Select Baits Elite-D 13’

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

carbocalm scrie:Ioane,

Sper sa intelegi exact ceea ce iti transmit , sa nu reinterpretezi si sa nu imi dai oportunitatea de a te considera un analfabet functional, asa cum am fost tentat in momentul in care postai doar cu copy paste din Vlad Pavlovici.
Daca tu-mi arati o singura fraza postata de mine cu copy-paste din Pavlovici, fara sa fi mentionat sursa, ma retrag, net, ferm si definitiv de pe forumul asta. Nu-s daca ai observat, dar n-am nevoie sa folosesc cuvintele si ideile altora pentru a fi inteligibil. Ma rog, cu exceptiile de rigoare.

Altfel, eu interpretez exact ce ai afirmat tu - Maxx e oricand o voce competenta, mai putin in cazul de fata, in care competenta paleste in fata modului ne-etic de promovare a lansetei, la care s-a pretat.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

georgeRO scrie:
ionut72 scrie:
carbocalm scrie:Ioane,

Faptul ca ai ajuns sa știi ce gandeste o alta persoana, îmi da efectiv valoarea sofismelor tale.

Te confirm însă într-un aspect, chiar nu poți fi mai concis de atat, iar eu, din păcate nu deschid autocadul decât mâine.
Ai postat ce ai gandit, doar ca n-ai exercitiul logicii formale. Ceea ce te-a dat de gol. Nu-i bai, maieutica are taine pentru multi.

Ori Maxx, Maimutoiu, Marian Constantin si Mitanu au dreptate cand au descris lanseta si atunci au dreptate si ceilalti care au descris-o la fel si principiul de promovare e bun, ori toti gresesc si lauda lanseta din pur interes (pentru ca au fost platiti/sponsorizati s-o faca) si lanseta nu e nici pe departe asa cum au prezentat-o ei. Si atunci principiul de promovare e gresit.

Nu merge ca doar unii sa aiba dreptate, iar ceilalti sa bata campii pentru ca au fost platiti, asa cum crezi tu. Retine: A echivalent cu non-A. Macar GeorgeRo e consecvent, el crede ca toti cei care lauda lanseta spun povesti :)
Problema e in ce fel o lauda, sunt convins ca este o lanseta foarte placuta, usoara, subtire, frumoasa, care te ajuta in aruncare, dar ca permisiva, placuta in drill cu pesti de 2kg si ca o poate incarca oricine... Astea-s minciuni, daca nu cumva or fi mai multe tipuri de actiune rapida sau isi modifica parametrii in timp real. Citeste interviul postat pe topic sa vezi contradictii acolo, au mai zis si altii ca varful are revenire fulgeratoare dar e si moale in acelasi timp si te ajuta in drill.
Ce cauti la o lanseta? Distanta si drillul, distanta o are, drillul a trebuit fabricat cu vorbe. Nota 10.

Eu nu cred ca-s minciuni. Daca ai stii pe cati i-am auzit eu, cu ani in urma, ca MTX14 e un par, care nu simte la mal nici pestii de 5 kg, ti-ai da seama ca perceptiile sunt diferite. Si eronate vis-a-vis de actiunea lansetei. Dan Mitranescu poate sa confirme. :)

"sunt convins ca este o lanseta foarte placuta, usoara, subtire, frumoasa, care te ajuta in aruncare, dar ca permisiva, placuta in drill cu pesti de 2kg si ca o poate incarca oricine..."

Exista cel putin una care indeplineste simultan conditiile astea, XS1 Intensity. Si da, exista pescari care, punand prima oara mana pe lanseta asta, prin comparatie cu ce au pescuit ei pana atunci, vor spune ca e si rapida. In timp ce un pescar care exceleaza la casting va spune ca e o flescaitura.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

XS1 e departe de a fi o lanseta rapida. Aici vorbesc de o lanseta rapida, cu varf rigid, fulgerator, pe care o poate incarca oricine si este placuta in drill cu pesti mici.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

Salut George,

Fiecare om isi poate spune parerea, in orice domeniu. Termenul de "placuta in drill cu pesti mici" este unul relativ - ai dreptate. Pentru mine, un peste mic este unul de 5 kg. Unul de 2 kg este foarte mic. Tot in cazul meu, sa mergi cu 200 de km / ora nu este ceva nemaintalnit. Pentru altii poate este. Un consum de 10% in oras unora li se pare mult, altora ceva normal.

Dar ca sa revenim la capitolul lansete, depinde ce intelege fiecare pescar prin "placuta in drill". In opinia mea, lansete placute in drill sunt modele precum Fat Boy Slim sau Acurix. Nu ne-am propus ca Elite-D sa rivalizeze cu astfel de lansete. Daca as urmari doar asa ceva la o lanseta, cu siguranta m-as indrepta catre unul dintre cele doua modele.

Am dorit sa punem la dispozitie pescarilor, o lanseta rapida care sa rivalizeze cu orice model la capitolul distanta (fara a fi un spod cu "alint" de lanseta) , sa fie extrem de usoara si sa fie dedicata placerii de a pescui. Te asigur ca modul in care lucreaza varful lansetei cu pestele la mal, mi-a oferit (atat mie cat si pescarilor pe care i-am vazut pescuind cu Elite-D) un procentaj de 100% al pestilor adusi pe salteaua de primire. Aici exludem situatiile in care pestele scuipa montura dupa ce ai ridicat lanseta de pe suport. Ca sa fiu si mai explicit, eu aleg sa potrivesc frana mulinetei in asa fel incat doar in situatii limita, pestele sa fie nevoit sa isi fir de pe tambur. In rest, las ca lanseta sa isi faca treaba - adica sa lucreze in parametrii ei si sa atenueze socul dril-ului la mal.

Tinand cont de cele de mai sus, pot afirma ca lanseta este una permisiva cu pestele in ultimii metri de la mal. In acelasi timp, Elite-D iti ofera senzatia de control si siguranta (e drept ca am folosit doar fire de 0.35 - 0.40, unde elongatia este destul de redusa) Daca in urma celor mentionate de catre mine esti in continuare sceptic, te invit la o partida de pescuit sa te convingi.

Multumesc,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

georgeRO scrie:XS1 e departe de a fi o lanseta rapida. Aici vorbesc de o lanseta rapida, cu varf rigid, fulgerator, pe care o poate incarca oricine si este placuta in drill cu pesti mici.
Tocmai asta iti spuneam, si MTX14 este departe de a fi o lanseta rapida si totusi asa fost perceputa de unii pescari, care o considera(u) un adevarat "par".

O lanseta rapida, cu varf rigid (MTX Class, Free Spirit HI'S 200, FMJ etc), fulgerator, NU poate fi incarcata de oricine.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de yuuhuu »

Pe mine m au convins ( ce i drept in bugetul acesta nu am mai pescuit cu alte lansete ) dar daca imi place ceva de ce sa mai caut si altceva. combinate cu mgs sunt ferm convins ca face diferenta in sesiunile lungi. la urmatoarea rectificare de buget o sa pun si eu pe saltea 4 bucati. spuneau ceva colegi mai sus despre drill, eu unul nu am simtit diferenta intre elit d si cu ce pescuiesc eu, tot lanseta rapida!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

Am discutat cu Mitzanu despre Campionatul National de pescuit la crap. In cadrul interviului, se face referire si la modelul Elite-D, lanseta folosita de Mihai in prezent.

https://www.crapmania.ro/articole/repor ... tate-52143
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

vlad2alex
Mesaje: 25
Membru din: Mar Ian 29, 2019 13:02

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de vlad2alex »

Salut!Anul trecut am folosit pentru prima oara aceasta lanseta si am ramas impresionat de aceasta, drept urmare, la inceputul acestui an am achizitionat 4 bucati.Puncte forte:greutate redusa, lansari la distante mari pe durata unui concurs ce nu au mai implicat dureri de spate, design ok.Punctul slab: la una dintre ele a aparut dupa al treilea concurs din acest an, la virf(imbinarea cu spigotul)- a aparut o deformare (corelata cu lipsa material) dinspre interior spre exterior cu lipsa de material pe circumferinta de aproximativ 2-3 mm si intinsa spre interior pe o distanta de aproximativ 1 cm..Am trimis virful pentru analiza in vederea obtinerii garantiei, si pina acum mi s-a comunicat verbal faptul ca imi este refuzata pentru ca nu a fost introdus complet virful in spigot.Daca era asa, apareau microfisuri pe jumatate din circumferinta virfului, astept raspunsul scris de la ei dupa care voi posta poze cu virful trimis la ei, dupa care voi face o filmare cu alta lanseta cu virful introdus incomplet in spigot si o voi deteriora astfel incit sa se vada cum trebia sa arate un virf deteriorat din vina utilizatorului.Din punctul meu de vedere este un defect de turnare si acest tip de lanseta nu rezista timp indelungat la aruncatorii care au si ceva forta.Am avut si slava domnului ca inca mai am Schimano, nu am avut niciodata probleme cu ele si au piriit de le-au luat dracii la o gramada dee competitii!Revin cu poze si filmarea de indata ce primesc si raspunsul scris pentru refuzul de garantie!

vlad2alex
Mesaje: 25
Membru din: Mar Ian 29, 2019 13:02

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de vlad2alex »

Salut!Revin cu amanunte ...... solutia propusa a fost inlocuirea contra cost a virfului respectiv pina la sosirea raspunsului scris.Virful nou trimis a crapat spectaculos dupa 3 aruncari, moment in care atit eu cit si cei de la Div Consulting (cei de la care am achizitionat betele) am cerut si cerem insistent raspuns scris in ceea ce priveste raspunsul de refuz de garantie pentru cele 2 virfuri.(raspunsuri pe care nu le-am primit pina in ziua de azi).O sa se lase clar cu OPC si alte minuni, pina atunci un singur sfat, NU CUMPARATI ACEASTA LANSETA< ISI TRATEAZA CLIENTII SUB ORICE CRITICA.Si din ceea ce stiu eu , la Cupa Dobrogeana tinuta recent, si Mircea Samoilescu a reusit sa rupa un elit d.

vlad2alex
Mesaje: 25
Membru din: Mar Ian 29, 2019 13:02

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de vlad2alex »

Salut!In cele din urma , cu amenintari de OPC samd, mi-a fost inlocuit in garantie virful lansetei.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”