Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Albert scrie:
Vin Apr 03, 2020 18:19
Mai Vladut, termina cu prostiile. Zici de saraci. Uite cum sta treaba: stai in casa, ramai sarac.
Iesi din casa la chemarea lui Vladutilor(nu, nu esti singurul revolutionar, stai linistit): ajungi sarac dar mai adaugi si ceva amenzi la zestre. Basca ai sanse sa iei si mizeria asta de virus si s-o imprastii la mai cine stie cati.

Cum naiba poti sa scoti chestiile astea pe forum, nu-mi dau seama. Mai urmeaza sa incepi si tu cu conspiratia chinezeasca, de parca asta vindeca oamenii sau face ca virusul sa dispara, si transformi siteul asta in luju.ro Dar, ce-i drept, fiecare forum pe limba lui moare. Sunteti pe drumul cel bun.
Mai rar se gaseste un Gica Contra ca tine ! In toate postarile tale nu faci decat sa comentezi postarile altora. Tu chiar nu ai pareri sau opinii ? Nu poti scrie nimic care sa te reprezinte? Am inteles, numele nu vrei sa ti-l spui. Nu mai insist. In toate postarile te iei de Senzor sau de Crapmania. Apoi spui ca nu iti pasa de ele. Nicio problema, este un forum liber si nu te zboara nimeni. Probabil ca ai fost candva marginalizat de mine. Sau ai avut o copilarie grea. Trecem peste. Spune-ne doar o parere a ta dedpre starea actuala, fara sa ataci pe nimeni de pe forum. E asa greu?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de pescarusull »

Eu cred ca amenintarea e reala.
Depinde de noi sa izolam mizeria asta de virus.
Nu pot spune ca sunt sarac. Bogat nici macar. Cred ca sunt ca marea majoritate a romanilor.
Rup si eu un ban cand pot pt a avea un echipament decent.
Tocmai pt ca vreau sa merg pe viitor la pescuit acum am sa stau in casa.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Andrei91 »

Atata timp cat rata mortalitatii este 3.4% (cazuri declarate la nivel mondial, desi multe tari musamalizeaza problema) , da este o
problema cat se poate de reala. Precizand faptul ca nu exista un tratament bine pus la punct sau un vaccin . Ar trebui sa va bucurati ca nu aveti prieteni sau cunoscuti bolnavi sau morti, in rest sanatate.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Observ că pentru unii „a avea” este egal cu „a fi”. Grijă mare, nu mâncați cu două linguri. :?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Gripa provoaca anual peste 100 milioane de cazuri de imbolnaviri doar in Europa, Japonia si SUA. Gripa poate imobiliza la pat un adult sau un copil timp de 3 - 5 zile. Cu tratament adecvat, pacientul se poate recupera in totalitate, insa tusea si starea de oboseala pot persista zile sau saptamani intregi.

Gripa poate cauza sute de mii de spitalizari in fiecare an. Gripa si complicatiile acesteia provoaca anual pana la 40.000 de decese in SUA, iar intr-o iarna normala din Marea Britanie, 3.000 - 4.000 de decese sunt cauzate de gripa. Cel putin 20 de milioane de persoane au murit in timpul uneia dintre cele mai cumplite pandemii de gripa - „Gripa Spaniola", care s-a raspandit in toata lumea intre 1918 - 1920.

Persoanele in varsta de peste 50 ani si toti pacientii cu boli cronice (cum ar fi diabetul, bolile cardiace, astmul si infectia HIV - SIDA) pot face forme mai severe ale bolii precum si alte complicatii, cum ar fi pneumonia si sinuzita.

Ce este gripa? 

Gripa este provocata de un virus care infecteaza tractul respirator superior si inferior: nasul, sinusurile, gatul, plamanii si urechea medie. Boala apare de obicei in lunile de toamna si iarna si este caracterizata de focare epidemice care dureaza 6-8 saptamani.

Gripa este o boala extrem de contagioasa. Virusul gripal patrunde in organism pe cale aeriana, prin mucoasele din gura, nas sau ochi. Cand o persoana cu gripa tuseste sau stranuta, virusul este transmis prin aer si poate fi inhalat de orice persoana din jur. Perioada de incubare dureaza de la 18 la 72 ore, timp in care persoana infectata poate deja sa transmita virusul altor oameni.
Debutul gripei este brusc, iar persoanele afectate prezinta o stare generala alterata, marcata de oboseala, tusesc, au febra, frisoane, dureri musculare si articulare si dureri de cap.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Bine măi Vlăduț, am înțeles, tu ai fost mai mult flămând decât răcit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:
Vin Apr 03, 2020 21:52
Atata timp cat rata mortalitatii este 3.4% (cazuri declarate la nivel mondial, desi multe tari musamalizeaza problema) , da este o
problema cat se poate de reala. Precizand faptul ca nu exista un tratament bine pus la punct sau un vaccin . Ar trebui sa va bucurati ca nu aveti prieteni sau cunoscuti bolnavi sau morti, in rest sanatate.
Poate 3,4 % din cei infectati. Raportat la intreaga populatie nu este nici 0,007% !!!!!! .
Populatia lumii; 8.000.000.000
Decese corona virus 50.000

Ce nu se raporteaza, decesele ? Raporteaza astia la secunda orice deces. Intrerup emisiunile sa spuna ca a mai murit cineva. Interesul sa raspandeasca panica este suficient de clar.

Asa mare pandemie este, ca populatia lumii este in permanenta crestere:
https://www.worldometers.info/ro/

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

Vladut, nu ai citit tot ce am scris. De Senzor nu mai scriu nimic de multi ani, de cand m-am lamurit cum tratati potentialii clienti. E atat de simplu: nu meriti banii mei, nu exisiti pt mine, end of story.
Despre crapmania e iar simplu. Cand oficiosii incalca propriile reguli, cand adminu'(adminii ca naiba stie cati mai sunt) baga rahatul sub preș nu am cum sa nu reactionez. Nu de alta, dar cineva trebuie sa spuna ca, de exemplu, popetele albanez, mitranescu dau moderatorii din cand in cand o dau de gard..altfel ei chiar cred ca e ok ce fac. Ei bine, conform regulilor forumului nu e. Si aici e simplu.
In general intervin incercand sa-mi spun parerea referitor la diverse subiecte sperand ca interlocutorii sa vada mesajul si nu sa atace userul. Ca de aia e forum nu Tinder.

Despre situatia din lume ce naiba sa zic? E evident: exista un virus pe care, daca il iei, faci cacatul praf. Am de ales daca sa respect niste reguli de bun simt sau sa fiu viteaz si sa risc sa-mi bat joc de mine si, mai ales, de altii. E de facut o alegere atat de simpla, nu inteleg de ce pentru unii e asa greu.
Mangleli cu conspiratii nu halesc, nu ma intereseaza, nu ma ajuta cu nimic. Despre cat de capabil e statul roman stiu de multi ani, nu trebuie sa vina vladuti sa-mi explice cum sta treaba. Si aici e simplu.
Uite, in loc sa te transformi si tu in antena3 ai putea sa discuti despre cum crezi ca va fi afectata industria in care activezi. Exista posibilitatea ca firmele/lacurile sa fie sustinute in vreun fel de pescari in situatia asta? Vezi alte solutii care sa ajute micii producatori?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Andrei91 scrie:
Vin Apr 03, 2020 21:52
Atata timp cat rata mortalitatii este 3.4% (cazuri declarate la nivel mondial, desi multe tari musamalizeaza problema) , da este o
problema cat se poate de reala.
In realitate mortalitatea este in jur de 5% din cei infectati adica 0,00065% din populatia globului...
Mortalitatea medie a globului este de 1,16% deci daca extrapolam va deveni 1,16065%...dar garantat va fi de 1,15935% la anul si tot asa pentru cativa ani la rand in functie de evolutia pandemiei (adica mai mica anual pentru o perioada de cativa ani pana se va regla media demografica a populatiei)...luati calculele doar ca exemplu...ele vor varia in timp dar fara a modifica ideea de principiu.
Pot sa pariez ca mortalitatea anului 2021 in Italia si Spania va fi de sub 0,1 %...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Albert scrie:
Vin Apr 03, 2020 18:19
Mai urmeaza sa incepi si tu cu conspiratia chinezeasca, de parca asta vindeca oamenii sau face ca virusul sa dispara,
Orice epidemie si mai ales pandemiile din istorie s-au rezolvat prin analiza pacientului 0 si a focarului restrans, este un lucru pe care-l inveti inca din "gradinita" epidemiologiei...
In alta ordine de idei "smekerii" lumii exact pe asta se bazeaza: prostii trebuie sa creada tot ce li se spune, sa le fie frica si sa urmeze turma...nu s-a schimbat nimic din Evul Mediu...poate doar modul de redare a "dresajului"... aaaa si azi "oile" se cred "animale de companie" cand ele de fapt sunt tot "de productie" dar mai nou sunt specializate pe "carne,lapte,lana" :wink:

Cum spunea si Vladut: poate reusesti si tu sa ne arati ca mai esti si altceva decat ce ai "mazgalit" pana acum !!!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”