Sibiu casting cup

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Simu Alexandru »

daca s-ar baga testul anti dopinc cu anabolizante ce ia lumea pt sala 90% sunt descalificati:)) si in alta ordine de idei cristi jugaru este un aruncator foarte bun pt varsta lui si merita respect dar ca sa zici ca l-ai batut pe max la un antrenament e ca o frectie la piciorul de lemn eu cred ca daca este o miza la mijloc nu ai nici o sansa in fata lui max asta este parerea mea si sper sa nu se supere nimeni
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de edibss »

Ce de lansatori pe aici!!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de pescarusull »

Lansez precis la baza stufului,...
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de edibss »

Adica daca vin cuo lanseta cu inele inel fuji k 40 -12 nu sunt primit?ce inseamna modificat.......

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de edibss »

Bine

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de razvan u. »

Ediboss,
Ne vedem în martie în Ungaria?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de silviu_florescu »

Salutare si la multi ani!

Viorel, am vazut ca m-ai sunat pe 31dec.. Imi car scuze ca nu am putut vorbi, asa ca o sa iti raspund aici pentru ca au fost si altii care m-au intrebat despre subiect (daca sunt acceptate lansetele mele, daca sponsorizez, etc)

Poti face concursul cum vrei, dar eu nu pot sponsoriza.



Mai jos imi exprim cateva pareri, daca imi permiti.. Cine are timp, sa citeasca :)

Cred ca incerci sa multumesti pe toata lumea, dar mai mult te complici cu atatea sectiuni si reguli iar lumea devine confuza.



Restrictiile pe categorii de putere sunt relative. Chiar si cu un laborator mobil dupa tine, testele nu ar fi exacte.
Inscriptiile de pe lansete sunt irelevante, aproximative si pot fi trecute "gresit" pentru manipularea clientilor.
Oricine iti poate veni cu un brand necunoscut, dar "de serie", pe care sa fi modificat inscriptiile de putere, sau poate cere unui constructor de lansete sa mareasca puterea (pe dedesubt) fara sa iti dai seama la suprafata.
Eu pot face un bat de 3lbs sa fie de 4lbs.

In fond, cand ai nevoie, in concurs sau pescuit de placere, incerci sa ajungi cat mai departe. De multe ori ai lansa cu orice par, numai sa vezi trasatura. 1m poate fi decisiv.
Ar trebui sa fie un concurs de aruncat la distanta, nu de drill.

Regula "lansetelor de serie" mi se pare tot fara rost. Si nu pentru ca fac eu bete personalizate pe mana pescarului sau modificari pe altele.
Parca se incearca prostirea pescarilor, nu educarea lor. Omul vrea sa vada diversitate, de unde poate alege.

Sunt cateva branduri englezesti de lansete, facute pe la diferiti rod-builderi in UK sau alta tara, vandute in magazine ca lanste de serie, desi au configuratii diferite. Te apuci sa le verifici?
Sunt altele pe care nu scrie nimic iar producatorul da doar o greutate recomandata pt lansare (ex: 3-5oz). Din moment ce milioane de pescari le folosesc, de ce sa le interzici?

Criteriul "pe greutate de lanseta" propus de Dan e o idee buna de marketing, dar nu mi se pare relevant. De ce ar fi 450g si nu 600? De ce nu 350? Daca vine Daiwa, ar propune 250 si nu s-ar mai da decat cu "avioanele" lor de 1000 eur bucata, restul nu ne-am mai incadra, desi am avea lansete care arunca mai mult.
Pe acelasi blank se pot face doua lansete cu diferenta de greutate chiar si de 200g. Nu inseamna neaparat ca cea usoara arunca mai mult decat cea grea. Depinde unde este diferenta.
Am usurat un Century Fma de la 600 la 430g. E placuta schimbarea, dar pentru unii nu ar renta.

Am avut clienti care si-au vandut Class-urile pt a-si lua LR42, in detrimentul surplusului de greutate (aproape 100g). Class li se parea greu de incarcat, iar LR mai permisiva.
La fel, au fost si altii care au vandut LR-urile pt ca li se pareau grele in combinatie cu mulinete grele si au luat altele mai usoare.
Unora nu le pasa de 100-200g in plus,pentru ca nu dau la spining. Vor doar sa poata ajunge unde este pestele.

Pentru cei care vor placere, am facut si lansete usoare de 320-330g cu puteri de 3,5- 3,8lbs care li se potrivesc mai bine unora decat cele de 4-4,2lbs, dar exista si viceversa. Pentru asta eu recomand clientului batul care cred ca i se muleaza pe cerintele lui. Din 10 modele, gaseste ceva sa-i placa. Dar, cand se cer distante extreme, recomand in primul rand puteri mai mari.


Nu vad de ce ar trebui sa fie restrictii la mulinete, forme sau inventii ale plumbilor.. Omenirea a evoluat inventand, imbunatatind. Altfel, pescuiam cu piatra, fara lansete, fir de par, spomb, saculet solubil.. etc

Despre OTG si pendul.. am mai scris si o repet: se dezinformeaza. Regulamentul Cips nu interzice aruncatul cu plumbul de pe pamant sau pendulul daca directia este stand-apa sau apa-stand.
Adevarat, aruncarile astea pot rupe lansete pentru ca preincarca batul mai mult si il poate rupe daca nu ai grija. Dar si aruncarea clasica o poate face daca gresesti, sunt infinit mai multe cazuri.

Chiar daca ar trebui sa ne intrecem in aruncat la distanta, iar cei mai buni sa castige, nu ar trebui sa existe restrictii de niciun fel (in afara celor de siguranta a vecinilor de stand).

Totusi, pentru diversitate, cea mai plauzibila categorisire ar fi pe greutati de plumb. 100 , 125 si 150g ar fi de ajuns, zic eu..


Pe final... Viorel, nu te acuz si inteleg ca vrei sa multumesti sponsorii care pun anumite conditii si sa atragi cat mai multi concurenti prin diferite categorii, dar numai de tine depinde reusita concursului pe viitor, de "coloana" ta.

Sunt destui care cer si ei sansa lor, desi nu vad de ce un aruncator bun trebuie sa fie obstructionat prin regulament sa dea sanse celor mai slabi.
Eu zic asa: chiar daca nu ai statura, te nasti mic si slab, nu te impiedica nimeni sa te antrenezi, sa devii bun.
Esti nedreptatit genetic pentru sportul asta? Lupta daca crezi ca ai sanse, sau lasa-i sa invinga pe cei ce pot! Mai sunt alte domenii in care sa excelezi.
Un musculos a suferit pt a ajunge asa, un "urias" a avut norocul sa fie mare, dar poate ca are ghinion in alta parte.
Vorba cu Cezarul... sa-i dam, nu sa-i luam ;)

Multi vor sa vina la concurs neantrenati, sa bea o bere, un mic, sa faca galagie, dar sa aiba sanse. Pentru ei ar trebui denumit concursul "Barbeque Casting Cup" :)

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de Mihalcea Cristian »

La multi ani Silvica tata :*
Foarte frumos tratat subiectul și sper ca acum sa înțeleagă toată lumea ca singurul lucru care poate face o diferențiere corecta a categoriilor este greutatea plumbului (acest criteriu poate fi verificat în orice moment;) )
Mult succes în continuare în ceea ce faci ca o faci bine ;( :*

Acum așteptăm în liniste sa vedem cum va fi concursul acesta pana la urma....
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de viorel doloc »

Silviu, mulțumesc frumos pentru răspuns.
Eu nu renunț la concursul " Abisfer Challenge" de sambata...au fost băieți care si-au dorit sa arunce cu aceste lansete și le-am oferit o varianta, acum, depinde de ei dacă se va tine.
PS. La Sibiu nu pot strânge niciodată atâția concurenți ca la București, ca sa pot face pe categorii (de plumb, incepatori/ avansați, spod etc)
Carp Passion

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de edibss »

razvan u. scrie:Ediboss,
Ne vedem în martie în Ungaria?
Clar ca ne vedem...numai sa am cu cine veni.....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”