TX7 VS TX5

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut Costan scrie:
Lun Noi 04, 2019 11:06

Nu te contrazic…..pana acum am dat cu Velocity si mi-au trebuit cateva iesiri sa ma obisnuiesc cu ele. Acum dau cu TX7 dar am facut doar o singura iesire si prima concluzie a fost "mai greu de incarcat"...sper sa fac casa buna si cu TX7. :D
In cateva partide te vei obisnui si diferentele in lansare vor fi evidente.
Si nu ma refer la aruncarile cu plumb simplu, ca astea nu au nicio legatura cu pescuitul, ci cu monturi complete care de multe ori depasesc 140-150g. Aici se vede ce poate o lanseta, ca aici este pescuitul.

In casting daca adaptezi plumbul lansetei poti sa scoti 180m si din lansete moi. Asta nu le face totusi lansete bune pentru pescuit. Aici se incurca multi.
In pescuit plecam de la montura prinzatoare, care de cele mai multe ori este data de momitoare mari sau saci solubili. Cu astfel de monturi de peste 150g lansetele moi pierd si 30-40m in fata lansetelor bune, asta daca nu se rup.
Tinand cont ca si o bila de 24mm are 20g la care daca adaugam un plumb de 120g obtinem 140g. O astfel de montura reduce aruncarea pe o lanseta moale cu 20m !

Ionut Costan
Mesaje: 242
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 0:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Ionut Costan »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Noi 04, 2019 17:19
Ionut Costan scrie:
Lun Noi 04, 2019 11:06

Nu te contrazic…..pana acum am dat cu Velocity si mi-au trebuit cateva iesiri sa ma obisnuiesc cu ele. Acum dau cu TX7 dar am facut doar o singura iesire si prima concluzie a fost "mai greu de incarcat"...sper sa fac casa buna si cu TX7. :D
In cateva partide te vei obisnui si diferentele in lansare vor fi evidente.
Si nu ma refer la aruncarile cu plumb simplu, ca astea nu au nicio legatura cu pescuitul, ci cu monturi complete care de multe ori depasesc 140-150g. Aici se vede ce poate o lanseta, ca aici este pescuitul.

In casting daca adaptezi plumbul lansetei poti sa scoti 180m si din lansete moi. Asta nu le face totusi lansete bune pentru pescuit. Aici se incurca multi.
In pescuit plecam de la montura prinzatoare, care de cele mai multe ori este data de momitoare mari sau saci solubili. Cu astfel de monturi de peste 150g lansetele moi pierd si 30-40m in fata lansetelor bune, asta daca nu se rup.
Tinand cont ca si o bila de 24mm are 20g la care daca adaugam un plumb de 120g obtinem 140g. O astfel de montura reduce aruncarea pe o lanseta moale cu 20m !
Multumesc de info....

Avatar utilizator
adistul
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Noi 14, 2020 1:57

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de adistul »

Salutare.
Astazi am fost la Marele pescuitor ca sa vad si sa "pipai" cele 2 modele. Ambele mi-au facut o parere placuta... si nu pot sa ma hotarasc pentru care model sa ma hotarasc.
Contrar unor pareri, mi-a placut foarte mult manerul de la TX5. E foarte fin, si are aderenta foarte buna. Si TX7 este ok, dar as fi optat pentru maner de TX5 la lanseta TX7.
Lanseta TX7 are un inel in plus fata de TX5, dar cantareste 458gr., deci este mai grea decat TX5 care cantareste 388gr. Mentionez ca le-am cantarit pe acelasi cantar, in aceleasi conditii.
TX7 desi este mai grea, da impresia de mai multa fragilitate pe tronsonul de varf, care este vizibil mai subtire si mai firav decat cel de TX5. In rest, componenta si dispunerea fibrei pe blank-ul superior este la fel.
Mi-a placut foarte mult blank-ul inferior de la TX7, care are un carbon 6K, probabil este putin mai greu, trage mai multa rasina, dar aspectul si probabil performantele sunt mai bune ca la TX5.
Nu am incercat niciuna din lansete la aruncare si nici in drill.
Ochiometric TX7 pare a se comporta mai bine in drill datorita varfului mai subtire... dar acest atribut, aceasta fragilitate ma impinge sa optez pentru TX5 care pare mai stabila, mai zdravana pe segmentul superior.
La Marele pescuitor este reducere semnificativa la TX7, care ajunge cam la acelasi pret cu TX5.
Asadar nu stiu pe ce varianta sa merg, pentru ca reducerea nu cred ca tine la infinit.
As opta pentru TX5 si daca am ocazia sa testez un TX7 si-mi place, ma orientez catre ele pentru anul 2023.
Totodata nu sunt cel mai bun aruncator si inteleg ca TX7 se incarca mai greu decat TX5.
Sper ca am venit cu cateva completari utile despre cele 2 lansete.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Dan Serban »

Salut!
In ciuda aparentelor fizice, TX7 este mai greu de incarcat.
Daca nu ai o tehnica de aruncare bine pusa la punct, iti recomand sa mergi pe TX5, sunt mai permisive pe varf si cumva mai corecteaza lipsa tehnicii.
Am pescuit cateva sezoane bune cu TX5 si pot spune ca nu gasisem lanseta care sa imi vina atat de bine pe mana, in acelasi pret chiar si un pic peste.
Pescar de rând

Avatar utilizator
adistul
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Noi 14, 2020 1:57

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de adistul »

Salut Dan Serban,
Multumesc de sfat, cred ca asa procedez.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”