MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei_Muresan scrie:
Mar Mar 10, 2020 7:49
La modelul TAZURA RS 5000 o sa fie frana rapida cu carbotex? Ca daca o sa aiba asa ceva si un clips calumea nu are de ce sa nu mearga si la feeder.... :D :D
- frana carbontex.
- rulmenti inalta precizie inoxidabili.
- pinioane de bronz cu duritati diferite.
- pick up dintr-o bucata, turnat direct, in intregime. Arata bine. Am mostra.
- slow oscillation cu 18 rotatii pe o cursa completa a axului. ( in general mulinetele au max. 12 rotatii la o cursa completa )
- 230g !
- rulment pe pinionul mic sub zona de angrenare. ( ca la cele de crap )
Verificate personal in conditii foarte grele ... :D

Pana pe 15 luna asta sunt gata, dar sa vedem cum reusesc sa le trimita.

adams
Mesaje: 281
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de adams »

Putem vedea cateva poze cu mostra Tazura 5000?Sună interesant.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

adams scrie:
Mar Mar 17, 2020 9:44
Putem vedea cateva poze cu mostra Tazura 5000?Sună interesant.
Am facut un filmulet cu mulineta:
https://www.facebook.com/dan.mitranescu ... _processed

shopy
Mesaje: 810
Membru din: Dum Mai 16, 2010 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de shopy »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 17, 2020 12:22
adams scrie:
Mar Mar 17, 2020 9:44
Putem vedea cateva poze cu mostra Tazura 5000?Sună interesant.
Am facut un filmulet cu mulineta:
https://www.facebook.com/dan.mitranescu ... _processed
Salut! Pe cand in magazinul on-line? Si inca o intrebare: cat de (ne)recomandata ar fi folosirea mulinetelor MX 14000 CUSTOM NEW 2020 la Dunare? :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

shopy scrie:
Lun Iun 22, 2020 9:37
Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 17, 2020 12:22
adams scrie:
Mar Mar 17, 2020 9:44
Putem vedea cateva poze cu mostra Tazura 5000?Sună interesant.
Am facut un filmulet cu mulineta:
https://www.facebook.com/dan.mitranescu ... _processed
Salut! Pe cand in magazinul on-line? Si inca o intrebare: cat de (ne)recomandata ar fi folosirea mulinetelor MX 14000 CUSTOM NEW 2020 la Dunare? :)
Mulinetele TAZURA intra in stoc in aprox. 10 zile.

MX 14000 CUSTOM prin pinioanele de bronz ofera cel mai puternic angrenaj pentru o mulineta de crap, iar sistemul de doi rulmenti pe pinionul mic ( DBBG ) mareste edificator fiabilitate mulinetei in comparatie cu majoritatea modelelor de pe piata care nu detin acel rulment suplimentar.

Din punctul meu de vedere Dunarea cere mulinete "de tavaleala" ( mai ieftine ) si acesta este singurul aspect care ma face sa nu recomand CUSTOM-ul pentru pescuitul pe fluviu. In rest nu gasesc alte particularitati care sa genereze minusuri pentru aceasta mulineta.

shopy
Mesaje: 810
Membru din: Dum Mai 16, 2010 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de shopy »

Am primit adineauri mulinetele custom, multumesc! Par bine inchegate, nimic de reprosat cel putin deocamdata. Atat ca nu mi-am dat seama ca vin fara tamburi de rezerva, si-mi trebuiesc neaparat! Un link cu tamburii compatibili se poate? Una peste alta probabil vor sar de 700 cu tamburul de rezerva... Era bine de stiut dar asta e...

heineken
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 05, 2012 20:54

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de heineken »

shopy scrie:
Joi Iun 25, 2020 16:28
Am primit adineauri mulinetele custom, multumesc! Par bine inchegate, nimic de reprosat cel putin deocamdata. Atat ca nu mi-am dat seama ca vin fara tamburi de rezerva, si-mi trebuiesc neaparat! Un link cu tamburii compatibili se poate? Una peste alta probabil vor sar de 700 cu tamburul de rezerva... Era bine de stiut dar asta e...
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... 14000.html

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Andrei91 »

Dane, spune-mi si mie intra mai mult de 500 m fir de 0.25 pe tamburii de 10000 ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:
Mar Sep 15, 2020 13:42
Dane, spune-mi si mie intra mai mult de 500 m fir de 0.25 pe tamburii de 10000 ?
Daca pui firul corect, adica pana la nivelul inferior al buzei tesite ( zona lucioasa ), atunci intra 500m. Eu asa folosesc tamburii.
Daca il mai inalti cu 1-2 mm , respectiv pana la jumatatea buzei tesite, atunci intra 550m. Eu zic ca nu e bine asa.
Explic si de ce, daca tot am ocazia:

Ca si in cazul inelelor, forta de frecare trebuie echilibrata pe fiecare zona. ( seria New Concept asta face )
Daca in cazul inelelor forta de frecare se echilibreaza prin marimea inelului, in cazul tamburului aceasta se echilibreaza prin frecarea cu buza tamburului si depinde in principal de incarcarea tamburului.
Incarcarea excesiva a tamburului, cu impresia ca "iese firul mai usor", este numai o iluzie deoarece firul "iesit usor" de pe tambur o sa faca bucle ample pe primul inel, marind astfel forta de frecare pe acesta si totodata marind riscul de peruci.
Cei care incarca tamburii excesiv stiu despre ce vorbesc. :)
Chiar daca nu apar peruci, efectul este contrar scopului dorit si implicit aruncarile vor fi simtitor diminuate datorita frecarilor mari generate de buclele mari de pe primul inel.

Un exemplu elocvent vine din castingul in care se folosesc multiplicatoare.
Pe langa tehnica si forta cu care se manevreaza lanseta, un lucru extrem de important este franarea cu degetul pe tamburul multiplicatorului. Un tambur lasat sa se roteasca liber, daca avem norocul sa nu faca peruca instantaneu, diminueaza mult aruncarea datorita buclelor iesite necontrolat, iar daca se franeaza prea tare, atunci evident, aruncarea scade din nou.
Asa ca numai o franare precisa care este suficienta pentru a intinde firul prin inele, dar care sa ia cat mai putin din forta plumbului, o sa dea cea mai lunga aruncare. Diferentele sunt destul de mari in functie de aceasta tehnica.

In cazul nostru, al mulinetelor cu tambur fix, forta de frecare se poate regla direct din umplerea tamburului, iar o incarcare corecta in majoritatea situatiilor este cea prezentata mai sus. Astfel se regleaza forta de frecare la iesirea firului de pe mulineta.

Trebuie sa mai spun ceva. :) Mulinetele cu tambur conic ( diametrul mai mic pe fata ) ofera fix aceeasi iluzie de "distanta", raportat la principiul expus mai sus. Cu tot respectul pentru Basia, dar pe la Shimano nu a venit nimeni cu idei din astea la mulinetele de distanta. :)

Legat de MX-uri, aici INFASURAREA firului este conica, nu tamburul. Aceasta infasurare conica reduce riscul ca spirele sa nu se agate intre ele si ofera o forta de frecare constanta la iesirea firului, indiferent ca firul este in fata tamburului sau in spatele acestuia.. :wink: In cazul infasurarilor drepte, cu cat firul este mai apropiat de spatele tamburului, cu atat creste forta de frecare cu spirele din fata. :wink: La MX-uri nu este asa. Firul iese direct de pe pozitia in care este fara sa mai atinga pe spirele din fata, mergand direct catre buza tamburului. :wink:
Asa ca avem o forta de frecare cu spirele constanta si o forta de frecare cu buza tamburului constanta. Rezulta o forta de frecare constanta la iesirea firului de pe tambur ... si o mulineta cu putin mai multa inginerie in spate:
MX ! :wink:

P.S. a nu se confunda tamburul conic cu INFASURAREA conica !

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Sigi »

Citez:
Daca pui firul corect, adica pana la nivelul inferior al buzei tesite ( zona lucioasa ), atunci intra 500m. Eu asa folosesc tamburii.
Daca il mai inalti cu 1-2 mm , respectiv pana la jumatatea buzei tesite, atunci intra 550m. Eu zic ca nu e bine asa.
Rugaminte: se poate sa vedem si poze cu asa da - asa nu?
Multumesc.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”