SECRETELE FIRELOR

http://www.danmitranescu.ro

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Puncte: 0

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Mar Iun 15, 2021 19:18
Dan Mitranescu scrie:
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 10:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Si mie mi s-a parut ciudat sa vad ca dupa prima partida firul s-a decolorat. Sper sa nu isi piarda si proprietățile odata cu culoarea.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Din contra, cel portocaliu este mai rezistent deoarece colorantul nu a patruns atat de mult in material.

Lucian SV

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 16, 2021 7:03
Din contra, cel portocaliu este mai rezistent deoarece colorantul nu a patruns atat de mult in material.
Când mai aduci de ăsta rezistent vreau mp!

syyd

Mesaj de syyd »

Dan Mitranescu scrie:
syyd scrie:
Mar Iun 15, 2021 19:18
Dan Mitranescu scrie:
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 10:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Si mie mi s-a parut ciudat sa vad ca dupa prima partida firul s-a decolorat. Sper sa nu isi piarda si proprietățile odata cu culoarea.

Mulțumesc

dzsenci

Mesaj de dzsenci »

Nu stiam dc In nici 36 de ore firul meu rosu s-a facut aproape alb, ca nu pot sa zic ca e portocaliu.

Dan Mitranescu
Veteran

Mesaj de Dan Mitranescu »

dzsenci scrie:
Mie Iun 16, 2021 16:21
Nu stiam dc In nici 36 de ore firul meu rosu s-a facut aproape alb, ca nu pot sa zic ca e portocaliu.
Asa este. Si eu am aflat de la clienti ca firele provenite din ultimul lot se decoloreaza in utilizare. In testele facute de noi nu era nicio problema, dar la mentinerea prelungita in apa sau la soare firul se decolora. Acesta este motivul pentru care am facut rubrica separata acestui fir, l-am numit portocaliu, l-am descris cum se comporta din punct de vedere al culorii ( nici transparent nu este ... asa ca a trebuit sa spun ca are o nuanta deschisa de portocaliu) si i-am scazut pretul.
Firul "rosu" este cel de baza si isi pastreaza culoarea fluorescenta.
Am rugat pe cine a achizitionat in trecut firul ca a fi rosu si ne-a semnalat problema sa il schimbe, sau sa ii restituim diferenta de pret survenita in urma reducerii facute pe acel model. Mi-am cerut scuze si imi cer pentru aceasta problema pe care nu am putut sa o depistez mai repede. Firul este foarte bun din punct de vedere al rezistentei, asa ca este pacat sa il scot de la vanzare. Nu ramane cu o culoare atat de cautata, dar pentru cine tine cont de rezistenta raportata la pret este cea mai buna oferta.
Asta este toata povestea.

senzor planet

Înapoi la “DAN MITRANESCU”