Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Dan Mitranescu »

daci97 scrie:
Sâm Apr 25, 2020 17:20
Domnule Mitranescu,saibele carbotex de la MX 14000,se potrivesc si la mulinetele Shimano Bblc Xtra Ci4+? Mulțumesc!.
Dimensiunile sunt pe site. Puteti sa le comparati cu ce aveti nevoie. Eu nu cunosc mulinetele specificate.

Avatar utilizator
suto06
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 25, 2019 10:28

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de suto06 »

daci97 scrie:Domnule Mitranescu,saibele carbotex de la MX 14000,se potrivesc si la mulinetele Shimano Bblc Xtra Ci4+? Mulțumesc!.
Masoara diametrul saibelor si ai sa vezi dava se potrivesc.Eu am luat de la Dan saibe de carbotex si le-am pus in niste mulinete de la Kkarp excellence,plus am schimbat si arcul din fluture cu o bucsa,astfel i-am facut frana rapida.

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk


Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua Domnilor,am schimbat pislele in mulinete cu teflon , carbotex si inclusiv textolit.
Textolitul are proprietatea de a absorbi ,vaselina,si are o miscare fluida.
Teflonul ,materialul in sine este alunecos si permite tamburului sa se roteasca fluid daca sunt gresate.
Carbotexul datorita structurii lui in momentul cind stingem fluturele ,saiba de metal nu se lipeste ca si pe saiba se teflon si de acea nu merge sacadat.
Schimbatul saibelor de pisla in tambur face frina rapida si se poate face la toate tipurile de mulinete.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Szilveszter »

Am luat eu de pe claumar trei seturi de șaibe carbon pentru mulinetele mele speedcast.mergeau sacadat,am trecut înapoi pe pâslă.ori am prins o serie de căcat,ori sînt eu prea pretențios.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de ilar »

Pt ca sa functioneze bine trebuie stearsa vaselina(degresat) de pe saibele de metal si din locasul pt frana, altfel nu merge bine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilar scrie:
Mie Aug 26, 2020 15:15
Pt ca sa functioneze bine trebuie stearsa vaselina(degresat) de pe saibele de metal si din locasul pt frana, altfel nu merge bine
Ale mele merg cel mai bine daca le sterg cu putina vaselina.
Daca sunt degresate complet, se pot gripa saibele metalice, iar daca apar zone gripate atunci frana merge sacadat.
Totodata pot oxida saibele metalice, avand acelasi efect, respectiv o frana sacadata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Dan Mitranescu »

Szilveszter scrie:
Mie Aug 26, 2020 15:11
Am luat eu de pe claumar trei seturi de șaibe carbon pentru mulinetele mele speedcast.mergeau sacadat,am trecut înapoi pe pâslă.ori am prins o serie de căcat,ori sînt eu prea pretențios.
Incearca sa mai faci o incercare cu carbontexul uns cu putina vaselina.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Szilveszter »

O să le mai dau o șansă ,o să încerc și varianta cu vaselină.mulțam de pont!

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de odsec »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Aug 27, 2020 4:15
Szilveszter scrie:
Mie Aug 26, 2020 15:11
Am luat eu de pe claumar trei seturi de șaibe carbon pentru mulinetele mele speedcast.mergeau sacadat,am trecut înapoi pe pâslă.ori am prins o serie de căcat,ori sînt eu prea pretențios.
Incearca sa mai faci o incercare cu carbontexul uns cu putina vaselina.
dar
cu PUTINA vaselina

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Szilveszter »

ilar scrie:
Mie Aug 26, 2020 15:15
Pt ca sa functioneze bine trebuie stearsa vaselina(degresat) de pe saibele de metal si din locasul pt frana, altfel nu merge bine
Î-mi curăț singur mulinetele,sînt bijutier.specificațiile erau clare pentru carbon:și anume lucrează uscate.dar uite,au pățit-o și alții.am dus la extrem de finețe frânele de okuma la mulinetele anterioare.am tras șaibele în plan drept,polișate oglindă,pâslă degresată prin ultrasunete și gresate doar șaibele să nu lipească.adică na, înțeleg sistemu de funcționare,cu toate astea ma surprins carbonul.:)))

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”