Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Aveam pretentii. Am explicat mai sus definitia fatalaului. Nu cred ca te incadrezi....:)) Si o sti prea bine, doar ca iti place sa ataci in continuu. Uneori fara sa fi bazat. Ca in cazul lui Dan, care a crescut si traieste in Rahova. Locul unde s-a inventat shishul si smardoiala...:))
In fine, eu glumesc, sper sa nu te superi. Avem alt dusman acum, nu trebuie sa ne certam intre noi....
Dusmanul este statul roman ! Si minciunile lui spuse la TV, crearea de terore si de panica zilnica, ca sa "vedem" ca fara implicarea statului murim toti... Josnic. Pe 1 mai ies in strada. Nu o sa fiu singur. Restul, stati in casa.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Apr 03, 2020 13:11
Florine, insinuezi lucruri pe care nu le-am facut. Nu am folosit cuvinte de acest fel la adresa celor care stau in casa.
Nu ma dezic de grupul in care m-ai bagat, dar din intamplare eu nu am folosit termenii respectivi. Si asta se datoreaza faptului ca sunt ceva mai versatil in cunoasterea oamenilor si nu vreau sa supar pe nimeni. Vladut a folosit termenul " "fatalau" considerand ca pe acest forum sunt numai barbati adevarati. In mod normal astia nu prea se supara ca li se atrage atentia ca pot sa fie fatalai.
Cum nici un om destept nu se supara cand i se atrage atentia argumentat ca poate sa fie prost intr-o actiune a sa.
Asa ca era doar un sfat barbatesc, dat intre barbati adevarati.
Putem sa fim inconstienti, neinformati, prosti, ..., si ni se poate atrage atentia, dar capitolul "fatalau'" se discuta separat.
Legat de poze, te servesc daca vrei neaparat. Un pescar adevarat, cand se duce sa pescuiasca la liber, nu face poze, pentru ca se da singur in primire pe unde a fost si ce a prins.
Cel putin asta am constatat eu la pescarii cu o vechime si care prind peste constant. Sper sa nu nasc discutii si pe tema asta. Totusi te servesc cu dovezi.
Iti trimit poze pe Whats App daca vrei.
Imi trimiti si tu poze cand cari cu roaba ? Ce marca este roaba ? :D

Nu am fost niciodata manglitor si nu am recomandat prietenilor pescari, barbati adevarati, altceva decat ce gandesc sau ce fac. Poate gresesc, dar nu fac niciun lucru nedemn pentru un barbat. Aici am considerat ca ne dam un sfat. Eu l-am dat mai voalat, ceilalti baieti l-au dat putin mai direct, dar hai sa apreciem diversificarea parerilor.
Hai ca am vazut mai tarziu mesajul asta , ai postat cu cateva secunde inainte de postarea mea si a aparut deasupra mesajului meu .
Pe tine nu te-am ''bagat'' la enuntarea cuvantului ''fatalau'' ci pentru mesajele de genul ''mergeti la pescuit...ca nu e pericol'' !
Adica in traducere daca recomanzi unora sa mearga la pescuit , ar fi de minim de bun simt in primul rand sa mearga sfatuitorul :lol: !
Nici eu nu am pus poze nicaieri , ti-am pus doar tie cand imi spuneai ca unii sunt mari pescari iar eu ''mic'' :lol: !
Daca vrei iti trimit poze cu roabele si cu nisipul . Normar ca roabele sunt de marca :lol: !!!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

Vladut Mateianu scrie:
Vin Apr 03, 2020 14:04
Aveam pretentii. Am explicat mai sus definitia fatalaului. Nu cred ca te incadrezi....:)) Si o sti prea bine, doar ca iti place sa ataci in continuu. Uneori fara sa fi bazat. Ca in cazul lui Dan, care a crescut si traieste in Rahova. Locul unde s-a inventat shishul si smardoiala...:))
In fine, eu glumesc, sper sa nu te superi. Avem alt dusman acum, nu trebuie sa ne certam intre noi....
Dusmanul este statul roman ! Si minciunile lui spuse la TV, crearea de terore si de panica zilnica, ca sa "vedem" ca fara implicarea statului murim toti... Josnic. Pe 1 mai ies in strada. Nu o sa fiu singur. Restul, stati in casa.
Am inteles ca nu ma incadrez , nu port nici o suparare ! Ne mai ''turam''...ne mai ''calmam'' asta e viata ! Mai glumim , ne mai ''intepam'' prieteneste .
Daca citesti mesajul meu mai atent , nu am afirmat absolut deloc ca sunt "bun/tare/smardoi/cutitar" , asa cum a inteles gresit si Dan ci doar ca am vazut de toate in viata si nu sunt impresionabil .
Pace !!!

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Simu Alexandru »

Sunt curios dupa asa zisa pandemie cum vor iesi bombardierii din casa si cum v-or incarca class-urile;))))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Apr 03, 2020 13:40
Nu am jucat nimic niciodata pe bani , nici macar la pacanele si nici nu o voi face !
Nu am dat niciodata cu cutitul desi am o gramada de ''taioase''. Nu vreau puscarie !
Car cu roaba doar pentru mine...nu merg la concursuri !
Chiar daca e greu de crezut , eu nu concurez cu nimeni , doar cu mine insumi . Si nu vreau nici sa impresionez pe cineva , imi ajunge respectul propriu !
Daca tu crezi ca a fi bazat inseamna sa dai cu cutitul si sa joci poker pe bani inseamna ca avem conceptii total diferite despre a ''fi bazat'' !!!
Mesajul nu ti se adreseaza , am discutat la modul general , te-am citat doar ca inventatorul cuvantului !!!
Am raspuns strict doar in momentul in care am fost atacat cu ''scule de 2 lei'' , cu ''fatalai'' si cu imaginea pe care mi-o creaza Dragnea de ''printisor care nu pune mana pe nimic'' .
Atat !
Nu te-am intrebat daca ai dat cu cutitul, ci daca stii cum se da. Daca ai trait printre "cutitari", trebuie sa le stii. Am inteles ca sunt mai multe metode si voiam sa le aflu.
Eu inteleg sa "fi bazat" atunci cand esti bun la ceva, iar ca sa fi bun la ceva trebuie sa o stabilesti intr-o intrecere. La scoala sunt notele si olimpiadele, sportul are campionate si castiguri materiale, inclusiv baietii fac tot felul de intreceri cu miza.
Adica, atunci cand esti bazat, trebuie sa poti sa sustii vorbele astea, ca vorbe fara fapte nu prea au valoare.
Legat de "respect" , din ce stiu eu se impune. Cum reusesti de unul singur asta? :)
Am inteles, tu concurezi cu tine. Pe ce loc iesi de obicei ? :D

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Apr 03, 2020 20:11
Am inteles, tu concurezi cu tine. Pe ce loc iesi de obicei ? :D
:D :D :D :D :D
Eu îl suspectez că fură curent.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

Nu stiu daca mai e vreunul care sa dea atatea informatii personale despre el cum am facut eu...dar degeaba ! E mai rau !
Am sa raspund scurt , concis si la obiect :
- pana la 40 de ani eram exact cum spui , care e mai tare...mai si mai , nu ma mai intereseaza altii
- stiu sa ma apar la un nivel suficient dar pastrez aceste informatii pentru mine
Si cu asta inchid subiectul , sa discutam de virus !

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

ilar scrie:
Vin Apr 03, 2020 7:50
...
Asa ca ...
Cazul tau este unul foarte special si te inteleg perfect...pe cat posibil stati in casa si evitati spitalele din Romania.
Multa sanatate si putere sa treceti peste episodul asta care va fi foarte lung si greu pentru voi.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Viorel M »

"Ciuma se îndrepta în grabă către Damasc. În goana ei, ea a trecut rapid pe lângă conducătorul unei caravane.
– Unde te grăbeşti aşa?, a întrebat-o acesta.
– Către Damasc, unde intenţionez să iau o mie de vieţi.
La întoarcerea din Damasc, Ciuma a trecut din nou pe lângă conducătorul caravanei. Acesta i-a spus cu indignare:
– Neruşinato! Ai luat cincizeci de mii de vieţi, nu doar o mie.
– Nici vorbă, i-a răspuns Ciuma. Eu nu am luat decât o mie. Restul le-a luat Frica…"
Anthony de Mello

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Viorel M »

Se intampla in Prahova:

Un tânăr de 25 de ani a murit după ce medicii nu i-au operat o hernie, de teamă că ar fi avut Covid-19

https://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/ ... id-19.html

Si vor mai fi..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”