Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Radu Vasilescu »

Florin Pata scrie:
Joi Mar 26, 2020 1:00
Radu Vasilescu scrie:
Mie Mar 25, 2020 19:20
D-le director , as fi interesat ce tip de lansete si mulinete detii ! Ca sa inteleg de ce ma faci gradinar(nu stiu ce inseamna in pescuit) , desi eu nu te cunosc si nu mi-am permis sa te jignesc niciodata !

Ei, nici chiar asa, gradinar vine de la faptul ca planteaza, atata tot, nimic peiorativ.
Uite doua chestii care ma seaca cand incepe polimica asta: una, ca lansatorii nu-si permit barcuta si a doua, ca suntem frustrati ca “cei care folosesc barcutele la pescuit” prind mai mult. Cum naiba sa continui discutia in conditiile astea?

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Radu Vasilescu »

Scuze, am scris pe tel si a iesit ce se vede mai sus.

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Adrian I. »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 26, 2020 3:08
In situatia in care cu navomodelul te intrece cu distanta de pescuit, este o problema cam greu de rezolvat.
Si in cazul acesta totusi exista exceptii. In situatia in care balta nu mananca cei cu navomodelul nu vor prinde pentru ca nu pescuiesc izolat. Daca presupunem ca duc o singura bila cu vaporasul :) , atunci nu vor avea mari avantaje si se echilibreaza sansele.
Mai este o situatie, ( ex. Perisul ), in care daca este presiune mare pe distanta, in malul opus, pestele se ia foarte bine pe jumatatea lacului.

In situatia in care poti sa pescuiesti din lansare la aceeasi distanta cu cei care planteaza, ii poti intrece pescuind cu momitor sau cu sac solubil cu "minciuna" . Metoda implica schimbatul des al lansetelor ( stilul il vezi la cei care folosesc ceasurile ), iar cei cu vaporasul nu scot lansetele sa le schimbe la 30 minute niciodata. Asa ca ai avantaj.

In baltile cu mult peste in care nu este mare presiunea ( pescari multi pe balta ) , personal ma iau la intrecere cu orice pescar care foloseste vaporasul. Pescuitul din mana este castigator.

Scuze pentru mesajul prea lung.
Foarte buna ideea cu momitorul si sacul solubil, dar, mai ales, schimbatul des al lansetelor cu cele 2 metode. Ai atractie sporita la carlig, plus ca, asa e, cei cu navomodelul schimba destul de greu lansetele. Profiti de timpii lor morti.
Intr-adevar, la Peris, desi multi pescuiesc catre malul de vis a vis, se prinde foarte bine si in mijlocul baltii, si pesti chiar frumosi. In schimb, nu acelasi lucru pot spune despre Moara Vlasiei, unde pestele e parca "mai invatat" sa stea departe, in malul de vis-a-vis.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Adrian I. scrie:
Joi Mar 26, 2020 13:24

Foarte buna ideea cu momitorul si sacul solubil, dar, mai ales, schimbatul des al lansetelor cu cele 2 metode. Ai atractie sporita la carlig, plus ca, asa e, cei cu navomodelul schimba destul de greu lansetele. Profiti de timpii lor morti.
Intr-adevar, la Peris, desi multi pescuiesc catre malul de vis a vis, se prinde foarte bine si in mijlocul baltii, si pesti chiar frumosi. In schimb, nu acelasi lucru pot spune despre Moara Vlasiei, unde pestele e parca "mai invatat" sa stea departe, in malul de vis-a-vis.
Am precizat ca unde distanta este mare, greu poti sa te iei la intrecere cu cei care folosesc vaporase, dar in anumite conditii merge si asa.

Atunci cand este pretabila metoda pescuitului izolat, a pescuitului cu "minciuna" schimband des lansetele, a pescuitului pe pat masiv ( ten ) , a pescuitului profitand de conjunctura in situatia in care se pune o presiune prea mare pe o anumita zona ( ex. plantat toata lumea in malul opus ) , ... , atunci poti sa te descurci mai bine cu lansetele aruncand din mana, in comparatie cu cei care planteaza.

Am cativa prieteni care cu doua lansete , aruncat din mana, prind cat toti cei care planteaza pe Albele.
Pastreaza linistea, nu nadesc, il cauta cu saculeti mici sau momitoare si il ciupeste la rand, in timp ce altii stau cu o scafa de porumb pe fiecare dintre cele 5 lansete plantate.

Ideea este sa nu te panichezi si sa cauti metoda optima pentru ziua respectiva. Asta este frumusetea pescuitului, sa prinzi cat mai bine cu ce ai la dispozitie.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Radu Vasilescu scrie:
Joi Mar 26, 2020 8:53
Ei, nici chiar asa, gradinar vine de la faptul ca planteaza, atata tot, nimic peiorativ.
Uite doua chestii care ma seaca cand incepe polimica asta: una, ca lansatorii nu-si permit barcuta si a doua, ca suntem frustrati ca “cei care folosesc barcutele la pescuit” prind mai mult. Cum naiba sa continui discutia in conditiile astea?
Eu sunt si gradinar , ca am si gradina :lol: , dar nu la pescuit !
Intotdeauna in aceasta polemica , nu am tinut partea nici ''gradinarilor'' ...nici lansatorilor ci am sustinut ca e vorba de o decizie personala a fiecaruia .
Vezi/ti se pare ca cel cu barcuta prinde mai mult , iti iei si tu sau NU , e decizia ta personala dar nu te apuci sa-l urasti/injuri/sicanezi .
Si niciodata nu am vazut pe unul care planteaza sa spuna ceva de cei care arunca ci numai INVERS !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Adrian I. scrie:
Joi Mar 26, 2020 13:24
In schimb, nu acelasi lucru pot spune despre Moara Vlasiei, unde pestele e parca "mai invatat" sa stea departe, in malul de vis-a-vis.
Am intalnit multi pescari pe Moara care sustineau acelasi lucru . Am invatat pe multi cum sa procedeze pentru ca nu aruncau mai mult de 70 de metri .
Pestele sta pe malul celalalt in general in timpul zilei si asta pentru ca sunt 1 ''milion'' de pescari si de masini care fac zgomot si vibratii mari .
In schimb noaptea se prinde mai bine chiar si in 30 de metri , pentru aceasta informatie mi-au multumit zeci de pescari .
Pestii care ziua stau pe celalalt mal vin noaptea in malul pescarilor deoarece multi arunca in mal nada care ramane si nu vor sa o mai care acasa .
Imi aduc aminte de un episod comic de pe Moara !
Ca de obicei ziua , pescar langa pescar , zgomot , celebrul urlet ''ai dat peste mine'' rostit de o gramada de pescari .
Se aseaza langa mine un cuplu de peste 45 de ani din aia care vor mai mult scandal decat pescuit . Un fel de administratorul de bloc...casatorit cu mahalagioaca blocului :lol: !
Cu o masina micuta , scot 2 scaune pliante si o umbrela...cred ca cele mai ieftine de pe piata . La fiecare 2 minute la orice adiere de vant le cadea umbrela in cap si ieseau afara sa o ''monteze'' din nou .
Acum incepe partea mai amuzanta . Scoate el tacticos 4 lansete diferite de spinning , cred ca cea mai lunga avea 2,70 m .
Faza tare era cand lansa , spuneai ca lanseaza 200 de metri...cu pas adaugat...cu icnet ca in filmele cu ''Brusli''...si arunca maxim 40 de metri .
Eram fara barcuta , la lansat . Ala suparat tare ca eu scot peste dupa peste si el nimic pana pe la ora 15 , incepe sa caute scandal....ba ca am lansat peste el , ba ca am intrat X cm in dreptul standului lui , etc. .
Degeaba i-am explicat , i-am desenat ca daca da el 40 de metri , nu pot sa-l incurc cu nimic eu lansand in malul celalalt , el nu avea ce face ca nu prindea nimic asa ca macar se certa :lol: .
Pe la 15,30 eu am inceput sa strang , ma duc la el si ii spun ''chiar daca nu ati fost un vecin de stand dragut eu am sa fiu dragut cu dvs. vad ca nu aveti nada de calitate , va dau eu'' !
In timp ce vorbeam i-am aruncat in dreptul monturilor lui niste bucati de mamaliga de la Mitranescu :lol: !
Reactia a fost exact invers fata de ce ma asteptam , a inceput sa urle si el si nevasta-sa , ca nu am dreptul sa...ceva ca nu se mai intelegea , ca nu are nevoie de nimic de la nimeni , ca....multe !
Printre urlete , pe la vreo 10 minute dupa ce am aruncat mamaliga , prima lui trasatura din ziua aia , puternica .
Intrerupe urletele , trage...bla...bla si scoate un crap de vreo 12 kile . Pozeaza pestele de 1000 de ori , incepe sa-si dea ifose de mare pescar , isi suna prietenii si le spune ca are captura vietii si le explica tuturor cu ifose de mare pescar ...totul pe un ton de "Operatiunea Monstrul'' :lol: cat de tare e el si deja le explica lor cum sa faca si sa dreaga :lol: !

Bineinteles ca nu a avut minimul de bun simt sa-mi multumeasca !

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

dar ce faci cand vecinul de langa tine se duce cu barca si planteaza?

Hayabusa89
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 13:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Hayabusa89 »

Eu pescuiesc de foarte putin timp si doar pe standuri cu distanta mica intre maluri (maxim 100 - 110m). SI am avut adesea vecin care planta dar, spre norocul meu, nu parea nici el, la fel ca mine, ca stie prea bine ce face.

In cam toate cazurile am prins mai mult peste decat cel cu braca. In primul rand, pescuiam sub el cu saculet si schimbam lansetele la 30 - 45 de minute. Pe Moara, "i-am facut" cu decathloane. N-a fost partida sa nu imi ceara si mie cateva bile, cand el nu reusea cu ale lui. Pe alte balti, cu o bila premium, proaspata si fara conservanti. Am dat o gramada de bile cadou in acesti de cand incep sa mai inteleg si eu cum e cu pescuitul asta :)))

Deci, incredere in nada si momeala, neastampar la schimbat lansete si ambitie sa "il faci" pe cel cu barca :)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de eugen dragnea »

Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 22:44
Eu pescuiesc de foarte putin timp si doar pe standuri cu distanta mica intre maluri (maxim 100 - 110m). SI am avut adesea vecin care planta dar, spre norocul meu, nu parea nici el, la fel ca mine, ca stie prea bine ce face.

In cam toate cazurile am prins mai mult peste decat cel cu braca. In primul rand, pescuiam sub el cu saculet si schimbam lansetele la 30 - 45 de minute. Pe Moara, "i-am facut" cu decathloane. N-a fost partida sa nu imi ceara si mie cateva bile, cand el nu reusea cu ale lui. Pe alte balti, cu o bila premium, proaspata si fara conservanti. Am dat o gramada de bile cadou in acesti de cand incep sa mai inteleg si eu cum e cu pescuitul asta :)))

Deci, incredere in nada si momeala, neastampar la schimbat lansete si ambitie sa "il faci" pe cel cu barca :)
Hmmm...si pe alt topic cereai umile sfaturi de pescuit pe Creata ... curios spre dubios...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”