Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de DumiD »

Nu sunt echitabile. Cum era, locul>nada>pescarul? 95% din participanti stiu deja sa pescuiasca, ce sa invete de pe un loc slab, cum sa participe la un concurs in calitate de donor? Majoritatea stiu deja...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

In 2009 - 2010 am tot spus lucrurile astea. Pe vreme aia se considera ca nu stiu sa prind "mare" si de aceea insist.

Concursurile pe "calitate" sunt mai dezechilibrate ca cele pe "cantitate", iar cele pe "cantitate - calitate" sunt si mai dezechilibrate prin prisma conjuncturilor de clasament si a prieteniilor.

Ceva ne-a aparat totusi. Foarte multi pescari au observat ca pentru "calitate" trebuie facut acelasi pescuit ca la "cantitate" si pescuiesc "la rand" cum se spune. Asa ne-am pastrat evolutia in pescuitul de cantitate.
Cu toate acestea "la masa finala" a CN-ului ( finala ), sunt cam aceiasi pescari ... :wink:

In alta ordine de idei. Pescarii au evoluat mult . Diferentele intre ei sunt mult mai mici ca in trecut, iar locul isi spune din ce in ce mai mult valoarea.

Se poate observa pe Corbu la cantitate ca rezultatele sunt crescatoare fata de un capat de sector. Este exact ce spuneam.
Corbu este cea mai echilibrata balta. Nu privind strict locurile, ci prin informatia pe care o da ca valoare intre ele !
Restul depinde numai de regulament sa echilibreze concursul.

Concursurile dintr-un singur stand nu se pot echilibra niciodata. Vorbim de "calitate" , dar nici pe "cantitate" nu se poate echilibra nimic.

Singura varianta este tot pe loturi. Sustin si asta de mult timp.
Pe loturi de 3 echipe este greu. Nu imposibil, ca CN-ul se pare ca poate.

Propunerea mea este ca se pot face concursuri pe loturi de doua echipe si normal ... cantitate.
In orice situatie, se echilibreaza concursul infinit mai bine.
Este singura varianta pe care o vad ca pe un pas inainte. Numai cu "cantitatea" nu se face nimic.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

claudiupascu scrie:Cu toate ca la unul bazat pe calitate am castigat un premiu destul de mare ptr.anul acesta am luat decizia sa nu mai particip la concursurile numai pe calitate.
Nu pot sa trec fara sa apreciez asta !
Sa stii pescuit nu inseamna intotdeauna sa tii o cupa in mana.
Felul in care percepi pescuitul, valoreaza mai mult !

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Competitii pe CANTITATE

Mesaj de yuuhuu »

Da si mie mi se pare o echilibrare ff buna pe loturi. dar sunt multi care zic ... deh de ce sa depind eu de echipa x si y ( depinde de cate sectoare sunt ) E pacat ca multa lume nu are incredere in coechipieri si mereu se ivesc discutii . Eu sunt pro ptr un concurs pe loturi dar anuntat din timp ca sa fie timp ...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

Nu exista concurs mai echilibrat decat cel pe cantitate+sectorizare+loturi+grile valorice,iar pentru finete se poate jongla cu doar bila/fara naditor/doar romanesc/fara nadire grea ... in functie de balta/anotimp/nr.de standuri.Chiar si echipa de 3 pescari poate pescui individual pe fiecare sector,trebuie doar sa se vrea eliminarea "bulanului" din competitii...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de DumiD »

eugen dragnea scrie:Nu exista concurs mai echilibrat decat cel pe cantitate+sectorizare+loturi+grile valorice,iar pentru finete se poate jongla cu doar bila/fara naditor/doar romanesc/fara nadire grea ... in functie de balta/anotimp/nr.de standuri.Chiar si echipa de 3 pescari poate pescui individual pe fiecare sector,trebuie doar sa se vrea eliminarea "bulanului" din competitii...
Sectoare, cluburi, si repetat concursul la cateva saptamani pana cand fiecare club pescuieste pe toate standurile. Eu asa as fi vazut competitia 6 Carp Clubs, sa dureze un sezon, 6 manse pe aceeasi balta, si la final clasament pe cantitate. Nu se elimina bulanul de tot dar e cel mai aproape de adevar. In rest e barbut, ba chiar la cantitate unii joaca cu zaruri normale iar altii au un zar doar cu 1 si celalalt doar cu 2.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut72 »

Eu vad asa, concursurile la cantitate:

- loturi. Doua sau trei echipe (ideal trei), doi sau mai multi concurenti (ideal doi).
- sectoare. eventual si subsectoare, daca e cazul.
- grile (incercat cat mai echilibrate).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:Eu vad asa, concursurile la cantitate:

- loturi. Doua sau trei echipe (ideal trei), doi sau mai multi concurenti (ideal doi).
- sectoare. eventual si subsectoare, daca e cazul.
- grile (incercat cat mai echilibrate).
Punct.
Asta este cheia.
Dar ce facem cu cei mai putin talentati care se bazeaza mai mult pe factorul bulan ? :D Si sunt cam multi....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut72 »

Vladut Mateianu scrie: Dar ce facem cu cei mai putin talentati care se bazeaza mai mult pe factorul bulan ? :D Si sunt cam multi....
Au varianta concurs-cantitate pe Sarulesti, fara sectoare. Sau pe Corbu.

Multe locuri pentru concurentii aia multi. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Mugady
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 01, 2017 11:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Mugady »

Vladut Mateianu scrie:
ionut72 scrie:Eu vad asa, concursurile la cantitate:

- loturi. Doua sau trei echipe (ideal trei), doi sau mai multi concurenti (ideal doi).
- sectoare. eventual si subsectoare, daca e cazul.
- grile (incercat cat mai echilibrate).
Punct.
Asta este cheia.
Dar ce facem cu cei mai putin talentati care se bazeaza mai mult pe factorul bulan ? :D Si sunt cam multi....
Dar ce te faci cu cei care nu pot veni cu fabrica de nada pe balta....
Si ei sunt cam multi
Dacă nu se pot baza pe foarte multă nada, din varii motive, nu le ramane decat bulanul.
Concursurile, indiferent ca sunt pe cantitate sau calitate, se învârt doar in jurul banilor. Dacă nu ai bani nu prea are importanta talentul

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”