LANSETE MTX NEW CONCEPT

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de radu_popeanu »

Dane, tu stii ca eu si nea Mircea pescuim in competitii cu Class. Caut lansete o idee mai moale decat class-urile, sa le pot folosi in pescuitul de placere sau unde nu e necesar sa ies la distante extreme. De asta cautam niste pareri de la pescari care detin noile MTX. Nu am gasit mai nimic... asa ca ti-am comandat doua bucati sa le testez. Astazi ajung lansetele la mine. Dupa Top 10 Potaissa de pe Sacos voi incerca sa fac un review.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

radu_popeanu scrie:
Mar Iul 30, 2019 10:24
Dane, tu stii ca eu si nea Mircea pescuim in competitii cu Class. Caut lansete o idee mai moale decat class-urile, sa le pot folosi in pescuitul de placere sau unde nu e necesar sa ies la distante extreme. De asta cautam niste pareri de la pescari care detin noile MTX. Nu am gasit mai nimic... asa ca ti-am comandat doua bucati sa le testez. Astazi ajung lansetele la mine. Dupa Top 10 Potaissa de pe Sacos voi incerca sa fac un review.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Asta este cea mai buna varianta in alegerea unei lansete la modul general. O recomand intotdeauna si sunt singurul care ofera acest avantaj de a se testa lansetele inainte de achizitie. Imi asum riscurile aferente, tot pentru a oferi cel mai bun sfat. Asa ca lansetele se pot returna.

Lasand parerea mea care poate sa fie subiectiva, chiar daca in cazul de fata chiar nu am de ce sa recomand o lanseta in defavoarea alteia, ma rezum la exemple in care am incredere maxima sustinute si de alte pareri nu atat de avizate, dar care vin tot de la pescari cu experienta.

Parerea formata este urmatoarea:
Modelele New Concept, desi au blank-uri identice cu modelele de baza, se incarca mai usor si arunca cel putin la fel de bine in teste . Diferentele cresc in partidele de pescuit solicitante cand intervine oboseala.
Atat Cristi Alexandrescu cat si Florin Mirea imi spuneau ca efectiv cautau lanseta MTX CLASS NEW CONCEPT ( pe care le-o dadusem in teste ) printre Class-urile lor , pentru a iesi mai departe, mai ales cu trecerea timpului din competitie.
La nadit pe distanta foarte mare cu spombul, nici macar nu se mai punea problema sa nadeasca cu altceva. Tot pe asta o alegeau. Cum spuneam, Florin vinde Class-urile si isi ia varianta New Concept. Poti sa il suni pentru mai multe detalii.

Si in drill lanseta devine "mai placuta" si "se simte mai bine pestele" , asa cum se spune. Miscarile pestelui sunt preluate mult mai bine in arcuirea lansetei fata de modelul cu 6 inele, deoarece numarul mai mare de inele pastreaza firul apropiat de blank pe toata lungimea acestuia, fara sa existe fragmentarea produsa de inelele dispuse mai rar.
Asta nu am avut in calcul niciodata, dar a venit la pachet. :)

Diferentele sunt aceleasi pe fiecare model, indiferent ca blank-ul este MTX 8 , MTX 14 sau MTX CLASS.

Multumesc pentru comanda chiar aca o sa ramana numai de test, pentru incredere si mai ales pentru aprecierea Class-urilor de atata vreme.
Consider ca MTX CLASS NEW CONCEPT se incarca mai usor pentru a ajunge la performantele vechiului model, undeva la 90%. Adica forta necesara aruncarilor se reduce cu 10%.
Daca in continuare este prea solicitanta pentru un pescuitul vizat, atunci MTX 14 NEW CONCEPT este bijuterie pentru asa ceva. :wink:

Si o precizare: De aproape doua sezoane de cand sunt pe piata modelele Black Edition , blank-uri preluate si de modelele New Concept, cu mii de unitati aflate pe piata adunate din MTX8 , MTX 14 si Class , nu a fost rupta nici macar o lanseta ! :!:

P.S. astept si parerea ta dupa concurs. Este tot una maxim avizata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Curat, frumos, fara mangleli comerciale. fara brand-uri sau sclipici.
Jos palaria:
https://www.youtube.com/watch?v=2SVAFB9 ... yUh6m1fzU8

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de danbd »

Salutare
Mai vine anul acesta MTX Class New concept? Am tot zis ca iau una de proba pana s-au epuizat.
Lanseta de proba cu garantie mai este disponibila? M-ar interesa sa fac o comparatie intre CLASS clasic si new concept si am ocazia in perioada 11-13 octombrie la un concurs.
Multumesc
Dan Bararu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Joi Sep 26, 2019 11:08
Salutare
Mai vine anul acesta MTX Class New concept? Am tot zis ca iau una de proba pana s-au epuizat.
Lanseta de proba cu garantie mai este disponibila? M-ar interesa sa fac o comparatie intre CLASS clasic si new concept si am ocazia in perioada 11-13 octombrie la un concurs.
Multumesc
Dan Bararu
Salut Dan,
Pe modelele Class si MTX 14 nu mai sunt in stoc variantele New Concept.
Lotul urmator ajunge in ianuarie.

Din cate stiu eu, mai am lansete MTX CLASS New Concept date la proba si putem sa le folosim pe acelea.
Daca nu le am in timp util, pot sa-ti dau una dintre lansetele mele. Eu mai am un concurs la sfarsit de octombrie si pana atunci nu le folosesc.
Asa ca te rog sa ne suni in preajma datei la care ai nevoie de lanseta si gasim o solutie cu siguranta.
Ma intereseaza parerea ta dupa ce faci comparatia, deoarece caut pe cineva care sa gaseasca avantaje pentru modelul cu 6 inele in defavoarea modelului New Concept. Invers, le stiu. :)

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de danbd »

Salut Dan

Multumesc pentru raspuns.
Ma intereseaza parerea ta dupa ce faci comparatia, deoarece caut pe cineva care sa gaseasca avantaje pentru modelul cu 6 inele in defavoarea modelului New Concept
Recunosc ca sunt putin Toma necredinciosu referitor la inelele mici (mai ales pe fire de peste 0.3 si dupa ce se incarca cu mizerie) si ca e una din situatiile in care tre' sa experimentez cu mana mea ca sa cred :D dar nici carcotas nu sunt.

Sincer testul e pentru mine sa vad daca tranzitez la noul concept, si in functie de stand voi verifica comportamentul intre CLASS clasic (cel cu panza 3 k) si new concept (fara panza si 9 inele) pe fire 0.2 si/sau 0.3 si plumb si/sau momitor.

Sper sa ma ajute si standul extras pentru a scoate maximum (din ce pot eu) din ambele lansete.

Multumesc,

P.S -ai dezactivat mesageria si am ramas agatat cu subiectul functie "auto mute" la senzori 2018 :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Sep 27, 2019 12:16
Salut Dan

Multumesc pentru raspuns.
Ma intereseaza parerea ta dupa ce faci comparatia, deoarece caut pe cineva care sa gaseasca avantaje pentru modelul cu 6 inele in defavoarea modelului New Concept
Recunosc ca sunt putin Toma necredinciosu referitor la inelele mici (mai ales pe fire de peste 0.3 si dupa ce se incarca cu mizerie) si ca e una din situatiile in care tre' sa experimentez cu mana mea ca sa cred :D dar nici carcotas nu sunt.

Sincer testul e pentru mine sa vad daca tranzitez la noul concept, si in functie de stand voi verifica comportamentul intre CLASS clasic (cel cu panza 3 k) si new concept (fara panza si 9 inele) pe fire 0.2 si/sau 0.3 si plumb si/sau momitor.

Sper sa ma ajute si standul extras pentru a scoate maximum (din ce pot eu) din ambele lansete.

Multumesc,

P.S -ai dezactivat mesageria si am ramas agatat cu subiectul functie "auto mute" la senzori 2018 :D
Chiar imi doresc teste facute de "Toma necrediciosul" :) , care sa combata practic rezultatele lansetei.
Pe lansetele de spinning se folosesc inele de 4mm ( interior 2mm ) si fir textil pe toata linia, iar inelele se murdaresc mult mai deranjant. Cu toate astea nu se intampla nimic. Daca ai sa te uiti cu atentie la un inel murdar, o sa observi ca zona pe care freaca firul este perfect lucioasa, iar mizeria se depune in exterior. Si oricum este un strat ff subtire care nu o sa obtureze niciodata un diametru interior de 2mm, dar unul de 6mm , asa cum au inelele de 8mm de pe New Concept. Asa ca stai fara grija in privinta asta.

Cele mai bune teste s-au facut exact cum il vei face si tu, folosind in paralel ambele serii de inele pe blank-uri identice.
Pe langa avantajele practice ce reies din: distanta mai mare de aruncare, incarcare mai usoara, drill , ... , , se adauga si o rezistenta mai buna a blank-ului , printr-o distribuire mai buna a fortelor. Din fabrica stiu ca lanseta este deja supradimensionata din acest punct de vedere. Mai exact, se putea face mai subtire, fara sa se rupa. Ca la cele de feeder, la care numai numarul mare de inele protejeaza un blank ff subtire. :wink:
Daca blank-ul de Class rezista foarte bine cu 6 inele, acum, pe New Concept, cu 9 inele, este indextructibil in fata celor mai grele monturi, a celor mai puternice aruncari sau chiar a micilor greseli din tehnica de aruncare.

P.S. am dezactivat mesageria pentru ca nu de multe ori nu raspundeam in timp util si nu doresc sa se interpreteze gresit. Pe FB am aceeasi problema si nu stiu cum sa o rezolv, pentru ca am nevoie sa comunic cateodata, dar in acelasi timp am zeci de mesaje zilnic la care nu am cum sa raspund.

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de ChirilaGabriel »

Sunt incepator in ale pescuitului si m-am decis sa imi iau 4 lansete Mtx 14(până acum am avut lansete de bazar),mentionez ca voi pescui pe Prut,Siret si iazuri(pescuit aruncat nu plantat),intrebarile mele ptr Dvs :
2.Mtx 14 sau Mtx 14 New Concept?(specificați motivul)
3.Ca si mulinete (de la Okuma )ce ati recomanda ptr Mtx sa se echilibreze fara sa fortez mandrina.
Ps:In legatura cu lansetele la punctul 2 as aprecia o parere de la Dan Mitranescu daca se poate.
Multumesc anticipat!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

ChirilaGabriel scrie:
Lun Oct 21, 2019 20:54
Sunt incepator in ale pescuitului si m-am decis sa imi iau 4 lansete Mtx 14(până acum am avut lansete de bazar),mentionez ca voi pescui pe Prut,Siret si iazuri(pescuit aruncat nu plantat),intrebarile mele ptr Dvs :
2.Mtx 14 sau Mtx 14 New Concept?(specificați motivul)
3.Ca si mulinete (de la Okuma )ce ati recomanda ptr Mtx sa se echilibreze fara sa fortez mandrina.
Ps:In legatura cu lansetele la punctul 2 as aprecia o parere de la Dan Mitranescu daca se poate.
Multumesc anticipat!
Nu exista notiunea de scule pentru "incepatori" in pescuit si nici in alte sporturi. Sculele se achizitioneaza pentru ce se vrea de la ele, nu pentru vechimea in pescuit.
MTX14 este o lanseta buna ce asigura un pescuit complet. Este usoara, suficient de tare, prezinta inele de ultima generatie.
Este o lanseta foarte rezistenta, care nu se rupe chiar daca sunt depasiti parametrii uzuali de folosire. Nu se rupe nici macar cu greutati de 180g cat are spombul mare, indiferent cat de tare se arunca.
Pentru Prut si Siret nu o vad ca absolut necesara. Se poate folosi si MTX 8 care este o idee mai grea, ceilalti parametrii find identici, dar este si mai ieftina.
Modelele New Concept de pe MTX 8 sau MTX 14 aduc un plus de valoare lansetelor. ( aspectele sunt detaliate in amanunt pe pagina produselor ).
Consider ca in situatia data MTX 8 New Concept este alegerea potrivita, chiar daca lanseta este mai ieftina ca cele propuse. Noua serie de inele da o alta valoare lansetelor inclusiv in pescuitul pe rauri. Chiar daca lanseta sta in tensiune, firul ii urmeaza forma, fara sa stea fragmentat intre inele ca in cazul in care acestea sunt dispuse mai rar.

Legat de mulinete de la Okuma , mai mult din vanzari, va recomand Custom Black. Este o idee mai grea, dar pare sanatoasa. O alta varianta in gama de pret este MT 14000, cu cativa rulmenti in plus, slow oscillation si ceva mai usoara.
Oricand, cu placere.

P.S. pentru alte detalii va rog sa sunati la magazin deoarece saptamana acesta nu mai pot sa intru pe forum.

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de ChirilaGabriel »

Va multumesc pentru raspuns ..dar am ales Mtx 14 in detrimentul La Mtx 8 datorită greutății reduse (420 gr)si mandrinei fuji...din punctul meu de vedere ii da un plus de valoare si cred ca e mai "elastică " spre varf .De asta am întrebat...între Mtx 14 black edition si Mtx 14 new concept ..

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”