Permisul de Pescuit ANPA - Intrebari si Raspunsuri

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Permisul de Pescuit ANPA - Intrebari si Raspunsuri

Mesaj de Bogdan Timis »

Ghid despre eliberarea online a permisului de pescuit emis de ANPA

Intrebari si raspunsuri in legatura cu permisul de pescuit recreativ.


Incerc sa aflu concret care sunt pasii pentru a obtine in anul 2018 un permis de pescuit ANPA.

Am tot cautat si am gasit o mie de pareri, ba ca trebuie sa fiu inscris intr-o asociatie unde sa platesc o taxa desi permisul este gratuit, nu am inteles nimic.
Lucrez in Bucuresti si am domiciliul in Buzau. De unde imi iau permis de pescuit pentru anul 2018 si ce am nevoie pentru asta?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de gor965 »

Sunt disponibile doua tipuri de permise ANPA ...
-unul albastru eliberat de ANPA ptr. apele naturale neatribuite (pentru Dunăre cu brațele sale și Marea Neagră se obține de la sediul ANPA București sau la Serviciile teritoriale ANPA/DPIM Constanța/ANPA)
- altul alb, parca, eliberat de catre asociatiile de pescari, ptr. apele pentru care au obtinut licenta de pescuit sportiv (ma rog, e mai stufoasa treaba, cu plan de management, paza, populari, etc.).
Iti trebuie o copie dupa buletin.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:Sunt disponibile doua tipuri de permise ANPA ...
-unul albastru eliberat de ANPA ptr. apele naturale neatribuite (pentru Dunăre cu brațele sale și Marea Neagră se obține de la sediul ANPA București sau la Serviciile teritoriale ANPA/DPIM Constanța/ANPA)
- altul alb, parca, eliberat de catre asociatiile de pescari, ptr. apele pentru care au obtinut licenta de pescuit sportiv (ma rog, e mai stufoasa treaba, cu plan de management, paza, populari, etc.).
Iti trebuie o copie dupa buletin.
Conform ordinului Presedintelui ANPA si asociatiile sunt obligate sa elibereze permisul albastru ANPA, inclusiv nemebrilor. In practica, acestea folosesc tot felul de tertipuri sa n-o faca.

Cel mai sigur, cu copia dupa buletin, il obtii direct la filiala teritoriala ANPA (atentie, ca astia au program de aprozar comunist). Insa, doar cu acesta, nu poti pescui decat pe Dunare, Marea Neagra si/sau apele neatribuite. Daca pescuiesti pe o apa atribuita unei asociatii, va trebui sa platesti taxa ceruta de ei.

Controlul de la ascoiatie ar trebui sa vina insotit de Politie/Jandarmerie (pe care nu-i intereseaza decat permisul albastru ANPA). Nu se intampla intotdeauna si, cand nu se intampla, poti sa le cam dai cu tifla controlorilor. In plus, asociatiile au si obligatia de a monta panouri avertizoare pe apele atribuite. Daca acestea nu exista, le ceri copia dupa contractul de atribuire. De folos ar fi si sa cereti la sediile ANPA liste cu apele atribuite fiecarei asociatii in parte.

Inca ceva, conform aceluiasi ordin al Presedintelui ANPA, odata ce esti membru al unei asociatii, poti pescui si in alte judete, pe baza de "reciprocitate"

Succes!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Bogdan Timis »

De ce sa complic si sa imi iau permis printr-o asociatie si sa nu imi iau singur cu buletinul de la ANPA, in conditiile in care la ANPA e gratis, la asociatie trebuie achitata taxa de membru.
Ceva nu se pupa.
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de gor965 »

Bogdan Timis scrie:De ce sa complic si sa imi iau permis printr-o asociatie si sa nu imi iau singur cu buletinul de la ANPA, in conditiile in care la ANPA e gratis, la asociatie trebuie achitata taxa de membru.
Ceva nu se pupa.
Permisul ANPA -albastru e gratis dar nu-ti da voie sa pescuiesti liber decat pe apele neatribuite. Pe restul apelor pe care asociatiile au contract, va trebui ori sa-ti faci permis la respectiva asociatie ori sa platesti taxa de pescuit pe zi catre respectiva asociatie.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Bogdan Timis »

Merci gor965 pentru lamurire.
Ai idee daca gasesc pe undeva o lista unde e pescuit "la liber" cu permis albastru si care sunt zonele concesionate de asociatii?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de gor965 »

Bogdan Timis scrie:Merci gor965 pentru lamurire.
Ai idee daca gasesc pe undeva o lista unde e pescuit "la liber" cu permis albastru si care sunt zonele concesionate de asociatii?
Le gasesti pe sit-ul ANPA. Stiu ca listele se mai actualizeaza...ptr. Moldova e un proces verbal :

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... oldova.PDF
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Cucu Ionel »

Pe site-ul ANPA, mai jos pe pagina, ai procesele verbale cu fiecare zona cu tarii, cu repartizarea luciurilor de apa pe filiale. Care ape nu sant cuprinse in acele tabele atunci alea sant "libere"
Fir intins

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de petre iulian »

Vezi ca acum 2 saptamani , la sediul din Bucuresti stateai la coada in jur de o ora si jumatate . Poate intre timp s-au mai diminuat cererile de permise :wink:
Trebuie doar o copie dupa C. I .

pt. PG-uri trimiti mail-uri la zonele pe care vrei sa mergi (zone de frontiere) si primesti de la ei ok -ul ....dureaza si aici cam o saptamana pana primesti raspuns . :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de eugen dragnea »

gor965 scrie: Permisul ANPA -albastru e gratis dar nu-ti da voie sa pescuiesti liber decat pe apele neatribuite. Pe restul apelor pe care asociatiile au contract, va trebui ori sa-ti faci permis la respectiva asociatie ori sa platesti taxa de pescuit pe zi catre respectiva asociatie.
Sti ce nu inteleg eu la "sugativele"astea incompetente de la ANPA,daca tot e gratis de ce mai consumam energie si timp inutil sa eliberam un permis?!doar asa ca sa para ca-si merita salariile? nu se putea pescui doar cu buletinul?! Si nu mai bine puneau ei lista scurta cu apele neconcesionate?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”