Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

Ministrul sanatatii doar ce a zis ca varful o sa fie dupa Paste si ca o sa se prelungeasca starea de urgenta si dupa aceasta perioada...
Constat ca de cand m-a obligat statul roman sa stau acasa el a reusit sa inzeceasca numarul de infectati (mult personal medical si auxiliar care a diseminat virusul la greu din lipsa de echipamente de protectie).
Dupa ce fac 14 zile de izolare ma fac ceva pe starea lor de urgenta si-mi vad de treaba cu maxima protectie si fara sa am contact direct cu oamenii...si ma duc si la pescuit.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de pescarusull »

Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 20:56
Va rog frumos sa evitati sa mai asociati produsele companiei Senzor in comentariile dvs, intrucat nu au nicio legatura cu subiectul acestui topic.
Dar Vladut de ce are voie sa ne jigneasca ? I-a scris o scrisoare jmechera lui dom prezidente si gata ? are voie sa spuna ca "PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta" ?
El vrea sa se pise pe noi si tu ii urezi presiune maxima ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mateianu »

pescarusull scrie:
Lun Mar 30, 2020 22:38
Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 20:56
Va rog frumos sa evitati sa mai asociati produsele companiei Senzor in comentariile dvs, intrucat nu au nicio legatura cu subiectul acestui topic.
Dar Vladut de ce are voie sa ne jigneasca ? I-a scris o scrisoare jmechera lui dom prezidente si gata ? are voie sa spuna ca "PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta" ?
El vrea sa se pise pe noi si tu ii urezi presiune maxima ?
Nu stiu la ce s-a referit Vladut, dar n-am vazut sa numeasca pe cineva.. daca te-ai simtit tu jignit din acea postare lamureste cu el, nu aduce produsele companiei Senzor in discutie. Iti multumesc anticipat ptr asta.

Cat despre limbajul pe care-l folosesti in mesajele in care ma citezi, te-as ruga sa il revizuiesti pentru ca eu n-am folosit niciodata astfel de cuvinte intr-o discutie pe acest forum.

POMOL
Mesaje: 116
Membru din: Vin Apr 24, 2015 20:56
Puncte: 0
Localitate: Podu Turcului , judetul Bacau
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de POMOL »

Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 21:58
Albert, Vladut scrie de pe contul sau personal, nu de pe contul companiei Senzor.
Te rog sa respecti ceea ce te-am rugat, a doua oara n-o sa mai fie cazul.
Dan Mitranescu sigur va plange !

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Albert »

Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 21:58
Albert, Vladut scrie de pe contul sau personal, nu de pe contul companiei Senzor.
Te rog sa respecti ceea ce te-am rugat, a doua oara n-o sa mai fie cazul.
Ce m-ai rugat, mai exact? In ce calitate imi dai ultimatum? Cont personal sau administrator al forumului? Daca e in nume personal nu ma intereseaza. Ca si administrator poti, te rog, sa-mi spui ce regula am incalcat?
Daca tot ne delectezi cu prezenta poti sa imi explici de ce ai tolerat situatia de pe forum pe care am reclamat-o pe mail? De asemenea, poti sa ne spui cum putem contacta sigur adminstratia site-ului fara ca mesajele noastre sa ajunga la tot poporul si daca regulamentul a suferit modificari pe partea de privacy? Mersiiii.

P.S. Pana cand Vladut nu va aparea in alta firma cu baits in coada, ca si Vladeanu de exemplu, va fi asociat cu Senzor indiferent de ce ne povestesti tu pe forum.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

pescarusull scrie:
Lun Mar 30, 2020 22:38
Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 20:56
Va rog frumos sa evitati sa mai asociati produsele companiei Senzor in comentariile dvs, intrucat nu au nicio legatura cu subiectul acestui topic.
Dar Vladut de ce are voie sa ne jigneasca ? I-a scris o scrisoare jmechera lui dom prezidente si gata ? are voie sa spuna ca "PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta" ?
El vrea sa se pise pe noi si tu ii urezi presiune maxima ?
Te autovictimizezi aiurea. Si mai si generalizezi. Eu mi-am exprimat public optiunile si gandirea mea. Am o varsta la care vad mai "clar" lucrurile decat le vad altii, de aceea si ma ia capul cand vad oameni care creaza si intretin panica ! Ei sunt de fapt cei care trebuiesc judecati.Si interdictii de a folosi mediile online ptr a posta...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Albert scrie:
Mar Mar 31, 2020 8:06
Dan Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 21:58
Albert, Vladut scrie de pe contul sau personal, nu de pe contul companiei Senzor.
Te rog sa respecti ceea ce te-am rugat, a doua oara n-o sa mai fie cazul.
Ce m-ai rugat, mai exact? In ce calitate imi dai ultimatum? Cont personal sau administrator al forumului? Daca e in nume personal nu ma intereseaza. Ca si administrator poti, te rog, sa-mi spui ce regula am incalcat?
Daca tot ne delectezi cu prezenta poti sa imi explici de ce ai tolerat situatia de pe forum pe care am reclamat-o pe mail? De asemenea, poti sa ne spui cum putem contacta sigur adminstratia site-ului fara ca mesajele noastre sa ajunga la tot poporul si daca regulamentul a suferit modificari pe partea de privacy? Mersiiii.

P.S. Pana cand Vladut nu va aparea in alta firma cu baits in coada, ca si Vladeanu de exemplu, va fi asociat cu Senzor indiferent de ce ne povestesti tu pe forum.
Te plictisesti rau, nu? Te cred, dar cred ca a venit momentul sa te si prezinti, daca vrei sa continuam discutia. Eu nu am timpul tau liber ca sa stau non stop la laptop, asa ca putim=nul timp de discutii prefer sa-l consum cu persoane reale. Nu care se ascund dupa un nick.

PS. Ptr tine si ptr altii pe care ii intereseaza soarta noastra, de la Senzor Planet. Va multumim ptr interesul si grija acordata, in continuare va suntem aproape si ca depunem eforturi ca sa traiti sanatosi si in conditii de siguranta. De aceea dubele noastra livreaza zilnic, 7 din 7, biocide la spitalele din Romania...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de serbanionut »

Am citit acest articol si mi se pare cel mai bun dintre toate pe care le-am citi pana acum:
https://m.luju.ro/la-un-pas-de-legea-ma ... P1RLv6qoG0
Nu mai speriati lumea ca daca iesi din casa o sa mori.
Evident ca daca se îmbolnăvesc doctorii de acest virus, si merg la lucru, unde oamenii sunt deja bolnavi(intretinuti de aparate) o sa ai multe decese, si daca ar fi vorba de gripa normala.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

Din experenţa Italiei, Spaniei şi SUA vs Coreea de Sud şi China, sistemul medical poate rezista dacă există disciplină în rândul populaţiei şi respectă "distanţarea socială" (sună ca naiba...). Cu cât interacţionăm mai puţin, cu atât "explozia" e mai lentă.
Totodată, e imposibil să opreşti totul într-o ţară, pe termen lung. E nevoie de economie, de industrie, de comerţ, construcţi şi... multe altele. Sper ca nebunia asta să ne fure cât mai puţin timp.

Dar adevărul trist e că toţi bâjbâie. Unii spun că virusul e pistol cu apă, nu e de speriat, în timp ce alţii afişează liste lungi de morţi, zilnic. Nu există tratament, se tot încearcă diferite abordări, deocamdată niciuna concludentă. Iar dezvoltarea unui vaccin sau medicamet eficient necesită timp. Dacă luăm în calcul şi producţia lor pe scară largă, distribuţia lor către MILIARDE de persoane... pare departe momentul. Iar până atunci, trebuie să ne păzim singuri. Şi trebuie să conştientizăm că deciziile noastre îi influenţează şi pe alţii.
Eu rămân la părerea mea: e rău că trebie să stăm izolaţi, pierderile materiale sunt mari, efortul psihic la fel. Dar ce altă soluţie există? Sistemul medical din România nu e pregătit să lupte. Aşa că doar un comportament social adecvat poate face diferenţa. Dacă greşesc, îmi asum. Dar indiferent cum întorc lucrurile, e singura soluţie, la îndemână, pe care o întrevăd: "distanţarea socială".
Aşa că, dacă s-a stabilit să nu ne deplasăm fără motive, hai să fim solidari şi să facem asta. Oricum nu avem altă alternativă. E greu, e fustrant să nu poţi face ceea ce-ai făcut o viaţă. E greu să nu ieşim nici măcar după un pachet de ţigări. E greu să admitem că ceea ce era normal cândva, acum e... risc. Putem face socializare pe platformele electronice dedicate. Iar mersul la jogging, tenis, pescuit, fotbal etc. să-l lăsăm pentru când totul s-a liniştit. Şi să sperăm că revenim curând la normal.
Cert e că, indiferent câte frustrări am acumula, indiferent de starea emoţională a fiecăruia, nu merită să ne pierdem cumpătul. Şi nici să interacţionăm cum, de altfel, n-am face-o în alte circumstanţe, normale.
Şi să sperăm că ne vedem cât mai curând pe baltă! TOŢI!
Până atunci, vă doresc să fiţi sănătoşi. E, cred, cel mai important lucru în astfel de momente.
Susţin pescuitul catch & release!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de ilar »

gabize scrie:
Mar Mar 31, 2020 10:49
Din experenţa Italiei, Spaniei şi SUA vs Coreea de Sud şi China, sistemul medical poate rezista dacă există disciplină în rândul populaţiei şi respectă "distanţarea socială" (sună ca naiba...). Cu cât interacţionăm mai puţin, cu atât "explozia" e mai lentă.
Totodată, e imposibil să opreşti totul într-o ţară, pe termen lung. E nevoie de economie, de industrie, de comerţ, construcţi şi... multe altele. Sper ca nebunia asta să ne fure cât mai puţin timp.

Dar adevărul trist e că toţi bâjbâie. Unii spun că virusul e pistol cu apă, nu e de speriat, în timp ce alţii afişează liste lungi de morţi, zilnic. Nu există tratament, se tot încearcă diferite abordări, deocamdată niciuna concludentă. Iar dezvoltarea unui vaccin sau medicamet eficient necesită timp. Dacă luăm în calcul şi producţia lor pe scară largă, distribuţia lor către MILIARDE de persoane... pare departe momentul. Iar până atunci, trebuie să ne păzim singuri. Şi trebuie să conştientizăm că deciziile noastre îi influenţează şi pe alţii.
Eu rămân la părerea mea: e rău că trebie să stăm izolaţi, pierderile materiale sunt mari, efortul psihic la fel. Dar ce altă soluţie există? Sistemul medical din România nu e pregătit să lupte. Aşa că doar un comportament social adecvat poate face diferenţa. Dacă greşesc, îmi asum. Dar indiferent cum întorc lucrurile, e singura soluţie, la îndemână, pe care o întrevăd: "distanţarea socială".
Aşa că, dacă s-a stabilit să nu ne deplasăm fără motive, hai să fim solidari şi să facem asta. Oricum nu avem altă alternativă. E greu, e fustrant să nu poţi face ceea ce-ai făcut o viaţă. E greu să nu ieşim nici măcar după un pachet de ţigări. E greu să admitem că ceea ce era normal cândva, acum e... risc. Putem face socializare pe platformele electronice dedicate. Iar mersul la jogging, tenis, pescuit, fotbal etc. să-l lăsăm pentru când totul s-a liniştit. Şi să sperăm că revenim curând la normal.
Cert e că, indiferent câte frustrări am acumula, indiferent de starea emoţională a fiecăruia, nu merită să ne pierdem cumpătul. Şi nici să interacţionăm cum, de altfel, n-am face-o în alte circumstanţe, normale.
Şi să sperăm că ne vedem cât mai curând pe baltă! TOŢI!
Până atunci, vă doresc să fiţi sănătoşi. E, cred, cel mai important lucru în astfel de momente.
Big like!!!👍

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”