@competitii

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Dan Mateianu »

eugen dragnea scrie:
Lun Iul 13, 2020 23:59
Si mai sunt cateva anomali in @competitii:
-"brigada" de arbitri este formata dintr-un singur arbitru care cantareste impreuna cu un angajat al baltii
-"organizatorul" si/sau administratorul baltii participa la competitie
-primesti un regulament tiparit ... dar esti obligat sa respecti regulamentul discutat pe grupul de whatsapp la care eventual nu ai participat.
-te inscri la concurs in baza unui regulament care este modificat cu o saptamana inainte fara a fi macar cu acordul majorității.
-"de foame" introduci regula +runner cu drepturi depline = 100 lei si lasi o echipa cu 4 pescari pe motiv ca a platit pentru doi runneri
-
salut Eugen,

din pacate noi nu putem controla regulamentele competitiilor.. nu putem interveni asupra lor! Pescarii decid daca regulamentul este pe masura asteptarilor prin inscrierea sau neinscrierea lor in acea competitie..

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2293
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Iul 10, 2020 20:09
Tu nu esti "lumea". Lumea e lume, nu ai tu treaba cu ea, ca la cat esti de prost iti prinzi urechile.
Eu te injur numai pe tine, iar tu esti clona.
Serios, domnu' administrator, nici macar cand se autodenunta nu-l taxati? Cum stim cu totii, butounul de "raporteaza mesaj" si-a pierdut utilitatea de cand moderatorii anunta vinovatul ca e raportat. Ce se mai poate face sa redevina forumul curatel?
Lasa povestile cu trafic si sectiuni, nu intereseaza pe nimeni, spune-ne cum putem face sa mai scrie aici userii daca regulamentul e pentru prosti. Sau cate banere tre' sa cumpar ca sa-l iau pe Danut la stanga cum merita de niste ani de zile in care i-am suportat postarile? Spune o suma, sa vezi ce cresc vanzarile, sunt sigur ca nu-s singurul client.
Pentru ca daca i-as raspunde pe limba lui m-ar bana toti administratorii, moderatorii si de aici si de pe rapitorimania(apropos, forumul ala mai exista? :lol:) iar Danut ar scoate gratarul pe linia de tramvai si-ar face un mare chef :)
M-am gandit ca poate esti foarte ocupat(lol) si ti-am facut un rezumat cu ce se intampla pe forumul tau, dar vad ca tu esti mandru ca ai refacut prima pagina si ca ai trafic si nu-ti pasa de comunitate... Daca tot il lasi pe cel-dintai-pescar-vanzator-din-rahova sa zburde cum vrea pe aici scoate naibii regulamentele de pe site, nu mai baga prostia aia cu GDPR si aia e. Schimbi si numele in hacuio&chinezii-din-rahova si cu asta basta, stim cu totii pe ce forum suntem si la ce sa ne asteptam.

P.S. La multi ani Mitranescule, sa fii sanatos.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: @competitii

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mateianu scrie:
Mar Iul 14, 2020 15:22
eugen dragnea scrie:
Lun Iul 13, 2020 23:59
Si mai sunt cateva anomali in @competitii:
-"brigada" de arbitri este formata dintr-un singur arbitru care cantareste impreuna cu un angajat al baltii
-"organizatorul" si/sau administratorul baltii participa la competitie
-primesti un regulament tiparit ... dar esti obligat sa respecti regulamentul discutat pe grupul de whatsapp la care eventual nu ai participat.
-te inscri la concurs in baza unui regulament care este modificat cu o saptamana inainte fara a fi macar cu acordul majorității.
-"de foame" introduci regula +runner cu drepturi depline = 100 lei si lasi o echipa cu 4 pescari pe motiv ca a platit pentru doi runneri
-
salut Eugen,

din pacate noi nu putem controla regulamentele competitiilor.. nu putem interveni asupra lor! Pescarii decid daca regulamentul este pe masura asteptarilor prin inscrierea sau neinscrierea lor in acea competitie..
Salut Dan
Te contrazic...puteti controla dar nu vreti/este prea complicat in raport cu beneficiul...

Ce mai pot decide eu care am ajuns pe baltă la concurs si "marele organizator" imi prezinta "brigada de arbitri" postata in regulament drept Pauleta impreuna cu ajutoarele sale: cantarul Fox si trepiedul ?!

Vreti "o tara ca afara" ? Interziceti participarea organizatorului/administratorului direct in competitie...NU este normal acest lucru...este conflict de interese...

Mai e mult pana departe !!!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: @competitii

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:
Lun Iul 20, 2020 22:16
Dan Mateianu scrie:
Mar Iul 14, 2020 15:22
eugen dragnea scrie:
Lun Iul 13, 2020 23:59
Si mai sunt cateva anomali in @competitii:
-"brigada" de arbitri este formata dintr-un singur arbitru care cantareste impreuna cu un angajat al baltii
-"organizatorul" si/sau administratorul baltii participa la competitie
-primesti un regulament tiparit ... dar esti obligat sa respecti regulamentul discutat pe grupul de whatsapp la care eventual nu ai participat.
-te inscri la concurs in baza unui regulament care este modificat cu o saptamana inainte fara a fi macar cu acordul majorității.
-"de foame" introduci regula +runner cu drepturi depline = 100 lei si lasi o echipa cu 4 pescari pe motiv ca a platit pentru doi runneri
-
salut Eugen,

din pacate noi nu putem controla regulamentele competitiilor.. nu putem interveni asupra lor! Pescarii decid daca regulamentul este pe masura asteptarilor prin inscrierea sau neinscrierea lor in acea competitie..
Salut Dan
Te contrazic...puteti controla dar nu vreti/este prea complicat in raport cu beneficiul...

Ce mai pot decide eu care am ajuns pe baltă la concurs si "marele organizator" imi prezinta "brigada de arbitri" postata in regulament drept Pauleta impreuna cu ajutoarele sale: cantarul Fox si trepiedul ?!

Vreti "o tara ca afara" ? Interziceti participarea organizatorului/administratorului direct in competitie...NU este normal acest lucru...este conflict de interese...

Mai e mult pana departe !!!

De ce ar fi "conflict de interese" participarea organizatorului la concurs, câtă vreme acesta nu e şi arbitru, ci doar un simplu concurent, ca toţi ceilalţi, iar deciziile arbitrului/arbitrilor sunt suverane? Adică vrei să spui că organizatorul poate influenţa deciziile arbitrilor? Păi, asta e, de facto, problema, indiferent dacă participă la concurs sau nu!

Schimbările în regulamentul pe baza căruia te-ai înscris în concurs, nu se pot face decât cu acordul unanim al participanţilor. E atât de simplu. Dacă se întâmplă altfel, ceri banii de taxă înapoi şi boicotezi orice concurs ulterior al respectivului organizator.

Eu însumi am organizat concursuri la care am şi participat. Cu premii în bani. Organizator am fost doar la festivitatea de început/tragerea la sorţi şi la festivitatea de premiere (bine, las la o parte timpul alocat şi bătăile de cap alocate organizării în sine a concursului). În rest, am fost simplu concurent, care s-a suspus strict deciziilor arbitrilor. Arbitri plătiţi din taxa de înscriere şi de a căror probitate morală eram direct răspunzător.

Altfel sunt de acord cu tine, un site care promovează concursuri are de suferit la nivel de imagine, dacă acele concursuri nu sunt în regulă. e adevărat. Dar asta e o regulă general valabilă în viaţă.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Dan Mateianu »

tocmai din acest motiv va invit sa postati concursurile care nu au fost ok ca pe viitor sa nu le mai permitem postarea lor.. dar daca voi nu dati exemple concrete.. noi n-avem de unde sa stim ce se petrece pe balta.. d-asta feed back ul utilizatorilor este bun.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: @competitii

Mesaj de eugen dragnea »

@Ionut
Participarea organizatorului la concurs este ca firma nevestii parlamentarului care castiga licitatia unui tronson de autostrada, fie ca iese bine,fie ca iese rau banii s-au incasat...
Concret: arbitrul este platit de organizator si este coordonat direct de organizatorul "jucator"...organizatorul trebuie sa se ocupe de organizarea si buna desfasurare a concursului de la inceputul competitiei pana la sfarsitul acesteia...organizatorul este cel care supervizeaza actiunile arbitrului si a administratorului, nu este normal ca se baga in stand si-l doare-n p...ă de ce se intampla pe balta...eventual mai ciupeste si vre-un premiu...
Mai nou, schimbarile in concurs se fac de catre administratori sau arbitri fara consultarea concurentilor...pe concursurile de pe FB ce-i drept.

Parerea mea ramane clara :
NU este normal si nici moral ca organizatorul sau administratorul sa participe la competitie...
...mai urmeaza ca unul din arbitri sa participe si sa motiveze ca nu cantareste doar el...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: @competitii

Mesaj de ionut72 »

Eugen, arbitrul este plătit de către concurenţi (nu de către organizator) şi este coordonat direct de către regulament, nu de către organizator. Dacă e coordonat de către organizator, în dauna/în răspăr cu prevederile regulamentului (care trebuie să fie cât mai clar, net, ferm şi concis, dar exhaustiv în acelaşi timp), aia e problema, indiferent dacă organizatorul participă sau nu la concurs.

>Mai nou, schimbarile in concurs se fac de catre administratori sau arbitri fara consultarea concurentilor...pe concursurile de pe FB ce-i drept.

Exact ce spuneam mai sus.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: @competitii

Mesaj de eugen dragnea »

Ionut,
sa nu uitam ca in competitii sunt tot felul de oameni...
Parerea mea este ca asa cum spunea George: este la moda sa fii pescar "de competitie",iar acolo unde este cerere mare apar si "produsele contrafacute" 😉
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: @competitii

Mesaj de ionut72 »

Eugen,

>sa nu uitam ca in competitii sunt tot felul de oameni...

Ăsta este principalul aspect de care trebuie să ţină cont un organizator de competiţie, atunci când concepe regulamentul. Pe care, mai departe, trebuie să se asigure că l-a înțeles toată lumea, și că arbitrii îl vor urmări și aplica întocmai.

Să ne amintim ce au pățit băieții noștri la Balaton., atunci când au fost descalificați după două "galbene". O lecţie pe care băieţii şi-au însuşit-o, ba mai mult, i-a ambiţionat şi mai tare.

Ca în orice alt domeniu, reputaţia se câştigă greu şi se pierde foarte repede.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2293
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Albert »

Dan Mateianu scrie:
Mar Iul 21, 2020 14:23
. dar daca voi nu dati exemple concrete.. noi n-avem de unde sa stim ce se petrece (pe balta).. d-asta feed back ul utilizatorilor este bun.
E bun la ce? Aveti asa de maaaaaare trafic incat echipa de admini si moderatori nu mai face fata :lol:
V-am dat feedback la cum isi bat joc unii de regulamentul site-ului de luni de zile si voi ce-ati facut inafara de nimic? Ba chiar ati vazut voi cu ochisorii vostri ce se intampla si n-ati actionat deloc. Aveti moderatori care ar trebui sa aplice regulamentul.....oh, wait.
Asadar la ce va trebuie feedback?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”