Lacul din PARCUL IOR

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Albert »

dancalinescu scrie:@Albert. Daca dai la boiliesuri tari, au cum sa le manance?
La cele solubile e mai usor ca se descompun si devin mici..
Cel din avatarul meu a rontait un Techni Spice deshidratat de-a devenit din 24 aproape 18 de m-am chinuit sa-l gauresc. Nu conteaza marimea, astia rontaie orice.
De eradicat e aproape imposibil. Pescarii din vest stiu ce masuri radicale au aplicat ungurii pe anumite balti - secat, arat, inchis pescuitul...

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de tai_pan28 »

Mai e putin si se face anul. Are cineva vreo veste referitor la cand si daca se deschide pescuitul? 8)
Adrian
Friends Carp Team

ndibos
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 22, 2014 22:08

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de ndibos »

Salut,

Ma intereseaza si pe mine subiectul, fiind unul dintre pescarii care apreciaza acest lac. In trecut am avut ocazia sa vad capturi frumoase pe aceasta balta...de la crap de 11kg, cteno de 8, novac de 12, carasi de 2Kg... Este placut sa poti iesi la o partida rapida, langa casa.
Intrucat am citit postarile anterioare, vin cu cateva informatii suplimentare:

- da, s-a populat lacul cu 10 tone de peste. Crap 1-2kg, chinezesc 1kg, cteno 800g-1kg. S-a bagat si foarte mult peste amestecat 150-300g (rosioara, caras, novac, chinezesc, cteno, somn romanesc). Am aflat dintr-o sursa de incredere. Am si vazut personal pestele in apa... este o splendoare sa vezi...

- nu am auzit nici un termen pentru redeschiderea pescuitului. Si daca se va deschide, in mod sigur va fi doar de pe insula. Nu se poate tine sub control altfel.

Nu stiu conditiile in care vom mai pescui in IOR... probabil s-a inchis tot datorita problemelor... Civilizati sau nu, pescarii au dat nastere la conflicte si probleme. Si nu pescarul in sine cat existenta lor pe insula pescarilor. Nu mai conteaza a cui a fost vina de a inceput scandalul...conteaza numarul de plangeri, certuri si rapoarte de la paza...etc. Probabil s-au saturat. Si am fost martor atat la certuri cu cei din barcute/hidrobiciclete cat si la fapte urate din partea pescarilor (cu pomii :) )...

Din pacate, popularea cu peste nu va rezolva problema somoteiului pitic. Poate doar un pescuit masiv organizat si eventual popularea cu vreo specie de rapitor care reuseste sa il manance.

Numai bine!

bigglue
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 05, 2018 11:42

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de bigglue »

Salut,

Noutati in ceea ce priveste acest lac? PMB S3 ce zice?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”