TX5 pareri

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: TX5 pareri

Mesaj de romanraul »

O incarcam... dar imi rupea spatele :)))
Si pe langa lansat mai si nadesti cu spombul, bagi si la cobra, etc
De ce sa nu dau cu o lanseta care ajung la ceeasi distanta cu un efort fizic mai mic ?? Asta este intrebarea... Nu batul face totul, antrenamnentul si tehnica... Si mult mult casting...
Crede cineva ca un om care in mod constant da 130-135 m ii pui class sau hi-s in mana si brusc da 150-160 ?? Eu zic ca nu... Dar mai pot spune ca daca arunca cu mtx 14, 140-150 m si se antreneaza poate da 170-180... cu acelas bat... Nu e bine sa sarim niste pasi...
Deci spun ca fiecare sa isi cumpere lansete pentru ce are nevoie... Ca si masinile de altfel... Faci transport la firma, nu cari cu Mercedes S Clase ci cu o masina de 3.5 t... Ai nevoie de masina de weekend iti cumperi decapotabila... Iti cari copii cu masina iti cumperi SUV sau monovolum... Fiecare pt ce are nevoie...
Stima
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: TX5 pareri

Mesaj de Dan Mitranescu »

romanraul scrie:O incarcam... dar imi rupea spatele :)))
Si pe langa lansat mai si nadesti cu spombul, bagi si la cobra, etc
De ce sa nu dau cu o lanseta care ajung la ceeasi distanta cu un efort fizic mai mic ?? Asta este intrebarea... Nu batul face totul, antrenamnentul si tehnica... Si mult mult casting...
Crede cineva ca un om care in mod constant da 130-135 m ii pui class sau hi-s in mana si brusc da 150-160 ?? Eu zic ca nu... Dar mai pot spune ca daca arunca cu mtx 14, 140-150 m si se antreneaza poate da 170-180... cu acelas bat... Nu e bine sa sarim niste pasi...
Deci spun ca fiecare sa isi cumpere lansete pentru ce are nevoie... Ca si masinile de altfel... Faci transport la firma, nu cari cu Mercedes S Clase ci cu o masina de 3.5 t... Ai nevoie de masina de weekend iti cumperi decapotabila... Iti cari copii cu masina iti cumperi SUV sau monovolum... Fiecare pt ce are nevoie...
Stima
Eu sunt langa smecherii din casting cu 3 sutimi mai putin la fir.
Daca mai pui si vant din fata sau lateral, ca ei nu se prea antreneaza asa ... :wink: si aici este scoala veche :wink: , mai pun 7-10m.
Daca le mai faci si o manevra ca iei peste de aproape, se inchide definitiv filmul. :D
Odata am schimbat noaptea toate swingerele in culoarea albastra. Oameni importanti cu cuvant greu in pescuit, etalon in recomandari, ... dimineata mi-au spus ca prindeam peste numai cu lanseta aia albastra pe care o dadeam mai aproape, numai ca la ei nu tinea locul peste aproape. :D

Totusi, cand folosesc metode des intalnite, atunci cand pestele mananca, respectiv metoda "cap de pisica" ( se refera la marimea sacului solubil :D ) sau cand pescuiesc cu momitor si sac solubil ( cea mai prinzatoare metoda in multe cazuri) , pai atunci ori am nevoie de lansete serioase, ori de mai multe . :)

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: TX5 pareri

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
romanraul scrie:O incarcam... dar imi rupea spatele :)))
Si pe langa lansat mai si nadesti cu spombul, bagi si la cobra, etc
De ce sa nu dau cu o lanseta care ajung la ceeasi distanta cu un efort fizic mai mic ?? Asta este intrebarea... Nu batul face totul, antrenamnentul si tehnica... Si mult mult casting...
Crede cineva ca un om care in mod constant da 130-135 m ii pui class sau hi-s in mana si brusc da 150-160 ?? Eu zic ca nu... Dar mai pot spune ca daca arunca cu mtx 14, 140-150 m si se antreneaza poate da 170-180... cu acelas bat... Nu e bine sa sarim niste pasi...
Deci spun ca fiecare sa isi cumpere lansete pentru ce are nevoie... Ca si masinile de altfel... Faci transport la firma, nu cari cu Mercedes S Clase ci cu o masina de 3.5 t... Ai nevoie de masina de weekend iti cumperi decapotabila... Iti cari copii cu masina iti cumperi SUV sau monovolum... Fiecare pt ce are nevoie...
Stima
Eu sunt langa smecherii din casting cu 3 sutimi mai putin la fir.
Daca mai pui si vant din fata sau lateral, ca ei nu se prea antreneaza asa ... :wink: si aici este scoala veche :wink: , mai pun 7-10m.
Daca le mai faci si o manevra ca iei peste de aproape, se inchide definitiv filmul. :D
Odata am schimbat noaptea toate swingerele in culoarea albastra. Oameni importanti cu cuvant greu in pescuit, etalon in recomandari, ... dimineata mi-au spus ca prindeam peste numai cu lanseta aia albastra pe care o dadeam mai aproape, numai ca la ei nu tinea locul peste aproape. :D

Totusi, cand folosesc metode des intalnite, atunci cand pestele mananca, respectiv metoda "cap de pisica" ( se refera la marimea sacului solubil :D ) sau cand pescuiesc cu momitor si sac solubil ( cea mai prinzatoare metoda in multe cazuri) , pai atunci ori am nevoie de lansete serioase, ori de mai multe . :)
peste tot...numai reclama la MTX
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: TX5 pareri

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
romanraul scrie:O incarcam... dar imi rupea spatele :)))
Si pe langa lansat mai si nadesti cu spombul, bagi si la cobra, etc
De ce sa nu dau cu o lanseta care ajung la ceeasi distanta cu un efort fizic mai mic ?? Asta este intrebarea... Nu batul face totul, antrenamnentul si tehnica... Si mult mult casting...
Crede cineva ca un om care in mod constant da 130-135 m ii pui class sau hi-s in mana si brusc da 150-160 ?? Eu zic ca nu... Dar mai pot spune ca daca arunca cu mtx 14, 140-150 m si se antreneaza poate da 170-180... cu acelas bat... Nu e bine sa sarim niste pasi...
Deci spun ca fiecare sa isi cumpere lansete pentru ce are nevoie... Ca si masinile de altfel... Faci transport la firma, nu cari cu Mercedes S Clase ci cu o masina de 3.5 t... Ai nevoie de masina de weekend iti cumperi decapotabila... Iti cari copii cu masina iti cumperi SUV sau monovolum... Fiecare pt ce are nevoie...
Stima
Eu sunt langa smecherii din casting cu 3 sutimi mai putin la fir.
Daca mai pui si vant din fata sau lateral, ca ei nu se prea antreneaza asa ... :wink: si aici este scoala veche :wink: , mai pun 7-10m.
Daca le mai faci si o manevra ca iei peste de aproape, se inchide definitiv filmul. :D
Odata am schimbat noaptea toate swingerele in culoarea albastra. Oameni importanti cu cuvant greu in pescuit, etalon in recomandari, ... dimineata mi-au spus ca prindeam peste numai cu lanseta aia albastra pe care o dadeam mai aproape, numai ca la ei nu tinea locul peste aproape. :D

Totusi, cand folosesc metode des intalnite, atunci cand pestele mananca, respectiv metoda "cap de pisica" ( se refera la marimea sacului solubil :D ) sau cand pescuiesc cu momitor si sac solubil ( cea mai prinzatoare metoda in multe cazuri) , pai atunci ori am nevoie de lansete serioase, ori de mai multe . :)
peste tot...numai reclama la MTX
Imi pare rau ca intelegi asta. Era "reclama" la un stil de pescuit eficient. Orice spun pe alte subiecte este sfat, cand se leaga cu lansetele este "reclama".

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: TX5 pareri

Mesaj de florinalin »

Eu sunt langa smecherii din casting cu 3 sutimi mai putin la fir.
Daca mai pui si vant din fata sau lateral, ca ei nu se prea antreneaza asa ... :wink: si aici este scoala veche :wink: , mai pun 7-10m.
Daca le mai faci si o manevra ca iei peste de aproape, se inchide definitiv filmul. :D
Odata am schimbat noaptea toate swingerele in culoarea albastra. Oameni importanti cu cuvant greu in pescuit, etalon in recomandari, ... dimineata mi-au spus ca prindeam peste numai cu lanseta aia albastra pe care o dadeam mai aproape, numai ca la ei nu tinea locul peste aproape. :D

Totusi, cand folosesc metode des intalnite, atunci cand pestele mananca, respectiv metoda "cap de pisica" ( se refera la marimea sacului solubil :D ) sau cand pescuiesc cu momitor si sac solubil ( cea mai prinzatoare metoda in multe cazuri) , pai atunci ori am nevoie de lansete serioase, ori de mai multe . :)[/quote]

peste tot...numai reclama la MTX[/quote]
Imi pare rau ca intelegi asta. Era "reclama" la un stil de pescuit eficient. Orice spun pe alte subiecte este sfat, cand se leaga cu lansetele este "reclama".[/quote]

Si mie imi pare rau ca orice subiect deschis, pe tema oricarei lansete, sfarseste prin discutii pe tema...MTX si restul lumii. De la ''TX5 pareri'' s-a ajuns sa se discute despre gama MTX si ce poate face ea. Daca nici asta nu e reclama...nu stiu ce mai e :)
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

TX5 pareri

Mesaj de osc1or »

DumiD scrie:Depinde de pescuit. Lansetele despre care se discută p-aici sunt toate bune de casting, însă numai unele acoperă toată plaja de pescuit. Dacă prin pescuit vroiai să zici "drill" o să-l rog pe osc1or să-ți de-a adresa la forumul lui de feederisti, se lăuda că-s foarte civilizați p-acolo spre deosebire de aici
Osc1or o arde pe noul forum cu prietenii lui feederisti dar cand merge la crap prefera sa arunce si cu plumb de 120g si cu saculetul cat mandarina la 140m+.. sau cu momitorul cu saculet atasat...
Tot cu tunuri ma joc si eu, nu prea ma impresioneaza castingul cu plumbi de 90 100g cu lansete fitza... care arata mereu ca scoasa din tzipla :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: TX5 pareri

Mesaj de Alex Coclet »

Aia cu cap de pisica e buna. Nadesti si pescuiesti in acelasi timp :)
Cat despre lansete, cel mai bine e sa ai 2 baterii (4 rigide si 4 mai permisive). Incepi concursul cu cele rigide, prinzi peste de sus, faci momitorul cat "capul de pisica" , pui saculeti cat plumbul de grei, etc , dupa care incepi sa pescuiesti cu lansetele mai "moi", ca nu te mai tin balamalele si, se presupune ca ti-ai adus si tu pestele cat de cat mai aproape, nu mai trebuie sa pescuiesti la 200 de metrii.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

TX5 pareri

Mesaj de osc1or »

Alex Coclet scrie:Aia cu cap de pisica e buna. Nadesti si pescuiesti in acelasi timp :)
Cat despre lansete, cel mai bine e sa ai 2 baterii (4 rigide si 4 mai permisive). Incepi concursul cu cele rigide, prinzi peste de sus, faci momitorul cat "capul de pisica" , pui saculeti cat plumbul de grei, etc , dupa care incepi sa pescuiesti cu lansetele mai "moi", ca nu te mai tin balamalele si, se presupune ca ti-ai adus si tu pestele cat de cat mai aproape, nu mai trebuie sa pescuiesti la 200 de metrii.
Asta cu 200m cu saculeti si momitoare cat china e mai SF :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: TX5 pareri

Mesaj de Just Fish »

In primul rand nu cred ca e logic și corect sa facem comparație între o lansetă de 3,5 lb ( tx5) cu alta de 4+ . iar castingul e una și pescuitul e alta . In următori ani vom pescui doar cu spoduri pt lansat si cu drone la plantat .
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: TX5 pareri

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Salutare tuturor,

Asa cum spune topicul ma voi axa asupra cerintelor dumneavoastra de a cunoaste aceasta lanseta prin ochii mei.

Shimano Tx5 este un produs nou al firmei Shimano care eu il vad un real succes si acum hai sa vedem de ce spun asta.Velocity este unul dintre cele mai populare modele de lansete ai ultimilor ani cu vanzari record ceea ce scoate in evidenta calitatea acesteia.Se pare ca Shimano a folosit acest model ca baza de dezvoltare a lui Tx5(un Velocity upgradat).Diferentele sunt majore in opinia mea deoarece acest model vine cu partea inferioara(asa zisul cotor) invelit in totalitate intr-o folie de carbon 3K (rigiditate crescuta) + partea superioara (asa zisul varf) unde se continua pentru inca o portiune folia 3K (rigiditate crescuta).Tot in partea superioara putem vedea o modificare a inelelor care fata de modelul precedent sunt in loc de 3 pe 2 picioare ceea ce face ca greutatea pe varf sa fie mai mica crescand rigiditatea, ducand la o revenire mai rapida.

De data aceasta Shimano utileaza acest model cu o mandrina Fuji si vine cu un design extravagant al talonului(partea dintre capatul si mandrina lansetei) care este invelit intr-un grip produs de cea mai mare firma din lume din domeniu pe nume Wink(cei care fac gripurile rachetelor de tenis de camp si croselor de golf).Aici este singurul lucru de care nu pot fi 100% multumit.Desi ii da un aspect estetic frumos trebuie sa treaca ceva timp pana ne vom elucida daca acest grip va rezista pe blankul lansetei fara sa sufere deformari.

Referitor la actiunea acestui model personal mizez pe o actiune semirapida cu o rezerva buna de putere in partea inferioara.Testul de curbura specificat de producator pe blancul lansetei este 3.5 lbs INT. Prescurtarea INT vine de la Intensity.Prin acest nume Shimano specifica ca este un model de distanta(are o actiune semirapida).In cadrul antrenamentelor(2 zile :roll: ) media cea mai constanta a fost de 175 metri (in conditiile mele de antrenament) fapt ce poate fi confirmat oricand de bunii mei pieteni si aruncatori foarte buni Catalin Ureche,Remus Drobota,Adrian Toader care au avut sansa sa imi vada foile de antrenament.

Senzatia care o da in lansare si felul cum se indoaie prezinta lanseta ca pe un model ce permite un drill placut in care contactul cu pestele pe langa ca se va simtii foarte bine se va si vedea la fel de bine.
In curand o sa fac si cateva drilluri si o sa revin cu un comentariu la cald dar sunt deja ferm convins ca ceea ce cred se va adeveri.

Am ales sa o folosesc la concursul de la Cluj pentru ca este timpul ca lumea sa vada si ce poate o lanseta destinata tuturor si nu doar catorva sute de persoane din care probabil 80% sunt departe de a scoate adevarata prformanta a acestor modele(si aici ma refer la toate firmele care fac lansete rigide sau in limbaj popular pari).Pe langa acest aspect eu am mare incredere ca pot scoate un pic mai mult de la ea si o sa incerc acest lucru la Sibiu avand in vedere ca evenimentul de la Cluj mi-a dat un feedback foarte bun :wink:

Referitor la restul lucrurilor care s-au discutat in cadrul acestui topic nu o sa raspund deoarece de la ultima discutie pe acest forum am realizat ca nu mai are rost sa cobor la un nivel in care doar imi pierd timpul si in loc sa evoluez fac exact opusul.Asa dar cu cea mai mare placere raspund la orice intrebare cu subiectul topicului iar in rest sa nu se chinuie nimeni pentru ca nu vor primii nici un raspuns !

Cu respectul cuvenit va doresc o zi excelenta!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”