Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lbs

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lb

Mesaj de Digital »

nicudinescu scrie:Cred ca lansetele Select Baits au confirmat ce pot,au trecut peste ele câteva concursuri si de casting si de pescuit (monitorul si plumb )la mine cel puțin au rezistat si nu cred ca pune cineva mai multă forța in aruncare ,casa fac o paranteza eu sint adeptul lansetelor de forța(Spod) dar aceste lansete raport calitate preț sunt foarte bune.
O parere avizata :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
Oprea Marian
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 77
Membru din: Mar Mar 13, 2007 22:58

Re: Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lb

Mesaj de Oprea Marian »

@ pescarusull:
Sau Ford-ul care se fabrica la olteni tot romanes era ?
Unde se fabrica Ford se face doar Ford.
Nu e valabil si in cazul lansetelor. Niciun producator nu isi permite sa construiasca in China o intreaga fabrica doar ca sa faca lansete. In China este un singur mare producator de lansete de calitate si un singur mare producator de echipament de camping de calitate. Tehnologia e a lor, nu a brandului care comanda lansetele. Calitatea este data de materialele pe care le ceri tu sa fie folosite la constructia lansetei, de la tipul carbonului si pana la inele si ata de matisaj.

Singurele lansete de crap (cunoscute de mine) fabricate inafara Chinei sunt Century si Harrison. De aici si pretul mult mai mare si aura exclusivista.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lb

Mesaj de Alexandru Mihai »

Oprea Marian scrie:@ pescarusull:
Sau Ford-ul care se fabrica la olteni tot romanes era ?
Unde se fabrica Ford se face doar Ford.
Nu e valabil si in cazul lansetelor. Niciun producator nu isi permite sa construiasca in China o intreaga fabrica doar ca sa faca lansete. In China este un singur mare producator de lansete de calitate si un singur mare producator de echipament de camping de calitate. Tehnologia e a lor, nu a brandului care comanda lansetele. Calitatea este data de materialele pe care le ceri tu sa fie folosite la constructia lansetei, de la tipul carbonului si pana la inele si ata de matisaj.

Singurele lansete de crap (cunoscute de mine) fabricate inafara Chinei sunt Century si Harrison. De aici si pretul mult mai mare si aura exclusivista.
Din păcate nu am putut ajunge la Casting si as fi dorit sa testez aceste lansete, mai exista aceasta posibilitate? Fără achiziție in prealabil bine-nțeles.
Potenza m-ar interesa.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lb

Mesaj de mihai turiac »

Sportex germania
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

yoogoofy
Mesaje: 198
Membru din: Vin Feb 08, 2013 13:42
Puncte: 0
Localitate: Aiud - Alba Iulia

Re: Select Baits Potenza 13' 3.75 lbs si Vigor 13' 3.5 lb

Mesaj de yoogoofy »

Ieri am facut o sesiune scurta de casting cu lansetele Potenza 13` 3.75 lbs. Am aruncat constant cu plumb de 120 gr, in jur de 140 m. Mulineta folosita a fost Navi XTB cu fir 0.26 Shimano Technium. Am trecut la aceste lansete de la unele parabolice, sunt multumit de distantele atinse, in ideea in care nici fizicul nu prea ma ajuta sa "ajung pe luna". In gama lor de pret, lansetele nu sunt rele dpmdv. aveam de ales intre Velocity si acestea, nu-mi pare rau de alegerea facuta. Velocity este mai grea putin pe segmentul de varf, poate si pt ca este o idee mai rigida. Le detine un prieten, urmeaza sa le testam ambele cu aceasi mulineta si fir, insa nu vad sa fie diferente foarte mari.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”