Mtx class

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Mtx class

Mesaj de gor965 »

Alin Galbenu scrie:Pai XTD are 694 grame, asta ziceam si eu, ca nu are ce cauta aici :lol:
Cred ca e vorba de varianta CI4 XTC cu 540gr fara fir.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Mtx class

Mesaj de gor965 »

shahjaban scrie:
Este dreptul dvs. :D..... si uite asa usor-usor ajungem la multe mulinete pana in 600 gr. cu fir tras pe ele ..... :D 8) :lol: :D
Daca e sa fie comparatia echitabila ... din astea are vreuna 82mm la baza tamburului ?

p.s.
Caz concret - Diferenta intre un tambur de 70mm si unul de 80mm de la Okuma, incarcate cu fir, e de
peste 60 gr (159gr-tambur Powerliner 860, 226gr-tambur Oryx 65)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

[quote="gor965"
76mm la baza ?[/quote]

Din cate stiu eu, toate mulinetele de 80 ( apropiate de cifra asta in mm ai diametrului tamburului ) au atat in fata cat si in spate acelasi diametru.
La cele cu diametre mai mici la buza tamburului s-a putut realiza un diametru mai mare pe spatele tamburului. ( cele cu tambur conic ).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

shahjaban scrie:
Dan Mitranescu scrie:
shahjaban scrie:Am pus pe cantar modelul Ci4 XTC ...dar si XTB -ul este pana in 600 gr. asa ca mai trebuie sa puneti o mulineta la socoteala .. :D
Aceeasi model de carcasa ... ! Nu merge ! Ca asa vin si eu cu MT14000 ! :D

Este dreptul dvs. :D..... si uite asa usor-usor ajungem la multe mulinete pana in 600 gr. cu fir tras pe ele ..... :D 8) :lol: :D
Care multe ? :) Doua modele ( carcase ) din sute de modele de mulinete crap.
Asta daca ne referim la mulinete cu peste 6 rulmenti, ca daca ne referim la mulinete cu peste 8 rulmenti ( iau in calcul aspectul, deoarece este strict legat de greutatea mulinetei ), atunci nu este niciuna ! :D :mrgreen: :D

Lasand gluma, in descrierea mea pentru MX 14000 am precizat faptul ca una dintre calitatile acestei mulinete este greutatea redusa, lucru greu de realizat de majoritatea producatorilor. Dupa cum se vede , acolo unde gasim destul de rar aceasta greutate de sub 600g la o mulineta cu tambur de 80 si pretul este ridicat. Deci nu este usor sa faci asa ceva. Asta era ideea.

P.S. Maine aflu cat o sa coste MX14000 cu corpul si tamburul facute din carbon. In vara o cantarim si pe asta. :wink:

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Mtx class

Mesaj de jugarucristian »

gor965 scrie:76mm la baza ?

76mm are la buza de sus a tamburului,cel putin asa tin minte de cand am masurat ultima data, pun si o poza informativa.
La baza era mai mare cu 2-3mm daca nu ma insel.
Cand fac rost de un subler, o sa mai masor odata.
Tamburul este de ultegra xtb ci4+.
Fişiere ataşate
tambur1.jpeg
tambur1.jpeg (98.91 KiB) Vizualizat de 1822 ori
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Mtx class

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie: Din cate stiu eu, toate mulinetele de 80 ( apropiate de cifra asta in mm ai diametrului tamburului ) au atat in fata cat si in spate acelasi diametru.
Eu din cate stiu difera diametrul tamburului la varf fata de baza. Profilul celor de la Okuma prevede din turnare o "fusta metalica" la baza (e in "combinatie" cu periile antibrush) asa incat un tambur de 80 are 82mm maxim (jos) si 76mm sus. Tamburul de 70 are 74mm la baza si 70mm sus. Cred ca difera forma tamburului (ca diametre sus-jos) in functie si de sistemul antibrush.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Mtx class

Mesaj de gor965 »

jugarucristian scrie:
gor965 scrie:76mm la baza ?

76mm are la buza de sus a tamburului,cel putin asa tin minte de cand am masurat ultima data, pun si o poza informativa.
La baza era mai mare cu 2-3mm daca nu ma insel.
Cand fac rost de un subler, o sa mai masor odata.
Tamburul este de ultegra xtb ci4+.
Da, daca ai sus 76mm cel mai probabil la baza o sa ai 78-80mm.
Cum spuneam , la Okuma sunt 3 diametre peste care dai cand masori la exterior...
_dsc11101.jpg
_dsc11101.jpg (100.32 KiB) Vizualizat de 1727 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie: Din cate stiu eu, toate mulinetele de 80 ( apropiate de cifra asta in mm ai diametrului tamburului ) au atat in fata cat si in spate acelasi diametru.
Eu din cate stiu difera diametrul tamburului la varf fata de baza. Profilul celor de la Okuma prevede din turnare o "fusta metalica" la baza (e in "combinatie" cu periile antibrush) asa incat un tambur de 80 are 82mm maxim (jos) si 76mm sus. Tamburul de 70 are 74mm la baza si 70mm sus. Cred ca difera forma tamburului in functie si de sistemul antibrush.
Eu ma refeream la diferente evidente, adica de 1cm .
Genul asta de tambur :
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... a8000.html
Nu gasesti diferentele astea la mulinete de 80 . Cel putin, eu nu stiu.

Si la MX pe spate tamburul este mai mare cu 2mm, iar in dreptul acelei ridicaturi ( fuste de la Okuma ) are 80mm. Asa este cam la toate astea din gama 80.
Mai mari nu stiu.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Mtx class

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:....

Eu ma refeream la diferente evidente, adica de 1cm .
Ei, eu stiam de diferenta intre diametre la mulinetele mele, insa azi am cantarit tamburii sa vad si diferenta de greutate. Dupa cum am spus, daca iei diametrul de la varf, 76mm vs 70mm, ai peste 60gr diferenta (din constructia tamburului, plus firul).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:....

Eu ma refeream la diferente evidente, adica de 1cm .
Ei, eu stiam de diferenta intre diametre la mulinetele mele, insa azi am cantarit tamburii sa vad si diferenta de greutate. Dupa cum am spus, daca iei diametrul de la varf, 76mm vs 70mm, ai peste 60gr diferenta (din constructia tamburului, plus firul).
Asa este. Mulinetele cu tambur de 70 ( eu asa le incadrez, 30,40, 50, 60, 70, 80 ) sunt cu pana la 100g mai usoare decat cele cu tambur de 80, lund in calcul acelasi model. ( mulineta in intregime. ).
Din acest motiv este corect sa le comparam pe aceeasi marime.
Astea de 80 au ( cred ca toate, cu foarte mici diferente) 76 la buza, 78 la baza si 80 pe zona cea mai inalta ( in dreptul periei ).

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”