesaj de rinvid2000 »

Nu tin partea nimanui dar ma deranjeaza cand in calitate de enduser obtin un pret mai mic din alta parte decat de la un furnizor mare. Respectiv cand mi-am cumparat xsc-uri am primit un pret mai bun din germania + un cadou...... acum vreau sa-mi cumpar xs1 si la fel.... Acest fapt ma deranjeaza enorm sau mai bine zis ma simt prostit.... adevarul e ca in comert nu-i prost cine cere ... prost e cine da... Plus sunt Roman.... de ce sa cumpar din alta tara... de ce nu din Romania? Oare importatorul din Baia Mare cumpara mai mult ca si Normark ? Exclus! Poate ca sunt exemple punctuale si nu generale dar acum urmeaza sa aduca un nou stoc . V-om vedea daca pastreaza acelasi pret. Daca da atunci no comment......

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Normark

Mesaj de robyvan »

rinvid2000 scrie:Nu tin partea nimanui dar ma deranjeaza cand in calitate de enduser obtin un pret mai mic din alta parte decat de la un furnizor mare. Respectiv cand mi-am cumparat xsc-uri am primit un pret mai bun din germania + un cadou...... acum vreau sa-mi cumpar xs1 si la fel.... Acest fapt ma deranjeaza enorm sau mai bine zis ma simt prostit.... adevarul e ca in comert nu-i prost cine cere ... prost e cine da... Plus sunt Roman.... de ce sa cumpar din alta tara... de ce nu din Romania? Oare importatorul din Baia Mare cumpara mai mult ca si Normark ? Exclus! Poate ca sunt exemple punctuale si nu generale dar acum urmeaza sa aduca un nou stoc . V-om vedea daca pastreaza acelasi pret. Daca da atunci no comment......
Ma io cred ca Zoli lucra la negru..... :lol: :lol: :lol:
slowly we rot- by Obituary

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Normark

Mesaj de rinvid2000 »

Cumpara fara factura :lol: .... Radem si glumim dar cine cunoaste stie ca nu e asa..... In schimb garantia nu dureaza luni ..... culmea la aceeasi gama Shimano. Da nu mai zic nimic pentru ca nu sunt actionar . Ma oftic pentru faptul ca altii pot si altii nu , sau nu vor.
Ultima oară modificat Joi Feb 11, 2016 12:24 de către rinvid2000, modificat de 2 ori în total.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Normark

Mesaj de dancalinescu »

Razi tu, razi, dar eu chiar cumpar fara factura (piese de origine pentru Logan-ul meu) pentru uz personal. :))

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Normark

Mesaj de gabi1 »

cand mi-am cumparat xsc-uri am primit un pret mai bun din germania + un cadou.
Alta tara, cultura si educatie. Afara comercianti respectabili de cateva generatii sunt multumiti cu un profit de 10-15% pe an.
Romanul isi face azi firma si in 6 luni vrea vila, Mercedes E350-4Matic, elicopter si 4 amante.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Normark

Mesaj de robyvan »

gabi1 scrie:
cand mi-am cumparat xsc-uri am primit un pret mai bun din germania + un cadou.
Alta tara, cultura si educatie. Afara comercianti respectabili de cateva generatii sunt multumiti cu un profit de 10-15% pe an.
Romanul isi face azi firma si in 6 luni vrea vila, Mercedes E350-4Matic, elicopter si 4 amante.
Bine punctat Gabi.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Normark

Mesaj de Albert »

Din totata discutia asta a reiest un singur lucru bun: a scris userul Normark pe forum :lol:
E bine ca exista Normark si in Romania. Poti sa vezi "live" diverse produse si apoi hotarasti ce achizitionezi si, mai ales, de unde.

pilgrim
Mesaje: 36
Membru din: Mar Dec 30, 2014 2:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Normark

Mesaj de pilgrim »

dancalinescu scrie:Subscriu la cele spuse mai sus.
Am comandat si eu diverse produse online de la magazine externe (produse diverse din afara pescuitului) si cursul de schimb la Euro era aproape cat cel de la Lira Sterlina (mult, mult mai mare decat cursul BNR). In plus, cursul de schimb la Dolar in tranzactiile externe (cand cumperi cu cardul direct din afara) are paritate de 1-1 cu Euro (adica 1 $ = 1 Euro).
Va rog, nu mai transformati experientele proprii in generalitati despre piata. Ambele cazuri descrise mai sus, chiar daca in practica sunt posibile datorita taraseniilor pe care le fac bancile sau magazinele online, in practica pot fi usor evitate.
Ca ati dat dumneaoastra peste vreun magazin smecher care a decis ca preturile in euro sunt egale cu cele in dolari, cam cum face Apple cu preturile din US si cele din Europa, nu inseamna ca oricine plateste online un produs in dolari, in orice magazin, o va face la paritate 1:1, este absurd.
Cu atat mai putin la Euro, unde lucrurile chiar sunt simple, o plata cu cardul se va face la cursul bancii unde aveti cardul, mai mare decat cel al BNR, dar sub nicio forma atat de mare. Chiar as fi curios in ce magazin online, cu preturi in euro, ati avut o rata de schimb de aproape 6 lei pe euro.

Ca sa aveti idee despre cat urmeaza sa platiti si sa nu aveti surprize, la platile prin card, cel mai bine dati un telefon la banca emitatoare si ei ar trebui sa va spuna cum se fac conversiile.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “NORMARK”