CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu inteleg ce este rau in treaba asta:

https://www.luju.ro/dezvaluiri/evenimen ... oate-judec

Recunosc, sunt momentan victima justitiei, abuz evident pentru toti cei care cunosc legile. Daca pun in calcul ca beneficiarul este un vecin , fost colonel pe vremea lui Ceausescu, nevasta-sa si fi-su , ceva prin sri, dna, ministere, ... nu stiu exact, dar pastrez surpriza asta. :) influenta este 100%, pentru ca m-au amenintat ca-mi darama casa, "ca asa vor ei, ca le iau aerul", fara nicio alta explicatie sau sa le fi facut ceva.
Si se contureaza treaba ... Am castigat fondul, judecatorul explicand in amanunt situatia conform legii, dar am pierdut apelul ( inca nu am hotararea ). Acum este mai greu dupa noile legi ( nu se mai poate face recurs ), dar am gasit o solutie ...Sper sa mearga, dar imi este teama, ca nu stiu pana unde merge influenta. Sper sa nu fie chiar in halul asta si sa fie numai o simpla "prietenie" pe la curtea de apel, iar mai sus sa nu mai mearga treaba.
Am noroc cu CEDO, daca in tara nu o scot la capat, ca acolo situatia se incadreaza perfect in cazurile lor.

Ma intreb si eu, judecatorul ala care spune sa se darame casa unei familii, fara niciun argument legal si impotriva a 4 institutii avizate de stat, pentru ca cineva "nu poate sa accepte " chiar sa nu raspunda cu nimic pentru deciziile lui. De ce sa raspunda statul, cand el a gresit ( sa zicem asa, ca spaga, influenta sau prietenia, sunt mai greu de demonstrat, deci nu putem sa ne gandim ca se poate intampla asa ceva ...) ?
Nu mai pun ca toti avocatii vorbesc de judecatori ca de Dumnezeu. Chiar asta este expresia. Dau din umeri si spun ca au intilnit multe din aste si nu au ce face.
Hai sa zic, ca imi permit avocati, am acces la informatie si multi prieteni cu care sa ma sfatuiesc, dar sunt oameni simpli care cad victime sigure unor astfel de abuzuri.
Nu mai pun ca acum sunt convins ca prin justitie se conduce tara la acest moment. Prea ii freaca grija pe americani de justitia de la noi. Oare nu este o forma de manipulare a gainarilor astia care ne conduc, sa faca avantaje adevaratilor hoti care curata tara asta incet si sigur, cu miliarde , nu cu cateva milioane furate de toti astia la un loc. Care nu "coopereaza", ii gaseste buba ( ca nu este greu la niciunul ), il baga in justitie si ori il inchide cu totul , ori ii inchide numai gura.
Chiar asa sa fie, sau ma paste paranoia ? :)
P.S. cat este de antipatic Tudorel Toader, pe atat il iubesc de tare. :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de ionut72 »

(5) Pentru repararea prejudiciului, persoana vatamata se poate se poate indrepta cu actiune numai impotriva statului, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice.

Adicatelea socializarea pierderilor, magistratul greseste si plateste statul = noi toti, inclusiv victima, cel care a fost prejudiciat.

Un individ oarecare, cand greseste, plateste de-l ustura: cu libertatea, cu averea etc. Nu la fel se intampla cu magistratii, procurorii, politistii si/sau functionarii publici.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Dacă nu l-aţi văzut, merită să riscaţi 90min, măcar pentru distribuţie.

"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de iulius_gherase »

Domnule Dan pana se ajunge le CEDO, prin toate procedurile si sa se judece efectiv, aveti casa deja daramata...procesul la CEDO nu suspenda executarea sentintei din tara...
e varza sistemul de justitie...te doare mintea...numai la mana lor sa nu ajungi...numai zic de parchete... daca te trimite in judecata, esti ca si condamnat, putine clasari si putini judecatori se incumeta sa treaca peste propunerile parchetelor, cu atat mai mult peste cele de la DNA...marea majoritate a judecatorilor nu citesc, traiesc intr-o lume a lor, sunt niste mici Dumnezei, multi pustani iesiti de pe bancile facultatilor, cu 2 ani de INM, fara experienta practica si nici a vietii si a realitatilor cotidiene, doar niste tocilari care au invatat pe de rost pana si intrebarile de la psihologic sau intrebarile de la interviu....ajung cu o putere de viata si moarte asupra justitiabilor, cedeaza psihic, sunt practic intangibili, singura frica a lor fiind DNA-ul...multi judecatori sunt patati si astfel pot fi usor controlati de parchete...
solutii copy-paste...munti de dosare cu probe(inscrisuri) care nu au nici o legatura cu obiectul dosarului, doar sa fie acolo pentru impresia artistica...solutii care le astepti sa fie redactate 6-7 luni de la pronuntare...
vorbesc din experienta mea de peste 10 ani in sistem...
Bafta! sa va ajute si sa va dea putere Dumnezeu!
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:(5) Pentru repararea prejudiciului, persoana vatamata se poate se poate indrepta cu actiune numai impotriva statului, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice.

Adicatelea socializarea pierderilor, magistratul greseste si plateste statul = noi toti, inclusiv victima, cel care a fost prejudiciat.

Un individ oarecare, cand greseste, plateste de-l ustura: cu libertatea, cu averea etc. Nu la fel se intampla cu magistratii, procurorii, politistii si/sau functionarii publici.
Pai de aici vine si intrebarea, ce este rau in schimbarea legilor justitiei, lucru pentru care unii oameni au iesit in strada.
Oare un judecator nu o sa fie putin mai atent cand nenoroceste pe cineva ? Poate isi pune in balanta si prieteniile, sau eventualele influente.
Are posibilitatea sa le spuna, " plecati de aici cu smecheriile voastre, ca raspund pentru ele". Nu mai merge ! Si aia cu smecheriile, nu vor mai putea sa spuna nimic.
Acum merge treaba si a tot mers, iar daca se demonstra contrariul, raspundea statul, mai precis tot noi.
Observ o chestie. Pe langa oamenii manipulati, sau cei care cred ca schimband guvernul se schimba ceva, cine a mai luat foc legat de schimbarile din justitie ? Americanii !
Ce treaba au astia si de ce ii freaca grija atat de tare de justitia de la noi ?
Ne vor binele, sunt sigur...

Si uite cum, cu una doua cartite la informatii si cu o "justitie libera" care nu raspunde pentru nimic si de nimeni din tara asta, se poate controla totul.
Iar noi, stam in ploaie prin piete si cerem schimbari, suntem invrajbiti intre noi, ne cramponam ca a facut o combinatie un politician, fara sa observam miliardele care ies din tara, pentru ca cei care au puterea sa opreasca asta sunt manipulati prin santaj, sunt bagati la puscarie, sau cine stie ce le mai gasesc.
Cu Tudorel Toader sa vedem ce mai fac, ca omul este "lacrima".

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Dane, ma mira ca un om inteligent pune botul la prostiile cu "statul paralel". Pana acum era Basescu, dup-aia Soros, acuma statul paralel. Multi dusmani mai are tara asta, si nu-l lasa pe mustacios sa guverneze pentru bunastarea romanilor....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:Domnule Dan pana se ajunge le CEDO, prin toate procedurile si sa se judece efectiv, aveti casa deja daramata...procesul la CEDO nu suspenda executarea sentintei din tara...
e varza sistemul de justitie...te doare mintea...numai la mana lor sa nu ajungi...numai zic de parchete... daca te trimite in judecata, esti ca si condamnat, putine clasari si putini judecatori se incumeta sa treaca peste propunerile parchetelor, cu atat mai mult peste cele de la DNA...marea majoritate a judecatorilor nu citesc, traiesc intr-o lume a lor, sunt niste mici Dumnezei, multi pustani iesiti de pe bancile facultatilor, cu 2 ani de INM, fara experienta practica si nici a vietii si a realitatilor cotidiene, doar niste tocilari care au invatat pe de rost pana si intrebarile de la psihologic sau intrebarile de la interviu....ajung cu o putere de viata si moarte asupra justitiabilor, cedeaza psihic, sunt practic intangibili, singura frica a lor fiind DNA-ul...multi judecatori sunt patati si astfel pot fi usor controlati de parchete...
solutii copy-paste...munti de dosare cu probe(inscrisuri) care nu au nici o legatura cu obiectul dosarului, doar sa fie acolo pentru impresia artistica...solutii care le astepti sa fie redactate 6-7 luni de la pronuntare...
vorbesc din experienta mea de peste 10 ani in sistem...
Bafta! sa va ajute si sa va dea putere Dumnezeu!
In primul rand multumesc pentru gandurile bune si mai ales pentru faptul ca aveti curajul sa spuneti public aceste aspecte. Am observat o teama in randul celor care sunt zilnic in preajma justitiei, de a spune aceste lucruri, chiar daca absolut toti le cunosc.
La mine inca nu este de CEDO. Mai am doua cai exceptionale de atac si un proces de executare, unde se pot adauga noi lucruri. Repet, nu stiu pana la ce nivel se poate ajunge cu influenta si sper sa fie numai o "potrivire" pe la curtea de apel. Iau in calcul si ce spuneati de superficialitatea judecatorilor, dar parca este strigator la cer sa dispui daramarea unei case , pe doua vorbe . Sincer, imi doresc sa fie prostie, ca daca este "smecherie" , sa se ajunga ca oameni cu "posibilitati" sa comande inclusiv astfel de lucruri, deja trebuie sa ne luam campii.
Mai faci o smecherie, ca sa castigi ceva, dar nu ca sa nenorocesti oameni. Oare aici sa fi ajuns limitele ?

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Andrei I »

Dane este adevărat că există și câteva prevederi bune in schimbarea legilor justiției însă direcția în care acestea sunt construite apăra interesele unui grup de penali. Cu asta nu pot fi deacord. Nu mai vorbesc de necesitatea acestor schimbări în legile justiției în raport cu alte lucruri mult mai importante pentru România de care ar trebui să se preocupe in regim de urgență guvernul și parlamentul. Americanii au un interes clar în România, cel de aliat strategic împotriva Rusiei, care pe lângă securitate militară înseamnă că România va cheltui niste bani care se duc la Americani. Securitatea are un preț iar asta nu înseamnă că ne vindem țara americanilor. Ies in stradă Dane pentru că nu suport pumnul în gură, pentru că îmi doresc legea lustrației, pentru că nu suport ca o șleahtă de hoți să conduca destinele și viitorul copiiilor mei. Că și alții fură da, că și alții au furat, da, însă niciunii nu au furat legi, nu au băgat pumnul în gura cetățeanului, nu s-au pisat pe România ca ăștia. Și...se poate și altfel Dane, chiar și în România. Pt asta ies in stradă fără a fi manipulat!
Milionar excentric

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de iulius_gherase »

Dan Mitranescu scrie:
iulius_gherase scrie:Domnule Dan pana se ajunge le CEDO, prin toate procedurile si sa se judece efectiv, aveti casa deja daramata...procesul la CEDO nu suspenda executarea sentintei din tara...
e varza sistemul de justitie...te doare mintea...numai la mana lor sa nu ajungi...numai zic de parchete... daca te trimite in judecata, esti ca si condamnat, putine clasari si putini judecatori se incumeta sa treaca peste propunerile parchetelor, cu atat mai mult peste cele de la DNA...marea majoritate a judecatorilor nu citesc, traiesc intr-o lume a lor, sunt niste mici Dumnezei, multi pustani iesiti de pe bancile facultatilor, cu 2 ani de INM, fara experienta practica si nici a vietii si a realitatilor cotidiene, doar niste tocilari care au invatat pe de rost pana si intrebarile de la psihologic sau intrebarile de la interviu....ajung cu o putere de viata si moarte asupra justitiabilor, cedeaza psihic, sunt practic intangibili, singura frica a lor fiind DNA-ul...multi judecatori sunt patati si astfel pot fi usor controlati de parchete...
solutii copy-paste...munti de dosare cu probe(inscrisuri) care nu au nici o legatura cu obiectul dosarului, doar sa fie acolo pentru impresia artistica...solutii care le astepti sa fie redactate 6-7 luni de la pronuntare...
vorbesc din experienta mea de peste 10 ani in sistem...
Bafta! sa va ajute si sa va dea putere Dumnezeu!
In primul rand multumesc pentru gandurile bune si mai ales pentru faptul ca aveti curajul sa spuneti public aceste aspecte. Am observat o teama in randul celor care sunt zilnic in preajma justitiei, de a spune aceste lucruri, chiar daca absolut toti le cunosc.
La mine inca nu este de CEDO. Mai am doua cai exceptionale de atac si un proces de executare, unde se pot adauga noi lucruri. Repet, nu stiu pana la ce nivel se poate ajunge cu influenta si sper sa fie numai o "potrivire" pe la curtea de apel. Iau in calcul si ce spuneati de superficialitatea judecatorilor, dar parca este strigator la cer sa dispui daramarea unei case , pe doua vorbe . Sincer, imi doresc sa fie prostie, ca daca este "smecherie" , sa se ajunga ca oameni cu "posibilitati" sa comande inclusiv astfel de lucruri, deja trebuie sa ne luam campii.
Mai faci o smecherie, ca sa castigi ceva, dar nu ca sa nenorocesti oameni. Oare aici sa fi ajuns limitele ?
ma mira aceasta solutie...in practica intalnita des(intamplarea face ca am lucrez in domeniul proprietatii si a urbanismului), e foarte greu sa darami o constructie realizata fara autorizatie, daramite o constructie cu autorizatie...sincer astea cu cai exceptionale e frectie la os...sunt chestii ce tin de procedura si nu de fondul cauzei(la revizuire sunt niste motive) si astea de obicei nu le gresesc...
poate te ajuta
http://www.legal-land.ro/cedo-demolarea ... onventiei/
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane, ma mira ca un om inteligent pune botul la prostiile cu "statul paralel". Pana acum era Basescu, dup-aia Soros, acuma statul paralel. Multi dusmani mai are tara asta, si nu-l lasa pe mustacios sa guverneze pentru bunastarea romanilor....
Nu m-a interesat politica niciodata si nu ma uit in gura nimanui.
Reactia mea este pe ce mi se intampla si pe ce am observat direct la oamenii cu care am interactionat in ultima perioada.
Tu crezi ca tara asta se fura din interior ?
Tu crezi ca se apuca cineva de politica, fara sa aiba in suflet combinatiile si smecheriile ? Toti sunt o apa si un pamant ! O dovedeste ce este la noi de ani de zile si peste tot in lumea asta.
Numai ca politicienii nu au cum ( matematic ) sa fure cat poate da o tara.
O "fura" prin faptul ca accepta mici comisioane pentru facilitatile facute adevaratilor hoti.

Iti spun barbateste ca mi se falfaie de Dragnea si nu sunt setat pe un om ca raspunzator pentru tot ce se intampla. A fost vreunul bun ? Acum asta, parca este presedinte, asa il cauta.
Marioneta doi ( presedintele ), dupa marioneta unu, emil constantinescu, zici ca este omul invizibil. :)
Sunt setat pe banci, pe enel, pe distrigaz, pe petrom,omv, carefour, protv, ..., vodafone, ...pe toti astia care sunt lasati sa isi faca treburile linistiti si plusurile sa le trimita acolo de unde se dicteaza treburile. Iubesc Dedeman si cumpar numai de la ei, ca este singurul care tine profitul in tara !

Pai mergi in China sau la baietii destepti in America, primele doua puteri mondiale din punct de vedere economic, si vezi daca se accepta desfraul de la noi. Ai scos profit din tara , esti desfiintat cu totul. La noi merge, ... justitia nu merge.( asa considera americanii )
Mergi in Rusia si incearca. Nici nu stiu daca apuci sa intri in picioare.

Dragnea si astia ai lui asta incearca sa faca. Sa stopeze iesitul banilor din tara si sa diminueze controlul justitiei asupra celor care conduc. Repet, sa ii f.. :)
Prefer ca justitia sa fie controlata din tara si nu de afara. Sa se imbogateasca astia sa crape, dar cand isi fac case, dau de lucru la oameni aici, cand isi iau masini luxoase, dau de lucru aici, conacele trebuiesc intretinute, daca au prea mult si nu le pazesc, mai se gasesc unii sa ii usureze :D , dar banii raman aici. Asta este important !
Lumea pleaca sa munceasca afara pentru ca nu sunt bani in tara, nu din cauza ca si-a luat Dragnea insula ( ca alte zeci de cazuri de concesionari si smecherii, pe care nu le scoate nimeni in fata ).Gainarii de doi lei, in comparatie cu miliardele furate "legal" de marile corporatii.
Este matematica, nu altceva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”