Boilies picant

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mugady
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 01, 2017 11:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de Mugady »

betucu scrie:Cine are la vanzare , aroma d-asta de squirt ? :))
Gasesti pe net, dar costa 100 Euro/Ora

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies picant

Mesaj de gabi1 »

betucu scrie:Cine are la vanzare , aroma d-asta de squirt ? :))
Studiază si "conţinutul" cutiei craniene pe care o au crapii. Poate au nevoie şi de vitamine.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Boilies picant

Mesaj de eugen dragnea »

adnov scrie: Sincer...cred ca ai gresit forumul :D
Nu neaparat...sunt multi altii aici din prea multa pasiune...spre exemplu George Iorga are studii care nu au legatura cu domeniul dar adora fenomenul...Mitranescu are Politehnica pe vremea cand se facea scoala nu ca acum cand iei note la examen pe prezenta la cursuri... pe Albert si Gabi1 nu-i cunosc dar sunt "suspect" de interesanti in discutii...e o vorba veche: Stejarii falnici se hranesc cu uscaciunile padurii :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies picant

Mesaj de doruSV »

Ce bine ca pescuitul la crap nu e o stiinta exacta.
Ca altfel tare ne-am mai fi plictisit iarna .

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies picant

Mesaj de Lucian SV »

eugen dragnea scrie:
adnov scrie: Sincer...cred ca ai gresit forumul :D
Nu neaparat...sunt multi altii aici din prea multa pasiune...spre exemplu George Iorga are studii care nu au legatura cu domeniul dar adora fenomenul...Mitranescu are Politehnica pe vremea cand se facea scoala nu ca acum cand iei note la examen pe prezenta la cursuri... pe Albert si Gabi1 nu-i cunosc dar sunt "suspect" de interesanti in discutii...e o vorba veche: Stejarii falnici se hranesc cu uscaciunile padurii :wink:
iar tu piscicultor vinzi robineți! au și ăștia legătura cu apa deci e ok. :lol:
on topic ceva sincer și la locul lui http://albuflorin.ro/ lectură plăcută!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Boilies picant

Mesaj de gor965 »

eugen dragnea scrie: Nu neaparat...sunt multi altii aici din prea multa pasiune...spre exemplu George Iorga are studii care nu au legatura cu domeniul dar adora fenomenul...Mitranescu are Politehnica pe vremea cand se facea scoala nu ca acum cand iei note la examen pe prezenta la cursuri... pe Albert si Gabi1 nu-i cunosc dar sunt "suspect" de interesanti in discutii...e o vorba veche: Stejarii falnici se hranesc cu uscaciunile padurii :wink:
Eu sunt aici ptr. ca am gasit in forum o preocupare. Pur si simplu aveam timp liber si am gasit o comunitate dispusa sa mi-l ocupe. Spre deosebire de alte forumuri mai stricte, mai elevate, aici utilizatorii ar trebui sa se simta ca acasa, ca intro familie. Sunt alte forumuri unde atmosfera e ca de scoala (chiar mai cazona asa)...stii raspunsul la problema, ridici mana si spui, nu stii raspunsul, stai cuminte in banca ta si casca ochii la ce spun altii. Ei bine, plastic vorbind, de scoala nu-mi mai arde la varsta mea...prefer "viata in familie"...mai sparge ala mic un geam cu mingea (asta e, mai avem si spargatori de topicuri), mai spune ala batranu un banc porcos (mai ales iarna, se mai ia lumea la misto), mai servesc o ciorba calda facuta de nevastamea (mergem mai mult pe autohton, suntem nationalisti, deh), cam asta e. In ultima vreme chiar m-am ocupat mai mult de partea de partea mai artistica de pe forum, cu pozele, cu concursurile...ca sa fie lumea multumita si sa simt si eu c-am contribiut cu ceva.

p.s.
Boliesul asta picant mi-a adus aminte de o intamplare de acasa...de obicei pescuiesc dupa crap cu varga fixa si imi fac propria mamaliga. Cea mai de suscces reteta a fost mamaiga cu scortisoara. Intro zi n-a mai gasit pliculetul cu scortisoara si am rugat-o pe nevasta-mea sa caute prin dulapul cu condimente. Eu invarteam la mamaliga cand am auzit-o ca mi-a gasit scortisoara si mi-a turnat o lingura cu un praf de culoare mai rosiatica decat de obicei. Era boia de ardei. N-am mai avut chef sa fac alta mamaliga, m-am gandit ca e un pic picanta si am plecat a doua zi la pescuit cu mamaliga aia. Cand e sa mearga ceva prost, merg toate. Locul pe care pescuiam de ani de zile aproape zilnic era ocupat de un tip pe care nu-l mai vazusem vreodata. M-am asezat langa el la vreo 10m. Evident, ala scotea peste dupa peste (in general platica, caras si balos(noi ii spunem ocheana) iar din cand in cand ii mai dadea cate un ciortan care-i rupea linia)...eu, stateam frumos si admiram plutele, basca ma uitam ce culoare frumoasa are mamaliga cu boia. Am zacut pur si simplu 5 ore uitandu-ma la ala cum prinde peste intruna si era asa de incantat ca incepuse sa vorbeasca singur. La un moment dat m-a strigat sa ma intrebe daca nu am sa-i dau niste fir mai gros ca-i rup ciortanii liniile (cred ca avea linii sub 0.20). Aveam la mine 0.35 cu care dau de fel si l-am chemat sa-i dau rola de fir. Ca sa fie treaba ok, imi spune ca nu poate sa se ridice de pe loc ca-i trage intruna si daca sunt amabil sa vin pana la el si sa-i leg eu linia, ca tot stau degeaba. Imi venea sa-i arunc cu rola in apa intre plute...sa-i zic, dute-n pzda ma-tii si ia-ti fir de unde vrei...da' m-am calmat, am zis ca uite, sunt si figuranti de-astia pe balta, asta e...eram curios sa-l intreb cum mama ma-sii a nimerit el din 6km de mal tocmai pe locul ala. L-am intrebat si-mi spune...domne am fost ieri la peste pe malul de vis-a-vis...si era unul aici, il ardea pe peste...insa ala lua rar, asa unul la vreo 20 de minute , nu ca mine, unul dupa altul...toata smecheria e la mamaliga ...ca dau cu mamaliga speciala de usturoi (era verde). Eu fac pe prostul...cum adica domne' speciala ?...ala si mai smecher...NU POT SA-TI SPUN! M-i se inrosisera urechile de draci...Bagami-as ***** in mortii ***... am zis ca-i dau cu bicicleta in apa...eu iti leg firul la undita si tu-mi spui ca nu-mi zici de reteta secreta. Ma rog, asa niste noduri in gat am avut...am inghitit in sec si l-am intrebat daca revine si maine...a zis ca da, ca ii place locul si ca i-a mai ramas din mamaliga si ptr. ziua urmatoare. N-am inteles exact de ce trebuia sa toace si mamaliga care i-a ramas...ma rog, a doua zi mi-am facut mamaliga simpla (malai de moara si apa) si m-am dus la garla cu o ora mai devreme(pe bezna). Mi-am ocupat locul frumos si cand se cracana de ziua ma trezesc cu ala in spatele eu ... pai ce faci domne', mi-ai luat locul...mi-au sarit dracii si-am inceput sa-i torn toata istoria ... cine sunt, pe cine cunosc pe blata, de cati ani pescuiesc in locul ala, cum arata locul pe fund cand e apa scazuta, ca eu sunt ala de-a pescuit inainte cu o zi, ca dau dupa crap, cu bete mari de 7-8 m, carlige mari, patratica mare si tot asa, a bolborosit ceva si s-a asezat mai incolo. Am avut prima trasatura, am scos un ciortan de 2 kg. Am pus patratica iar, am mai scos unul mai mic dupa 10 min. Iar dupa vreo 20 de minute imi da unul mai mare, imi rupe linia. Ala de langa mine, evident nimic...imi iau inima in dinti...nene, n-ai un fir de 0.50 la matale?... ca mie mi-a rupt adineaori 0.35 si stiu ca vine mai incolo unul mai mare si o sa-mi rupa iar, ca eu stiu locul si sunt patit. Nu-mi rapunde, se face ca nu aude, nu vrea, s-a prins ca-l iau la misto, mama ma-sii...dupa 20 imi da iar un crap de vreo 5 kg...l-am plimbat prin apa 10 minute doar asa ca sa-l fac pe-ala sa-si muste buzele de ciuda. Dupa ce l-am scos, il aud p-ala susotind...ei, ai avut noroc chior, azi trage crapul, ca s-a strans pe locul momit de mine ieri la plecare (asta era treaba cu mamaliga care i-a ramas, a dat-o in apa, sa nadeasca locul ptr. ziua urmatoare). N-am mai rabdat si l-am luat in primire: Auzi coane, stii la ce prind eu...la mamaliga simpla!!! f@tem-as pe mamaliga ta secreta !!!...si bagami-as p*** in usturoiu tau, ca daca nu te bagai ieri pe un loc momit ani in sir de altul faceai un kkt cu mamaliga ta verde. Mai vii la peste si fara fir, te mai dai si mare pescar si rogi pe altul sa-ti lege liniile, bulangiu' draqu...Ce-a fost la gura mea, mi-e rusine acum ca-mi aduc aminte...era prima oara cand raspundeam unui nesimtit cu aceeasi moneda. Imi amintesc ca am mai luat dupa vreo 20 de minute o salonta de vreo 3 kg...foarte rara pe Dunare (sunt de la inundatii, de prin fermele piscicole) si ca sa inchei socotelile cu ala, m-am dus langa mal in apropierea aluia, am dat drumul la salonta si-am zis: papusa ai grija pe ce pui gura... usturoiul se pune in mujdei, nu in mamaliga! Cand am zis ultima fraza respectivul si-a strans catrafusele si dus a fost. Stiu ca am fost cel putin taran, ca aia care zic ca busuiocul nu se pune la friptura ca e bun doar la biserica, dar uneori trebuie sa te adaptezi, chiar coborand o treapta a civilizatiei. In concluzie...la mine n-a mers cu mamaliga picanta ! :D

p.s.2
O sa fac curat la un moment dat in topicul asta.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de jugarucristian »

Uite-ti si mamaliga verde :lol:
Sper sa nu ma injuri si pe mine :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
DSC_0485.JPG
DSC_0485.JPG (346.41 KiB) Vizualizat de 2270 ori
C.S SENZOR TEAM

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de pescarusull »

Deci tu i-ai ocupat locul pe balta. :lol:
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Boilies picant

Mesaj de gor965 »

jugarucristian scrie:Uite-ti si mamaliga verde :lol:
Sper sa nu ma injuri si pe mine :lol: :lol: :lol:
Chiar mi-am amintit de ala cu mamaliga verde si iute...asa zicea, ca usturoiul o face iute si de-aia trageau pestii ca la balamuc. N-am mai injurat ...sunt vreo 15 ani de-atunci! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Boilies picant

Mesaj de eugen dragnea »

gor965 scrie: Eu sunt aici ptr. ca am gasit in forum o preocupare. Pur si simplu aveam timp liber si am gasit o comunitate dispusa sa mi-l ocupe.
Felicitari,ce bine o fi de unii :D eu tai 2-3 ore de somn pentru 2-3 ore de pescuit...
Misto povestioara,am fost si eu victima unei umiliri data de un localnic pe Dunare care cu mamaliga facuta de nevasta-sa la cina a prins in cateva ore cat noi 6 pescari in 5 zile...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”