Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Sigi scrie:
Vin Mai 22, 2020 11:13
Deci...
Hai s-o lamurim.
Varianta ta:
Inițial, mi se recomandase să intru la agenția de voiaj, din sediul Poștei, unde, din nefericire, aveau activitatea întreruptă, așadar, am sunat la Gara de Nord, unde, mi s-a spus, să vin, să cumpăr biletul, eventual, dus-întors, direct, de la ei, ceea ce, am și făcut!

Varianta mea:
Initial mi se recomandase sa intru la agentia de voiaj (din sediul Postei) unde - din nefericire - aveau activitatea intrerupta.
Asadar, am sunat la Gara de Nord, unde mi s-a spus sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei - ceea ce am si facut!

Virgulele au un rol bine determinat in fraza si nu se pun oriunde.
Nu mai comentez aici despre asta.
Multumesc.
Este mai indicată varianta ta, dar, asta nu înseamnă că varianta mea ar fi incorectă.
De regulă, folosesc varianta ta, dar, se întâmplă să aleg varianta secundară, cum este cazul de față.
În altă ordine de idei, ai omis niște virgule, niște diacritice, niște distanțe, mă rog, asta este, dar, cine vrea să mă corecteze, să arate că scrie mai corect decât mine. Dau un singur exemplu, care cuprinde mai multe erori.

Varianta ta:
"...sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei...";

Varianta mea:
"...să vin, și, să cumpăr biletul(eventual, dus-întors), direct, de la ei...";

P.S. Și diacriticile au rostul lor, dacă mă uit la copiii mei, dacă mă uit, și, la străini, este clar, de ce... :wink:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

DumiD scrie:
Sâm Iun 06, 2020 1:35
Dane, adu-mi te rog aminte, cum era treaba cu protestele? Sunt aproape 2 saptamani de cand americanii isi dau foc la orase, mai nou incepe sa ia amploare si in uk. Parca ziceai ca e o conspiratie mondiala ca sa elimine protestele si ong-urile. Bun, p-asta am lamurit-o, ce alte conspiratii ne mai propun alde ping pong, poate gasim una care sa reziste mai mult de 1 saptamana😂
Pentru proteste nu se aplică aceeași regulă, cum am observat, în orice situație, protestele unora - aceiași - sunt îndreptățite, oriunde, oricând, oricum, în timp ce protestele altora nu beneficiază de același regim! Orice ar spune, orice ar face "unii", este permis, beneficiază de derogări, de toleranță, de justificări, spre deosebire de restul, ce să-i faci, trăiască ipocrizia!
Ca exemplu concret, cei care susțin protestele din SUA, cu câteva zile, înainte, urlau de mama focului, cu "distanțarea socială" între buze, azi, ce să vezi, s-au sucit, doar ei au voie, bineînțeles...
P.S. Așa, ca fapt divers, șeful poliției din statul respectiv este afro-american, primarul este democrat, iar protestele sunt contra lui Trump, care este republican, deci, aceeași mulțime manipulabilă, peste tot, nu, doar, la noi!
P.P.S. În traducere, cei care pot face orice, după cum bate vântul - inclusiv, proteste, deși, ne obligă, pe restul, la păstrarea "distanței sociale" - sunt democrații, adică, sunt neo-marxiștii, pe care-i vede mulțimea, drept salvatori, la fel, ca la noi, când, de fapt, sunt mai roșii decât sângele!! Deși, în statul respectiv, culoarea este roșie(sub acoperire), "democrată", turma protestează contra republicanilor, deci, se pot inspira mulți - de la noi - doar, fac același lucru... :lol:
P.P.P.S. Am mai spus-o, repet, cine mai crede în doctrine, în partide și în alte bazaconii de acest gen, îl poate aștepta, și, pe Moș Crăciun; nu există, decât, o singură realitate, dintotdeauna, pentru totdeauna, ori invadezi, ori ești invadat, ori subjugi, ori ești subjugat, ori iei bir, ori dai bir, în rest, sunt povești pentru adormit adulții... :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Stam in casa ?

Mesaj de tecsi78 »

@freespirit

https://profs.info.uaic.ro/~fliacob/An2 ... rgulei.pdf

Daca nici asta nu ajuta, doar doctorul o va face. :)

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ilar »

freespirit scrie:
Sâm Iun 06, 2020 4:24
Sigi scrie:
Vin Mai 22, 2020 11:13
Deci...
Hai s-o lamurim.
Varianta ta:
Inițial, mi se recomandase să intru la agenția de voiaj, din sediul Poștei, unde, din nefericire, aveau activitatea întreruptă, așadar, am sunat la Gara de Nord, unde, mi s-a spus, să vin, să cumpăr biletul, eventual, dus-întors, direct, de la ei, ceea ce, am și făcut!

Varianta mea:
Initial mi se recomandase sa intru la agentia de voiaj (din sediul Postei) unde - din nefericire - aveau activitatea intrerupta.
Asadar, am sunat la Gara de Nord, unde mi s-a spus sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei - ceea ce am si facut!

Virgulele au un rol bine determinat in fraza si nu se pun oriunde.
Nu mai comentez aici despre asta.
Multumesc.
Este mai indicată varianta ta, dar, asta nu înseamnă că varianta mea ar fi incorectă.
De regulă, folosesc varianta ta, dar, se întâmplă să aleg varianta secundară, cum este cazul de față.
În altă ordine de idei, ai omis niște virgule, niște diacritice, niște distanțe, mă rog, asta este, dar, cine vrea să mă corecteze, să arate că scrie mai corect decât mine. Dau un singur exemplu, care cuprinde mai multe erori.

Varianta ta:
"...sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei...";

Varianta mea:
"...să vin, și, să cumpăr biletul(eventual, dus-întors), direct, de la ei...";

P.S. Și diacriticile au rostul lor, dacă mă uit la copiii mei, dacă mă uit, și, la străini, este clar, de ce... :wink:
Din cate stiu eu, pr langa “si” nu se pre pune virgula!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dar banuesc nu suntem aici la ore de gramatica, raman si eu la parerea, ca este mai important continutul, decat modul de scriere. Majoritatea, banuesc, citesc si scriu de pe mobil, este mai delicat decat, de pe tastatura unui PC.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

ilar scrie:
Sâm Iun 06, 2020 9:43
freespirit scrie:
Sâm Iun 06, 2020 4:24
Sigi scrie:
Vin Mai 22, 2020 11:13
Deci...
Hai s-o lamurim.
Varianta ta:
Inițial, mi se recomandase să intru la agenția de voiaj, din sediul Poștei, unde, din nefericire, aveau activitatea întreruptă, așadar, am sunat la Gara de Nord, unde, mi s-a spus, să vin, să cumpăr biletul, eventual, dus-întors, direct, de la ei, ceea ce, am și făcut!

Varianta mea:
Initial mi se recomandase sa intru la agentia de voiaj (din sediul Postei) unde - din nefericire - aveau activitatea intrerupta.
Asadar, am sunat la Gara de Nord, unde mi s-a spus sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei - ceea ce am si facut!

Virgulele au un rol bine determinat in fraza si nu se pun oriunde.
Nu mai comentez aici despre asta.
Multumesc.
Este mai indicată varianta ta, dar, asta nu înseamnă că varianta mea ar fi incorectă.
De regulă, folosesc varianta ta, dar, se întâmplă să aleg varianta secundară, cum este cazul de față.
În altă ordine de idei, ai omis niște virgule, niște diacritice, niște distanțe, mă rog, asta este, dar, cine vrea să mă corecteze, să arate că scrie mai corect decât mine. Dau un singur exemplu, care cuprinde mai multe erori.

Varianta ta:
"...sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei...";

Varianta mea:
"...să vin, și, să cumpăr biletul(eventual, dus-întors), direct, de la ei...";

P.S. Și diacriticile au rostul lor, dacă mă uit la copiii mei, dacă mă uit, și, la străini, este clar, de ce... :wink:
Din cate stiu eu, pr langa “si” nu se pre pune virgula!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dar banuesc nu suntem aici la ore de gramatica, raman si eu la parerea, ca este mai important continutul, decat modul de scriere. Majoritatea, banuesc, citesc si scriu de pe mobil, este mai delicat decat, de pe tastatura unui PC.
Există situații în care se pune virgulă, la enumerări, înainte de "și", mai sunt și alte situații, când "și" este încadrat de virgule, ș.a.m.d.
P.S. Exact, nu suntem la ora de gramatică, dar, nu am dat eu, tonul, cu câteva zile, înainte, doar, am răspuns! :wink:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

tecsi78 scrie:
Sâm Iun 06, 2020 9:42
@freespirit

https://profs.info.uaic.ro/~fliacob/An2 ... rgulei.pdf

Daca nici asta nu ajuta, doar doctorul o va face. :)
Nu te inspiri, și, (doar) după wikipedia? E plin de "lumină", peste tot!!
Așadar, un exemplu, punctual, unde am greșit, tot nu am primit! Cel mai detaliat a explicat Sigi, dar, a oferit varianta mai potrivită, decât varianta mea, în rest, oferim lecții teoretice, practica ne omoară!
Observ că ne cam plictisim, parcă s-a dat liber, la pescuit; grămada cere vârf, pesemne... :lol:
La fel, și, cu protestele, se arată o țintă, se dă tonul, și, vedem ce iese, peste tot; altfel, nu ne doare nimic, nici buzunarul, nici situația, nici prezentul, nici trecutul, etc, dar, ne doare, doar, când ne arată alții, ce să ne doară, și, când...
P.S. Așa cum am mai scris, până și dicționarul conține destule greșeli, deci, cine se mai trezește vorbind, să-și vadă de treaba lui! Te-a apucat corectatul, începând cu mine? Până acum, ce ai așteptat? Ai un exemplu? E posibil, să fi făcut vreo eroare, dar, la ce observ, peste tot, este ciudat, cum le-a cășunat tuturor, brusc...
P.P.S. Dacă ai scris, după ultima mea postare, să înțeleg că te referi la ea, o citez, arată-mi, exact, care sunt greșelile mele! Subliniez, nu am cerut variante alternative, ci, ce este greșit!!
P.P.P.S. În afară de Sigi, nu se prea obosește nimeni, decât, să arunce o pastilă, un citat, o trimitere, dar, atât. Dacă tot ne băgăm în discuție, să ne facem timp, de o analiză, totuși...și, să scriem mai corect, decât mine, cel puțin!! Altfel, nu "dă" bine... :twisted:

"Este mai indicată varianta ta, dar, asta nu înseamnă că varianta mea ar fi incorectă.
De regulă, folosesc varianta ta, dar, se întâmplă să aleg varianta secundară, cum este cazul de față.
În altă ordine de idei, ai omis niște virgule, niște diacritice, niște distanțe, mă rog, asta este, dar, cine vrea să mă corecteze, să arate că scrie mai corect decât mine. Dau un singur exemplu, care cuprinde mai multe erori.

Varianta ta:
"...sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei...";

Varianta mea:
"...să vin, și, să cumpăr biletul(eventual, dus-întors), direct, de la ei...";

P.S. Și diacriticile au rostul lor, dacă mă uit la copiii mei, dacă mă uit, și, la străini, este clar, de ce... :wink:"
Ultima oară modificat Sâm Iun 06, 2020 14:01 de către freespirit, modificat de 3 ori în total.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Înainte să luăm, de bun, orice auzim, orice vedem, ar fi util să ne mai folosim și propriul cap, nu, numai, în cazul de față, dar, și, în alte privințe! Dacă ne luăm (aproape) toți, după mulțime, strigăm 2-3 cuvinte, dar, habar n-avem, pe ce lume trăim, să nu ne mire că se degradează totul, dacă alegem "singuri", calea pregătită de "alții"!
P.S. Deja, vorba lui Iorga(Nicolae) este prea potrivită, pentru a mai continua...la fel, și, a lui Churchill... :twisted:
P.P.S. Cu Sigi, pot continua discuția, în particular! Totul este relativ, din majoritatea domeniilor, nu, numai, în privința limbii! Ce știm azi, nu știam ieri, iar, ce vom ști mâine, poate, va contrazice ceea ce știm azi! Sunt prea puține, excepțiile... :wink:
P.P.P.S. E o listă lungă cu erori, cu modificări nepotrivite, cu reguli perfectibile, asta, ca să nu spun, cu reguli eronate, deci, să mai trecem, și, prin filtrul minții!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Sâm Iun 06, 2020 1:35
Dane, adu-mi te rog aminte, cum era treaba cu protestele? Sunt aproape 2 saptamani de cand americanii isi dau foc la orase, mai nou incepe sa ia amploare si in uk. Parca ziceai ca e o conspiratie mondiala ca sa elimine protestele si ong-urile. Bun, p-asta am lamurit-o, ce alte conspiratii ne mai propun alde ping pong, poate gasim una care sa reziste mai mult de 1 saptamana😂
Ma bucur ca mi-ai acordat atentie si iti multumesc. Incercam sa recapitulam, ca sa le retii in forma corecta:

Am spus asa:
1. Statele lumii erau capusate de o "mafie" ( asa o numesc eu generic ) internationala a carei principala arma era controlul tarilor prin proteste si invrajbirea populatiei.
2. Protestele erau generate de influenceri de meserie acoperiti si platiti prin intermediul ong-uri. Sunt aia de-i ..... grija ca moare un gandacel daca facem autostrada. Asa se blocau lucrurile. Vrei sa faci autostrada, platesti, daca nu ... trece gandacelul. :wink:
La fel au fost scosi in strada mii de oameni ca sa blocheze schimbarea legilor justitiei. Nimeni nu stia o lege, dar nu trebuiau schimbate!
La fel am fost scosi in strada sa militam pentru ca multinationalele sa nu fie impozitate nici macar cu 1%. Strigator la cer.
In China, cu cea mai mare crestere economica a tuturor timpurilor, proteste , Germania, Italia, Franta, ... , tari super civilizate si cu un nivel de trai la care noi ravnim, .... proteste.
Daca politicul dintr-o tara incerca sa se puna cu "ei", proteste, lumea in strada si schimbare cu unii mai "buni."

Guvernele lumii erau la mana acestei mafii. Nu ai cum sa explici asta populatiei, ca-ti sare in cap. S-a incercat a se explica prin notiunea de "stat paralel", dar a iesit un cacat. Asa ca tarile au hotarat o alta strategie.

Am ajuns la "pandemie". Asta a fost super inventia care a unit toate tarile lumii in lupta cu aceasta mafie. Toate statele au jucat aceasi carte, aceleasi strategie, aceleasi minciuni, aceleasi controverse, dar asta daca se priveau lucrurile din punct de vedere al unei pandemii.

Daca le vedem din punct de vedere strategic in lupta cu distrugerea acestei mafii, lucrurile sunt evidente:
- blocarea si controlul excesiv al granitelor.
- blocarea circulatiei si supravegherea a tot ce misca.
- distrugerea oricarei forme de protest prin regula de "nu mai mult de 3 pe strada".
- blocarea oricarei forme de intrunire prin inchiderea locurilor publice. Este clar ca cei care planuiau proteste nu le faceau la telefon si nu se finantau prin banca.
- declaratie de unde vii si unde te duci.
-"sifonare" daca observi pe "cineva care a venit din strainatate sau din alta zona". :wink:
- stoparea principalelor surse de venit ale mafiei: spagi de la multinationale ca sa le tina tira, trafic de droguri pe care nu le prinde nimeni, trafic de femei de care nu stie nimeni, trafic de copii de care nu are voie sa ciripeasca nimeni si multe altele.
- stoparea oms care controla toata nenorocirea care se intampla in medicina. De ani de zile studiez aspectul. Oameni la care am tinut s-au prapadit buni intregi, dupa un control la doctor si dupa ce au dat tot ce puteau din punct de vedere material. Poate cunoasteti si voi cazuri. Daca nu s-au prapadit, au patimit si au donat toata viata lor.

Stoparea unei rabufniri de proportii a mafiei prin proteste a fost luata in calcul. Este motivul pentru care Europa a fost "ajutata" cu fortele militare de care ne tot intrebam ce cauta pe la noi pe pandemie.
Mafia a asteptat iesirea din "pandemie" si pentru un caz nefericit si un protest pajnic, au inceput razboiul pe fata in America. Se astepta de multa vreme asta, dar in "pandemie" ii impusca.
In Europa sunt proteste, dar daca s-au taiat finantele este putin mai greu sa fie asa puternice. Zdrentele de la noi nu misca un deget fara bani. :)

Concret:
- toate gruparile care generau proteste in trecut nu mai exista. ( veste galbene, corsicani prin italia, hastagi, .... )
- ong-urile tac malc sau si-au gasit alte directii.
- oms este anchetata si restructurata.
- personaje recunoscute ca finantatoare a "mafiei" de care spuneam au disparut cu totul !!! :wink: Nu mai stie nimeni nimic de ele. :wink:

Investitia financiara a tarilor a fost imensa si putea sa duca multe popoare in colaps. Totusi au stiut ca daca inving mafia vor lua si banii acesteia, suficienti sa restabileasca economiile tarilor cu probleme.
Spre exemplu Romania a primit 38 miliarde euro !!!! :wink:

Totul a fost bine calculat, inclusiv perioada in care sa se desfasoare lucrurile, mai exact perioada sarbatorilor.
Poate unii nu intelegeau de ce nu aveam voie la pescuit, dar a existat si o masura sociala care ne-a protejat economiile la modul general. Nu era din cauza "pandemiei", ci pentru a ne proteja de unele cheltuieli inutile intr-o astfel de stare de razboi.

Razboiul este in desfasurare pe toata planeta. America este terenul central. Eu cred ca vor castiga tarile, deoarece sunt pe terenul lor, planul a fost foarte bine pus la punct, iar colaborarea masiva le da o putere pe care eu unul o vad castigatoare.
Ultima oară modificat Dum Iun 07, 2020 2:38 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Iun 07, 2020 2:10
DumiD scrie:
Sâm Iun 06, 2020 1:35
Dane, adu-mi te rog aminte, cum era treaba cu protestele? Sunt aproape 2 saptamani de cand americanii isi dau foc la orase, mai nou incepe sa ia amploare si in uk. Parca ziceai ca e o conspiratie mondiala ca sa elimine protestele si ong-urile. Bun, p-asta am lamurit-o, ce alte conspiratii ne mai propun alde ping pong, poate gasim una care sa reziste mai mult de 1 saptamana😂
Ma bucur ca mi-ai acordat atentie si iti multumesc. Incercam sa recapitulam, ca sa le retii in forma corecta:

Am spus asa:
1. Statele lumii erau capusate de o "mafie" ( asa o numesc eu generic ) internationala a carei principala arma era controlul tarilor prin proteste si invrajbirea populatiei.
2. Protestele erau generate de influenceri de meserie acoperiti si platiti prin intermediul ong-uri. Sunt aia de-i ..... grija ca moare un gandacel daca facem autostrada. Asa se blocau lucrurile. Vrei sa faci autostrada, platesti, daca nu ... trece gandacelul. :wink:
La fel au fost scosi in strada mii de oameni ca sa blocheze schimbarea legilor justitiei. Nimeni nu stia o lege, dar nu trebuiau schimbate!
La fel am fost scosi in strada sa militam pentru ca multinationalele sa nu fie impozitate nici macar cu 1%. Strigator la cer.
In China, cu cea mai mare crestere economica a tuturor timpurilor, proteste , Germania, Italia, Franta, ... , tari super civilizate si cu un nivel de trai la care noi ravnim, .... proteste.
Daca politicul dintr-o tara incerca sa se puna cu "ei", proteste, lumea in strada si schimbare cu unii mai "buni."

Guvernele lumii erau la mana acestei mafii. Nu ai cum sa explici asta populatiei, ca-ti sare in cap. S-a incercat a se explica prin notiunea de "stat paralel", dar a iesit un cacat. Asa ca tarile au hotarat o alta strategie.

Am ajuns la "pandemie". Asta a fost super inventia care a unit toate tarile lumii in lupta cu aceasta mafie. Toate statele au jucat aceasi carte, aceleasi strategie, aceleasi minciuni, aceleasi controverse, dar asta daca se priveau lucrurile din punct de vedere al unei pandemii.

Daca le vedem din punct de vedere strategic in lupta cu distrugerea acestei mafii, lucrurile sunt evidente:
- blocarea si controlul excesiv al granitelor.
- blocarea circulatiei si supravegherea a tot ce misca.
- distrugerea oricarei forme de protest prin regula de "nu mai mult de 3 pe strada".
- blocarea oricarei forme de intrunire prin inchiderea locurilor publice. Este clar ca cei care planuiau proteste nu le faceau la telefon si nu se finantau prin banca.
- stoparea principalelor surse de venit ale mafiei: spagi de la multinationale ca sa le tina tira, trafic de droguri pe care nu le prinde nimeni, trafic de femei de care nu stie nimeni, trafic de copii de care nu are voie sa ciripeasca nimeni si multe altele.
- stoparea oms care controla toata nenorocirea care se intampla in medicina. De ani de zile studiez aspectul. Oameni la care am tinut s-au prapadit buni intregi, dupa un control la doctor si dupa ce au dat tot ce puteau din punct de vedere material. Poate cunoasteti si voi cazuri. Daca nu s-au prapadit, au patimit si au donat toata viata lor.

Stoparea unei rabufniri de proportii a mafiei prin proteste a fost luata in calcul. Este motivul pentru care Europa a fost "ajutata" cu fortele militare de care ne tot intrebam ce cauta pe la noi pe pandemie.
Mafia a asteptat iesirea din "pandemie" si pentru un caz nefericit si un protest pajnic, au inceput razboiul pe fata in America. Se astepta de multa vreme asta, dar in "pandemie" ii impusca.
In Europa sunt proteste, dar daca s-au taiat finantele este putin mai greu sa fie asa puternice. Zdrentele de la noi nu misca un deget fara bani. :)

Concret:
- toate gruparile care generau proteste in trecut nu mai exista. ( veste galbene, corsicani prin italia, hastagi, .... )
- ong-urile tac malc sau si-au gasit alte directii.
- oms este anchetata si restructurata.
- personaje recunoscute ca finantatoare a "mafiei" de care spuneam au disparut cu totul !!! :wink: Nu mai stie nimeni nimic de ei. :wink:

Investitia financiara a tarilor a fost imensa si putea sa duca multe popoare in colaps. Totusi au stiut ca daca inving mafia vor lua si banii acesteia, suficienti sa restabileasca economiile tarilor cu probleme.
Spre exemplu Romania a primit 38 miliarde euro !!!! :wink:

Totul a fost bine calculat, inclusiv perioada in care sa se desfasoare lucrurile, mai exact perioada sarbatorilor.
Poate unii nu intelegeau de ce nu aveam voie la pescuit, dar a existat si o masura sociala care ne-a protejat economiile la modul general. Nu era din cauza "pandemiei", ci pentru a ne proteja de unele cheltuieli inutile intr-o astfel de stare de razboi.

Razboiul este in desfasurare pe toata planeta. Eu cred ca vor castiga tarile, deoarece sunt pe terenul lor, planul a fost foarte bine pus la punct, iar colaborarea masiva le da o putere pe care eu unul o vad castigatoare.
Oare, o mai fi ceva, mai puțin rău? Sau, totul este un spectacol regizat, care are două fețe ale aceleiași monede, fața văzută, cunoscută, și, fața ascunsă, cu aparența salvatoare....polițistul rău și polițistul bun?
Sic vis pacem, para bellum....mai bine pornim de la premisa că totul este toxic, mai bine să ne înșelăm, fiind precauți, decât invers!
P.S. Oricum ar fi, pentru noi, și, pentru ceilalți, ca noi, nu se schimbă nimic, doar, stăpânii!! De sute de ani, de mii de ani, nu s-a schimbat nimic!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

freespirit scrie:
Dum Iun 07, 2020 2:37

Oare, o mai fi ceva, mai puțin rău? Sau, totul este un spectacol regizat, care are două fețe ale aceleiași monede, fața văzută, cunoscută, și, fața ascunsă, cu aparența salvatoare....polițistul rău și polițistul bun?
Sic vis pacem, para bellum....mai bine pornim de la premisa că totul este toxic, mai bine să ne înșelăm, fiind precauți, decât, invers!
P.S. Oricum ar fi, pentru noi, și, pentru ceilalți, ca noi, nu se schimbă nimic, doar, stăpânii!! De sute de ani, de mii de ani, nu s-a schimbat nimic!!
M-am gandit si la asta. Ai dreptate, se lupta pentru suprematie si nu neaparat pentru binele nostru.
Oricum, este de inteles ca daca ne este bine noua o sa fie bine si statului.
Aia cu politistul rau si politistul bun nu este valabila, pentru ca aia sunt prieteni. :) Astia se omoara intre ei.

Inclin sa cred ca este mai bine fara puterea care capusa tarile. Astia nu aveau nicio raspundere si implicit nicio limita.
Guvernele raspund pentru ce fac. Astia nu. Raman aceiasi si se intaresc din ce in ce mai tare. Asta este motivul pentru care am ajuns aici. Nu se mai putea.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”