Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Minutul 11.30 :

https://www.mediafax.ro/politic/discuti ... r-19094111

Asa ca pregatitiva sculele ! :))
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Cucu Ionel »

O mica corectie Vladut, cel care a initiat si s-a zbatut ca pescuitul pe timp de noapte si pescuitul din barca sa fie permis este fostul deputat de Cluj Horea Uioreanu, in mandatul 2004-2008. Ca a fost condamnat mai tarziu, in 2014, ptr. coruptie, ca si prefect de Cluj, este alta poveste.
Fir intins

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
In perioada antica si medievala, pana aproape de 1300, era la fel de cald daca nu mai cald ca azi. A urmat o mini glaciatiune de vreo 300 de ani,
Ceva argumente stiintifice? cercetari? documente istorice? ... ca eu nu-i vedeam decat cu banuri pe ei toamna-iarna-primavara si ceva piele si tesatura de in pe vara...ca sa nu mai zic ca ai zis si despre perioada antica in care chiar se tremuta de frig...aaaaaa mai este un aspect care nu poate fi neglijat: masa vegetala pe Terra era de cel putin 10 ori mai multa :wink:
DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
dupa care a inceput sa se incalzeasca iar, aproximativ in aceeasi perioada cu inceputurile revolutiei industriale.
Revolutia industriala a inceput in jurul anului 1800 iar efectele sau vazut cam dupa 50 de ani.
DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
Sunt 3 cauze majore care duc la incalzirea sau racirea temperaturilor pe perioade lungi de timp. Activitatea soarelui, orbita si inclinarea pamantului. D-aia zic, e imposibil sa prezici vremea pe termen lung. Ce zici tu cu satelitii este meteo, valabil pentru utmatoarele 4-5-7-15 zile, mai mult de atat, cam greu. Nu-ti poate prezice nimeni daca ninge in decembrie, macar o ninsoare, toata luna.
Subiectul e prea complex sa "dezvolt", cel mai bine urmaresti ambele tabere si tragi singur concluziile.
Activitatea solara este singra care variaza fara a se cunoaste un tipar dar si ea poate fi inregistrata si se poate compara cu alte perioade similare. Orbita si inclinatia pamantului este constanta si respecta un ciclu relativ exact (abaterile sunt foarte mici).
Nu poate sa-mi zica nimeni daca ninge in decembrie dar poate sa-mi spuna clar ca anul viitor va avea sau nu precipitatii abundente si va fi unul cu fenomene extreme sau nu, totul in baza unor algoritmi pe baza datelor detinute pe ultimii X ani.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ionut72 »

Sunt curios, începând cu 16 Mai, cum rămâne cu "stăm acasă din conştiinţă, nu de frica amenzilor date conform ordonanţe absolut cretine", "ai dreptul să te îmbolnăveşti, dar n-ai dreptul să dai boala altuia", "stau acasă, că e o boală nasoală, care n-are tratament", "una e să mergi cu maşina 5 km şi alta 200 sau 500" etc. :D :D.

Am uitat, virusul va dispărea, prin decret, pe 15 Mai!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

ionut72 scrie:
Sâm Apr 25, 2020 15:19
Am uitat, virusul va dispărea, prin decret, pe 15 Mai!
Daaaa, mai ales ca vom fi in varful pandemiei anuntate inainte de Paste.

Si cum poti sa spui cu 3 saptamani inainte ca sigur nu mai prelungesti starea de urgenta ? De unde sti ca nu evoluaza in rau? Aaaa, ai primit tu un telefon de de la Merkel?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

eugen dragnea scrie:
Sâm Apr 25, 2020 12:49
DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
In perioada antica si medievala, pana aproape de 1300, era la fel de cald daca nu mai cald ca azi. A urmat o mini glaciatiune de vreo 300 de ani,
Ceva argumente stiintifice? cercetari? documente istorice? ... ca eu nu-i vedeam decat cu banuri pe ei toamna-iarna-primavara si ceva piele si tesatura de in pe vara...ca sa nu mai zic ca ai zis si despre perioada antica in care chiar se tremuta de frig...aaaaaa mai este un aspect care nu poate fi neglijat: masa vegetala pe Terra era de cel putin 10 ori mai multa :wink:
DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
dupa care a inceput sa se incalzeasca iar, aproximativ in aceeasi perioada cu inceputurile revolutiei industriale.
Revolutia industriala a inceput in jurul anului 1800 iar efectele sau vazut cam dupa 50 de ani.
DumiD scrie:
Joi Apr 23, 2020 7:27
Sunt 3 cauze majore care duc la incalzirea sau racirea temperaturilor pe perioade lungi de timp. Activitatea soarelui, orbita si inclinarea pamantului. D-aia zic, e imposibil sa prezici vremea pe termen lung. Ce zici tu cu satelitii este meteo, valabil pentru utmatoarele 4-5-7-15 zile, mai mult de atat, cam greu. Nu-ti poate prezice nimeni daca ninge in decembrie, macar o ninsoare, toata luna.
Subiectul e prea complex sa "dezvolt", cel mai bine urmaresti ambele tabere si tragi singur concluziile.
Activitatea solara este singra care variaza fara a se cunoaste un tipar dar si ea poate fi inregistrata si se poate compara cu alte perioade similare. Orbita si inclinatia pamantului este constanta si respecta un ciclu relativ exact (abaterile sunt foarte mici).
Nu poate sa-mi zica nimeni daca ninge in decembrie dar poate sa-mi spuna clar ca anul viitor va avea sau nu precipitatii abundente si va fi unul cu fenomene extreme sau nu, totul in baza unor algoritmi pe baza datelor detinute pe ultimii X ani.
Dai cu mucii in fasole dar te scuzam, poate astronomia nu e o materie predata la Spiru. Poate s-a predat astrologie, ce se intampla cu situatia financiara a pestilor cand marte e in conjunctie cu venus.

akaware
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 12, 2018 20:56

Re: Stam in casa ?

Mesaj de akaware »

Pana la urma prima zi ''libera'' e 15 sau 16 mai?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ilar »

Stai frate!! Ca mai e mult pana departe.🤪

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Sâm Apr 25, 2020 21:39
Dai cu mucii in fasole dar te scuzam, poate astronomia nu e o materie predata la Spiru. Poate s-a predat astrologie, ce se intampla cu situatia financiara a pestilor cand marte e in conjunctie cu venus.
Deci inteleg ca vrei sa fi bou pana la capat !?! Hmmm, si eu care credeam ca in sfarsit putem avea un dialog inteligent bazat pe argumente ca niste oameni normali, dar se pare ca dupa ce ca spui niste aberatii cretine nu poti sa vi nici macar cu argumentele care te-au facut atat de dobitoc sa le spui...deja mi-e rusine ca te bag in seama...

P.S: Cred ca esti la fel de priceput si ca "pescar de competitie", trebuie sa fi ca altfel foloseai numele real si te mandreai cu performantele tale...mai este unul care "bantuie" pe aici fara sa zica nimic concret dar care a dat cu oistea-n gard la CN , macar el nu se dezice de esecurile sale , in schimb tu...esti vai de mama ta !!! :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

akaware scrie:
Dum Apr 26, 2020 0:09
Pana la urma prima zi ''libera'' e 15 sau 16 mai?
Prima zi libera este aia in care gandesti singur si nu te lasi influentat de terti...in care ai curaj sa te exprimi si sa faci ce consideri tu ca este mai bine pentru tine...in care ramai vertical chiar daca ai primit o "directa la ficat"...si asta pentru ca in urmatoarea suta de ani o sa tot dai de virusi dubiosi...de razboaie care te afecteaza chiar daca nu auzi zgomotul armelor...de lideri care-ti baga degetul in popou ca sa te duca acolo unde vor ei...de oi proaste de fel sau platite sa fie proaste care-ti zic "hai sa facem cutare lucru ca asa au zis ca este bine"...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”