S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Moderator: danr

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de pescarusull »

dancalinescu scrie:Cu siguranta a fost o neintelegere pe undeva. Ce e deranjat totusi e atitudinea unora care sar sa transeze un om (in loc sa il ajute) care se plange de magazinul de la care a cumparat un produs. La magazine vanzatorii sunt si ei oameni si sunt supusi greselilor ca oricare dintre noi. Nu trebuie transat nimeni, nici clientul, nici reprezentantul magazinului. Trebuie cautata o solutie de compromis. :) Sa impaci si pestele si rama. :lol:

@Claudiu si Mugurel: Ar trebui sa le impartiti acadele "fanilor" care va iau apararea pe aici. :lol:

Pana la urma eu unul am inteles ca omului nu i-a convenit ca in cazul problemelor de garantie el a trebuit sa suporte toate costurile de curierat?
Daca am inteles eu bine, da, intradevar e un lucru cam urat. Din pacate multe magazine practica asta.
Doar unele din magazinele foarte mari , pe considerente de imagine, suporta ei curieratul la garantie. (Emag parca).
La cat il costa curierul dus intors dubleaza pretul produsului.
Omul sta in Valcea, nu in Bucuresti pe soseaua Virtutii, deci e cam dificil sa vina la magazin sa rezolve problema.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de Alex_Sebastian »

nu e vina angajatului de politica societatilor comerciale privind anumite costuri de transport, indiferent despre ce produs e vorba, daca costa 2 lei sau 1,000 lei. si eu am avut un incident usor asemnatator, am avut un tronson rupt la o lanseta match si am vrut neaparat sa o repar. nu era scumpa in jur de 150 lei lanseta noua. as fi luat alta noua dar nu mai gaseam si am vrut neaparat sa o repar. la magazin au sunat la firma x pentru reparatii mi-au spus ca se poate schimba piesa cu una originala si pretul este de 50 lei + 50 lei transport dus intors. eu am fost incantat ca mi-am rezolvat problema.
nu sunt de acord cu chestia : eu v-o trimit pe cea stricata, voi imi dati una buna si va spalati cu ea pe cap, ca doar pe banii mei .... stim vorba aia, nu e magazinul lu` pestisorul de aur sa indeplineasca toate dorintele.
referitor fata de baietii de la Total Fishing, jos palaria pentru profesionalism, promtitudine si seriozitate.

PS: acadeaua o dau tot eu.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de pescarusull »

Alex_Sebastian scrie:nu e vina angajatului de politica societatilor comerciale privind anumite costuri de transport, indiferent despre ce produs e vorba, daca costa 2 lei sau 1,000 lei. si eu am avut un incident usor asemnatator, am avut un tronson rupt la o lanseta match si am vrut neaparat sa o repar. nu era scumpa in jur de 150 lei lanseta noua. as fi luat alta noua dar nu mai gaseam si am vrut neaparat sa o repar. la magazin au sunat la firma x pentru reparatii mi-au spus ca se poate schimba piesa cu una originala si pretul este de 50 lei + 50 lei transport dus intors. eu am fost incantat ca mi-am rezolvat problema.
nu sunt de acord cu chestia : eu v-o trimit pe cea stricata, voi imi dati una buna si va spalati cu ea pe cap, ca doar pe banii mei .... stim vorba aia, nu e magazinul lu` pestisorul de aur sa indeplineasca toate dorintele.
referitor fata de baietii de la Total Fishing, jos palaria pentru profesionalism, promtitudine si seriozitate.

PS: acadeaua o dau tot eu.
Aici e vorba de garantie, nu de ce vrei sa repari. Aia pe cheltuiala ta.
Dar la garantie clientul trebuie sa plateasca transportul ? Tare asta.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de Alex_Sebastian »

daca duce produsul fizic si personal cu bonul de casa inapoi la magazin nu plateste nicio taxa de curierat. doar ca d-nul respectiv are sa astepte pana ajunge produsul la firma x si acestia dau ok pt reparatie sau inlocuire. sunt ferm convins ca baietii de la total daca vor primi aviz de inlocuire o sa i-o trimita gratis si nu cu taxa de transport de 4,5 lei daca cumparaturile facute au avut o suma anume si minim de 100 lei.

Bastaraga
Mesaje: 159
Membru din: Dum Dec 15, 2013 21:06
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de Bastaraga »

Orice cost legat de returul unui produs aflat in garantie ( transport etc ) este suportat de societatea comerciala.
Compania este obligata sa constate dauna, daca tine de garantie, este obligata sa repare produsul in 14 zile, daca nu se poate repara in acest timp, se inlocuieste cu altul nou/se ramburseaza banii pe produs + taxele de curierat.
Acum, daca omu` a stricat ,,jucaria", treaba sta invers :mrgreen:

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de romanraul »

Si daca eu plec in America si produsul e in garanție TF trebuie sa suporte transportul???
Eu iti ofer garatie daca vii cu produsul in magazin nu de unde vrea muschiul tau. Am avut si eu nenumerate cazuri... Nu numai cu TF, chiar m-am suparat pe ei la un moment dat, dar nici sa iti bati joc sa zici " Am garatie, dpala-te pe cap cu ea ". Nu scrie in nici o lege ca iti platesc ei curierul.... Vedeti si alte firme gen Altex, Flanco... Iti scri firma unde trebuie sa mergi pentru GARANTIE. Sa iti ofere transport... Nici vorba
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

zzero
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 26, 2016 18:30
Puncte: 0
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de zzero »

Fratilor , eu am incercat sa gasesc o solutie de mijloc.

Gen : Fac o comanda la TF , de 2-300 ron , imi trimiti un contor nou ,si iti trimit ramburs pe cel stricat.( ca sa evitam taxele de transport care se ridica mai mult de cat costa contorul nou )
Nu l-am stricat eu da-l draq ..ia sarit un piciorus si al doilea e deja crapat...

Asta era solutia care imi convenea mie...( nu se poate, asta e)
Nici nu o sa platesc 2 transpoarte VL-B si invers , mai si astept 1-2 sapt ...pt ca mai bn iau altu nou ...

Daca este sa o luam legal , eu nu sunt obligat s asuport niciun cost atat tp cat produsul este in garantie...
Dar ce sa fac sa ma judec cu TF pt 69 ron ?

Nepotrivire de caracter :)) si la gara..

Multumesc celor care au inteles situatia si celorlalti care si-au dat cu parerea indiferent de opinie.
Stima !

zzero
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 26, 2016 18:30
Puncte: 0
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de zzero »

Subiectul :

https://www....................

SUNT PERMISE LINKURI DOAR CATRE PARTENERII CRAPMANIA.RO !

Mugurel A.
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 07, 2013 20:29

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de Mugurel A. »

,, ( ca sa evitam taxele de transport care se ridica mai mult de cat costa contorul nou )''
Buna ziua ,
Am inteles care este problema si prin urmare suntem dispusi sa va platim noi transportul dus-intors.
Prin urmare va rugam sa trimiteti produsul defect insotit de bonul fiscal prin firma Cargus pe contractul
Total Fishing iar noi il vom trimite la importator pentru constatare .
Va multumim ,

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-au smecherit ( echipa de la Total fishing )

Mesaj de dancalinescu »

romanraul scrie:Si daca eu plec in America si produsul e in garanție TF trebuie sa suporte transportul???
Eu iti ofer garatie daca vii cu produsul in magazin nu de unde vrea muschiul tau. Am avut si eu nenumerate cazuri... Nu numai cu TF, chiar m-am suparat pe ei la un moment dat, dar nici sa iti bati joc sa zici " Am garatie, dpala-te pe cap cu ea ". Nu scrie in nici o lege ca iti platesc ei curierul.... Vedeti si alte firme gen Altex, Flanco... Iti scri firma unde trebuie sa mergi pentru GARANTIE. Sa iti ofere transport... Nici vorba
Flanco am impresia ca are aceeasi politica ca si Emag (sunt in acelasi holding). Cel putin Emag-ul asigura garantie cu serviciu pickup & return pentru majoritatea produselor comercializate (mai putin cele vandute pentru alti comercianti). Asta presupune curierat gratuit dus-intors catre service-ul Depanero.
In anumite cazuri unde garantia e solutionata de insusi producator / importator, daca platesti sau nu curierul tine strict de politica acestuia si cat de mult tine la propria imagine(Daca vorbim de Bosch de exemplu, din cate stiu ei asigura gratuitate la curier daca viciul pentru care se trimite produsul in garantie se confirma.). Daca vorbim de marci fantoma, asigura-te ca ai bani de curier. :lol:

@ Mugurel A.: Respectele mele. Asta da dovada de profesionalism. :)
(Asta inseamna sa fii mafiot. :mrgreen: )

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “TOTAL FISHING”