Intrebari despre CN

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de kelu84 »

Am sa las "daravelele"stea aici:

PARANÓIA (< fr.; gr. paranoia „nebunie”) s. f. Denumire dată unui ansamblu de tulburări psihice de caracter manifestate prin orgoliu exagerat, neîncredere, susceptibilitate exagerată, interpretări false, gândire greșită. În multe cazuri apar reacții agresive și stări de delir (de persecuție, de revendicări, de interpretare etc.). Uneori, termenul desemnează un delir cronic de interpretare, sistematizat, cu conservarea aparentă a clarității logicii și gândirii.

MITOMANÍE s. f. Boală mintală caracterizată prin nevoia patologică a unor persoane de a altera adevărul, de a fabula, de a inventa povești care le avantajează; p. gener. mania de a minți. – Din fr. mythomanie.

IMPOSTÓR, -OÁRE, impostori, -oare, s. m. și f. Persoană care caută să înșele, profitând de necunoștința sau de buna-credință a oamenilor; șarlatan, mincinos. ♦ Persoană care, prin minciuni și prefăcătorie, își arogă o falsă identitate (și competență), vrând să pară ceea ce nu este; farsor. – Din fr. imposteur, lat. impostor.

PROCESOMÁN ~ă (~i, ~e) m. și f. depr. Persoană care are mania de a intenta procese juridice fără nici un temei. /proces + suf. ~oman
Pentru mai multe detalii vedeti filmarea cu rudeanu si musatescu. Acordati MARE atentie cand ia cuvantul

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Anti FRPS »

"Începând de ieri, 13 iunie, legea interzice folosirea animalelor sălbatice în spectacole, pe tot teritoriul României. Astfel, imaginile în care tigri, lei, urși, elefanți sau alte animale sălbatice sunt forțate să execute diferite acrobații pentru a distra publicul devin istorie, după 56 de ani de spectacole de circ. România devine a 25-a țară din Europa care interzice folosirea animalelor sălbatice în circuri."
\

Daca precedentul exista , atunci sa interzicem si "circul cu pescuitul sportiv "
Cei care doresc desfiinatarea "circului de subsol" au acum un punct de plecare :lol:

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de kelu84 »

bogdanpesc scrie:Care circ "bre"...noi vorbim aici de legi europene...Fanel este stapanul absolut al legilor...si tu esti de parere ca pescuitul este SPORT...uite ca legiuitorii europeni au cu totul alta parere despre pescuitul sportiv tratat ca SPORT
Aaaa ca pescuitul poate fii tratat cu sportivitate...este alta gasca in alta traista...ca hipismul are derogare tot de la legiutorii europeni este alta mancare de peste....dar pana una alta pescuitul nu este sport in viziunea UE si pe cale de consecinta federatia lui Fanel este ilegala ..punct
Sau poate Romania si-a retras semnatura dupa DUDA sau numai face parte din UE sau are vreo derogare si nu stiu eu.
da-i idei dlui popescu. maine intenteaza proces sa iesim din UE, cere scoaterea uniunii in afara legii :mrgreen:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de eugen dragnea »

Mai aiurea este ca daca-l prinzi si-i dai drumul se considera abuz si este ilegal,daca-l prinzi si-l mananci se considera consum si este legal...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

andrei vladeanu scrie:PS M-am dat la o parte, va rog terminati cu circu'
Măi, măi tu trebuie să fii vreun virgin. Iar ai leșinat, ai vrut să ne spui ceva dar nu erai președinte și actele federației au rămas în sertar. Tardiv ca de fiecare dată.i. ps nu este un atac la persoană dar trebuia să te taxez și pe tine că prea o dai în lupul moralist!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

kelu84 scrie: da-i idei dlui popescu. maine intenteaza proces sa iesim din UE, cere scoaterea uniunii in afara legii :mrgreen:
Nu mai calcă ăsta pe aici! E gata, cred că s-a internat. :wink: :wink:

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

Nea Fanele ma dezamagesti ,nici un coment nimic ?...dai foc la arhiva ?...ai ramas fara curent?.....macar injura pe aia care au semnat DUDA
sau si tacerea este un raspuns
Stii ceva,am auzit ca in Congo nu au federatie de pescuit si nici DUDA nu au semnat,....ce zici ? te duci ?
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Stefan Popescu »

Pot sa intreb si eu cine este sportivul depistat pozitiv la controlul antidoping de la Campionatul mondial de crap?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabi1 »

Stefan Popescu scrie:
kelu84 scrie:Am sa las "daravelele"stea aici:

PARANÓIA (< fr.; gr. paranoia „nebunie”) s. f. Denumire dată unui ansamblu de tulburări psihice de caracter manifestate prin orgoliu exagerat, neîncredere, susceptibilitate exagerată, interpretări false, gândire greșită. În multe cazuri apar reacții agresive și stări de delir (de persecuție, de revendicări, de interpretare etc.). Uneori, termenul desemnează un delir cronic de interpretare, sistematizat, cu conservarea aparentă a clarității logicii și gândirii.

MITOMANÍE s. f. Boală mintală caracterizată prin nevoia patologică a unor persoane de a altera adevărul, de a fabula, de a inventa povești care le avantajează; p. gener. mania de a minți. – Din fr. mythomanie.

IMPOSTÓR, -OÁRE, impostori, -oare, s. m. și f. Persoană care caută să înșele, profitând de necunoștința sau de buna-credință a oamenilor; șarlatan, mincinos. ♦ Persoană care, prin minciuni și prefăcătorie, își arogă o falsă identitate (și competență), vrând să pară ceea ce nu este; farsor. – Din fr. imposteur, lat. impostor.

PROCESOMÁN ~ă (~i, ~e) m. și f. depr. Persoană care are mania de a intenta procese juridice fără nici un temei. /proces + suf. ~oman
Pentru mai multe detalii vedeti filmarea cu rudeanu si musatescu. Acordati MARE atentie cand ia cuvantul
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

Prima data raspunde la intrebarea ...Federatia este legal sau ilegal infiintata ?....functioneaza legal sau ilegal?...in lumina "Declaratiei Universale a Drepturilor Animalelor"....act semnat de Romania innainte infiintarii federatiei de pescuit
urmareste cu atentie mai ales art 4...este scurt si concis...il gasesti putin mai sus
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”