Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Acum am inteles Dane,eu credeam ca te referi la inaintas pentru ca nu am rupt niciodata mono de pe tambur din aruncare fara sa se agate de ceva,e drept ca am un stil de aruncare progresiv cu fortare doar pe ultima jumatate a lanseului,dar acum o sa incerc si eu sa vad daca reusesc sa-l rup din aruncare...
La grosimea inaintasului ai observat ceva diferente lungime?
La inaintas nu am observat diferente. Pana sa apara Maxx Evolution 8 Braid 0,25 , se folosea Maxx Camouflage de 0,30, care se utilizeaza si acum destul de mult , ambele fiind la limita inferioara a grosimii, dar suficient de rezistente pentru orice aruncare. Inclusiv in concursurile de casting, unde fiecare metru conteaza, baietii foloseau Camouflage fara grija, chiar daca incercasera si alte modele mai "laudate" si mai scumpe.

Evolution 8 Braid 0,25 este preferat pentru un singur lucru practic si anume ca se leaga perfect cu firele subtiri de 0,20 -0,18 . Conteaza si ca nu se aude pe inele, dar nu vad asta ca pe un lucru asa de important . Ori, la un fir mai gros, cum este Camouflage 0,30 , legatul cu un 0,20 este putin mai riscant. ( am pierdut un titlu de campion national din cauza asta ..., dupa care am invatat ca mai trebuie sa fac un nod suplimentar pentru o legatura sigura ).

Acum, cu Maxx Evolution 8 Braid, diferenta de pret intre un textil "normal" si unul de calitate nu mai este de atat de mare, dar personal nu vad rostul de a folosi acest fir ca inaintas pe mono de la 0,25 in sus.
In acelasi timp, il vad perfect pentru firele pana in 0,25 , diferenta de pret facand toti banii, mai ales atunci cand se folosesc firele mono de 0,20.

Asa ca, inaintasul nu trebuie raportat la aruncare, cat trebuie raportat la firul cu care se leaga, pentru a obtine o legatura sigura.

( ma refer la aceste doua fire textile, pentru ca le cunosc foarte bine si pentru ca le-am vazut a fi folosite de multi pescari cu posibilitati in alegeri. Sunt sigur ca se gasesc pe piata si alte exemple, dar nu le cunosc eu )

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Inca o observatie, acum ca am adus in discutie si inaintasul.

Spuneam de firele subtiri de 0,20 , ca cele rigide ( putin mai greu de observat la aceasta dimensiune) se comporta in lansare si ca rezistenta cu un 0,21 moale.
( sau ca un 0,20 moale arunca cu aprox. 7m mai bine ca un 0,20 rigid ).
( sau ca un 0,20 moale este mai putin rezistent ca un 0,20 rigid )

Firele moi, la aceeasi dimensiune, arunca mai bine, dar sunt mai putin rezistente ( aprox. 10% pe sutime in zona firelor de 0,20 ).

Mai vin cu un avantaj pentru firele rigide. Nodul acestora cu inaintasul este mai sigur. Firele moi se intind si se "scurg" prin nodul cu inaintasul ( daca nu se face acel nod suplimentar, sau daca nu se foloseste un inaintas subtire, de calitate ).
De aici si parerea ca "se rup mai repede", in cazul in care nodul este facut simplu si cu un inaintas gros .

P.S. In special pentru Florin aceasta observatie, poate a fost si cazul lui de la Corbu.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de petre iulian »

DumiD scrie:Firele cu care am pescuit ultimii 2 ani:
P-line fluorescent green 0.23 si 0.25: mi-a placut cel mai mult, e matasos, nu se decoloreaza imediat, foarte bun in aruncare, rezistenta ok, nu am rupt niciodata cu peste
------
o alegere buna :D
Asta folosim si noi + fire pregatite tronsoane de 250 metrii de Dan Mitranescu ( M-line )
Vara le schimb dupa 48 ore daca am `activitate mare cum se intampla la Doripesco ...e vorba de 0,20 mm . De 22-23 -25mm rezista ..
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Cristi2187
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 13, 2017 13:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Cristi2187 »

Salut , tocmai ce am iesit la prima partida cu Sufix Ultra Knot 0.28 si dupa prima utilizare se pot observa peruci pe ultimii metrii din fir (mulinete okuma custom black) e normal asa ceva ? Este posibil sa fi nimerit o rola cu fir vechi,prost,etc ?

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Bogdan Timis »

Ai avut ghinion, parerea mea. Sufix si Katran sunt singurele cu care pescuiesc!
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de pescarusull »

Cum adica ai observat peruci ? Termenul asta se refera la incurcari ale firului, cand pleaca mai multe spire deodata de pe tambur .
Poate vrei sa zici ca pare scamosat, ciupit..
In cazul asta sa nu ai vreo problema la vreunul din inele.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Cucu Ionel »

Peruci mai poate sa faca si daca nu mulineaza firul tensionat, tinand batul la verticala sau orizontala, intr-un unghi de 90 cu directia de pescuit.
Fir intins

Cristi2187
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 13, 2017 13:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Cristi2187 »

O sa fac o poza si revin ,am incarcat tamburii pana la limita si am patit si chestia cu mai multe spire la o aruncare , e posibil sa nu fie tensionat bine firul ,mi se pare ca nu sta intins pe tambur .
Referitor la ce am zis cu perucile am observat ca la sfarsitul partidei ultimii metrii de fir prezinta incretire ca sa zic asa nu mai este suplu cum era cand l am pus

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”