Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de walter »

Va multumesc pentru raspunsurile de mai sus. Eu am luat in calcul aceasta lanseta deoarece nu as dori o lanseta gen Velocity care este super rigida si nu simt un peste pana in 5kg. Eu unul merg la pescuit de placere si as dori ca fiecare peste prins sa fie simtit in drill. As putea sa imi iau Velocity dar problema asta e....este prea rigida. Dar acum mi-am facut in mare o parere si cred ca o sa merg pe fox. O sa vad daca are careva de vanzare pe forum, daca nu, o sa comand eu de pe undeva. Eu sunt din Cluj Napoca si am vazut urmatoarele lansete: Shimano Velocity (rigida), Nash entity(super lanseta, dar cam scumpa), maver genesis (prea moale), K-Karp Dominant (bunicica ca si rigiditate, dar vreau ceva mai bun) Prologic C3 (rigida, ca un fel de Velocity) Daiwa Black Widow (cam moale). Am facut asa o descriere din perspectiva mea la lansetele vazute de mine. Sper sa merg pe mana cea buna cu fox warrior s. Daca mai sunt alti utilizatori care au avut aceste bete va rog sa imi mai dati o indrumare si sa imi spuneti daca sunt efectiv pe drumul cel bun. Multumesc :)

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Simu Alexandru »

Dacă velocity este rigidă mtx clasa cum este par ? Și să zici că nu simți peștele pana in 5 kg este aberant
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Alin Galbenu »

walter scrie:Va multumesc pentru raspunsurile de mai sus. Eu am luat in calcul aceasta lanseta deoarece nu as dori o lanseta gen Velocity care este super rigida si nu simt un peste pana in 5kg. Eu unul merg la pescuit de placere si as dori ca fiecare peste prins sa fie simtit in drill. As putea sa imi iau Velocity dar problema asta e....este prea rigida. Dar acum mi-am facut in mare o parere si cred ca o sa merg pe fox. O sa vad daca are careva de vanzare pe forum, daca nu, o sa comand eu de pe undeva. Eu sunt din Cluj Napoca si am vazut urmatoarele lansete: Shimano Velocity (rigida), Nash entity(super lanseta, dar cam scumpa), maver genesis (prea moale), K-Karp Dominant (bunicica ca si rigiditate, dar vreau ceva mai bun) Prologic C3 (rigida, ca un fel de Velocity) Daiwa Black Widow (cam moale). Am facut asa o descriere din perspectiva mea la lansetele vazute de mine. Sper sa merg pe mana cea buna cu fox warrior s. Daca mai sunt alti utilizatori care au avut aceste bete va rog sa imi mai dati o indrumare si sa imi spuneti daca sunt efectiv pe drumul cel bun. Multumesc :)
Velocity 13" 3 lbs este rigida?
Imagine

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Mihai.Popescu »

Velocity de 3 lbs se gaseste la pret fff bun pe site-urile de afara!!!

razel11
Mesaje: 25
Membru din: Dum Noi 08, 2015 21:59

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de razel11 »

Eu am avut ambele modele si fox_ul mi sa parut mult mai rigida ca velocity

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Neamtul »

Fox-ul de 3,5lbs e mai puternic decat Shimano de 3lbs. Vorbesc aici strict de Warrior VS Velocity!

Si da, chiar daca unii nu vreti sa credeti, chiar exista pescari in Romania care nu doresc pari gen Velocity. :) In aceasta categorie ma includ si pe mine si nu e vorba de bani, e vorba de gusturi. :wink:

raducu
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 05, 2015 22:06

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de raducu »

Eu am folosit warrior pana in 2015, acum am velocity.
din punct de vedere raport calitate pret sunt excelente.
se incarca bine cu momitor spre deosebire de velocity
ca si minusuri ar fi faptul ca este o lanseta cu un diametru mai mare si putin mai grea.
se incarca bine cu plumbi de 110g spre deosebire de velocity care se incarca bine cu 120g. Exista o diferenta in distanta de aruncare, de max 10m, cel putin in cazul meu.
Eu le recomand!

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de dumitru1 »

Comparànd branduri tipul :fox,centuri,chub etc cu un brand de renume ca shimano este exact o comparatie àntre Logan si Ferari . Shimano daca luam àn calcul calitate pret e de neàntrecut. Fox ,centuri,chub de clasa medie costa càt un TX9 care este top de gamà SHIMANO deci haideti sà nu scriem aberati ridicole,Revenind la acest topic fox varrior nu àsi merita bani dupa cateva sezoane o sa cauti sa le vinzi pentru ca àsi pierd caracteristicile foarte repede iar ca sa le vinzi dupa cateva sezoane e un brand mai putin cunoscut ,despre Tribal Velociti eu detin 3 de 3,60 3,25 lb sunt destul de bune doar au neajunsuri din punctul meu de vedere cum le vroiam eu, varful putin mai moale antre primele 2 inele iar cotorul daca era mai usor se echilibra mai bine àn rest e destul de ok asi merita fiecare banut.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de mrs »

dumitru1 scrie:Comparànd branduri tipul :fox,centuri,chub etc cu un brand de renume ca shimano este exact o comparatie àntre Logan si Ferari . Shimano daca luam àn calcul calitate pret e de neàntrecut. Fox ,centuri,chub de clasa medie costa càt un TX9 care este top de gamà SHIMANO deci haideti sà nu scriem aberati ridicole,Revenind la acest topic fox varrior nu àsi merita bani dupa cateva sezoane o sa cauti sa le vinzi pentru ca àsi pierd caracteristicile foarte repede iar ca sa le vinzi dupa cateva sezoane e un brand mai putin cunoscut ,despre Tribal Velociti eu detin 3 de 3,60 3,25 lb sunt destul de bune doar au neajunsuri din punctul meu de vedere cum le vroiam eu, varful putin mai moale antre primele 2 inele iar cotorul daca era mai usor se echilibra mai bine àn rest e destul de ok asi merita fiecare banut.
Ma amuz teribil cand iti citesc postarile... chiar imi pare rau ca ti-a sters Alin topic-urile.
Pt. limba romana, apasati tasta 1 (in caz ca nu intelegeti ce vrea sa spuna dumitru1).

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Neamtul »

dumitru1 scrie:Comparànd branduri tipul :fox,centuri,chub etc cu un brand de renume ca shimano este exact o comparatie àntre Logan si Ferari . Shimano daca luam àn calcul calitate pret e de neàntrecut. Fox ,centuri,chub de clasa medie costa càt un TX9 care este top de gamà SHIMANO deci haideti sà nu scriem aberati ridicole,Revenind la acest topic fox varrior nu àsi merita bani dupa cateva sezoane o sa cauti sa le vinzi pentru ca àsi pierd caracteristicile foarte repede iar ca sa le vinzi dupa cateva sezoane e un brand mai putin cunoscut ,despre Tribal Velociti eu detin 3 de 3,60 3,25 lb sunt destul de bune doar au neajunsuri din punctul meu de vedere cum le vroiam eu, varful putin mai moale antre primele 2 inele iar cotorul daca era mai usor se echilibra mai bine àn rest e destul de ok asi merita fiecare banut.
E clar, te pricepi la echipament ca bucatarul la mecanica! :lol:
Habar nu ai ce vorbesti! :wink:
Ai si tu lansete de crap de cateva zile si acum dai lectii despre branduri de lansete si caracteristici. De unde pana unde Shimano e mai firma decat celelalte? Plus ca un TX9 costa mai mult decat varful de gama de la Fox! :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”