SECRETELE FIRELOR

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

Oare cat este raportul de rezistenta intre doua fire cu o diferenta de o sutime intre diametre ?!
Oare cu cat scade o lansare la mare distanta daca firul are o sutime in plus ?!
Vrei sa nu te pacalesti atunci cand alegi firul cu care vrei sa pescuiesti ?
Afla raspunsurile la aceste intrebari si vei fi surprins:

De mai bine de 20 de ani, de cand sunt in fenomen atat pe balta cat si in activitatea comerciala, nu am vazut pe nimeni sa-si puna aceste intrebari, sau, poate, raspunsurile sunt tinute secrete.
Greu de crezut, dar o sutime in plus creste rezistenta firelor cu peste 10% in cazul celor de 0,40mm , procentul crescand progresiv pana la 25% in cazul celor de 0,20mm. Acesta este si motivul pentru care multi producatori livreaza firele mai groase cu una, doua sau chiar trei sutimi fata de diametrul notat pe eticheta, castigand astfel rezistenta in teste, dar aceasta rezistenta ramane numai o iluzie daca ne raportam la grosimea reala a firului.
Doua sutimi in cazul firelor de 0,20 inseamna 50% rezistenta in plus! De necrezut, nu este asa ?! Totusi fizica o arata explicit prin calcule.
Am intalnit multe cazuri in care pescari care doresc distantele mari in lansare cauta un fir subtire, cat mai rezistent.
Acestia merg in magazine de specialitate, compara doua role care sunt prezentate ca a fi spre exemplu de 0,18mm si opresc firul mai rezistent in testul ruperii cu mana. Oare e o alegere buna ? Nu cred. Fara a masura firul metoda este inutila. Daca unul dintre fire are 0,20 in loc de 0,18, atunci o sa castige in testul la rupere, dar in aruncare o sa pierdem aproximativ 14m ! Asta vrem ?!

O alta situatie in care pescarul masoara rezistenta firelor la rupere, mult mai des intalnita, este stabilirea unui raport pret calitate cat mai bun.
De multe ori se plateste mai mult pentru un fir care “tine” mai bine. Spre exemplu, intr-o comparatie facuta intre fire notate cu 0,25mm , putini pescari vor verifica daca unul dintre fire nu este cu una sau doua sutimi mai gros, aspect ce ii da o rezistenta pana la 33% mai mare ! Astfel, firul mai ieftin sau cel care respecta grosimea indicata pe rola poate pierde alegerea, iar pescarul este pacalit, ori cu un pret nejustificat , ori cu o dimensiune a firului ce il dezavantajeaza in lansare.

Un alt secret al firelor spune ca o sutime in minus echivaleaza cu aproximativ 7m in plus la aruncare, in cazul firelor subtiri. Doua sutimi inseamna 14m, deja o distanta care face diferenta decisiv in majoritatea partidelor in care se pescuieste la distanta.

Masurati firele inainte de a le compara, atat cand vreti distanta, dar mai ales cand vreti sa nu va lasati pacaliti de o “calitate” trucata!

Firele M-LINE pierd testul rezistentei numai in fata firelor mai groase !

Tabelul cu raportul de rezistenta intre firele de la 0,18mm la 0,40mm se poate studia aici:
https://danmitranescu.ro/blog/secretele ... or-b8.html

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de nicuB »

Foarte frumos prezentat, dar eu unul nu cred ca rezistenta trecuta pe eticheta firelor Hakuyo sau M-line este reala. Fara suparare.
Victor Costache a masurat o gramada de fire, cu aparate omologate, in conditii de laborator, etc. Toate firele de 0.25mm au rezistenta la rupere in jur de 5kg.
La tine 0,23mm tine peste 10kg , 0.20 aproape 8kg, etc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Mar Feb 11, 2020 12:08
Foarte frumos prezentat, dar eu unul nu cred ca rezistenta trecuta pe eticheta firelor Hakuyo sau M-line este reala. Fara suparare.
Victor Costache a masurat o gramada de fire, cu aparate omologate, in conditii de laborator, etc. Toate firele de 0.25mm au rezistenta la rupere in jur de 5kg.
La tine 0,23mm tine peste 10kg , 0.20 aproape 8kg, etc
Pai si eu unde am scris ca firele M-LINE respecta in amanunt eticheta ?

Legat de valoarea in kg notata pe role nu am spus nimic pentru ca oricum nu mai ia nimeni in calcul aberatiile pe care le noteaza producatorii acolo.
In legatura cu M-LINE am atras atentia ca sa fie comparat cu fire de aceeasi dimensiune masurata, nu dupa eticheta.
Am facut acesta precizare deoarece M-LINE "fura" cel mai putin la capitolul diametru si poate sa piarda alegerea din cauza asta.

Avatar utilizator
Andrei.t
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 23, 2016 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Andrei.t »

Salut.

Eu de exemplu nu am nimic impotriva produselor Hakuyo ba dimpotriva folosesc si monofilament si inaintas(care mi se pare peste multe fire de pe piata).

Dar in ceea ce priveste articolul tau de mai sus nu pot sa iti dau dreptate.

Minciuna este pe toate ambalajele firelor din Romania cu cateva exceptii.

De exemplu sa zic ca as avea de ales intre un fir Sunline din America si unul comercializat de Hakuyo sau Shimano.

Daca nu as stii din experienta personala si din experienta altor pescari direct as alege Hakuyo sau Shimano pentru ca Sunline de ex la 0.37 mm

Fir monofilament Sunline Siglon F 0.37mm/9Kg/600m are 9kg rezistenta.

In schimb pe siteul Dan Mitranescu.ro gasesc fir 0.35 cu rezistenta de doua ori mai mare . Si nu ma refer la ce spune eticheta ci la ce spune siteul ca si descriere. Este corect , mai ales pentru pescarii care nu stiu "secretele" din spatele reclamelor false ?


Tamburii contin 1200m monofilament si si sunt disponibili in sapte dimensiuni:
- 0,20mm - 8,40kg
- 0,23mm - 10,3kg
- 0,25mm - 12,4kg
- 0,27mm - 14,1kg
- 0,30mm - 15,7kg
- 0,35mm - 18,1kg
- 0,40mm - 20,2kg

Mentionez ca nu am detinut niciodata fir Sunline, nu sunt fan , nu comercializez dar tot din experienta altora stiam ca americanii sunt cei mai corecti in ceea ce priveste rezistenta la nod si dimensiunile reale ale firului.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de PallBogdan »

Pana una alta, testele si masuratorile facute de Victor Costache NU pot fi demontate de povesti.

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei.t scrie:
Mie Feb 12, 2020 18:29

Dar in ceea ce priveste articolul tau de mai sus nu pot sa iti dau dreptate.
Andrei, nu stiu ce ai inteles din articol, dar eu iti spun pe scurt ca prin el recomand masurarea firelor si compararea lor la acelasi diametru masurat.
Atrag atentia ca intre doua fire numai o sutime diferenta conteaza extrem de mult ca rezistenta.
Asta e ideea.

De M-LINE am scris un singur rand, in care am precizat ca firul pierde testul rezistentei numai in fata firelor mai groase, masurate , nu prin intrecerea intre datele de pe eticheta !

Asa ca eu am spun sa nu se mai citeasca eticheta ca nu are nicio valoare si tu imi spui : " ia uite ce scrie pe eticheta !" :D

Legat de eticheta, M-LINE are cel mai apropiat de adevar diametru notat in comparatie cu majoritatea firelor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

PallBogdan scrie:
Mie Feb 12, 2020 19:20
Pana una alta, testele si masuratorile facute de Victor Costache NU pot fi demontate de povesti.

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk
Fizica nu se poate demonta, nu testele. Pana si alea de sarcina le masluieste lumea ca sa te bage la cheltuiala. :D

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de PallBogdan »

https://marelepescar.ro/blog/testarea-f ... e-pescuit/

Bârfele, pop corn-ul si cola...dupa vizionare!

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk


georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de georgehadrian »

... pacat ca nu a testat si firele Hakuyo si M-line

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

PallBogdan scrie:
Joi Feb 13, 2020 5:55
https://marelepescar.ro/blog/testarea-f ... e-pescuit/

Bârfele, pop corn-ul si cola...dupa vizionare!

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk
Foarte buna detalierea. Sunt acolo doua-trei lectii de laborator de la Rezistenta materialelor din primul an de la Politehnica specializari mecanice.
1. Pentru mine testarea firelor se face exclusiv la nod, deoarece sunt fire care pierd din rezistenta si 50% la nod, iar altele numai 20%. Eu unul pescuiesc cu noduri pe fir. :D Asa ca testul ala de rezistenta la rupere este fix zero.

2. Greutatea firului este importanta pentru lansare, dar pe langa faptul ca nu sunt diferente semnificative de densitate ( asta da greutatea ) , mai e ceva de spus. Un fir cu cat e mai "usor" cu atat este mai putin rezistent. Asta sa ne incadram la nivel de laborator. Real, nu sunt diferente de luat in calcul intre "greutatile" firelor. Greutate firelor este data edificator TOT de sutimile in plus sau un minus de la diametru. Raportul de greutate este identic cu cel de rezistenta care se gaseste in tabelul facut de mine. Nu o sa gasesti diferente de greutate intre doua fire de acelasi diametru datorate densitatii, cum o sa gasesti in cazul unei diferente de o sutime la diametru.

3. Nu am auzit nimic de maleabilitate, caracteristica prioritara in alegerea firelor cu reale avantaje atunci cand cautam distanta, sau chiar si la plantat, cand nu vrem sa iasa firul ca sarma de pe tambur.

Sa nu fiu inteles gresit, apreciez munca lui Victor, dar in afara faptului ca reda o lectie de laborator, nu stiu cu ce poate ajuta pescarul in a face o alegere buna ?! Sunt idei corecte, dar neverificabile practic si in mare parte, neadecvate pescuitului in sine.
Spune bine si cu statul firelor prin depozite, dar iar nu prea ai cum sa verifici asta.

Hai sa ne dam halatul de laborator jos si sa revenim pe pamant: :D

Ce ai retinut din video pentru a te ajuta sa faci o alegere optima a unui fir la magazin, sau chiar si acasa ?

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”