Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de ilar »

eugen dragnea scrie:
Vin Apr 03, 2020 23:08
ilar scrie:
Vin Apr 03, 2020 7:50
...
Asa ca ...
Cazul tau este unul foarte special si te inteleg perfect...pe cat posibil stati in casa si evitati spitalele din Romania.
Multa sanatate si putere sa treceti peste episodul asta care va fi foarte lung si greu pentru voi.
Multimim.
Si va doresc la toti multa sanatate

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Viorel M »

Pana de curand, am fost adeptul ideii ca ar trebui facuta imunizare colectiva cu tinerii sanatosi, iar cei expusi (batranii si bolnavii cronici) sa fie foarte bine protejati, practic inchisi.

Pentru ca izolarea nu e o solutie.
Pentru ca economia se va duce in cap.
Pentru ca foamea va scoate oricum oamenii din case.
Pentru ca, in consecinta, va creste f mult infractionalitatea.
Pentru ca virusul oricum nu mai poate fi oprit.
Pentru ca panica va face si ea victime, poate mai multe ca virusul.
Pentru ca oamenii se vor inrai.

Si toate astea sunt adevarate. Si multe alte consecinte.

Insa alti oameni s-au informat mai bine ca mine, au analizat pe statistici si date concrete si m-au convins.

M-au convins ca izolarea, desi nu e solutie, e singura varianta plauzibila.
M-au convins ca trebuie sa conving si pe altii. Si ca trebuie sa-i conving acum.

Articol din 10 martie:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... d3d9cd99ca

Articol din 19 martie:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... 9337092b56

Momentan exista traducere in romana doar pt primul, dar probabil ca va aparea si pt al doilea.

https://medium.com/tomas-pueyo/coronavi ... 468bf9a411

Mi se par cele mai bine documentate articole din cate am citit.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

Florin Pata scrie:
Vin Apr 03, 2020 13:31
....
si poate nu ne mai intepam pe aici !
Pai si eu cred ca ar fi cazul sa terminam cu prostiile, mai ales ca "e groasa si cu par"...si nu ma refer la virus ca asta dupa ce-si face norma va lua o pauza...eu ma refer la situatia ecomomica ce va urma cu inflatie si crize financiare, cu un stat sleit si infometat de taxe si impozite, cu somaj de proportii,afaceri falimentate si multe victime colaterale acestora, cu toti infractorii si cu toate curvele ce s-au intors si vor inunda strazile, cu oamenii disperati si labili psihic pe fondul crizei care vor fi capabili de multe tampenii...eu zic ca la asta trebuie sa va ganditi cand stati inchisi in casa...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

eugen dragnea scrie:
Vin Apr 03, 2020 23:56
cu toti infractorii si cu toate curvele ce s-au intors si vor inunda strazile, cu oamenii disperati si labili psihic pe fondul crizei care vor fi capabili de multe tampenii...eu zic ca la asta trebuie sa va ganditi cand stati inchisi in casa...
Nu mai e mult pana la dezastrul economic dar prima chestie nasoala va fi cu astia !
De venit au mai venit in tara , oricum veneau de Paste , problema e ca acum au venit cu buzunarele goale si nici nu se stie cand...sau daca se vor mai putea intoarce prin UE .
Deja semnalele sunt clare...din pacate :
- din acest motiv a fost scoasa armata pe strazi si nu pentru virus
- pe la Tandarei vor sa inchida orasul pentru ca s-au intors foarte multi raportati la populatia existenta
- azi am primit mail de la BGS sa armez alarmele in permanenta...nu numai noaptea si cand sunt plecat de acasa iar astia stiu ce vorbesc
Mare atentie !

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de ilar »

Pai cu vreovtrei pagini in urma, subtil cam asta spuneam si eu... peste 2-3 luni numai de pescuit nu ne va arde, clasa de mijloc va fi la pamant.
Statul va fi indatorat de credite externe cu dobanzi ff mari
Nu va avea bani de investitii care intr-o tara cu industrie scazuta sau inexistenta sunt esentiale.
Micile afaceri/IMM-uri care azi si-au inchis temporar usile au sanse destul de mari sa nu se mai deschida
La sistemul actual de la noi va fi foarte greu cu resursele noastre, cu clasa noastra politica relansarea apetitului pt consum, cresterea cererii, investitiile private, care sa aduca prosperitate si locuri de munca sunt destul de indepartate.
Turism, restaurante/servicii -cand se vor redresa(sa nu uitam ca la noi cam 800000 de oameni lucreaza in productie), deci majoritatea in servicii
Cand din 4 mil activi deja 1,3 mil sunt cu contracte suspendate? Foamea si crizele cat de curand vor aparea, si este doar inceputul
Deja infractionalitatea este in crestere
Daca ne uitam la italieni ei deja sufera de lipsa de bani, deja se organizeaza in grupuri pt furt, la noi va fi si mai rau.
Cat timp dupa ce vom fi lasati sa reluam activitatea va trebui sa treaca pt a reveni cat de cat la normal?
Cati dintre noi, dintre romani, care nu prea avem educatie fiscala sanatoasa, avem resurse sa trecem peste aceste vremuri grele.
Bancile deja nu mai crediteaza nimic, nici pt capital de lucru nici pt investitii.
Motive de ingrijorare sunt mult mai multe.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

Solutia drastica, "chirurgicala " sa-i spunem ,dar foarte sigura este: Legea Martiala si carantina totala a Romaniei pentru 14 zile si terminam rahatul asta definitiv daca pastram carantinarea la granita...ca teste oricum nu avem si chiar daca am avea, ce rost are sa consumam teste aiurea doar sa facem statistici daca noi avem noi focare neizolate?!?

Dar noi,la cat de dobitoci suntem respectam intocmai recomandarile OMS si nu tratam pacientul cu simtomatologie decat dupa ce avem rezultatul testelor adica in ziua decesului sau la priveghi...asta ca sa fac si eu o statistica a imbecilitatii autoritatilor romane...asta daca nu face totul parte dintr-un plan complex de reducere a consumatorilor neproductivi de resurse sociale ...asta ca sa fiu si conspirationist ;)
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de serbanionut »

DumiD scrie:
Vin Apr 03, 2020 9:40
serbanionut scrie:
Joi Apr 02, 2020 20:46
Am o intrebare cine poate sa imi explice urmatoarea situatie statistica citita in un articol pe fanatik
In italia au murit:
1 ianuarie – 31 martie 2017 au murit 193.912
1 ianuarie – 31 martie 2019 au murit 185.967
1 ianuarie – 31 martie 2020 au murit in jur de 170000
ti-o explic eu: ai citit pe fanatik. cine semna articolul, horia ivanovici?
Zici tu uite alt articol care prezinta acelasi lucru poate lucra si el la fanatik!
https://horeabadau.ro/2020/03/29/gata-c ... bMEFiVzxV8

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de serbanionut »

Viorel M scrie:
Vin Apr 03, 2020 23:39
Pana de curand, am fost adeptul ideii ca ar trebui facuta imunizare colectiva cu tinerii sanatosi, iar cei expusi (batranii si bolnavii cronici) sa fie foarte bine protejati, practic inchisi.

Pentru ca izolarea nu e o solutie.
Pentru ca economia se va duce in cap.
Pentru ca foamea va scoate oricum oamenii din case.
Pentru ca, in consecinta, va creste f mult infractionalitatea.
Pentru ca virusul oricum nu mai poate fi oprit.
Pentru ca panica va face si ea victime, poate mai multe ca virusul.
Pentru ca oamenii se vor inrai.

Si toate astea sunt adevarate. Si multe alte consecinte.

Insa alti oameni s-au informat mai bine ca mine, au analizat pe statistici si date concrete si m-au convins.

M-au convins ca izolarea, desi nu e solutie, e singura varianta plauzibila.
M-au convins ca trebuie sa conving si pe altii. Si ca trebuie sa-i conving acum.

Articol din 10 martie:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... d3d9cd99ca

Articol din 19 martie:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... 9337092b56

Momentan exista traducere in romana doar pt primul, dar probabil ca va aparea si pt al doilea.

https://medium.com/tomas-pueyo/coronavi ... 468bf9a411

Mi se par cele mai bine documentate articole din cate am citit.
Toti se dau cu parerea dar nici unul nu stie sigur ce se v-a intampla.
Suedia care este blamata momentan pentru ca nu face la fel ca si restul europei a luat aceasta decizie conform experientelor de pe vremea gripei spaniole. In timpul acesteia s-au izolat si rezultatul a fost ca gripa a venit in mai multe valuri si s-a demonstrat ca valul 2 si 3 au fost mult mai grave decat valul 1.
Singura tara care a stiut cum sa reactioneze a este Coreea de Sud pentru ca ei au trecut in ultima vreme prin multe epidemii. Solutia este simpla testare masiva si carantinarea celor bolnavi.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

serbanionut scrie:
Dum Apr 05, 2020 12:13
Solutia este simpla testare masiva si carantinarea celor bolnavi.
Solutia noastra este testare mai deloc si carantinarea la nimereala...tinem prostii acasa si ducem in cap economia...dupa ce trece pandemia vedem noi ce facem...un imprumut la FMI cu dobanda camatareasca...un TVA la 25%...un 16% pe dividente... avem solutii...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Cosmin Ionescu
Mesaje: 447
Membru din: Vin Iul 20, 2012 15:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Cosmin Ionescu »

S-a dat cumva liber la pescuit? Am auzit ca cei care au permise emise pot merge la pescuit conform ordonantei de ieri.
Nume utilizator schimbat din ICSXX

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”