Ajutor boiliesuri shelf life.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de ritesco »

gabi1 scrie:Peștele papă mix și nu arome sau lichide nutritive. Pînă una, alta, mulți mai cred ca peștele se prinde la arome... ''go for it''!!
Nu am spus ca prind pestele la arome,am spus ca hidratez bilele cu lichid nutritiv dupa ce le scot de la congelator,in opinia mea in partidele scurte lichidul nutritiv are rolul lui,poate gresesc ,in fine,dar totusi nu am primit un raspuns concret la intrebare ..
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de ritesco »

ionut72 scrie:
Eu prin hidratat inteleg,adaugarea de lichid nutritiv
Dar apa de balta ce are? :)
Daca le scot din congelator inainte de partida nu am apa din balta :D Glumesc .. Eu sunt interesat cat timp rezista boiliesurile dupa ce le scoti din congelator si le hidratezi sau cu cat timp le scoti din congelator inainte sa pleci la partida de pescuit,le scoti din congelator si le usuci 2-3 zile ,ai sansa sa te tina mai mult ?
Eu bine,Tu ?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Andrei91 »

florian scrie:
rinvid2000 scrie:Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.
sorbatul de potasiu si benzoatul de sodiu sunt cei mai des folositi conservanti in industria alimentara si in industria nadelor.dozajul este de 1gram/kg, sunt solubili in apa si in alcool.varianta lichida a acestor conservanti este dizolvarea lor in propilen glicol
Salit,folosesti conservant in boilies? de unde pot achizitiona ca si idee ai observat diferente pe balta fata de bilele fara conservant ? mersi

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Andrei91 - am renuntat la ideea de conservant .... la sfatul mai multor utilizatori ai acestui forum ... cele cu ou - uscare completa si in prealabil pescuitului hidratare ( lichid nutritiv sau chiar apa din balta ) - citeste mai sus sfaturile date de colegi . La cele solubile nu este cazul - laptele de porumb -conservantul ideal .

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Andrei91 »

In orice caz cele deshidratate si apoi hidratate nu mai sunt la fel de eficiente precum cele proaspete.. dar e singura varianta pe langa congelare din pacate pe langa congelare ..

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Depinde... la peste mare functioneaza mai bine ,,nucile" - parerea mea :wink:

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de dancalinescu »

rinvid2000 scrie:Andrei91 - am renuntat la ideea de conservant .... la sfatul mai multor utilizatori ai acestui forum ... cele cu ou - uscare completa si in prealabil pescuitului hidratare ( lichid nutritiv sau chiar apa din balta ) - citeste mai sus sfaturile date de colegi . La cele solubile nu este cazul - laptele de porumb -conservantul ideal .
Eu unul recomand sa folosesti apa de balta pentru hidratat bilele. Parerea mea e ca da un plus de naturalete bilei. Vorba aia, un gust are limonada facuta cu lamai si apa plata si alt gust il are cand o faci cu helas si apa de la chiuveta. :oops:

Ce am observat la bilele tari de la Senzor (am tot folosit tari S&O de 20 mm) cand treci anul cu ele nu mai put asa tare. :lol:

TTX-ul solubil la 20mm m-a socat weekendul trecut. Am prins un caras de circa 9cm la snowman de 2 bile solubile de TTX de 20mm (la momentul capturii mai aveau cam 16mm fiecare). :lol:

Per total merg foarte bine bilele Senzor pe Solacolu unde merg eu. Cel putin anul trecut in vara au mers brici. Anul asta, cred ca din cauza vremii pacatoase, au pierdut lupta cu porumbul uscat (ce-i drept, nu din vina boiliesurilor Senzor, in zilele respective nu a tras la nici un sortiment de bila de la orice producator autohton si chiar de import. Un cetatean dadea cu niste bile comandate din Croatia :lol:).

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Andrei91 »

rinvid2000 scrie:Depinde... la peste mare functioneaza mai bine ,,nucile" - parerea mea :wink:

Da .. dar eu ma refer in general ca atractivitare. Problema cu nucile este ca in apa trag lichid, iar acesta poate fi urat mirositor, plante moarte,mal , ce parere aveti?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de gabi1 »

Andrei91 scrie: Problema cu nucile este ca in apa trag lichid, iar acesta poate fi urat mirositor, plante moarte,mal , ce parere aveti?
Nasol, afecteaza simtul olfactiv...fug mustaciosii in dracii mari. :(
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”