Boilies picant

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de Albert »

Un leu, doi in plus conteaza enorm cand vinzi chestii.
Cat despre prosteala, daca tot vrei sa fii Toma Alimos, spui tot, cu subiect si predicat. Cu toate astea omul spune ca a facut un produs identic cu rr, adica tot o prosteala, mai scump decat orginilaul dar nu dai detalii inafara de faptul ca-i singurul beneficiar.
D-aia intrebam, n-are nicio logica.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies picant

Mesaj de gabi1 »

Treaba-i ca "fructul" interzis în Pensionul de la Prislop; Sar fetele pe ficiori, ca albinele pe flori! :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de adnov »

Albert scrie:Un leu, doi in plus conteaza enorm cand vinzi chestii.
Cat despre prosteala, daca tot vrei sa fii Toma Alimos, spui tot, cu subiect si predicat. Cu toate astea omul spune ca a facut un produs identic cu rr, adica tot o prosteala, mai scump decat orginilaul dar nu dai detalii inafara de faptul ca-i singurul beneficiar.
D-aia intrebam, n-are nicio logica.
Corect! Asta am incercat si eu sa subliniez, pe langa alte aspecte. Cu toate ca pe Vladut nu-l incomodeaza nici o intrebare, a refuzat voalat sa raspunda, cam la tot ce s-a intrebat aici. Putinele raspunsuri pe care le-a oferit mi s-au parut cel putin hilare si le-am combatut, zic eu, constructiv, cu argumente. Asa cum am mai spus, imi place polemica constructiva si astept replica la tot ce am afirmat aici (constructiva si fara atac la persoana). Sa spui ca nu vorbesti cu atotstiutorii imi pare ca ai ramas fara argumente si incerci sa arunci prosopul inainte sa te afunzi mai rau. Nu am nimic personal cu tine Vladut si nu cred ca am atacat in acest topic altceva decat ideile si raspunsurile tale. Daca a parut altfel imi scuze de pe acum.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies picant

Mesaj de ionut72 »

adnov scrie:quote]

Ai de asteptat. Cate zeitati ai vazut sa se bage in seama cu muritorii de rand ? :D Mai ales cu cei care nu cred in zei ! :wink:

Karl Benz a inventat autoturismul.Henry Ford a inventat autoturismul care ii poarta numele. Consideri ca BMW este o facatura ?
... In afaceri cel mai mult conteaza pretul ...[/quote]

In afaceri cel mai mult conteaza obrazul.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Boilies picant

Mesaj de Sorin Daringa »

Vladut Mateianu scrie:ie adivarat tat ce spui tu bosulane mai putin treaba cu dilutia. la senzor ne ocupam cu polutia. mai ales noaptea bosule cand ie paznici de la fabrici de clo si csl obositi si pica in erectie ! capisci? sau cum se zice in vikinga... :mrgreen:

PS . folosesti clo ?
Vladut.. De obicei nu prea mai scriu pe forumul asta. Dar treaba asta precum voi produceti aminoacizi, clo si csl ma cam pune pe ganduri. Si totusi nu prea e corect sa-ti minti poate miile de clienti pe care brandul Senzor ai are.Ca ai retete bune poate e meritul tau. Dar restul e can can
Vikingii nu prea au treaba aici.. Poate mai la nord un pic.
Crapul in DK se prinde foarte bine la porumb bonduele. Au incercat baietii si cu solubilele 1016 dar nu se topeau in apa.
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

DumiD scrie:
Albert scrie:
Vladut Mateianu scrie: Si nici nu este comvenabil ca si pret, este mai scump la achizitie decat RR original !
Acum serios, de ce ai face asa ceva? Adica sa iei ceva mai scump decat un original care functioneaza - zice lumea - foarte bine.
Probabil stie sigur ceea ce altii doar banuie : rr este o mizerie, un ingredient de volum impachetat ca "arma secreta"! Daca tot dai prosteala, ce mai conteaza un leu-doi in plus...
Bine punctat Dumi. Eu ce am creat nu este un ingredient de volum, toate componentele au rol in nutritia crapului. Doar culoarea este identica.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

adnov scrie:
Albert scrie:Un leu, doi in plus conteaza enorm cand vinzi chestii.
Cat despre prosteala, daca tot vrei sa fii Toma Alimos, spui tot, cu subiect si predicat. Cu toate astea omul spune ca a facut un produs identic cu rr, adica tot o prosteala, mai scump decat orginilaul dar nu dai detalii inafara de faptul ca-i singurul beneficiar.
D-aia intrebam, n-are nicio logica.
Corect! Asta am incercat si eu sa subliniez, pe langa alte aspecte. Cu toate ca pe Vladut nu-l incomodeaza nici o intrebare, a refuzat voalat sa raspunda, cam la tot ce s-a intrebat aici. Putinele raspunsuri pe care le-a oferit mi s-au parut cel putin hilare si le-am combatut, zic eu, constructiv, cu argumente. Asa cum am mai spus, imi place polemica constructiva si astept replica la tot ce am afirmat aici (constructiva si fara atac la persoana). Sa spui ca nu vorbesti cu atotstiutorii imi pare ca ai ramas fara argumente si incerci sa arunci prosopul inainte sa te afunzi mai rau. Nu am nimic personal cu tine Vladut si nu cred ca am atacat in acest topic altceva decat ideile si raspunsurile tale. Daca a parut altfel imi scuze de pe acum.
Ok. Astept intrebarile tale.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de adnov »

On topic:
Ce teste ai facut cu pudra de chili si in ce conditii?
Ai incercat acelasi mix cu si fara?
Balta era aceeasi, anotimpul, conditiile meteo, monturile...?
Intreb deoarece s-a demonstrat stiintific ca, crapul nu are receptori pentru capsaicina. Ba mai mult capsaicina nu este solubila in apa. De aia dupa ce mancam un ardei iute bem iaurt si nu apa ca sa scapam de arsuri. Nefiind solubila in apa nu putem vorbi de atractie. Se stie ca, capsaicina are un rol termogenic, ceea ce ajuta metabolismul fiintelor cu sange cald, dar crapul are sange rece, deci si teoria asta a picat.

Off topic:
Ramane intrebarea cu recomandarea proportiilor de aroma/kg de mix. Asa cum am spus de ce toti recomanda maxim 10ml/kg, inclusiv tu, iar in reteta data de tine procentul este dublu? Ai facut ceva teste in acest sens si ai vazut ca un procent dublu nu dauneaza, ba mai mult ajuta?

Daca tot ati dezvoltat un ingredient superior Robin Red-ului de ce nu incercati sa-l promovati? Chiar tu ai spus ca noi credem ca doar ce fac englezii e bun si tocmai tu folosesti un ingredient autohton pe care il maschezi ca fiind Robin Red. De ce nu-i gasiti o denumire, de ce nu-i faceti o descriere si de ce nu-l promovati ca fiind un produs autentic romanesc? Fara suparare si scuze ca ma repet asta este o lipsa de onestitate fata de cei care folosesc produsele Senzor.

Cam atat momentan. Cu siguranta voi mai avea si altele :-)

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de florian »

adnov scrie:


Off topic:
Ramane intrebarea cu recomandarea proportiilor de aroma/kg de mix. Asa cum am spus de ce toti recomanda maxim 10ml/kg, inclusiv tu, iar in reteta data de tine procentul este dublu? Ai facut ceva teste in acest sens si ai vazut ca un procent dublu nu dauneaza, ba mai mult ajuta?

Daca tot ati dezvoltat un ingredient superior Robin Red-ului de ce nu incercati sa-l promovati? Chiar tu ai spus ca noi credem ca doar ce fac englezii e bun si tocmai tu folosesti un ingredient autohton pe care il maschezi ca fiind Robin Red. De ce nu-i gasiti o denumire, de ce nu-i faceti o descriere si de ce nu-l promovati ca fiind un produs autentic romanesc? Fara suparare si scuze ca ma repet asta este o lipsa de onestitate fata de cei care folosesc produsele Senzor.

Cam atat momentan. Cu siguranta voi mai avea si altele :-)
Multe firme de nada din Anglia recomandau dozajul aromei 2-3ml pe ou , in general al un kg de mix se pun 8-9 oua , de aici rezulata ca dozajul aromei per kg ajunge la 16 -20ml .
De pe site-ul unui producator englez pentru aroma de squid: Recommended inclusion level: Up to 10ml/kg in boilies or 5ml/egg in hook baits.

Avatar utilizator
Dcke
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Noi 29, 2014 14:30
Puncte: 0

Re: Boilies picant

Mesaj de Dcke »

Vladut Mateianu scrie:"Facatura RR" de care zici tu costa mai mult decat cel original. De ce oare ? De ce oare tot ce fac englezii este bun, iar ce facem noi este indoielnic ? Ei bine, afla ca facem in tara complex de aminoacizi(il folosim majoritatea producatorilor), clo, csl, extract ficat, rr, etc. Si mai si exportam dc chiar vrei sa sti. Consider ca nada romaneasca este nr 1 in Europa si de ce nu, in lume. Rezultatele vorbesc.
Cat tupeu si ce afirmatii! :lol: :lol: :lol: Incredibil! Oare stim noi gresit si carpfishingu' modern s-a inventat pe malul Dambovitei?? :mrgreen: De ce oare tot ce fac englezii este bun, iar ce facem noi este indoielnic? Va spun eu de ce! Pentru ca absolut tot ce se intampla-n tara asta e cel putin indoielnic, mai ales in business ca sa nu vorbim despre politica. Copiat si plagiat, furt si inselaciune, mita, coruptie, nepotism,...etc. Nada romaneasca nr 1 in Europa? Sa presupunem ca este....pur teoretic....; dar oare o fi identica cu aia vanduta publicului larg? :!: :idea:
Borne To Fish, Forced To Work...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”