Discutii diverse lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de carbocalm »

Cand cineva începe o afirmație cu "deși nu am nici o legătură cu vânzătorul X sau interes"... devine extrem de credibil.

Intamplator eram la bigfish în momentul în care Marian avea o discuție de principiu cu Bogdan Drăgan cu privire la promovarea acestor lansete. Cautand o lanseta de răpitor, cred ca am stat minim 90 min în magazin, putând sa aud cum se creionează un plan de marketing.
Ceea ce nu înțeleg este de ce se face pe sub preș această promovare și nu pe față.

Puneți articole din timpul testelor și veți avea cu totul altă credibilitate, decât această polemica neproductiva.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de gabi1 »

carbocalm scrie:Cand cineva începe o afirmație cu "deși nu am nici o legătură cu vânzătorul X sau interes"... devine extrem de credibil.

Intamplator eram la bigfish în momentul în care Marian avea o discuție de principiu cu Bogdan Drăgan cu privire la promovarea acestor lansete. Cautand o lanseta de răpitor, cred ca am stat minim 90 min în magazin, putând sa aud cum se creionează un plan de marketing.
https://www.youtube.com/watch?v=AFF6pW_22w4
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de eugen dragnea »

Mai nou,pentru ca "pescarimea" mai mult se uita la lansete decat pompeaza la peste ,batul trebuie sa fie aspectos si frumos finisat...sa "straluceasca" cand zace ca blegul pe rod pod... si bineinteles trebuie sa fie dotat cu o emblema stridenta al unui brand cat mai scump ca sa nu-ti crape obrazul de rusine atunci cand vine in vizita vecinul de stand care a obosit de scos platici cu echipament de 1000 euroi...eeeee si atunci incepe adevaratul "schimb de experienta" cand incep sa se dueleze in branduri de fite achizitionate la suprapret...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Albert »

Dane, stiu ca ti-a fost dor de mine :lol:
A aparut, in sfarsit, concurenta locala pt lansetele tale care urmeaza, destul de naiv si amatoricesc ce-i drept, un plan de busiess verificat si razverificat si care da rezultate peste tot in lume. Tu ti-ai facut un titlu de glorie sustinand ca asa ceva nu functioneaza la noi iar tu esti haiduc. Normal ca te doare. Restu-s povesti atat timp cat nici tu nici concurenta, oricare ar fi aia, nu veniti cu fise tehnice credibile si ideal verificabile care sa lamureasca cine are carbonul mai tare :))

P.S. Nu-s in target nici la concurenta. N-as putea cumpara niste lansete pe care scrie "baits" :)))

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de gabi1 »

Albert scrie:Dane, stiu ca ti-a fost dor de mine :lol:
:lol: :lol:
Altă marotă.
Ai urticarie? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Oprea Marian
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 77
Membru din: Mar Mar 13, 2007 22:58

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Oprea Marian »

Albert scrie: P.S. Nu-s in target nici la concurenta. N-as putea cumpara niste lansete pe care scrie "baits" :)))
Dar nade Solar Tackle ai folosit? Martin Locke a inceput prin a face picheti din inox (fiind de meserie strungar) si s-a gandit la un moment dat sa adauge ofertei si mixul Savay Seed Mix. Crezi ca englezii au zis ca nu vor cumpara niciodata nadele lui pt ca ar trebui sa ramana la nivelul pichetilor?

Fara nadele Solar Tackle aroma Squid & Octopus nu ar fi existat, un real succes ajuns pana in tara noastra. Dar, ai dreptate, mai bine ramanea blocat in denumirea firmei :)

Avatar utilizator
Oprea Marian
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 77
Membru din: Mar Mar 13, 2007 22:58

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Oprea Marian »

carbocalm scrie:Cand cineva începe o afirmație cu "deși nu am nici o legătură cu vânzătorul X sau interes"... devine extrem de credibil.

Intamplator eram la bigfish în momentul în care Marian avea o discuție de principiu cu Bogdan Drăgan cu privire la promovarea acestor lansete. Cautand o lanseta de răpitor, cred ca am stat minim 90 min în magazin, putând sa aud cum se creionează un plan de marketing.
Ceea ce nu înțeleg este de ce se face pe sub preș această promovare și nu pe față.

Puneți articole din timpul testelor și veți avea cu totul altă credibilitate, decât această polemica neproductiva.
De ce crezi ca e facuta pe sub pres promovarea? Nu este evident ca avem o colaborare cu Bogdan si Mitanu?

Conteaza totusi felul in care a inceput colaborarea. Bogdan a vazut lansetele, i-au placut si eu i-am propus sa i le ofer in schimbul vizibilitatii oferite de numele lui.

Sunt mandru ca pescari romani de top au ales sa ne foloseasca lansetele.
Cine il cunoaste pe Bogdan si pe Mitanu cred ca stiu ca nu ar fi folosit produse care sa nu ii ajute pe malul lacului. Ar fi ridicol sa credeti ca Bogdan ar fi acceptat sa isi produca singur un handicap in competitii folosind o lanseta slaba.

Avatar utilizator
Oprea Marian
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 77
Membru din: Mar Mar 13, 2007 22:58

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Oprea Marian »

Dan Mitranescu scrie: Legat de mangleala, poate sa se faca si in stele. Eu nu am sa platesc asa ceva si nici nu inghit asta, pentru ca eram sarc si am fost pacalit . Am suferit mult. Am mare ura pe ei.
Traumele trecutului si ura prezentului au creat monstri in istoria umanitatii. Nu e treaba mea, dar nu forumul e solutia pentru ele. Exista oameni specializati, cu scoli, care se ocupa de asa ceva :)

Eu nu am nicio problema sa colaborez cu pescari care au ceva de comunicat. Am un blog pe care il intretin, primesc articole de la pescari care au ceva de spus, mai si ofer diferite avantaje autorilor, platesc media manageri pentru a da o nota coerenta acestor articole, sunt intotdeuna deschis la moduri de a-mi creste vizibilitatea samd Asta este normalitatea, asa se invarte roata si creste fenomenul. Sufar tare ca suntem atat de slabi la capitolul media in pescuit.

Important este ca niciodata, dar niciodata, nu am acceptat sa se promoveze produse de slaba calitate. Atat Select Baits, cat si Big Fish, sunt nume cunoscute pentru calitatea produselor comercializate. Si da, de multe ori, calitatea produselor bate spre 'cele mai bune'. Din lume.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de carbocalm »

Bogdan Drăgan și Mihai Pripon sunt campioni mondiali!
Dacă as vrea sa promovez articole de pescuit, as face tot posibilul ca numele lor sa fie asociat cu acestea.

Te rog însă să vezi esența afirmației mele și sa nu extragi din context.
Afirmația mea, vizează doar unele postari de pe forum.

Oamenii care au expertiză și valoare într-un domeniu este normal sa fie remunerați.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Albert »

Oprea Marian scrie:
Albert scrie: P.S. Nu-s in target nici la concurenta. N-as putea cumpara niste lansete pe care scrie "baits" :)))
Dar nade Solar Tackle ai folosit? Martin Locke a inceput....
Salut. Cunosc (si) istoria firmei Solar. Mi-am spus doar parerea despre produsul in discutie. Si vorbesc serios. Spor la treaba. Ca sfat: faceti sectiune cu consultantii pt echipament, asa devine clar cine ce hram poarta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”