SECRETELE FIRELOR

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Mar Iun 15, 2021 22:18
Dan Mitranescu scrie:
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 13:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Si mie mi s-a parut ciudat sa vad ca dupa prima partida firul s-a decolorat. Sper sa nu isi piarda si proprietățile odata cu culoarea.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Din contra, cel portocaliu este mai rezistent deoarece colorantul nu a patruns atat de mult in material.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 16, 2021 10:03
Din contra, cel portocaliu este mai rezistent deoarece colorantul nu a patruns atat de mult in material.
Când mai aduci de ăsta rezistent vreau mp!

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de syyd »

Dan Mitranescu scrie:
syyd scrie:
Mar Iun 15, 2021 22:18
Dan Mitranescu scrie:
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 13:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Si mie mi s-a parut ciudat sa vad ca dupa prima partida firul s-a decolorat. Sper sa nu isi piarda si proprietățile odata cu culoarea.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Din contra, cel portocaliu este mai rezistent deoarece colorantul nu a patruns atat de mult in material.
Mulțumesc

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


dzsenci
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 19, 2017 18:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de dzsenci »

Nu stiam dc In nici 36 de ore firul meu rosu s-a facut aproape alb, ca nu pot sa zic ca e portocaliu.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

dzsenci scrie:
Mie Iun 16, 2021 19:21
Nu stiam dc In nici 36 de ore firul meu rosu s-a facut aproape alb, ca nu pot sa zic ca e portocaliu.
Asa este. Si eu am aflat de la clienti ca firele provenite din ultimul lot se decoloreaza in utilizare. In testele facute de noi nu era nicio problema, dar la mentinerea prelungita in apa sau la soare firul se decolora. Acesta este motivul pentru care am facut rubrica separata acestui fir, l-am numit portocaliu, l-am descris cum se comporta din punct de vedere al culorii ( nici transparent nu este ... asa ca a trebuit sa spun ca are o nuanta deschisa de portocaliu) si i-am scazut pretul.
Firul "rosu" este cel de baza si isi pastreaza culoarea fluorescenta.
Am rugat pe cine a achizitionat in trecut firul ca a fi rosu si ne-a semnalat problema sa il schimbe, sau sa ii restituim diferenta de pret survenita in urma reducerii facute pe acel model. Mi-am cerut scuze si imi cer pentru aceasta problema pe care nu am putut sa o depistez mai repede. Firul este foarte bun din punct de vedere al rezistentei, asa ca este pacat sa il scot de la vanzare. Nu ramane cu o culoare atat de cautata, dar pentru cine tine cont de rezistenta raportata la pret este cea mai buna oferta.
Asta este toata povestea.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Buricu »

Servus Dan
Mi s-a parut potrivit sa plasez intrebarea mea de Gaga aici:
Pe o balta unde-mi limiteaza diametrul firului monofilament la minim 0,35mm si nu accepta inaintas textil, ce ma sfatuiesti: 0,35 + inaintas mono conic sau direct 0,4?
Distantele de pescuit sunt undeva la 100 m.
Nu am pescuit cu fire mai groase de 0.28 de aceea intreb si sincer nu vreau sa incerc sa descopar apa calda! Am invatat ca unde ai dubii mai bine intrebi pe cineva priceput!
Ca si culoare: Tazura bicolor sau maro?
Multumesc anticipat
Sarbatori fericite si un an nou mai bun!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

cristialex
Mesaje: 221
Membru din: Mar Iul 23, 2013 16:58
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de cristialex »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Feb 13, 2020 10:48
PallBogdan scrie:
Joi Feb 13, 2020 5:55
https://marelepescar.ro/blog/testarea-f ... e-pescuit/

Bârfele, pop corn-ul si cola...dupa vizionare!

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk
Foarte buna detalierea. Sunt acolo doua-trei lectii de laborator de la Rezistenta materialelor din primul an de la Politehnica specializari mecanice.
1. Pentru mine testarea firelor se face exclusiv la nod, deoarece sunt fire care pierd din rezistenta si 50% la nod, iar altele numai 20%. Eu unul pescuiesc cu noduri pe fir. :D Asa ca testul ala de rezistenta la rupere este fix zero.

2. Greutatea firului este importanta pentru lansare, dar pe langa faptul ca nu sunt diferente semnificative de densitate ( asta da greutatea ) , mai e ceva de spus. Un fir cu cat e mai "usor" cu atat este mai putin rezistent. Asta sa ne incadram la nivel de laborator. Real, nu sunt diferente de luat in calcul intre "greutatile" firelor. Greutate firelor este data edificator TOT de sutimile in plus sau un minus de la diametru. Raportul de greutate este identic cu cel de rezistenta care se gaseste in tabelul facut de mine. Nu o sa gasesti diferente de greutate intre doua fire de acelasi diametru datorate densitatii, cum o sa gasesti in cazul unei diferente de o sutime la diametru.

3. Nu am auzit nimic de maleabilitate, caracteristica prioritara in alegerea firelor cu reale avantaje atunci cand cautam distanta, sau chiar si la plantat, cand nu vrem sa iasa firul ca sarma de pe tambur.

Sa nu fiu inteles gresit, apreciez munca lui Victor, dar in afara faptului ca reda o lectie de laborator, nu stiu cu ce poate ajuta pescarul in a face o alegere buna ?! Sunt idei corecte, dar neverificabile practic si in mare parte, neadecvate pescuitului in sine.
Spune bine si cu statul firelor prin depozite, dar iar nu prea ai cum sa verifici asta.

Hai sa ne dam halatul de laborator jos si sa revenim pe pamant: :D

Ce ai retinut din video pentru a te ajuta sa faci o alegere optima a unui fir la magazin, sau chiar si acasa ?
Bă labă tristă,tu ești mereu contra, ești cel mai deștept,cel mai vânzător mare, cel mai șucar pescar. Oprește te. Ai unele produse bune,dar nu la preturile la care bați tu câmpii. De ani de zile m am cam saturat și eu și lumea de teoriile tale gazate,mereu contra,mereu ,mereu mereu cu argumente de toată jena. Daca tu până și testele vizibile le contești ... Te joci cu cuvintele și te bati cu pumnul în piept că tu mitranescu ți cu romanul și îi vinzi produse bune la preț corect. Nu mă, vinzi minciuni și spulberi iluziile pescarului care vine și calcă pragul magazinului tău și dă de slinosu ăla de vânzător plin de el și arogant, și cumpără o rola de gută* pe care scrie că 0.20 ține atât de multe kile. Ești un pârlit, care faci potecă de ani de zile la mine in cartier,alias dragonul roșu,pentru a mai lua câte ceva la 2 lei și a revinde pe 10 lei. Ăsta ești tu mitranescu in ochii mei. Un pârlit carditor , precupeț. Daca ai ceva sa mi spui, ăsta e numele meu real, și îți las și Nr meu de telefon daca ai ceva de comentat.

Mihai_L
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 20:03
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Mihai_L »

Pfoai de capu meu :shock: .. De ce "spulberați iluziile pescarilor"? :cry:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

cristialex scrie:
Lun Ian 02, 2023 6:10
Dan Mitranescu scrie:
Joi Feb 13, 2020 10:48
PallBogdan scrie:
Joi Feb 13, 2020 5:55
https://marelepescar.ro/blog/testarea-f ... e-pescuit/

Bârfele, pop corn-ul si cola...dupa vizionare!

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk
Foarte buna detalierea. Sunt acolo doua-trei lectii de laborator de la Rezistenta materialelor din primul an de la Politehnica specializari mecanice.
1. Pentru mine testarea firelor se face exclusiv la nod, deoarece sunt fire care pierd din rezistenta si 50% la nod, iar altele numai 20%. Eu unul pescuiesc cu noduri pe fir. :D Asa ca testul ala de rezistenta la rupere este fix zero.

2. Greutatea firului este importanta pentru lansare, dar pe langa faptul ca nu sunt diferente semnificative de densitate ( asta da greutatea ) , mai e ceva de spus. Un fir cu cat e mai "usor" cu atat este mai putin rezistent. Asta sa ne incadram la nivel de laborator. Real, nu sunt diferente de luat in calcul intre "greutatile" firelor. Greutate firelor este data edificator TOT de sutimile in plus sau un minus de la diametru. Raportul de greutate este identic cu cel de rezistenta care se gaseste in tabelul facut de mine. Nu o sa gasesti diferente de greutate intre doua fire de acelasi diametru datorate densitatii, cum o sa gasesti in cazul unei diferente de o sutime la diametru.

3. Nu am auzit nimic de maleabilitate, caracteristica prioritara in alegerea firelor cu reale avantaje atunci cand cautam distanta, sau chiar si la plantat, cand nu vrem sa iasa firul ca sarma de pe tambur.

Sa nu fiu inteles gresit, apreciez munca lui Victor, dar in afara faptului ca reda o lectie de laborator, nu stiu cu ce poate ajuta pescarul in a face o alegere buna ?! Sunt idei corecte, dar neverificabile practic si in mare parte, neadecvate pescuitului in sine.
Spune bine si cu statul firelor prin depozite, dar iar nu prea ai cum sa verifici asta.

Hai sa ne dam halatul de laborator jos si sa revenim pe pamant: :D

Ce ai retinut din video pentru a te ajuta sa faci o alegere optima a unui fir la magazin, sau chiar si acasa ?
Bă labă tristă,tu ești mereu contra, ești cel mai deștept,cel mai vânzător mare, cel mai șucar pescar. Oprește te. Ai unele produse bune,dar nu la preturile la care bați tu câmpii. De ani de zile m am cam saturat și eu și lumea de teoriile tale gazate,mereu contra,mereu ,mereu mereu cu argumente de toată jena. Daca tu până și testele vizibile le contești ... Te joci cu cuvintele și te bati cu pumnul în piept că tu mitranescu ți cu romanul și îi vinzi produse bune la preț corect. Nu mă, vinzi minciuni și spulberi iluziile pescarului care vine și calcă pragul magazinului tău și dă de slinosu ăla de vânzător plin de el și arogant, și cumpără o rola de gută* pe care scrie că 0.20 ține atât de multe kile. Ești un pârlit, care faci potecă de ani de zile la mine in cartier,alias dragonul roșu,pentru a mai lua câte ceva la 2 lei și a revinde pe 10 lei. Ăsta ești tu mitranescu in ochii mei. Un pârlit carditor , precupeț. Daca ai ceva sa mi spui, ăsta e numele meu real, și îți las și Nr meu de telefon daca ai ceva de comentat.
Ce ai mai omule de te-ai starnit in halul asta dupa 3 ani de la o postare?!

Nu inteleg cu ce te-a deranjat atat de tare postare de mai sus? Civilizat era sa raspunzi argumentat, evantul pe principii tehnice, in sensul discutiei. Ce am spus gresit, concret? Si daca am spus ceva gresit legat de niste fire, trebuie sa mi te adresezi cum nimeni nu a facut asta, cu nume si prenume, de mai bine de 15 ani, de cand scriu public?
Apropo, cum te cheama si cine esti, daca tot sustii ca ai raspunderea celor scrise?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihai_L scrie:
Mar Ian 03, 2023 21:22
Pfoai de capu meu :shock: .. De ce "spulberați iluziile pescarilor"? :cry:
Aici are dreptate si imi recunosc vina. ( :) )

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”