Recomandare frigider auto

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de nicuB »

soryn scrie:
Joi Mai 14, 2020 12:03
Capacitate aprox. 35l.
Alimentare gaz/12v/ 220v.
Cu compresor.
Partide 48-72 ore.
Racire minim 20 grade sub temp. exterioara .
Buget aprox. 500 euro.
Pt partide de 48 - 72 ore te complici cu frigiderul. O lada firgorifica de calitate este suficienta. Eu am o lada de la Coleman de care sunt foarte multumit. Dezavantajul lazilor este ca in timp ai apa in loc de gheata. Daca ai doar bautura in lada nu-i problema....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Lucian SV scrie:
Vin Mai 15, 2020 16:22
@Florin Pata, cu numele tău nu-i de mirare că ai o „pată” pe cerebel. N-ar fi o problemă este că ești și prostoi numai că ți-a rămas semnalizarea blocată și deranjezi în trafic. Să-ți intre bine în cap , tot ce funcționează pe gaz are sistemul prin absorbție al amoniacului iar randamentul e același și la waeco și la orice alt model, indiferent de poveștile scrise de producători. Ți-o spune unul care a avut mai multe modele pe mână inclusiv waeco.
On topic
Toate lăzile din această categorie îngheață doar la 220v. Dacă vrei compresor, trebuie generator. Un ansamblu generator silențios+ladă cu compresor cam costă, însă o ladă cu absorție + butelie de voiaj cu GPL te scoate lejer. Pe an faci 3-4 partide mai lungi, pentru partidele de 2-3 zile sunt lăzi pt. care e suficientă gheața. O ladă profi cu gheață https://www.facebook.com/nextfishingtac ... 3042110345 :wink:
Bine Lucica :lol: ! Chiar daca ma jignesti , daca ne intalnim pe balta , te las sa-ti racesti 2-3 beri in lada mea . Asta ca sa vezi ca sunt ''baiat de baiat'' !!! Am si generator silentios :lol: !!! Ai avut tu Waeco :lol: :lol: :lol: ??? Cred ca ai vrut sa spui ''waca'' :lol: !!!
Spor !!!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de pescarusull »

S-a terminat cearta la subiectul cu statul in casa, ati inceput si aici sa o dati in balarii.
Chiar nu stiti sa va sustineti opiniile fara sa jigniti ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Lucian SV »

nicuB scrie:
Vin Mai 15, 2020 17:28
Dezavantajul lazilor este ca in timp ai apa in loc de gheata..
Folosește sticle cu gheață. Cu cât „bolovanul” de gheață e mai mare cu atât ține mai mult! :wink:

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de nicuB »

Lucian SV scrie:
Sâm Mai 16, 2020 11:21
Folosește sticle cu gheață. Cu cât „bolovanul” de gheață e mai mare cu atât ține mai mult! :wink:
Am incercat si cu apa inghetata in sticle (fara sa mai pun si gheata la punga), dar nu mi se pare practic
Acum folosesc o combinatie: o sticla cu apa inghetata pe fundul lazii + trei pungi de gheata. Mie asa mi se pare cel mai ok.

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de mike83 »

Eu am ajuns la concluzia ca cea mai buna varianta este sa ai doua lazi.
Una pentru mancare la care umbli rar si una pt bauturi.
Orice lada ai avea, daca o deschizi la fiecare bere nu face fata.
Pt o saptamana in delta am un Coleman de 100l pt bauturi si una micutza de vreo 30 pt haleala.
Daca raman fara gheata in cea pt bauturi fac o groapa in care o tin acoperita cu stuf si daca lasi berea peste noapte e taman buna. Plus ca daca am vreun prieten sau vreo cherhana in zona ma aprovizionez zilnic cu gheata.

P.S. Am vazut si baieti cu generator si lada de inghetata in delta asa ca te poti gandi la orice varianta.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Etapele sunt urmatoarele :

- se tin bauturile si mancarea la congelator mai multe zile
- se face gheata in congelator care sa stea mai multe zile , gheata ''proaspata'' se topeste foarte usor
- nu se folosesc sticle cu apa inghetata , o sticla cu apa inghetata ocupa locul unei alte sticle...de orice
- se folosesc pastile speciale care sa fie cat mai slim , de preferat cu marginile ingustate
https://www.emag.ro/pastile-racire-lada ... ction=view care sa intre intre sticle , sa ocupe spatiu utilizabil cat mai putin si au rol si de fixare a sticlelor , eu am unele care au gauri in forma de semicerc...2 bucati ''imbraca'' direct o sticla , dar nu le mai vad la vanzare
- pastilele frigorifice se tin minim 10 zile in congelator sa fie inghetate ''tun''

La plecare , dimineata :

- se aseaza produsele in lada cu ''pastilele'' intre ele
- Se varsa gheata peste tot care sa ocupe spatiile libere
- se aseaza lada intr-un loc cat mai putin calduros si NU in bataia soarelui , de preferat se pune si altceva pe lada
- la locul de pescuit lada se aseaza la umbra

In timp se elibereaza apa de la gheata topita prin supapa de jos , orice lada care se respecta ar trebui sa aiba asa ceva .

Spor !!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu prefer sticlele cu gheata.
Cateva aspecte pe care pot sa le recomand:
1. separ sticlele cu gheata de restul alimentelor prin bariere termice. De cele mai multe ori bag sticlele cu gheata in doua-trei pungi, sau intr-un sac mare de plastic pe care il rotesc in jurul lor.
In felul asta sticlele nu mai cedeaza temperatura scazuta pe care o au asa usor, dar pastreaza o temperatura cu putin peste zero grade in zona alimentelor. Deschiderea capacului nu mai elibereaza aer de -10 grade ( spre exemplu ) , ci unul de 2-6 grade.
2. pastrez lada in acelasi loc, sau o mut cat mai putin.
3. tin lada acoperita in permanenta cu cat mai multe textile disponibile, de la o patura speciala pentru ea, pana la sacul de dormit cand nu il folosesc, sau chiar hainele groase luate preventiv.
4. umblu cat mai putin la lada si scot strict alimentele pe care le consum.
5. racesc cat de mult produsele ( fara sa le stric) inainte sa le bag in lada.

Aplicand lucrurile astea, o sticla cu gheata de 2-2,5 l "ma tine" o zi fara probleme. Cu 4 sticle am dus si concursuri de 5 zile, iar la sfarsit inca mai erau bucati de gheata in sticle.
Este adevarat, metoda este in sistem "cumpatat", adica nu este la fel de pretabila consumatorilor. :wink: :D
P.S. am o lada de 50 l.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Dane , pentru mancare ai descris o metoda corecta . Si pentru mancare , mai putin pretentioasa la temperaturi , de genul salamuri , sunci , conserve , etc. . Iar la mancare nu umbli toata ziua , sa zicem maxim de 4 ori pe zi .
In schimb daca vrei o bere sau un sprit rece se schimba treaba . Sa spuna initiatorul topicului ce il intereseaza , ca poate deja a luat decizia sau si-a cumparat ce ii trebuie si noi ne ''chinuim degeaba'' pe aici :lol: !!!
PS - Cea mai buna ''patura'' pentru lada e parasolarul de la parbriz !!!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Lucian SV »

Cred că e cea mai tare ladă la propriu și la figurat, Am văzut-o azi și am zis să vă pun niște poze.
Fişiere ataşate
IMG_20200522_103636.jpg
IMG_20200522_103636.jpg (222.43 KiB) Vizualizat de 1418 ori
IMG_20200522_103610.jpg
IMG_20200522_103610.jpg (204.26 KiB) Vizualizat de 1418 ori
IMG_20200522_103559.jpg
IMG_20200522_103559.jpg (258.6 KiB) Vizualizat de 1418 ori
IMG_20200522_103528.jpg
IMG_20200522_103528.jpg (221.26 KiB) Vizualizat de 1418 ori
IMG_20200522_103512.jpg
IMG_20200522_103512.jpg (134.08 KiB) Vizualizat de 1418 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”