6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de andrei vladeanu »

Vladut Mateianu scrie:Andrei, se va merge pe subsectoarele si grilele de la calificari ?
Se va merge pe subsectoare si grile. Nu stiu daca vor fi si cele de anul viitor...
The One Team

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de C_Alexandrescu »

Buna dimineata!
Si eu cred ca problema intrarii in apa trebuie analizata mai atent si nu transata "este interzis".
De exemplu, chiar standuri fara agatatura (C17, C18), nu permit scoaterea pestelui fara a se intra in apa cu minciogul, pentru ca apa este foarte mica si plina de bolovani.
De semenea, se creeaza o diferenta vadita de valoare intre standurile fara agatatura, de unde pesttii pot fi scosi foarte usor, si standurile cu foarte multa agatatura (peste 50% din B-uri si C-uri).
Varianta in care este permisa intrarea in apa pe o distanta rezonabila, atat in fata standului, cat mai ale in lateralul acestuia, este benefica nu numai pentru pescari, dar mai ales pentru peste, care nu mai este agresat in cazul in care se agata.
Eu mai am o propunere: inainte de inceperea concursului, sa fie voie ca participantii sa poata face curatenie in fata standului lor, pentru a elimina pe cat se poate, multimea de fire si inaintasi din apa.
Este pacat sa nu incercam sa pescuim fara sa ne enervam si fara sa ne cataram pe banci sau scari.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de andrei vladeanu »

Daca apa este scazuta, putem decide - de comun acord - sa se intre cu minciogul in apa, pana la nivel genunchi. Parerea mea.
The One Team

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de pharaoh »

23. Este interzisa utilizarea surselor de foc in corturi sau casute, precum si urcarea pe acoperisul casutelor.
- Incalcarea acestui articol se sanctioneaza cu descalificarea echipei (cartonas rosu).
E octombrie. Poate reganditi si punctul asta. Cum stai noaptea, la 7-8 grade, in pavilion sau cort, fara incalzitor? Nu-mi spuneti ca il pui in gura cortului, ca la cate cacaturi s-au intamplat la ultimele concursuri, se interpreteaza si nu vreau sa ma trezesc cu cartonas rosu aiurea.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de Vladut Mateianu »

andrei vladeanu scrie:Daca apa este scazuta, putem decide - de comun acord - sa se intre cu minciogul in apa, pana la nivel genunchi. Parerea mea.
Sau pana la nivelul cizmelor de pescuit ! Cele cu bretele. Nu vad care este problema.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de C_Alexandrescu »

Nu exista standuri pe Corbu unde sa poti intra pana la genunchi. Poate doar daca ai peste 2 metri. Mentiunea "pana la genunchi" este inutila. Si cele de genul "pana la brau" sunt interpretabile. Braul unei persoane inalte inseamna gatul meu. O distanta rezonabila si stabilita in mod clar ar fi utila (10 metri-20 metri de mal).

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Cred ca cel mai bine este sa se permită intrarea în apa, și sa puncteze pestele, altfel exista riscul sa rămână peștii agățați și pescarul sa nu mai între în apa...daca nu punctează. Si este păcat...

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de GNicolae »

Din punctul meu de vedere la Corbu exista 2 variante :

1. Sa nu se intre deloc in apa si jumatate din stand-uri nu o sa scoata prea mult peste .
2. Sa se intre in apa "pana la gat" , dupa cum stim stand-urile cu agatatura au cocioc, stuf taiat , plaur scufundat sau cum se zice , adica acuma intrii 50cm in apa , acuma scapi pana la gat , nu este o suprafata constanta , daca regula ar fii sa intrii pana la 50cm poti pica oricand in 1.5m :)
CS SENZOR

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de andrei vladeanu »

Sa lasam deocamdata amanuntele legate de regulament, pe care le vom lamuri la startul concursului.
A aparut alta problema.

Abbara Carp Club nu mai poate participa :(

Exista vreun club doritor?
(detalii in privat, va rog)

Multumesc pt. intelegere.
The One Team

Tapu
Mesaje: 49
Membru din: Mar Noi 17, 2015 14:03
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: 6 CARP CLUBS 2017 - Corbu Lake 5-8 octombrie

Mesaj de Tapu »

Andrei, ma bag si eu in seama. Eu cred ca trebuie sa modifici regulamentul astfel incat sa se permita intrarea in apa (cu minciocul nu cu lanseta) pana la o distanta de 20-30m de stand, pe directia de pescuit a echipei, iar pestele sa puncteze. Este o probleme generata atat de scaderea apei (undeva intre 30-50cm in momentul de fata) cat si de cocioacele existente.

Referitor la retragerile de pana acum...chiar nu stiu ce sa mai spun. Sper din suflet ca locul sa fie ocupat de alta echipa astfel incat concursul sa se tina in 12. Asa cum era planificat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”